lal kitap ne yapacak?

Başlatan elliot, 11 Şubat, 2020, 18:58:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

elliot

İyi günler
Yeni Zagor serisini tamamlamaya çalışıyorum yalnız 1,4,5,100,112,115,130,134,136,137,138,153,158 nolu sayılar hiçbir yerde bulunmadığı gibi mesela 4 ve 5. Sayıların ikinci eline nadir kitapta 60 tl fiyat istiyorlar..
Benzer durum klasik maceraların neredeyse 80 farklı sayısı için aynı..
Bu durum sizin yayınları takip eden okurlar için ciddi problem olmakla birlikte zaten zor günler geçiren çizgiroman piyasasına yeni okurların eklenmesine ciddi engel teşkil etmektedir...
Malesef reklam şansınız da çok sınırlı
Bu durumda yeni okuyucular kazanmanız çok zor...sonuçta gazete çıkarmıyorsunuz...
Martin mystere,mister no,büyülü rüzgar ve dylan dog serilerime zagor ekleyen birisi olarak sizlere önerim
1- mutlaka stoklara bakıp eksik sayıların olmasına müsade etmeyin kimseyi karaborsacılara mahkum etmeyin.
2- mevcut serilerinizin eksiksiz yeni olarak hazırlandığı paketler hazırlayın ve yine önerim toplu alımlara birazda indirim ekleyin...
Bir çizgi roman takipçisi olarak sizlerle iletişime geçmekten de memnuniyet duyarım..
Tlf: ... ... .. ..

Göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden teşekkür eder Lal kitap ailesine yayın hayatında nice başarılar dilerim
Sevgi ve saygılarımla

yukarıda Lal kitapevine attığım mail var...

onlarca yıl bir seriyi takip etmek ayrı bir hobi,
hala baskısı yapılabilr bir serinin eksik sayıları tamamlamak için karaborsaya mahkum olmak bambaşka bir şeydir...
şimdi kimse çıkıpta tay yayınlarından eksik sayıları basmasını talep edemez
Ancak devam eden bir serinin eksik sayılarını tamamlamak ise yayınevinin en hassas olduğu konulardan biri olmalıdır...
bakalım Lal ailesinden herhangi bir tepki gelecek mi?
Ancak mutlaka yapacak birşeyler olmalı...
bu durum sadece okuyucu için değil bir o kadar yayınevi içinde çözülmesi gereken bir sorundur....

kimse yanlış anlamasın:baskısı bitmiş serisi sona ermiş yayınları toplamak bunun heyecanını yaşamak başka bir konudur..
devam eden bir serinin eksik sayılarını bulamamak ise bambaşka bir şeydir...

neden Lal kitaba yazdım?
bu güne kadar pekçok seriyi tamamlama başarısını ve azmini gösteren bu ailenin yıllardır süren bu sorunlara karşı en hassas tepkiyi vereceğini düşündüğüm için yazdım...

umarım bu isteğim karşılıksız kalmaz...

memospinoz

lal kitap ne yapacak?
Cevap: Bugüne kadar yaptığını.

kırkambar

Katılıyorum. Koleksiyon yapma işine niyet edildiğinde ilkin serideki kitapların bulunabilirliğine bakılyor. Aradaki birçok sayının bulunabilirliği çok zayıf ya da bulunabilecekler astronomik fiyatlardaysa halihazırda satışta olanların alımından da vazgeçilebiliyor. Sonuçta koleksiyoner -doğal olarak- ileride basılacak tüm sayıları da alma niyetinde olacağından, vazgeçmesi sonraki sayılar için potansiyel, sağlam bir müşterinin kaybı demek oluyor. Edinme sıkıntısı olan sayıların bir kısmını arkadaşımız belirtmiş, birkaç sayı daha eklenebilir, ki zaten Lal bunlardan haberdardır. Serilere yeni başlayacak okurlar için bunların sınırlı sayıda da olsa basımını yapması hem bizi hem Lal yayıncılığın kendisinisevindirecektir.

hanac

İnşallah dikkate alırlar.

altay1944

Şöyle düşünelim lal her kitabı aynı sayıda basıyor(diğer yayınevleri için de geçerli) bazı sayılar bulunmuyorsa eğer bu sayılar nerede?Birileri rasgele bazı sayıları toptan hepsini alıyor olabilir mi?İyi bir yatırım iyi bir risk olabilir.Düşünmek lazım.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Nemo

Telefonla ulasip sormak daha iyi olabilir bence. Maile donus ya cok gec ya da hic olmayabiliyor malesef :(
Özel Alfa Ajanı

Mrtekin

Alıntı yapılan: altay1944 - 12 Şubat, 2020, 09:56:39Şöyle düşünelim lal her kitabı aynı sayıda basıyor(diğer yayınevleri için de geçerli) bazı sayılar bulunmuyorsa eğer bu sayılar nerede?Birileri rasgele bazı sayıları toptan hepsini alıyor olabilir mi?İyi bir yatırım iyi bir risk olabilir.Düşünmek lazım.

