Goscinny

Başlatan kharon, 05 Ekim, 2018, 17:14:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

Bu sadece Asteriks ile ilgili degil ama buraya koyuyorum, metinden ziyade orjinal bazi calismalarin resimleri. Adminlerimiz baska bir yere de alabilirler. Iki bolumun ilki:

https://paneller.blogspot.com/2018/10/uretken-bir-deha-goscinny.html

Uretken bir deha : Goscinny
(Asagidaki bilgiler ve resimler "Astérix in Britain: The Life and Work of René Goscinny" sergisinden derlenmistir)

Goscinny'nin yazarlik yonu hepimizin malumu ama kariyerine hem yazar hem de cizer olarak baslamis; daha cok genc yasta yaptigi cizimlerde donemin savas atmosferinin (2.dunya savasi) yankilarini gormek mumkun :

Savas ertesi donemde New York'a tasinir ve bir sure burada illustrasyonlar yaparak gecinir (45-51 yillari arasinda); bu surecte daha sonra MAD dergisini yaratacak olan Havery Kurtzman ve baska yazar-cizerlerle tanisir:

New Yorker'da yayinlanmayan karikaturleri

Belcika'ya donusunde cesitli gazete ve dergilerde yayimlanmis tamamini kendi yazip cizdigi tek cizgi roman dedektif 'Dick Dicks':

Yetenekli bir cizer de olmasina ragmen 50'li yillardan itibaren yazarliga agirlik vermeye baslar. Erken donem yazar-cizer isbirliklerinden birini daha onceden tanistigi Jije ile yapar. Iyi ki de bu yolu tercih eder zira bundan sonra tamamen yazarliga agirlik verecektir ve bircok cizerle yaptigi isbirlikleri sonucu pek cok seriye yazar olarak imza atacaktir:

ilk Westernlerden Jerry Spring'in orjinal sayfalarindan (56 yili) 

Uderzo ile isbirlikleri ise Asterix'den cok daha oncesine dayanir : ilk yarattiklari karakterlerden Pistolet (52) :

sonrasinda da Oumpah-Pah elbette (59) :

hanac

Alıntı yapılan: kharon - 05 Ekim, 2018, 17:14:10
Bu sadece Asteriks ile ilgili degil ama buraya koyuyorum, metinden ziyade orjinal bazi calismalarin resimleri. Adminlerimiz baska bir yere de alabilirler.

Bence burada kalması uygun.  :)

ferzan

Ben Goscinny 'nin çizerlik yanı olduğunu ilk kez buradan öğrendim...Hemen aklıma kariyerine çizerlikle başlayıp yazarlıkta karar kılmış ve yazarlıkla coşmuş bir başka isim geldi; Alan Moore...

Çok başarılı çizerlerin güzel serileri kaleme aldığını biliyoruz...Jason Latour, Jeff lemire, Barry Smith, Walter Simenson, Todd McFralane, Frank Miller, Carlo Ambrossini, Mike Mignola, Brian Wood falan ilk aklıma gelenler...Böyle onlarcası, belki yüzlercesi vardır çizgi roman tarihi başlangıcından beri, batıdan doğuya kuzeyden güneye...Ama sessiz sedasız çizerlik yapıp mütevazi çizerlik kariyerlerine devam etmeme kararı alarak tamamen yazarlığa adanmış isimlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor olsa gerek...En azından ben iki tanesini biliyorum şimdi, ikincisini de bu başlık vesilesiyle öğrenmiş oldum...O sebeple sessiz sedasız bir çizerlikten gürültülü bir yazarlığa geçmiş ve yazar olarak bilinen bu isimler bence çok kıymetli...

Başlığın ikinci bölümünü merakla bekliyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Alıntı yapılan: ferzan - 05 Ekim, 2018, 21:57:27
    Ben Goscinny 'nin çizerlik yanı olduğunu ilk kez buradan öğrendim...Hemen aklıma kariyerine çizerlikle başlayıp yazarlıkta karar kılmış ve yazarlıkla coşmuş bir başka isim geldi; Alan Moore...

