Traces De La Grande Guerre 'de Ergün Gündüz Çizgileri

Başlatan ferzan, 07 Ekim, 2018, 15:29:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Ömer Bahadır Abi vesilesiyle haberdar olduğum, bir detayından ötürü ilgimi çekmiş olan bu albümü burada paylaşmak istedim...

Traces De La Grande Guerre, yani ''Büyük Savaşın İzleri'' adlı bu kolektif albümde bizden de bir isim var; Ergün Gündüz...

Ben albümün tamamını Ergün Gündüz çizdi sandım ama dediğim gibi kolektif ve normal frankofonlara göre daha kalın olan bu albümdeki pek çok çizerden yalnızca biri imiş...

''Herein !'' adlı 6-7 sayfalık bölümü Ergün Gündüz resimlemiş ama ne resimlemek...Yukarıda örnekleri gördünüz...Ben normalde Ergün Gündüz 'ün 2000'li yıllardan itibaren oturttuğu renkli ve reliast tarzını son derece donuk ve fotoğrafik bulurdum ama yukarıdaki görsellerde adeta alev almış sayfalar...Değme frankofon sanatçılarına taş çıkarmış...

Kapaktaki isimler arasında listedeki bazı yazar ve çizerler yok...Buna Ergün Gündüz de dahil...Neden isimleri kapakta yer almamış merak ettim...Bunun haricinde dikkatli dostlar belki fark etmiştir, The Walking Dead serisinin 7. sayıdan itibarenki nihai çizeri İngiliz sanatçı Charlie Adlard da albümün ilk öyküsünün çizeriymiş...Diğer sanatçılar arasında Dave McKean 'in adı da dikkat çeken isimler arasında...

Ergün Gündüz 'ün başarılarının devamını diler, burası için yaptığı işlerde de yukarıdaki ateşliliği görebilmeyi temenni ederim...Evet, üreticiler haklarını gerçek anlamada alabildikleri ölçüde üretebiliyorlar ama gerçek profesyonellik her etkene rağmen belli bir çıtanın altına düşmemek olduğundan, bizde gelecekte yayınlanacak Ergün Gündüz çalışmalarında eski fotoğrafik donukluktan ziyade yukarıdaki alev almış sayfalardaki kaliteyle karşılaşmayı arzuluyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Tuco Ramirez

Başlığın "Traces De La Grande Guerre - Ergün Gündüz" şeklinde  güncellenmesi yararlı olur. Tek başına bir şey ifade etmiyor.

ferzan

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 07 Ekim, 2018, 23:12:39
Başlığın "Traces De La Grande Guerre - Ergün Gündüz" şeklinde  güncellenmesi yararlı olur. Tek başına bir şey ifade etmiyor.

Kolektif bir üretim olduğu için bilinçli olarak Ergün Gündüz 'ü eklemedim ismin yanına, kitabın hacmen 20 'de 1 'i Ergün Gündüz 'e ait çünkü...Öbür türlü albümün tamamını kendisine mal etmiş gibi görünecektik ki öyle değil...Frankofonlara merakı olmayanlar için Ergün Gündüz 'ün yer almasının da bir anlamı olmayacağından, başlığı merak edip de girenlere sürpriz olsun yerli çizer detayımız... :)

Belki şu şekilde; "Traces De La Grande Guerre 'de Ergün Gündüz Çizgileri'' olarak güncellenebilir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Thunderbird

Türk okuyucusun tanıyacağı Sean Phillips, Blacksad'in senaristi Canales, Jack London uyarlaması Türkiye'de yayınlanmış Riff Rebb's gibi önemli isimler de var katkı verenler arasında.