House of X

Başlatan dean, 24 Mart, 2019, 00:37:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Jonathan Hickman'ın Marvel'a hangi seri ile döndüğü belli oldu. Hickman iki yeni seri ile X-Men yazacak. İlki House of X.

ZGeralt

Hickman'ın X-Men yazacak olmasına çok sevindim. Beklentim fazla bu sefer.

Sosyal medyada takip edebildiğim kadarıyla yazar/çizerler arasında da heyecan uyandırmış. Sanırım eski X-Men'leri herkes çok özlüyor :)

Nightrain

Hickman'ın çocukluğunda okuduğu tek Marvel yayını X-Men'miş. Adam hangi seriye el attıysa uçurdu. Bu da iyi olacaktır eminim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

6'şar sayılık House of X ve Powers of X'den sonra 2020 yılında ilk dalga dediği ve ana X-Men serisini yazacağı bir dönem başlayacak. Onsan sonra başlayacak ikinci dalganın çizerleri felan şu an hazırlanıyormuş. Yani çok uzun süreli bir Jonathan Hickman dönemi bizi bekliyor. En az Avengers'da yaptığı model gibi inşa edecektir. Dönem - Event - Dönem - Event gibi bekleyebiliriz. Eminim ki bundan on yıl sonra modern dönemin en iyi X-Men serisi olarak anacağız. Marvel Studios bu X-Men maceralarını film yapsın diyeceğiz. Çok heyecanlı bir macera bizi bekliyor.

KenParker

çizer iki tane birden Wolverine çizmiş. içkiyi fazla kaçırdı galiba

Nightrain

Biri House of X, diğeri Power of X için olabilir.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ZGeralt

Spoiler olmaz diye düşünüyorum zira ciltlerin adlarında yer alıyor olaylar, eski Wolverine ölmüştü, sonra Old Man Logan'ı kendi evreninden alıp mevcut X-Men'e dahil etmişlerdi. X-Men Red serisi bittikten sonra başlayan Uncanny X-Men ile beraber "Return of the Wolverine" isimli 5 sayılık bir seri geldi. 2 tane Wolverine oldu. Çizimdekiler Old Man Logan'a benzemiyor gerçi.
Farklı evrenlerden-zaman dilimlerinden kahraman getirme olayının suyu çıkmıştı zaten, umarım yine o taraflara girmezler. Zaman yolculuğu istemiyorum artık. Lütfen olmasın :)

dean

Hikaye geçmiş, günümüz ve gelecekten öğeler içerecek. O yüzden fotoğrafta bazı karakterlerin çeşitli zaman dilimlerindeki halleri var. Bu bağlamda bazı karakterlerin de farklı zamanlardaki halleri birlikte resmedilmiş.

ferzan

Hickman ile başlayacak bu yeni dönemde, önceki dönemlerle doğrudan bağlantılı fazla bir şey olmaz muhtemelen, değil mi?..Hani, elbette X evreni çok eski ve köklü ama belli başlı bazı noktalar haricinde fazla göndermeli ya da geriye dönmeli bir durum olmaz umarım...X-Men 'i çok seven ama güncel olarak takip edemeyen ve Türkçe yayınlar vesilesiyle 3-4 yıl geriden gelen biri olarak Hickman serilerine güncel olarak başlamak ve mümkün mertebe arkama daha az bakmak isterim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

dean

Alıntı yapılan: ferzan - 15 Mayıs, 2019, 14:23:23
    Hickman ile başlayacak bu yeni dönemde, önceki dönemlerle doğrudan bağlantılı fazla bir şey olmaz muhtemelen, değil mi?..Hani, elbette X evreni çok eski ve köklü ama belli başlı bazı noktalar haricinde fazla göndermeli ya da geriye dönmeli bir durum olmaz umarım...X-Men 'i çok seven ama güncel olarak takip edemeyen ve Türkçe yayınlar vesilesiyle 3-4 yıl geriden gelen biri olarak Hickman serilerine güncel olarak başlamak ve mümkün mertebe arkama daha az bakmak isterim...

Jonathan Hickman'ın Fantastic Four ve Avengers maceralarına bakarsak X-Men içinde X-Men'in tarihinin bu dönem için gerekli olacağını söyleyebiliriz. Özellikle 80'li ve 90'lı yıllarda çılgıncasına event ve crossover'lar patlamıştı X-Men'de. Hickman onların ciddi bir kısmının mirasını kullanacaktır diye düşünüyorum. Hickman, Fantastic Four'da karakterlerin tarihinden çok fazla öğe koymuştu. Bu mantıkla X-Men içinde karakterlere, mekanlara, maceralara ve statükoya iyi hakim olmak gerekebilir. Yukarıdaki resme bakınca bile 10'un üzerinde event aklıma geldi.

ferzan

X evrenine yabancı değilim, iyi kötü bir altyapım var ama sorunumu daha düzgün bir şekilde açayım; karakterlerin geçmişinden ziyade, yakın geçmişteki serilerle bağlantılı noktalar çok olursa diye çekinceliyim sadece...Mesela bende Klasik Seri Türkçe basımların izin verdiği yere kadar aklımda yer etmiş bir klasik dönem var, Arka Bahçe dönemi renkli seriyi tatmıştım, Astonishing ve 2010 sonrası çıkan tüm Türkçe seri ve eventlar (kimisi Avengers okuma listelerine dahil edilmiş durumda) falan da altyapımdaki yerini almış durumda ama anavatanında zilyon tane X serisi çıktı mesela bu zamana kadar, bizdekiler devede kulak kalır...Atıyorum son birkaç yılın X serilerine falan da göndermeli bir durum olur mu gibisinden merak içerisindeyim...Red, Blue gibi serilere ben hiç girmedim, All-New 'ler ile Uncanny 'leri ise yakında topyekün bir üzerinden geçme ile sağlamlaştıracağım ama yakın geçmişteki diğerleri bende sıfır...Umuyorum Temmuz 'da ki ön serilerle ve akabinde gelecek olan ana seriyle o atladığım yakın geçmiş güncel serilere dair geri dönüş minimumda olur ya da ben duruma göre oturup atladıklarıma da bakarım artık bir şekilde...