Çok başarılı çizerlerin güzel serileri kaleme aldığını biliyoruz...Jason Latour, Jeff lemire, Barry Smith, Walter Simenson, Todd McFralane, Frank Miller, Carlo Ambrossini, Mike Mignola, Brian Wood falan ilk aklıma gelenler...Böyle onlarcası, belki yüzlercesi vardır çizgi roman tarihi başlangıcından beri, batıdan doğuya kuzeyden güneye...Ama sessiz sedasız çizerlik yapıp mütevazi çizerlik kariyerlerine devam etmeme kararı alarak tamamen yazarlığa adanmış isimlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor olsa gerek...En azından ben iki tanesini biliyorum şimdi, ikincisini de bu başlık vesilesiyle öğrenmiş oldum...O sebeple sessiz sedasız bir çizerlikten gürültülü bir yazarlığa geçmiş ve yazar olarak bilinen bu isimler bence çok kıymetli...

Başlığın ikinci bölümünü merakla bekliyorum...

Ben de sergi vasitasiyla ogrendim cizerlik yonunu, "iyi ki yazarliga gecmis dedim" zira basit bir hesap yaptim. Cizer olarak kalsaydi cogu Fransiz-Belcika cizeri gibi bir veya bir-iki karaktere odaklanacakti ve toplam 20-30 album uretecekti diye dusundum. Oysa simdi sadece yazar olarak belki 100'un uzerinde albumde imzasi var ve bir cok karakter hediye etmis durumda bizlere. Kaldi ki bir de editorluk yonu var cok buyuk bir etki yapmis ve ayrica konusulmasi gereken. Muhtemelen cizerlik yapsaydi editorluk de yapamayacakti.

Ayni formul Alan Moore icin de gecerli saniyorum.

kharon

son kisim:
(fotolardan bazilari cok parlamis camekanlardan dolayi maalesef)

http://paneller.blogspot.com/2018/10/uretken-bir-deha-goscinny-2.html

Uretken bir deha : Goscinny (2)
Ilk bolumden devam...

Ve sonunda dunyaca unlu Asteriks ortaya cikar; asagida Goscinny'nin orjinal sinopsis ve sonrasinda detayli seneryo calismasi gozukmekte. Ilk sinopsisden sonra Uderzo karakterler uzerinde calisir sonrasinda da detayli senaro yazilir. Sol sutuna panelin icerigi ve buyuklugu tanimlanirken sag sutuna ise diyaloglar ve aciklamalar yazmaktadir.

Ve sonucda ortaya cikan muhtesem seriden bazi orjinal sayfalar.

Asteriks dunyanin cesitli dillerine cevrilir ve yayinlanir cok populer olur ama ilk basta yayincilar tereddutle yaklasir tercume isine. Ornegin Ingilizce cevirisi seneler sonra gelir zira ilk basta Goscinny'nin dille-sivelerle oynamasi, mizahta dile verdigi agirlik, yapilan kelime oyunlari ve Fransiz kulturune-tarihine atif yapan espriler yuzunden tercume edilemez olarak nitelendirilir. Kitap olarak cevirisi 69'a kadar gecikir.

Ama oncesinde Ingiltere'de yayinlanan cesitli dergilerde 'Little Fred' ya da 'Beric the Bold' isimleriyle onaylanmamis cevirileri yapilir.  Ilginctir ki bunlarda Asteriks cografya olarak da Fransa'dan Britanya'ya tasinmistir. Obeliksin ismi de bu milliyetci cevirinin etkisiyle 'Son of Boadicea' olarak degistirilmistir (Boadicea Romalilara karsi savasmis bir Kelt kralicesidir).

Goscinny kutuphanesinden... Asteriks'i yazarken faydalandigi Roma tarihi uzerine bazi kitaplar

Dunya dillerinden Asterikler

Ve diger calismalari:

Signor Spaghetti - Dino ile

Morris ile Redkit

Goscinny'nin kutuphanesinden Redkit seneryolari icin faydalandigi bazi kitaplar

Tabary ile Iznogoud

60 yilindan itibaren uzun sure Pilote dergisinin editorlugunu Charlier ile birlikte yurutur ve dergiye yone verir. Uderzo cizdigi bu kapakta Goscinny ve Charlier 'i resmetmistir (sefler savasina atifla)