Hawken - Presstij (IDW)

Başlatan hanac, 01 Ocak, 2018, 21:05:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Alıntı yapılan: hanac - 08 Ağustos, 2020, 14:13:37
Bana da geldi ama henüz bakamadım.

Bana da dün geldi, hemen göz attım.

Tanıtımdan da anlaşılacağı gibi bir anti-kahraman. Yalnız 16 sayfalık ön okumada beni şaşırtan şu oldu; bu başlıktaki örnek görseller bana hiç de çekici gelmemişti ama elime alıp okurken fena da gözükmediğini fark ettim. Hikaye de ilk 16 sayfa itibariyle vaat ettiğinden biraz daha fazlasını verecekmiş gibi duruyor. Geçmişte öldürdüğü tüm insanların ruhlarını vicdanında taşıyan ve gittiği yere götüren, onları son halleriyle gözünün önünde var edebilen ve onlarla konuşup tartışan ama ısrarla yaptıklarından pişmanlık duymayan bir psikopatla karşı karşıyayız.

Bu başlıktaki görsellere bakarak büyük ihtimalle bütünlemeye kalıp kanaat notuyla sınıfı geçer düşüncesindeydim ama ücretsiz tanıtım fasikülünü okuyunca büt 'e ve kanaat 'e gerek kalmadan kendi puanıyla 70 üzerinden sınıfı geçebileceğini fark ettim. :)

Tek takıldığım nokta, karakterin 2000 'ler alternatif rakçıları misali çene altı keçi sakalı oldu. Ben daha Meksikalı bir tarzda kenardan yarım sarkık ihtiyar bıyığıyla tamamlanan keçi sakal üzeri fazla uzamış kırçıl kirli sakallı bir tasviri yeğlerdim, böyle salt gri kirli sakal üzeri gri çene altı keçi sakalı ile az biraz inandırıcılıktan yoksun buldum ama tipin gudubetliği, takıldığım bu detayların üzerinde durmama engel oldu. Edisyon ve fiyat durumuna göre alıp almamaya karar vereceğim ama ön okuma itibariyle beni ilk baştaki düşüncelerimden daha farklı bir yola yönlendirdiğini saklamayacağım.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Hawken, sert kapak olacakmış. ;)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Saint2

Mrtekin

Alıntı yapılan: Darkopal - 06 Ağustos, 2020, 11:50:18
Bildiğim kadarıyla şu an için planlamalar sert kapak olacağı yönünde, tabii herhangi bir değişiklik olmazsa.
Baskı sıralaması için inisiyatif bende değil ama ağustos sonuna kadar çıkacağını umuyorum. En kötü ihtimalle Eylül ayında raflarda olur.

Hala Eylül'de gelebilme gibi bir durum var mı, acaba?
They drew first blood...

Bilal ceylan

Hawken, hard cover a ve b kapak seçenekleri ile çıkmış fiyatı da çok uygun 80 lira, ekim ayının son günü büyük sürpriz oldu.

Darkopal

Uzun süredir beklediğimiz HAWKEN nihayet sert kapak olarak çıktı.

pizagor

Hawken 'Sert kapak' tercih etmeyenler için de normal cilt olarak basılacak mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Darkopal

Alıntı yapılan: pizagor - 03 Kasım, 2020, 11:57:32
Hawken 'Sert kapak' tercih etmeyenler için de normal cilt olarak basılacak mı?
Maalesef. Bu basılan sert kapaklar dışında herhangi bir baskı olmayacak.

Mrtekin

Hawken'ı an itibarı ile bitirdim. Presstij cidden hakkını vererek basmış. Fiyatına çok birşey söylemeyim ama en azından koleksiyoner ve de Western severler için "katlanılabilir" olduğunu düşünüyorum.

Yadırgadığım tek şey; konu bazında tam hikayeye kaptırmışken, zınk diye aniden bitmesi oldu. Yani; macerayı yarılamışken, nihai hesaplaşma için kötü :-) adamdan intikam için yola çıkıldığı anda, kitap birdenbire nihayete eriyor. Yani 6 fasikül maceranın tamamını maalesef kapsamıyor. Bu bilinçli bir tercih midir ve de neden böyle olmuş, çok anlamadım?

Hawken'ın gerisi de IDW'den gelmemiş. Bu durumda Kitchell Hawken'ın alacağı nihai intikam biraz sizin hayal gücünüze kalmış.

İşbu handikap ve bazı klişeler haricinde ve de bazı yerlerdeki çizimleri cidden çok özensiz bulsam da, son zamanlarda gerçekten zevk alarak okuduğum bir kitap oldu.

Presstij'e teşekkürler.