Sadece Türkçe Marvel 'lerin el verdiği ölçüde X evreni serilerini ve bağlantılı eventlarını bilmek, Türkçe 'lerden ibaret bir altyapıya sahip olmak, yeni döneme turist kalmamak için yeterlidir değil mi?..Benim için güncel okuma adına güzel bir başlangıç olacak çünkü bu dönem...Bilmediğim şeylerin minimumda olması en büyük arzum...Yoksa zamanında Ultimate serisindeki gibi bir baştan ele alma beklemiyorum tabi ki... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 15 Mayıs, 2019, 15:52:28
  Jonathan Hickman'ın Fantastic Four ve Avengers maceralarına bakarsak X-Men içinde X-Men'in tarihinin bu dönem için gerekli olacağını söyleyebiliriz. Özellikle 80'li ve 90'lı yıllarda çılgıncasına event ve crossover'lar patlamıştı X-Men'de. Hickman onların ciddi bir kısmının mirasını kullanacaktır diye düşünüyorum. Hickman, Fantastic Four'da karakterlerin tarihinden çok fazla öğe koymuştu. Bu mantıkla X-Men içinde karakterlere, mekanlara, maceralara ve statükoya iyi hakim olmak gerekebilir. Yukarıdaki resme bakınca bile 10'un üzerinde event aklıma geldi.

Ben yeni X-Men okuyucuları çekebilmek için daha temiz bir anlatıya sahip olması gerektiğini düşünüyorum, daha önce de konuşmuştuk, X-Men çok karışık ve içine girmesi en zor seri herhalde. İlerledikçe tekrar derinleşip, dallanıp budaklanabilir ki beklentimiz de bu yönde olmalı ama yeni jenerasyon X-Men'e çok uzak gibi görüyorum ben. Daha önce de bir kaç defa söylediğim gibi DC için Batman ve Superman ne ise Marvel için Spider-Men ve X-Men o bence. Bir nevi süper starlar,rockstarlar, şampiyonlar ligi artık nasıl hoşunuza giderse :)

Belki de "rebirth" benzeri bir tazelemedir ihtiyaç olan şey, bilemiyorum.

dean

Alıntı yapılan: ferzan - 15 Mayıs, 2019, 16:28:01
Sadece Türkçe Marvel 'lerin el verdiği ölçüde X evreni serilerini ve bağlantılı eventlarını bilmek, Türkçe 'lerden ibaret bir altyapıya sahip olmak, yeni döneme turist kalmamak için yeterlidir değil mi?

Sorun bu zaten. Konu Hickman olunca daha da yetersiz kalıyor. Bence Türkçe yayınlanan X-Men'ler hiçbir şekilde X-Men için yeterli değil. Hickman'ı geçtim gerçek anlamda X-Men okumak isteyen birinin direkt orijinal kaynaktan okuması lazım.

Alıntı yapılan: ZGeralt - 15 Mayıs, 2019, 16:32:24
Ben yeni X-Men okuyucuları çekebilmek için daha temiz bir anlatıya sahip olması gerektiğini düşünüyorum, daha önce de konuşmuştuk, X-Men çok karışık ve içine girmesi en zor seri herhalde.

İşte Jonathan Hickman bu denklemi bozuyor. Bu adam çok daha basit olan bir konsepte bile level atlanıp onu daha komplike hale getiren bir yazar. O yüzden ben Hickman'ın X-Men tarihinin tamamını kullanacağını düşünüyorum.

Alıntı yapılan: ZGeralt - 15 Mayıs, 2019, 16:32:24
Belki de "rebirth" benzeri bir tazelemedir ihtiyaç olan şey, bilemiyorum.

Rebirth benzeri basitleştirmeler ve tazelemeler zamanla yapıldı aslında. All-New X-Men ya da Gold, Blue gibi. Yalnız bence X-Men'in asıl ihtiyacı olduğu şey zengin tarihinin kullanılması ve dünya üzerinde bunu en iyi yapabilecek adam serinin başına uzun vadeli şekilde geldi. Bence herkes X-Men'e ait okuyabildiği her şeyi okusun. Harika bir yolculuk bizi bekliyor.

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 15 Mayıs, 2019, 16:46:57
Bence herkes X-Men'e ait okuyabildiği her şeyi okusun. Harika bir yolculuk bizi bekliyor.

Beni daha da gaza getirdin şu an dean :)
Beklentim arşa çıkmak üzere, karşılanmazsa depresyona falan girebilirim :)

darkwood

X men in çok iyi serileri var, bu yeni gelecekler ile seri daha da şenlenecek görünüyor.
Darkwood Sakinleri..