Archangel - Çizgi Düşler (IDW)

Başlatan memospinoz, 09 Nisan, 2019, 16:20:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

William Gibson'dan zihin kurcalayacak bir grafik roman!

2016'nın ABD siyasi liderleri, yok ettikleri radyoaktif gezegeni geride bırakıp insanlığın son umudundan, Ayrıştırıcı'dan faydalanmayı tasarlamaktadır. Yeni bir gerçekliğe sızarak yozlaştırmalarını sağlamak üzere tasarlanmış devasa bir aygıttır bu. Radyoaktif, alternatif bir geleceğe ait askeri bir pilot, boyutlararası bir geçitten 1945 yılı Berlini'ne gelir ve ve ona güvenmeye cüret eden bir avuç insanla birlikte bildiğimiz tüm tarihin yok oluşunu engellemeye çalışır. Bu ekip, dünyanın en tehlikeli hedefiyle Avrupa'dan havalanan B-29 bombardıman uçağını durdurmayı başaracak mı, yoksa sadece bildiğimiz tarihin sonunu ertelemiş mi olacak?

Boyut: 16x24 cm
Sayfa Sayısı: 144
Etiket Fiyatı: 36 TL

hanac

5 fasikülden oluşuyor, 1. fasikül kapağı ve iç sayfaları

worldman

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

5 fasikülden oluşuyor, 2. fasikül kapağı ve iç sayfaları

Mrtekin

Vay vay vay. Helal olsun ÇD.

İzmir fuarında hem ÇD hem de Marmara Çizgi aldı yürüdü. Helal olsun ikisine de.
They drew first blood...

hanac

5 fasikülden oluşuyor, 3. fasikül kapağı ve iç sayfaları

hanac

5 fasikülden oluşuyor, 4. fasikül kapağı ve iç sayfaları

hanac

5 fasikülden oluşuyor, 5. fasikül kapağı ve iç sayfaları

memospinoz

Mrtekin

Archangel, Çizgi Düşler'in bağımsız yayınları için tasarladığı "Başka Düşler"'den çıkan ikinci kitap.

Alternatif gerçeklik, bilimkurgu, 2. Dünya Savaşı, espiyonaj ve aksiyonun birbiri ile bolca harmanlandığı bir çr.

Ben nedense çizimlerini çok beğenmedim ama senaryosu itibarı ile fena değildi. Konu itibarı ile, biraz, "Yüksek Şatodaki Adam"'ı da andırıyor. Yukarıdaki türleri sevdiğim için, ben de çok sıkıntı çıkarmadı, keyifle okudum. Sevmeyenler için sıkıntılı olabilir.

Film senaryosundan çrleştirildiği için başlangıçta biraz taşları yerine oturtamıyorsunuz ama tüm gizem ilerleyen sayfalarda birer birer çözülüyor. Son sayfa ve panelde çok ters köşe bir twist var.:-)

Meraklılarına tavsiye.
They drew first blood...

ZGeralt

Okumayı bitirdiğimde "keşke dizi/film olsaymış" diye düşündüm, hatta gizem unsuru daha da kaşınarak çok sürükleyici bir dizi olurmuş.
Çizgi roman olarak ise fena değil, bir çırpıda okudum. Bazı sayfalarda çok kötü çizimler var önce baskı hatası sandım o derece kötü. Ama genele yansıyan bir durum değil. O sayfaları başkası çizdi sanırım.

Ben de Mrtekin gibi biraz Yüksek Şatodaki Adam tadı aldım.

Türü sevenleri üzmeyecek, farklı bir şeyler okumak isteyenler için de güzel bir alternatif. Ben keyif aldım.

pizagor

Kapağından kaybeden bir albüm bana kalırsa. Yoksa içerik olarak piyasadaki pekçoklarının arasında sivriliyor...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Biraz önce akşam okumlarımdan sonuncusunu Archangel ile yaptım...

Genel kanımı toparlayacak olursak; Mehmet bey'in aksine çizimleri çok beğendiğimi, çizerlerin 3'nün de reel çizim tarzlarından ötürü göze hoş geldiğini, özellikle arka plan ve mekan çizimlerinde göz doldurduklarını söyleyebilirim... Tabii çizerlere destek olan renklendirmecilerinde bu konuda haklarını yememek lazım...

Ama o güzelim çizgiler ve renklendirmeler çok saygıdeğer çizgi düşler yetkilileri (ya da başka düşler mi deseydik) ve son aşamada karar verme merciinde ki arkadaşlar sayesinde maalesef, özür dileyerek söylüyorum kitabın kalitesinni yerlerde sürünmesine sebebiyet vermiş...

Yukarıda paylaşılmış olan orijinal sayfalardaki netlik ve ayrıntıyı maalesef kitabı elinize aldığınızda göremiyorsunuz...

Mehmet bey'in dediği gibi senaryo ve konuda zaten taşların yerine oturmaması mevzusu var ki burada kendisine hak vermemek elde değil... Kitabı kurtaracak yegane olgu görsellikken maalesef o da ortalarda yok...

Willam Gibson ve Micheal St. John Smith tarafından kaleme alınmış konuya dönecek olursak; Ortada bir hikaye varmış ve biz bunun sadece finalini okumuşuz gibi bir durum söz konusu...

Özgür'ün dediği kapak seçimi konusunuda es geçmemek lazım tabii (Haddimiz değil ama)... Evet orijinal Tpb kapağı kullanılmış ve alternatiflere bakıldığında çok ahım şahım kapakları olmayan bir limitli seri... Ama sanki Alejandro Barrıonuevo'nım kapağı kullanılsaymış daha iyi olurmuş...

Font seçimi ve balonlama konusunda ise bir eleştiri yapmama imkan yok dört dörtlük bir iş olmuş...

Demek  ki işini bilen kişiler ile çalışıldığında Scalped ya da 100 Kurşunda ki gibi facilar yaşanmaya biliyormuş... Ama her alanda iş bilmek şart... Verilen emeklerin zayii olmaması için... ;)

Son söz olarak; Ağır şeyler yazmak istemiyorum ama sözün özü artık çizgiromanları, özellikle renkli ve comics olanları Enzo, ıvory, vb... gibi kağıtlara basma sevdasından kurtulup basılan kitapları, emek verilen her sayfayı çöp olmaktan kurtarmak gerek...

Bu konuda Marmara'nın son bastığı "Southern Bastards" hakkında da çok şey söylemek mümkün ama onu da artık okuduktan sonra genel bir yazı ile kendi başlığında ele alırız... :)