Fumettinin yavaş yavaş piyasadan çekilmesi, fumetti fiyatlarında yükselişi de beraberinde getirdi bence. Bu bir pazarlama taktiği de olabilir.  Lal'in asıl parayı KM ciltlerinden kazandığını düşünen biri olarak, dilerim, haklı serzenişinize kulak verirler.
They drew first blood...

elliot

değerli arkadaşlar
zagor ve zagor gibi yayınlar sıralı yayınlar kategorisine girer...
tüm sayıları basılmış bitmiş bir serinin geriye doğru eksik sayılarını tamamlamak gibi bir derdi olmayabilir...
hatta olabilirde
mesela otomotiv sektörü
bir firma otomobilin üretimini durdursa bile yedek parçalarını 10 yıl temin etmek zorunda..(iflas etmemişse vs.istisnalar hariç)ben bu modeli üretmeyi bıraktım yedek parçasınıda üretmiyorum arabayı alanlar gitsinler hurdaya çıkmış araçlardan çıkma olarak ihtiyaçlarını görsünler diyemez...
aynı mantıkla olayı şöyle düşünmek lazım...
mesela ben zagoru takip ediyorum seride devam ederken çocuğum geldi 10 sayıyı yırttı karaladı yada evi su bastı gelen misafir çocuk serime zarar verdi...şimdi ben eksik sayıları karaborsadan mı arayacağım...
yada aldım sandım meğer almamışım sonradan farkettim yada taşınırken kayboldu vs vs.o zaman ben ne yapacağım?
sonuçta 20 yıla varan biriktirilen bir seride eksik varsa ve seri devam ediyorsa basımevi burada stoklara bakmalı eksik sayıya müdahale  edip karaborsa da bir sayının ikinci el satışına 60 tl fiyat yazılmasına seyirci kalmamalıdır...
bu durum incelenmelidir..firmanın belli bir sayı için aldığı bir telif hakkı varsa ve bu limit dolmuşsa dahi bu sayının arttırılması yoluna gidilmelidir...
aklımın yettiğince bu konuya eğileceğim hatta hukuki yolları varsa denemekten bir zarar gelmeyeceğini düşünüyorum..bakarsınız bir karar çıkar:
birbirini takip eden yayın yapan yayınevleri eksik sayıları temin etmek zorunda kalır.
bu sayede çizgi roman sektörü karaborsanın değil koleksiyonun konuşulduğu bir yola girer...
hiçkimse 150. sayı 9 tl 152.sayı 9 tl 151 sayı nın ikinci eli 60 tl...(örnek)
bu durumu iyiniyetle açıklayamaz...burada birilerinin kötü niyeti olduğu açıktır...
sonuçta mağduriyet ve haksız kazanç olduğu şüphe götürmez bir gerçektir.
kimse bu durumu hayatın doğal akışına uygun bulmaz..

olayın bir başka boyutu var ki o dahada vahim...
seriyi eksik basıp yayını kesmek..
bu ise asla olamaz...
yayın evi ya bu seriyi başladıysa sonuna kadar yeteri sayıda basar
basamazsa da bastığı sayıları bedele bedel iade alır parasını öder...
bu durumun ise lal kitapla uzaktan yakından alakası yoktur...sadece ilk msj attığım yayınevi olmuştur...
daha öncede yazdım Türkiye'de başladığı işi bitiren en saygın yayınevlerinden biri olduğu içindir..
not:konu ile ilgili fahiş fiyatla satımın ilanlarının ekran görüntüsünü aldım.

sevgi ve saygılarımla..

alan ford

Lal'in bastığı fasiküller ile ilgili şöyle bir sorun var. Şimdi yayın dünyasında iki tür barkot var ISSN ve ISBN. Bunlardan ISSN kodlular süreli yayınlar olarak geçiyor. Konuya tam hakim olmamakla birlikte tahminim bir vergi avantajları var ama dezavantajları 2. baskının yapılamaması. (İkinci bir tahminim daha var ama tamamen çam deviriyor da olabilirim ama sanırım etiket fiyatları da değiştirilemiyor. Kurumsal firmalarda eski sayıların hâlâ çok uygun fiyatlı olması bu yüzden diye düşünüyorum)Bu yüzden yasal bir 2. baskı beklemeyin bence. Bu çok teferruatlı bir iş. Bende yakın zamanda zagor eski sayıları toparlamaya giriştim ve bazı sayılar çok uğraştırdı. Hâlâ da tamamlamış değilim
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

can amca

Bence hiçbir ÇR Yayımcısı piyasada bulunamayan sayılarını takip edip yeniden basmak zorunda değil. Bu tüm dünyada böyle.

