Anket - Çizgi Roman Kültür-Magazin Dergisi Içerik

Başlatan Lami Tiryaki, 15 Ocak, 2010, 10:26:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Çizgi roman kültür yayinlarina baktigimizda(çizgi roman kültürü üzerine yazilmis kitaplari kasdetmiyorum) çizgi roman yayinciliginin kendisi kadar büyük bir zenginlik göremiyoruz maalesef. Geçmiste Darkwood Sakinleri, Strip, Seyir Defteri gibi bazi örnekler yayinlandi. Özellikle Darkwood Sakinleri bu konuda diger sektörlerdeki benzer profesyonel ürünlerin önüne geçmis örnek bir çalisma olarak degerlendirilebilir. Ancak yillardir benzeri bir çalisma yapilmadi. Bu konuda neler yapilabilir?

-Hipnoz, Dogan Kardes gibi karma dergilerin içeriginin bir kismi bu kapsama alinabilir mesela.
-Çikan yeni yayinlarin tanitimi, yayinevi, yan ürün ticareti yapanlarla röportajlar, kampanyalar düzenlenebilir.
-Çizgi roman okurlari platformu'nun çok güzel çalismalari var, bu çalismalar kayit altina alinabilir.
-Ülkemizdeki çizgi roman yayinciliginin tarihi görsel zenginlik katilarak incelenebilir, vs vs...

Evet, sizce bir çizgi roman kültür-magazin dergisi-brosürü olmali mi? Olursa içerigi ne yönde olmali? Kimler katki vermeli? Bu konudaki fikirleri bu tarafa alalim arkadaslar.

Selamlar
Lami

hanac

Peki biz "Altin Madalyon" olarak yilda 1 veya 2 defa böyle bir brosür çikarsak.

Internet ortamindan bunu paylasssak, Gölge Dergisi gibi.

Ne dersiniz ?

V

Bu konuda "Darkwood Sakinleri"ni anmadan geçemeyecegim.Gölge dergisi örneginde oldugu gibi net ortaminda "Darkwood Saakinleri

kivaminda bir dergi hazirlayabiliriz.

Organize olma zamani simdi...
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 15 Ocak, 2010, 10:26:53
-Hipnoz, Dogan Kardes gibi karma dergilerin içeriginin bir kismi bu kapsama alinabilir mesela.

Dogan kardes biraz daha üst perdeden geliyor bana, sanki biraz mesafeli gibi. Gerçi son sayisinda okuyucu istegini gözönünde bulundurarak hikayelere ayirdiklari sayfa sayilarini artirdilar. Tabi bu da olumlu bir gelisme ama nedense Hipnoz kullandigi kagittan tutun da boyutlarina kadar herseyiyle daha sicak. Daha önce de söyle yazmisim: "Sahsen bekliyorum, hatta çizgiroman kültürü üzerine yazilarla zenginlestirilmis bir Hipnoz istiyorum."

-Çikan yeni yayinlarin tanitimi, yayinevi, yan ürün ticareti yapanlarla röportajlar, kampanyalar düzenlenebilir.

Yazariyla, çizeriyle yeni yayinlarin tanitimiyla birlikte kisa da olsa okuyucularin degerlendirmeleri de yer alabilir. Hatta burada kaynak olarak Altin Madalyon'da yazilanlar bile kullanilabilir...

Yan ürünler bana biraz çizgiromandan uzaklasmak, amaçtan sapmak gibi geliyor. Tamam benim de evimde Örümcek Adam, Sipru, Asteriks, Hopdediks, Sünger Bob oyuncaklarim var (Bunu itiraf kösesine yaziyim :) ) ama çizgiroman apayri bir mecra...

Yabanci yayinlarla ilgili degerlendirmeler yine bu derginin içerigine katilabilir...

-Ülkemizdeki çizgi roman yayinciliginin tarihi görsel zenginlik katilarak incelenebilir, vs vs...

Deafalarca bu konuda yazilar, kitaplar, incelemeler okusam da bir yenisine hayir demem. Sadece ülkemiz için degil dünya çizgiroman tarihine dair de olabilir.

Alıntı yapılan: hanac - 15 Ocak, 2010, 10:56:31
Internet ortamindan bunu paylasssak, Gölge Dergisi gibi.

Internet ortaminda paylasim açikçasi beni tatmin etmez. Çizgiromanlarin basili olmalarini istedigim gibi böyle bir yayini da ekrandan okumaya direnirim. Huyumu biliyorum, indirir, bilgisayarimin bir kösesinde belki de hiç okunmamak üzere bekletirim.

Bunlara ek olarak içerik babinda çok da farkli seyler gelmiyor aklima...

Mesela Lal sansürü gibi güncel konular mercek altina alinabilir...

Ama saniyorum buradaki en büyük sorun katilimci eksikligi ve süreklilik olacaktir.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...