Tetikçi - YKY

Başlatan MAGICO70, 23 Ağustos, 2010, 11:24:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

konu  popüler kültürle daha çok kesişen türlerde sorun oluyor..mesela filmlerde,çizgi romanlarda v.s. ancak haksız olarak veya tamamen kasıtlı olarak,hatta tarihi olarak yanlış saptamalar bir çok siyaset,antropoloji,sosyoloji,tarih,ilahiyat makalesinde sık sık karşımıza çıkar ve biz farklı okuma ve birikimlerle farklı tavırlar gösteririz..ancak çoğunlukla son saydığım alan ve türlerdeki en subjektif yazı ve yayınlar bile sansür isteğiyle değişime uğratılmazlar..(çoklukla diyelim..) ancak buradaki sorun tarihsel olarak tamamen yanlış bir söyleme dahil edilmiş olsak bile  (ki benim birikimim ve aklım ,kanatim bu yönde ve bu beni bağlar..) kitaba uygulanan "sansürdür"..bu "sanat" türleri içinde saydığımız çizgi romanlar içinde böyledir ve hoş görülemez..peyami'nin tepkisini paylaşırım..zaten her yapıtı,her felsefeyi,her yapıtı v.s. eleştirel bir aklı ve farklı okumaları yapma şansınızı devreden çıkararak değerlendirmeyin derim..birşeyin tamamen müridi veya celladı olmaya gerek yok..reddedersiniz,almazsınız,karşı argümanı dile getirirsiniz olur biter..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

v'nin yorumlarını son anada okudum ve iyi bir değerlendirmede bulunduğu aşikar...

Gambit

Alıntı yapılan: ErenKoyunoglu - 24 Ocak, 2012, 22:21:39

<-------- Avatarım da değişti buyrun buradan...

Eren ben de konuyu sapitip sana yukleniyorum gibi oluyor ama Y: the last man okudugum en sacma cizgi romandir.

bilmeyenler icin kisa bir giris anlatayim:

Dunyaya bir sey olur ve tum erkekler olur. Bir tek bu bizim Y denen geri zekali ile bir maymun kalir.

Buraya kadar bir sey yok. Mantiken ne olur ? Insanoglunun irkinin devam etmesi icin Y nin onune gelen kadina sperm vererek bir cok cocuk dogurmak icin calismasi gerekmez mi ?

Y denen sahis in en guvenli kosullarda, en saglikli sekilde beslenmesi gerekmez mi ?

Gerekir

Y ne yapar ? Ben bir kiza asigim diye onu aramaya yola koyulur. Yolda basindan gecenleri okuruz salak salak

Boyle bir durumda, hic bir insan ben baskasina asigim deme luksune sahip degildir.

Ben bir kac cilt okuyup daha cok dayanamadim ve biraktim almayi.

Hani Superman in ucmasi sacma geliyor ya bazilarimiza, alakasi yok. Y okumaya baslayin, tum diger cizgiromanlar daha mantikli ve guzel gelecek size  ;D

pizagor

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 25 Ocak, 2012, 00:10:34
..birşeyin tamamen müridi veya celladı olmaya gerek yok..reddedersiniz,almazsınız,karşı argümanı dile getirirsiniz olur biter..

Keşke toplum olarak bu kadar demokrat olsaydık...

Bu ülkede hakim olan inanca, hakim olan devlet görüşüne karşıt bir laf ederseniz aforoz edilirsiniz...

Bir de olan benim gibi demokrat düşüncedekilere olur... Bir yandan Orhan Pamuk katliam olmuştur der, olur mu öyle şey, Rus arşivleri öyle yazmıyor dersiniz, bir yandan da birileri vurun bu adamın kellesini der, olur mu öyle şey, hani nerede düşüncenin ifade edilme özgürlüğü dersiniz. Taraf olmadığınız için arada kalırsınız...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yunusmeyra

abicim bu akşam "katılım" akşamım ve pizagor'a da katılıyorum.. ::)

hanac

Alıntı yapılan: V - 25 Ocak, 2012, 00:05:10
YKY'nın yayınladığı 3. albümde aynı konu ile ilgili "soykırım" ve "katliam" kelimelerini kullanmışlar ama!
Perhiz ve lahana turşusu olmuş yayıncıların tavrı.10. sayfanın altına da not düşmüş YKY.

Nasıl yani, açık açık yazmışlar mı ?

O zaman ilk sayıda niye sansür uyguladılar.

BAHADIR

Alıntı Yap3. albümden itibaren yazarın politik-siyasi oklarını yoğun olarak göndermesinin,öyküden ve içe dönük
sosyolojik-psikolojik tahlil ve söylemlerin yerine ağırlığı güncel sosyo-politik mevzulara yönlendirmesi ve
öyküyü 2. plana itmesi yani Tetikçi'nin hedef büyütüp "politik bir çizgi romana dönüşmesi" durumu  forumda ki yorumlardan
da anlaşıldığı üzere bir çok arkadaşımızı hayal kırıklığına itmiş belli ki.