They drew first blood...

ferzan

Nihayet okuyabildim.

Bu mini seriden mütevellit tek ciltlik eser için ne diyebilirim bilemiyorum. Beğendiğim noktalar olduğu kadar yadırgadığım kısımlar da oldu. Her şeyden önce konsept de, karakter de hoşuma gitti. Isınamama ya da içine girememe gibi bir durumum olmadı ama çekimser kaldığım noktaların ilki benden kaynaklı sanıyorum. O nokta da benim comics westernleri frankofon ya da fumetti westernleri kadar coşkuyla kucaklayamamam. Gerek Fransızların, gerek İtalyanların, gerekse Latin üreticilerin elinden çıkan westernlerle bu türe olan ilgim tavan yaptığı için, westernin ana vatanındaki üretimler istisnalar haricinde bana çok çekici gelmiyor. Buna rağmen çeşitli örneklerle beni şaşırtabiliyor ve uğradığıma pişman etmiyor. Hawken de bunlardan biri oldu.

Hikaye aman aman muazzam bir hikaye değil, kaçınılmaz olarak birtakım klişelerle dolu, Avrupa üretimi westernlerin verdiği lezzetten uzak, yeni çağ Amerikan usulü hızlı, sert, pratik, bir parça emanet, oldukça absürt ama ilgiyi hep ayakta tutan ilginç detaylarla bezeli. Hikayeyi kurtaran da sahip olduğu bu detaylar açıkçası. Sık sık beklemediğim şeylerle karşılaştığım ve beni rehavete sokmadan diri tutabilen bir okuma yaptım Hawken 'de. Kalitesi tartışılabilir ama bir çizgi roman on metreden bile sizin göz bebeğiniz olamayacağını çok net belli etmişken başına oturduğunuzda sizi rutine sokmadan okutabiliyorsa ve seyir esnasında diri tutabiliyorsa bir durup düşünmek lazım üzerine. Ben öyle yaptım en azından.

Geçmişiyle hesabını kapatamayan, geçmişin hayaletlerini beraberinde taşıyan, iyice kafayı sıyırıp öldürdüklerinin hayaletleriyle konuşan, bazen onlardan bunalan, yeni öldürdüğü birinin de çok geçmeden diğer hayaletlere katılıp kendisine eşlik ettiği ve tüm bu huzursuz ruhların çoklu iç ses görevi gördüğü pırıl pırıl bir ruh hastası Hawken. Dosta düşmana demeden yakıyor mermiyi. Geçmişte bir çocuğun bile ölümüne sebep olmuş, aralarda görmekten huzursuzluk duyduğu gövdesi yanmış ve parmağını emen ufaklık ona en çok rahatsızlık veren hayalet muhtemelen ama bu rahatsızlık vicdani bir rahatsızlık değil, sinir bozukluğundan başka etki yapmayan türden bir rahatsızlık. Belli ki onun vebalini de taşımaktan gocunmuyor. Sadece gözünün önünde olmasını istemiyor, gıcık kapıyor. 6 sayıdan oluşan bu mini dizide ihtiyar katil ve psikopat Hawken 'in yine geçmişiyle olan bir hesabı kapatışını görüyoruz. Hiç de yeni ve biricik olmayan bu hikayeyi ilginç ve okunur kılan da yukarıda dediğim gibi hikayeyi sarmalayıp rutini kıran küçük ama etkili detaylar. Alelade bir muhallebinin üzerine ceviz ve çikolata parçaları serpip biraz da tarçın atarsanız yemesi nasıl daha keyifli hale gelirse işte bu detaylar da o görevi görüyor ama altındaki muhallebi daha önce yenenleri unutturacak denli lezzetli bir muhallebi sayılmaz. Bu fındık ve çikolata parçalarının hikayede nelere tekabül ettiğinden bahsetmeyeceğim, okuyacak olanlar kendileri keşfedip tadını alsın isterim.

Aslında bu seri daha planlı ve etraflı bir akışla 6 sayı değil de atıyorum en az 18 sayılık bir seri olabilirmiş. Bu haliyle sahip olduğu potansiyeli kendi kendine yok etmiş sanki. Detayların vaat ettikleri çok daha çetrefilli bir öyküye zemin hazırlayabilecekken, sostan hallice kalmış. Hatta bir noktadan sonra fazla aceleci davranıp eyvallah bile demeden kapıyı çarpıp çıkmış. Buna rağmen okurken sıkmıyor, bunaltmıyor, bitse de gitsek dedirtmiyor. Hiç de pişman etmiyor. Çizimler hakkında konuşmak gerekirse, bazı sayfalar fevkalade etkileyici, bazı sayfalardaki bir kısım paneller ise bir o kadar sönük ve baştan savma histe. Neyse ki geneline etki etmiyor, bütüne bakınca kayda değer ve tat alınası bir görsellik ortaya çıkıyor. Ayrıca tam da anlatının ruhuna yakışır tarzda kirli, huzursuz ve gri bir görsellik. Bu açıdan uyum harika ama keşke göze batan bazı panellerde, sanki ufak bir çizimden büyütülmüş gibi özensiz bir his olmasaydı.

