Preacher-Vaiz- İthaki Yayınları

Başlatan dean, 30 Ekim, 2017, 16:55:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZGeralt

Alıntı yapılan: burcuner - 10 Temmuz, 2020, 11:25:14
Türkiye'de çizgi roman sektörünün büyük sorunları olduğunun farkındayım, hem yayıncılar hem de okurlar açısından. Herkesi memnun etmenin imkansız olduğunun da farkındayım. Türkiye'de her sektörde büyük sorunlar var, Türkiye'nin sorunu kimsenin işini düzgün yapmaya çalışmaması.
Bence hem okuyucuya hem de çizgi roman esnafına saygısı yok.

Yani hem okuyucu, hem satış tarafı yakınıyorsa ortada bir problem olduğu artık tartışmaya gerek kalmayacak şekilde nettir diye düşünüyorum.
Kimsenin işini düzgün yapmaya çalışmaması tespitinize de büyük oranda katılıyorum.
Preacher özelinde; uzun aradan sonra hızlıca bitirdiler, takdir de ettik, tam işler düzeliyor gibi geliyorken okuyucu küstürecek bir hamle daha geliyor, gerçekten çok ilginç.

Ben ekonomik sorunlarımızın yanında profesyonelleşme konusunda da eksikliklerimiz olduğunu ve sorunların önemli bir kısmının da bundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Kısa vadede çözülebilecek sorunlar gibi de gelmiyor bana.

alan ford

Alıntı yapılan: Mösyö Lejant - 10 Temmuz, 2020, 18:39:30

Değinmek istediğim bir konu daha var, meselenin aslı astarı nedir bir açıklama beklemeden eleştirilerin artmasını yanlış buluyorum. Evet ilave kutu olmaması birçok kişinin koleksiyonunu etkileyebilecek bir durum olurdu ama zaten İthaki'den henüz bir açıklama gelmemişti ki. Açıklama geldiği gibi de yayınevi konuyu kısa sürede açıklığa kavuşturmuş oldu zaten. İlave kutu olacağı açıklanmasaydı bile konunun iskontoyla ya da lojistikle pek bir alakası yoktu bence. Sektörün içinde yer alan üyeler yayıneviyle daha rahat iletişim kurabiliyordur düşüncesindeyim, iletişime geçip konuyu netliğe kavuşturacak bir bilgilendirme bile yapılabilirmiş forumda.

Evet ama ilknokta ve ithaki penguen kitap dağıtımın farklı iki kolu ve ilk etapta ilknokta ayrı kutu olmayacak dedi. Gayet aslı astarlı yani. Neyse kararın gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi çok iyi.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

darbove

İlk cildi vertigo sırtlı göndermeleri üzmüş. 2.baskı bulursam alıp koyarım. Resimler düzenlenebilir telefondan ayar çekemedim.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

memospinoz

Güzelmiş darbove. Güle güle oku.  :)
Keşke 1. Cilt de istediğin gibi olsaydı.

memospinoz

Alıntı yapılan: memospinoz - 09 Temmuz, 2020, 18:04:29
Kutu fetişim yok, alanlara hayırlı olsun.  :-*

Fikrim değişmedi almayacağım. Alanlara hayırlı olsun. Kutuyu da almayacağım, umurumda değil, hiçbir zaman da olmadı.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: memospinoz - 11 Temmuz, 2020, 21:03:28
Fikrim değişmedi almayacağım. Alanlara hayırlı olsun. Kutuyu da almayacağım, umurumda değil, hiçbir zaman da olmadı.