Burada ki sıkıntının çizgiromanın söylemlerinin 3. albümden itibaren politik bir hal alması ve okuyucuyu hayal kırıklığına uğratması olduğunu sanmıyorum...Ama anlatılmak istenen şeyin iyi ifade edilememesi yada çeviriden kaynaklanan bir sıkıntı  nedeni ile hikayenin çok sığ olması ve okununurluğu zorlaştırması diye düşünüyorum...3 integrallik serinin ilk 2 sini okudum...3. süne ise başlamak bile içimden gelmedi...2. integralde (4-5-6. sayılar) ne anlatıldığına dair hiç bir şey hatırlamıyorum...Sadece ilk integralde ki 1 ve 2. sayıların konuları tespitleri ve güzellikleri aklımda kalmış...

İlk sayıdaki Türk - Ermeni sansürü konusunda da ise söyleyebileceğim tek şey çok hassas olduğumuz bir konuda YKY doğru bir tercih ve yol izlemiş olduğudur...Bunu bir sansür olarak değil bizim doğrularımız olarak düşünmek daha mantıklı...
Herkes kendi doğrularında hareket eder...

Tetikçi'nin konusuna baktığımız da "Hukuk eğitimi almış esas oğlanımızın  para kazanmak için, kiralık bir katil olmasının  maceraları anlatılıyor... Sonra...3,4,5 ve 6. sayıların konusunu bana söyleyecek birisi var mı? Ben okudum ama akılda kalıcı hiç bir yanı yok...İlk iki sayıda ki kadar politik söylemde aklımda kalmamış...Sıkıntı sanırım burda...

alan ford

Bizim doğrularımız diye bir şeye katılmam mümkün değil. Kimin doğruları , kimdir bu biz. Açık söyleyeyim , benim doğrum değil mesela.

Sansür konusu ise ayrı mesele. Her ortam ve koşulda karşı çıkmak lazım , kabul. Öte yandan öle bir zamanda yaşıyoruzki , bir kelime için uzayıp giden yargılamalar , hedef göstermeler falan. YKY gibi bir yayınevi bu tip riskleri almak istememiştir. Üçüncü ciltte ise sansürlemek mümkün olmamış Hasan. İlk ciltte sadece bir kelimeyle geçen bölüm bu sefer iki sayfa sürüyor.

Bunun dışında Tetikçi bana fazla kasıntı bir çizgi romanmış gibi geliyor. Büyük laflar söylemek için çok kasıyor. Politik söylemleri bana yakın da olsa sıkılıyorum o yüzden okurken. Uçma Sanatı'n da ki o "samimiyet" yok bu çizgi romanda.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Bu tür "bıçak sırtı" konular hep birine göre doğru diğerine göre de yanlıştır. ASLA bir sonuca da ulaş(a)maz. Bu nedenle de bu kadar sıkı bir şekilde tartışmak çok da sağlıklı sonuçlar doğur(a)maz. Sansürlemek ise işin her zaman kolayına kaçmaktan başka birşey değildir.
  Bu arada Uncanny X-men fasiküllerinden birinde (sayıyı hatırlamıyorum, elimden çıkaralı yıllar oldu) Havok'un bakımını üstlenen bu nedenle de tepki alan Ermeni asıllı hemşireye Prof X de zamanında atalarının soykırımdan kurtulduğunu hatırlatır. Yani yayının yayınlandığı ülke ve politik görüş yayını etkilemektedir.

V

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Ocak, 2012, 11:50:38
Uçma Sanatı'n da ki o "samimiyet" yok bu çizgi romanda.

Bu samimiyetsiz görüntü karakterin herşeye yukardan bakan,ölüme ve silahıyla yaşama karar veren
kişi olmasından mı acaba?Uçma Sanatı çok ağır bir dramı,bir düşüş öyküsünü olduğu gibi,abartısız,yargısız,hükümsüz
anlattığı için(oldukça ağır bir dram olmasına rağmen) daha sıcak,daha samimi kesinlikle.Tetikçi de ise yazar inandığı gibi anlatıyor yani samimi diyebilirim ama
kesinlikle alçak gönüllü değil,hatta oldukça megoloman.Bu da antipati yaratabilir okuyanlarda..
"İstemem,eksik olsun.."

ErenKoyunoglu

Alıntı yapılan: Gambit - 25 Ocak, 2012, 00:23:39
Alıntı yapılan: ErenKoyunoglu - 24 Ocak, 2012, 22:21:39

<-------- Avatarım da değişti buyrun buradan...