Ben örümcek adama 20 yaşımda (80ler başı) başladım ve çok sevdim, orjinal diziyi biriktirmeye başladım. Marvel'a yazıp 1. sayıyı bulamıyorum (60'larda yayınlanmış) tekrar basar mısınız desem gülerlerdi herhalde. Ama onun yerine ne yapıyorlar Essential, Classic vs. formatında farklı şekilde yayınlıyorlar.

Keza İtalya'da da öyle. Örneğin Tex'in ilk sayısı ikinci baskı yapmıyor ama Tutto Tex, Tre Stelle vb. yeni başlık altında farklı formatta tekrar tekrar basılıyor. Burada da her restart işinde aradan yaklaşık 100 sayı geçmesini yani yaklaşık 10 sene bekliyorlar. Bunun sebebi de yeni okuyucu nesli ile senkronize olmak herhalde.

Lal de Klasik Maceralar da aynını yapıyor. Önce aylıkları 100. sayıdan itibaren eklemeye başladı sonra da ilk sayıları da yeniden yayımlamaya. Bu nedenle talepte bulunmak ta serbestiz ama talebimiz karşılık görmediyse de eleştirme hakkımız da yok diye düşünüyorum. Hem Türkiye piyasasında yeniden baskı için bile maliyeti kurtarmak için birkaç yüz adet bastırmak gerekiyor. Ben hiç de Zagor toplamaya yeni başlayan bu kadar kişi olacağını sanmıyorum.

Bu arada dikkat etti iseniz KM 100. sayıdan itibaren boy olarak kısaldı çünkü Lal bunları yeni basmıyor. Elindeki iade aylıkları kullanıyor, yalnızca kapaklarını yeniliyor. Yani tahminimce Lal KM yayımlayabilmek için de iade aylıkların bir kısmını ileride kullanmak üzere stoğuna almış durumda. Bu nedenle de bazı aylık sayılar da zor bulunur hale geldi sanırım.

elliot

Alıntı yapılan: can amca - 13 Şubat, 2020, 00:54:00
Bence hiçbir ÇR Yayımcısı piyasada bulunamayan sayılarını takip edip yeniden basmak zorunda değil. Bu tüm dünyada böyle.

Ben örümcek adama 20 yaşımda (80ler başı) başladım ve çok sevdim, orjinal diziyi biriktirmeye başladım. Marvel'a yazıp 1. sayıyı bulamıyorum (60'larda yayınlanmış) tekrar basar mısınız desem gülerlerdi herhalde. Ama onun yerine ne yapıyorlar Essential, Classic vs. formatında farklı şekilde yayınlıyorlar.

Keza İtalya'da da öyle. Örneğin Tex'in ilk sayısı ikinci baskı yapmıyor ama Tutto Tex, Tre Stelle vb. yeni başlık altında farklı formatta tekrar tekrar basılıyor. Burada da her restart işinde aradan yaklaşık 100 sayı geçmesini yani yaklaşık 10 sene bekliyorlar. Bunun sebebi de yeni okuyucu nesli ile senkronize olmak herhalde.

Lal de Klasik Maceralar da aynını yapıyor. Önce aylıkları 100. sayıdan itibaren eklemeye başladı sonra da ilk sayıları da yeniden yayımlamaya. Bu nedenle talepte bulunmak ta serbestiz ama talebimiz karşılık görmediyse de eleştirme hakkımız da yok diye düşünüyorum. Hem Türkiye piyasasında yeniden baskı için bile maliyeti kurtarmak için birkaç yüz adet bastırmak gerekiyor. Ben hiç de Zagor toplamaya yeni başlayan bu kadar kişi olacağını sanmıyorum.