Kutudan ziyade özel bir basım olsa kesinlikle alırdım. Kutu çok hitap etmedi bana da.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

nicholaihel

Alıntı yapılan: burcuner - 10 Temmuz, 2020, 11:25:14
Öncelikle herkese meraba,

Genelde forumda yazılanları okusam da çok ender yazı yazıyorum. Aranızda beni tanıyanlar da tanımayanlar da vardır. Yaklaşık 20 senedir çizgi roman sektörünün içindeyim. Türkiye'nin en büyük çizgi roman dükkanlarında çalıştım, en büyük çizgi roman yayınevlerine çeviriler ve editörlük yaptım. Son beş senedir de Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanı'nın ortağı ve çalışanıyım. Türkiye'de çizgi roman sektörünün büyük sorunları olduğunun farkındayım, hem yayıncılar hem de okurlar açısından. Herkesi memnun etmenin imkansız olduğunun da farkındayım. Türkiye'de her sektörde büyük sorunlar var, Türkiye'nin sorunu kimsenin işini düzgün yapmaya çalışmaması. Herkesin hatası olur, önemi olan sonraki seferlerde o hataya düşmemeye çalışmak ve elinizden geldiğince iyisini yapmaktır. Yıllardır amacım bu olmuştur. İthaki'nin bu yaptığının sebebi bence çizgi romancılık veya bu sektörün geleceğiyle ilgili hiçbir şeyi umursamamasıdır. Beni seversiniz sevmezsiniz, düşüncelerimi destekleyebilirsiniz ya da desteklemezsiniz, bunlar çok da önemli değil, önemli olan birbirimize saygı göstermektir. İthaki daha yaptığı işe saygı göstermiyor, o yüzden onlardan daha fazlasını beklemek hata olur. İthaki bu işin hakkını hiç veremiyor. Bence hem okuyucuya hem de çizgi roman esnafına saygısı yok. Günü kurtarmak için sanki elde kalmış sezonluk tekstil ürünü gibi indirim yapıp duruyorlar. Ben alıp mağazamda satmak istediğimde bana daha düşük iskontayla veriyorlar. Ama bence en önemlisi kendi sattıkları ürünü bilmiyorlar. Çizgi romanları kuşe yapalım orijinal boyunda yapalım, havamız olsun kafasından daha başka bir düşünceleri olduğunu sanmıyorum. Bir yayıncı nasıl olur da kendi kitabını bilmez, bakın içerik olarak söylemiyorum, fiziksel olarak nasıl bilmez. Bu kitaplar kuşe kağıt, ağırlar. Sen bunu normal kitap kolilerine koyarsan o koliler dağılır, parçalanır. O kolilerde çizgi roman taşınmaz. Her siparişimde gelen koliler paramparça geliyor. Gelen çizgi romanların yarısından fazlası kendisini koleksiyoner olarak gören kitle tarafından alınmayacak durumda oluyor. Daha bunu çözememişlerken bence İthaki'den daha fazlasını beklemek hayal olur gibi geliyor.

Konudan bağımsız Burç beyin yazmasına çok sevindim. Dükkanlarında da bi kaç kez ziyaret etme şansım oldu. Çizgi roman beğenileri de bana çok uyumlu geliyor. Sakallı kocaman bir adam ama başucunda Nidasio'nun Cimcime'sinin durduğu bir fotoğrafını da hatırlıyorum sosyal medyada mesela :) Şaka bir tarafa daha çok yazsın isterim.

Preacher'ı alıp almama konusunda gidip geliyorum. Artık işin biraz da içerik yönünden bahsetse okuyanlar çok sevinirim. Spoiler vermeden bu serinin artıları eksiler nelerdir, hangi çizgi romanları sevenler sever mesela?

Çünkü kült olup da hiç sevemediğim kitaplar olabiliyor. Bazılarını şimdilik koleksiyon gayesiyle veya zaman içinde tekrar okumalarla severim diye elimde tutuyorum. Ama hem kitaplıkta yer hem cüzdan uyumu denklem çözümleri gerektiriyor :)

İçerik olarak sadece küfür konusunda cömert olduğundan bahsedilmiş. Okuyanların genel yorumlarını merak ediyorum.

gamlıbaykuş

Ve an itibariyle okudum, bitirdim Vaiz' i. Sadece vay be! demek istiyorum. İşin içinde güzel kurgulanmış derin hatta uçuk bir hayal gücü var. Okurken hiç sıkılmadım, kendimi kasmadan her anından zevk alarak okumaya çalıştım.