Eren ben de konuyu sapitip sana yukleniyorum gibi oluyor ama Y: the last man okudugum en sacma cizgi romandir.

bilmeyenler icin kisa bir giris anlatayim:

Dunyaya bir sey olur ve tum erkekler olur. Bir tek bu bizim Y denen geri zekali ile bir maymun kalir.

Buraya kadar bir sey yok. Mantiken ne olur ? Insanoglunun irkinin devam etmesi icin Y nin onune gelen kadina sperm vererek bir cok cocuk dogurmak icin calismasi gerekmez mi ?

Y denen sahis in en guvenli kosullarda, en saglikli sekilde beslenmesi gerekmez mi ?

Gerekir

Y ne yapar ? Ben bir kiza asigim diye onu aramaya yola koyulur. Yolda basindan gecenleri okuruz salak salak

Boyle bir durumda, hic bir insan ben baskasina asigim deme luksune sahip degildir.

Ben bir kac cilt okuyup daha cok dayanamadim ve biraktim almayi.

Hani Superman in ucmasi sacma geliyor ya bazilarimiza, alakasi yok. Y okumaya baslayin, tum diger cizgiromanlar daha mantikli ve guzel gelecek size  ;D

:D Ben çok beğendim. Beğenmeyenleri de anlarım, zevk meselesi. Şimdi Y ergenlik döneminde bir çocuk. Konu onun büyüme olgunlaşmasının evreleri. Mantık aramak doğru değil çünkü kadın ve erkek mantığı tamamen farklı. Zaten birçok şey planlanıyor ama bir sürü absürd olay oluyor. Zaten başka türlü nasıl hikaye kurgulansın. Bir de vurgulanan yeni bir çocuk doğsa ve erkek olsa acaba sağ kalacak mı? Sonlarda soruların çoğuna cevap veriyor seri. Ayrıca sonu uzun süredir okuduğum en güçlü son bence. Ha dersen Yorick gerizekalı, 17-18 yaşında ben de gerizekalıymışım kendimle çok özdeşleştirdim. Çok içten bir çocuğun büyüme öyküsü bence. Ha bunu niye Tetikçide yazdım onu da bilmiyorum. Y: başlığı altında devam edebiliriz. :)

BAHADIR

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Ocak, 2012, 11:50:38
  Bizim doğrularımız diye bir şeye katılmam mümkün değil. Kimin doğruları , kimdir bu biz. Açık söyleyeyim , benim doğrum değil mesela.

Burada siyasi bir olayı tartışacak değilim...Yalnızca YKY'nin Ermeni katliamı konusunda ki sansür eylemine bakış açımı dile getirdim...Bu bakış açısı sadece benim değil genel manada Türk toplumunun bakış açısını yansıttığı için "Biz" kelimesini kullandım...Eğer böyle bir yaklaşım ve bakış açısı geneli ilgilendirmeseydi son zamanlarda Fransa'ya olan bu tepkiler de olmazdı kanısındayım...Siz kendinizi bu "Biz" den görmeyebilirsiniz, buna da saygım var...Sonuçta bir yerlerde "Ermeniler katledilmemiştir" demek suç olabilir ama burada "katledilmiştir" demek suç değil, o bakımdan rahat olabilirsiniz...

kalidor

Tipik bir Fransız yaklaşımı. Yazar, soykırıma uğrayan Boşnakları, Çeçenleri ve son körfez savaşında ölen 1 milyondan fazla Iraklıdan tabiki bahsetmeyecek. Çünkü bunlar müslümandır ve insan sınıfında değillerdir. Bu inançlı inançsız birçok Batılının gözünde bile önemsiz bir detaydır. Nihat Genç'in dediği gibi: "3 Dünya Savaşı Bosna'da müslümanlara karşı başladı". Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Irak ve Ortadoğu ülkelerinde milyonlarca insan katledildi ki bunların %90'ından fazlası sivildir.  Yavaş çekim bir 3. Dünya Savaşı içindeyiz, taraflar da belli. Kısacası YKY'nin sansürü bence doğru ve yapmadığımız bir eylemi  içselleştirmenin manası yok.
Crom! Ölüleri Say...

kahramanlarsinemada

(Bu yorumum olayın sansür kısmı veya eserin orijinalindeki ifadeler için değildir)

Ben V'nin de dediği gibi ilk iki ciltten sonra üçüncü ciltte karanlık atmosfer ve aksiyonun geri plana atılıp, yerini politik söylemlere bırakması karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Seri bence bu değişiklik sonrasında kendi içerisinde bir bütünlük sağlamaktan uzaklaşmıştır. Zaten hikayenin finalinde de hiç inandırıcı olmadığını düşündüğüm bir son yapılmıştır.

ErenKoyunoglu

Sanırım Tetikçi devam edecek. Sonu zaten son gibi değil yeni bir başlangıç gibiydi. Devam eder umarım. Hoş wikipedia 2007'de bitti diyor ama neyse.