Bu arada dikkat etti iseniz KM 100. sayıdan itibaren boy olarak kısaldı çünkü Lal bunları yeni basmıyor. Elindeki iade aylıkları kullanıyor, yalnızca kapaklarını yeniliyor. Yani tahminimce Lal KM yayımlayabilmek için de iade aylıkların bir kısmını ileride kullanmak üzere stoğuna almış durumda. Bu nedenle de bazı aylık sayılar da zor bulunur hale geldi sanırım.

sayın Can amca,
konu 20 yıldır devam eden külliyatın 1.sayısını isteyip gülünç duruma düşme konusunun biraz dışında..şöyle ki:
1-yukarıda bahsettiğim konuda dikkat ederseniz 20 yıllık külliyatın ilk sayısını hadi diyelim ki ilk 1-2 yıllık sayısını bulamamakla ilgili değil..bulamadığım sayılara bakarsanız 153. sayıyı görebilirsiniz....konu ilk baskının yapıldığı örneğin zagor 73 ü her yerden 7 tl ye yenisini bulabilirken 153 ün 2. elinin bile olamaması yada 100 yada 112 yada listedeki diğer sayılar...
2-bir yayınevi örnek olarak 2000 baskı ile başlayıp dizi tutulursa 2500-3000 diye zaman içinde baskılarını arttırabilir(geriye dönüp serinin az olan sayılarını tekrar basmazsa çok zor ihtimal)
yada olası 2000 başlar talep azalması ile zamanla 1500 ve 1000 lere düşebilir..buna kimse itiraz edemez...ama 180 her yerde var 112 hiçbir yerde yok....(tersi olmalı çok basıldığı için 112 olmalı,az basıldığı için  180 olmamalıydı)
o zaman kimse yanlış anlamasın ama aklıma gelen bir kaç  şık var
a)yayınevi önceki ve sonraki baskıları örnek 2000 basarken 1500 bastı ve kasten piyasaya 500 sayı eksik sürdü..talep 1600 geldi 100 eksik var
b)birileri geldi normal basılan 2000 sayının 500 ünü aldı ve stokladı...(amaç kara borsa)
c)aslında 2000 basıldı 500 ünün başına bir iş geldi..(örnek:sevkiyat yapan araç kaza yaptı ürünler yandı vs..sel bastı vs yayın evi tamamlamadı.
d) en olası olma ihtimali en az olan ihtimallerden biri:2000 basıldı herkes aldı 500 kişi bu nasıl saçma sapan 112 .sayı dedi parçaladı sonra pişman oldular bu sayıyı arıyorlar...
e)bir başka şık:bir hırsız var zagor takipçilerinin evine girip 112. sayıyı çaldı..millet külliyatı kontrol ederken 112 nin olmadığını farketiler ve üzerinden yıllar geçtiği için hala soyulduklarının farkına varmadılar...
f) birbaşka şık bu sayıları elinde bulunduran onlarca kişi var..internet kullanma özürlüler..ilan vermiyorlar..bunu fırsat bilen 1 kişi 4. ve 5. sayıya 60 tl fiyat yazmaktan çekinmiyor.

seçenekleri çokça arttırabilirsiniz ama bu 112. sayının olmamasının altında şüpheli bir durumun olduğu aşikarıdır..
yani içinizde gerçekten bu gizemin altında ne olduğunu merak eden yok mu?
yada ben en iyisi  dylan 'a sorayım...
kayıp 112 nin esrarı....
dylan ofisinde otururken ansızın içeriye bir adam girer ve bulamıyorum der
dylan oturduğu yerden adama bakarken Türkiye'de yayınlanan zagor serisinin 112. sayısını bulamıyorum..Lütfen yardım edin..
dylan:neden 111 yada 113 değil ?
adam:ben de bunun için geldim der...
adamın düştüğü gülünç duruma şaşıran dylan gece rüyasına giren bir iblis tarafından rahatsız edilir....
iblis:1,4,5,100,112 vs diye sayılar söylemektedir...
Kanter içinde uyanan Dylan internete girince gerçekten bazı sayıların hiç olmadığını bazılarının sa ikinci el fiyatlarının 60 tl olduğunu görünce çok şaşırır....
zagorun eksik sayılarının gizemi nedir?
bu durum yoksa uluslararası bir örgütün gizli bir mesajlaşması mı çıkacak?
dylan:ilk iş lal kitaba bir mail atar
:))