Jesse Custer, Tulip, Cassidy, Herrstar  ;D , Katillerin Azizi ve niceleri. Tam bir çılgınlar geçidi. Her karakter birinden ilginç ve eğlenceli.
Ennis iyi yazmış, Dillon güzel çizmiş, Fabry harika kapaklarla şov yapmış.

Aslında tonla yazı yazılır Vaiz ile ilgili ama işin sihiri de kaçmasın. Okumayanlar bir şans verin derim.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nightrain

Yukarıdaki görselde moralimi bozan bir şey var. İlk cildin sırtında "Vertigo" yazıyor. Diğerlerinde "DC Black Label". :(
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

darbove

Alıntı yapılan: Nightrain - 16 Temmuz, 2020, 09:39:15
Yukarıdaki görselde moralimi bozan bir şey var. İlk cildin sırtında "Vertigo" yazıyor. Diğerlerinde "DC Black Label". :(
Benim moralimi bozan nokta oydu. Elde kalan ciltleri itelediler muhtemelen. 2.baskı yapacaklardı umarım o baskıda koymayı atlamamışlardır. Zamanında varyantını da almıştım. Alır koyarım 2.baskıyı da. Böylece benim için vaiz defteri kapanmış olur.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Zeljko

Yillar önce AD yayincilik Zagor 28. sayida Ege Görgün'ün kapak içi yazisiyla tanıştığım Preacher'ı ozamanlar okuyabilseydim muhtemelen çr okuma alışkanliklarim kökten değişirdi.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kauss

Seri sonlandığında 9 cildi indirimde alırım diye karar vermiştim. Seri tamamlandı, ciltler indirime girdi tam bu sırada sipariş verecekken, forumda kutulu formatın çıkacağını okumuştum. Sipariş vermeyi ertelemiştim. 1-1.5 aydır çizgi romandan biraz uzağım ve dün, kutulu veya kutusuz fark etmez siparişi vermeye karar vermiştim. Nasıl olsa, kutu sonradan satılacaktı. Şansıma kutulu versiyonu çıkmış ve onu satın aldım. Sonra foruma girdiğimde, kutunun yalnız satılmayacağını okudum. Valla şansa yaşıyoruz.
İthaki'nin bu yaptığı gerçekten büyük bir saygısızlık. Ben kutulu satın almış olsamda bundan sonra bir serisi tamamlanmadan hiç bir kitabını almam. Sonradan sürpriz yaşamamak için.
Bir kutuyu ekstra satmak ne kadar zor olabilir ki ? Okuyucu üzmeye ve kaybetmeye değmez...

Kauss

Alıntı yapılan: Mösyö Lejant - 19 Temmuz, 2020, 09:27:22
Böyle bir eleştiri yapmadan önce başlıktaki tüm mesajlara tekrar bakmanızda yarar varmış, zira kutunun ayrıca satışa sunulacağı hususu netleşmişti.

Başlığa tekrar bakmak ne kadar zor olabilir ki? Bu tür okur eleştirileri gelirken yayınevlerinin işi çok zor, ne kadar gayretli çalışsalar da eleştiri geliyor.

Bu mesajınız bana ?
Eğer öyleyse zaten kutulu satılacağı için almayı beklemiştim.
En sonunda da kutulu satış baslamasa da alıp, yine kutuyu ayrıca satılacağını okuduğum için fark etmez diye alacaktım.

Bunların dışında İthakinin özverili çalıştığını pek düşünmüyorum ama fikrinize saygı duyuyorum.

İnancomic

Arkadaşlar uzun süre sonra çizgi roman okumaya dönüyorum bu seriyi almayı düşünüyorum kutulusunu sizce almalı mıyım yorumları okudum ama gene de kararsızım

dayıcomics

Kutu tekli siparişe çıkınca almayı düşünüyorum gerçi şeytan ''kutulu al işte uzatma" diyor ama bilemiyorum.  ;D