Eternals - Neil Gaiman & John Romita Jr.

Başlatan pizagor, 27 Nisan, 2018, 16:10:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Eternals, iki yıl kadar önce e-bay'den edindiğim 7 fasiküllük kısa bir seri. Eternals markasının öyle aman aman ilgimi çekmemesine rağmen yazar olarak Neil Gaiman'ın ismine kapılmıştım. Sonrasında pek çok diğer çizgiroman ve kitap gibi okunmayanlar yığınının içinde beklemeye başladı. Bu aralar Marvel Sinema Evreni'yle adları anılmaya başlayınca benim de aklıma düştü ve okumaya başladım.

Hikayede Sentry'nin Avengers'ta okuduğumuz Marvel evrenine girişine benzer bir durum söz konusuydu. Eternals karakterleri kendilerini unutmuş, sıradan insanların arasına karışmışlardı. Geçmişi hatırlamaya başlayan Ikaris diğer Eternals karakterlerinden ilk bulabildiğinin peşine düşüyor, ona kim ve ne olduklarını, Celestials'ın bir milyon yıl önce, henüz insanlığın şafağında, bir grup homo sapiens'tan Eternals'ı, yeryüzündeki hayatı korumaları amacıyla yarattıklarını, sonrasında da tüm bu motivasyonlara zıt Deviants'ı vücuda getirdiklerini anlatıyordu. Eternals ve Deviants arasındaki sonsuz savaştan, geçen bir milyon yıldaki sayılı Celestials ziyaretlerinden bahsediyordu. Beklendiği üzere hikayeye Eternals'ın aksine, hiçbir şeyi unutmamış olan Deviants dahil oluyordu. Tabi bu toplu unutuluşun arkasındaki kişi ve motivasyonunu da unutmamak gerekiyor vs.

Açıkçası okuma imkanı bulduğum Gaiman hikayeleri içerisindeki en boş, en sıradan hikayeydi bu. Anlatılanlar dışında, devamında ne oluyor, öncesinde ne olmuş, merak dahi uyandırmadı.

Bu öykü sadece çok meraklısına...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Eternals, Neil Gaiman'ın en Neil Gaiman olmayan işi. Sanki başkası yazmış cildin üzerine Neil Gaiman yazmışlar gibi.

pizagor

Bu kısa seriyle ilgili tuhaflık; ilk fasikül 1/6 olarak başlıyor ve bu durum 5/6 olarak beşinci fasiküle kadar böyle devam ediyor. Sonra altıncı fasikülde 6/7 oluyor, neyse ki 7/7 ile bitiyor. Açıkçası böylesi bir plansızlık beklemezdim Gaiman'dan. Seriyal olmadığı için çizerin işini tamamlayıp teslim ettiğini de düşünüyorum bir yandan, yanı altı fasikül olarak. Hadi azıcık spekülasyon yapayım: Ya iyi sattı da eller ovuşturularak biraz daha uzatılması talep edildi ya da o hali tatminkar olmaktan iyice uzak olduğu için ve okur yorumlarının etkisiyle ek ya da alternatif birşeyler talep edildi Marvel yönetimi tarafından.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...