Okumasam ve varlığından haberim olmasa bir şey kaybeder miydim bilemiyorum ama okuduktan sonra en azından özgün bir bakış açısı tecrübe etmiş olduğum için Hawken benim nezdimde her bakımdan kazanç oldu. Daha iyi işlenebilirdi, daha sağlam bir kurgu olabilirdi, öykü daha unutulmaz bir noktaya evrilebilirdi ama westerni Avrupa 'daki membağından içmeye alışkın biri olarak bağımsız comics formatında asla kötü diye nitelendireceğim bir çizgi roman olmadı. Western sevenleri öyle ya da böyle bir yerden yakalayacağına eminim.

Bana jest yaparak albümü internet üzerinden alıp adresime gönderilmesini sağlayan ve beklemediğim bu hediyeyle beni mahcup eden tommikser 'e bir kez de buradan teşekkür etmek isterim. Özel edisyon olduğu ve soft kapağı olmadığı için çekincede kaldığım bir eserdi. Sayesinde okumuş ve arşivlemiş oldum. Edisyonun kalitesi de işin kaymağı oldu. Tekrar teşekkürler @tommikser  :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

frodo

Ciltleme ve kağıt seçimi çok güzel olmuş.
Önceki yorumlarda da belirtildiği gibi keşke daha uzun olsaymış.
Bir yerdeki detayda çok hoşuma gitti,yazar ve çizer güzel bağlamış. Tek ciltlik bir hikaye devamını bekleme derdi yok.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

BAHADIR

Kısıtlamalar kitap, çizgiroman, dizi ve film izlemek için gerçek bir fırsat.... Bu fırsattan istifade bende HAWKEN'i yeni okuyabildim...

Yukarıda yazılanların fazla bir şey demeye hacet yok... Baba oğul, Benjamin TRUMAN ve Timothy TRUMAN'ın yapmak istediği sanırım Avrupa tarzında spagetti westernden ziyade herkesin katıksız kötü olduğu, yüzlerini görseniz yolunuzu değiştireceğiniz karakterler ve saf kötülüğün kol gezdiği bir western tasvir etmek istemişler...

Hikayenin finali... Son sayfayı çevirdiğinizde "bitti mi şimdi" dedirtiyor...

Ama tüm bunlar haricinde kullanılan font, balonlama, çeviri de ki kusursuzluk, argolarda ki sertlikten taviz verilmemesi ve standart sert kapak edisyonu ile herkesin farklı tat alabileceği bir eser...

Kinowa59

Aziz Nesin her bahar aşık olurmuş börtü, böceğe, kurda, kuşa. Yani ışığa, aydınlığa, doğaya. Bende her yeni Western çizgi roman keşfettiğimde aşık oluyorum, vahşi Batı'nın yaşamına ve kanunsuz topraklarına. Ben, nasıl fark etmemişim bu müthiş Westerni. Hawken, forumda gördüm. Forumda sayın Ferzan' in tanıtım yazısını okudum ve büyülü dükkândan aldım. Kitaplığımin kutsal bölümüne ( Tex' leri istifledigim bölüm.) emanet ettim.

Kinowa59

Bundan 30_35 yıl önce Manisa'da bir Çivici psikopat vardı. Önce yaşlı karı, koca çiftin gözlerine mıh boyunda büyücek çivi çakarak öldürür. Tabi yakalanır, Manisa ruh ve sinir hastalıkları Hastanesi'ne yatırılır. Tedavi sürecinde bu sefer hasta arkadaşını öldürür. Bundan 20 yıl kadar önce hastanedeyken yapılan bir röportajda ekonomi alanında yaptığı tespitinde günümüz ekonomistlerinden çok daha doğru, akılcı ve sağlıklı öngörülerde bulunmuştu. Hawken' i okurken ne alakaysa bunları anımsadım. Hawken' e yalnızca bir Western olarak bakıp okursak pek Western tadı almayabiliriz. Ancak baş karakteri psikopat bir katil olarak görürsek onun öldürdüğü şahıslarla konuşmasını anlar, güzel, keyifli bir Western  çizgi roman sahibi olduğumuzu anlarız.