Sizce?

Başlatan Lami Tiryaki, 07 Ocak, 2010, 13:47:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Conan'in Kara Çember Insanlari isimli öyküsünün Vendiya'da Intikam(Alfa Conan 9-11, SSOC16-19) isimli son bölümünde kendisini ölümden kurtaran Conan'i, Prenses Yasmela bir barbar daha dogrusu kenar mahalle kabadayisi oldugu için reddeder.

Kral olup evlendikten sonra Conan'in ilk isinin haremini dagitmak ve karisindan baskasiyla birlikte olmamak üzere prensip karari aldigini görürüz. Bazan aylarca ayri kalmasina ragmen bu kararini da kati bir sekilde uygular. Conan gibi birisi için ilginç bir durum! Krallik zamani öykülerinden Bir Kraliçe Kurtarmak isimli öyküde, karisi Zenobia kanatli bir iblis tarafindan kaçirilir. Conan karisini kurtarmak için tek basina epey zorlu bir yolculuga çikar. Yolculuk sirasinda sürekli olarak rastladigi eski dostlarinin basini beladan kurtarmaktan geri durmaz. Baracha'li korsanlarla birlik olup Turan krali Yezdigerd'le arasindaki hesabi sonsuza dek kapatir. Sarayina davet edildigi Prenses Yasmela'nin yatak odasinda yillar önce yarim kalan reddedilme isini sonuçlandirir ve onunla yatar... Ayni gece Yasmela'yi kuzeninin suikast girisiminden kurtarir vs vs...

Eh, söyle bir baktigimizda Conan'in kendine göre bir ahlak sistemi var. Güçsize dokunmaz, kadina el kaldirmaz, mecbur kalmadikça adam kesmez vs vs...  Agaca baglanan ve öldürülmek üzere olan her kadini kurtarir, kurtarirken de kendisine engel olmak isteyen Khtiai'li askerleri önce öldürür sonra fikirlerini sorar. Oysa kurban edilmeye çalisilan kadin korkunç bir iblis olup askerlerde masum olabilir(senaryolarda bu ihtimal özenle yok edilir). Akilonya disinda hemen hemen tüm kralliklar zulümle yönetilir, tüm yöneticiler kana susamistir vs vs... Ama adam aslinda, korsan yagmaci ve hirsiz. Isi gücü emekle kazanilan mallarini satmak isteyen tüccarlari soymak, yagmalamak olan korsanlarin onursal baskani. Adi meyhane köselerinin namli barbut aticisi falan filan...

Her sey iyi güzel kabullenilebilir de, su karisini kurtarmaya gittigi yolda fistik Prenses'i "götürme" isi Conan için bile olsa etik denen kavrami birazaltüst ediyor yahu. Gerçi erkek milleti ne yapacagi hiç belli olmaz ama. Siz ne dersiniz?..

Selamlar
Lami

s.b

Aslinda Conan serseri, dolandirici, katil ve hirsizdir. Ama delikanli adamdir. Biraz tuhaf oldu biliyorum ama durum bu.
Ayrica yazdiginiz su cümleyi anlayamadim.
"Yasmela'nin yatak odasinda yillar önce yarim kalan reddedilme isini sonuçlandirir ve onunla yatar..."
Bu onunla yatar demekle Conan'in uyku sorunu var da illa biriyle konusa konusa uykuya dalmasi gerekiyor manasinda mi acep?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: s.b - 07 Ocak, 2010, 14:39:47
Ayrica yazdiginiz su cümleyi anlayamadim.
"Yasmela'nin yatak odasinda yillar önce yarim kalan reddedilme isini sonuçlandirir ve onunla yatar..."
Bu onunla yatar demekle Conan'in uyku sorunu var da illa biriyle konusa konusa uykuya dalmasi gerekiyor manasinda mi acep?

Heh hee.. Yok, Roy Amca açiklamis durumu. Aslinda olaylar Kont Trocero tarafindan Conan'in oglu Conn'a anlatilmaktadir. Trocero Conn'a "babani anlamali ve affetmelisin sonuçta o da bir erkek" filan diye açiklamaya çalisir. Buradan ne kasdedildigini açikça anliyoruz dostum :)

Selamlar
Lami

can amca

Sevgili Lami, iyi bir nokta yakalamissin; yalniz küçük bir düzeltme yapacagim. Vendiyali prensesin adi Yasmina, Yasmela ise "Siyah Heykel" macerasinda Thugra Khotan'dan kurtarilan Khoraja Prensesi'nin adi.

Sözünü ettigin macera Kral Conan dizisinin orjinal 5-8. sayilari arasinda yayinlanmis Björn Nyberg ve L. Sprague deCamp'in yazdigi "Conan the Avenger" romaninin nefis bir uyarlamasidir. Roy Thomas ve John Buscema (R.I.P.) birlikteliginin en iyi ürünlerinden biridir.

Bu maceranin devaminda yolu Khitai'a uzayan barbarimiz bir canavara kurban edilmekten kurtardigi khitai'li güzelle de (Kang Lou Dze adinda) hemen oracikta derdest olur. Demek ki neymis, "batti balik yan gider" hesabi "yeminimi bozdum ulen!" ve "kim tutar beni" diyerek geçmis yillarin acisini çikarmistir. Bu da zaten beklenen birseydir. Erkek uçkuruna sahip çikamaaaaz! Bu böyle biline.

Bu arada serinin ilerleyen maceralarinda bu iliskiden olan ve Prens Conn'a müthis benzeyen bir oglu oldugu ortaya çikacaktir. Bu da Conan ve ailesinin iliskilerini çok zedeleyecektir!

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: can amca - 07 Ocak, 2010, 22:40:19
Sevgili Lami, iyi bir nokta yakalamissin; yalniz küçük bir düzeltme yapacagim. Vendiyali prensesin adi Yasmina, Yasmela ise "Siyah Heykel" macerasinda Thugra Khotan'dan kurtarilan Khoraja Prensesi'nin adi.

Düzeltme için tesekkürler dostum. Gerçi ha Yasmela ha Yasmina. Adamimiz götürüyor sonuçta hepsini. Bir de bizim Kara Murat'lari filan dalgaya alirlar "elinden prenses tayfasindan uçanla kaçan kurtulmuyor" diye. Eloglu ne isler görüyor!..

Selamlar
Lami

konyalıconan

Conan'ın Zenobia ile olan ilişkisi hep biraz gariptir bence. Yani Conan gibi iç güdüleri ile yaşayan bir adama için fazlaca etik, fazlaca kısıtlı bir ilişki yaşar. Daha önceki kadınlarını düşündüğümüzde hep tutku ön planda iken sanki Conan Zenobiada bu kadın benim çocuklarıma iyi analık eder yaşlanınca bana da bakar diye düşünüp evlenmiş gibi bir durum var. O yüzden Zenobianın kaçırıldığı bu dönemde zaten gergin olan kahramanımızın biraz stres atması bence kendisinden beklenilebilir bir durum. Çok görmedim ben Conan efendiye bu kaçamakları :) ama keşke red sonja ile evlenseydi. onların çocuğu çok acayip bişey olurdu ;D

Tarkan Kurt

Bu başlığı nereden buldun da hortlattın, Mehmet?

konyalıconan

Conan başlığı altında okumadık yer kalmasın dedim abi. nasılsa sevgilim forumu okumuyo bende atıp tutuyorum kafama göre :)