sevgi ve saygılarımla

memospinoz

haziran00

Alıntı yapılan: mr conan - 13 Şubat, 2020, 22:42:22
sayın Can amca,
konu 20 yıldır devam eden külliyatın 1.sayısını isteyip gülünç duruma düşme konusunun biraz dışında..şöyle ki:
1-yukarıda bahsettiğim konuda dikkat ederseniz 20 yıllık külliyatın ilk sayısını hadi diyelim ki ilk 1-2 yıllık sayısını bulamamakla ilgili değil..bulamadığım sayılara bakarsanız 153. sayıyı görebilirsiniz....konu ilk baskının yapıldığı örneğin zagor 73 ü her yerden 7 tl ye yenisini bulabilirken 153 ün 2. elinin bile olamaması yada 100 yada 112 yada listedeki diğer sayılar...
2-bir yayınevi örnek olarak 2000 baskı ile başlayıp dizi tutulursa 2500-3000 diye zaman içinde baskılarını arttırabilir(geriye dönüp serinin az olan sayılarını tekrar basmazsa çok zor ihtimal)
yada olası 2000 başlar talep azalması ile zamanla 1500 ve 1000 lere düşebilir..buna kimse itiraz edemez...ama 180 her yerde var 112 hiçbir yerde yok....(tersi olmalı çok basıldığı için 112 olmalı,az basıldığı için  180 olmamalıydı)
a)yayınevi önceki ve sonraki baskıları örnek 2000 basarken 1500 bastı ve kasten piyasaya 500 sayı eksik sürdü..talep 1600 geldi 100 eksik var
b)birileri geldi normal basılan 2000 sayının 500 ünü aldı ve stokladı...(amaç kara borsa)
c)aslında 2000 basıldı 500 ünün başına bir iş geldi..(örnek:sevkiyat yapan araç kaza yaptı ürünler yandı vs..sel bastı vs yayın evi tamamlamadı.
d) en olası olma ihtimali en az olan ihtimallerden biri:2000 basıldı herkes aldı 500 kişi bu nasıl saçma sapan 112 .sayı dedi parçaladı sonra pişman oldular bu sayıyı arıyorlar...
e)bir başka şık:bir hırsız var zagor takipçilerinin evine girip 112. sayıyı çaldı..millet külliyatı kontrol ederken 112 nin olmadığını farketiler ve üzerinden yıllar geçtiği için hala soyulduklarının farkına varmadılar...

seçenekleri çokça arttırabilirsiniz ama bu 112. sayının olmamasının altında şüpheli bir durumun olduğu aşikarıdır..
kayıp 112 nin esrarı....
dylan oturduğu yerden adama bakarken Türkiye'de yayınlanan zagor serisinin 112. sayısını bulamıyorum..Lütfen yardım edin..
adamın düştüğü gülünç duruma şaşıran dylan gece rüyasına giren bir iblis tarafından rahatsız edilir....
Kanter içinde uyanan Dylan internete girince gerçekten bazı sayıların hiç olmadığını bazılarının sa ikinci el fiyatlarının 60 tl olduğunu görünce çok şaşırır....

sevgi ve saygılarımla

Benimde anlam veremediğim akıl almaz durumlardan birisi ama şöyle açıklama yapmaya çalışabilirim bu duruma (bildiğim kadarıyla) ;

Duyduğumda çok şaşırmıştım bazı koleksiyonerler sadece bazı çizerlerin olduğu sayıları alırken örneğin 78-79 u alıp , 80-81 i almayıp 82 ye atlayabiliyor.

Bazı özel sayılardan örneğin en son basılan renkli 212 den  3 er 5 şer tane alabiliyorlar. Yada önemli olayın söz konusu olduğu Sergio Bonelli'nin hayatını kaybettiği tarihe denk gelen sayıyı daha fazla alabiliyorlar. Genede bu bazı sayıların neden baskısının bittiği durumu cevaplamıyor. En akıl almazı; Misal veriyorum 121 de başlayan 124 de biten macera da 121-122-123 ün baskısı bitmiş ama 124 var

alan ford

112 dediğinizde neredeyse 8-9 yıl öncenin sayısı. Daha garibi 198-199 falan bitmek üzere çoğu sitede tükendi görünüyor ki daha geçen yılın sayıları.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Alıntı yapılan: mr conan - 13 Şubat, 2020, 22:42:22
sayın Can amca,
f) birbaşka şık bu sayıları elinde bulunduran onlarca kişi var..internet kullanma özürlüler..ilan vermiyorlar..bunu fırsat bilen 1 kişi 4. ve 5. sayıya 60 tl fiyat yazmaktan çekinmiyor.

kayıp 112 nin esrarı....

sevgi ve saygılarımla
Söz konusu Dylan ise senaryona seviştiği bir kadın ve muhtemelen 112yi stoklayan tarafından bu kadının kaçırılıp öldürüldügü drama ve erotizm unsurlarını da eklemen gerek .. ::)
"İstemem,eksik olsun.."