Martin Mystere Sohbet Odası

Başlatan s.b, 31 Mayıs, 2010, 11:34:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

allan quatermain

Alıntı yapılan: Saki - 06 Ocak, 2022, 20:34:05
Tabiki espiri yapmış, Martın Mystere şu Mr. Cinksten bir türlü kurtulamadı. Adam çok şanslı, ilginç olan da MM da sürekli onun bir oyuncuya benzediği vurgulanıyor, bu kendisi MM söylüyor. Şimdi bu oyuncu kimdir bulmak gerek.  :D
Nedense aklımda Harvey Keitel gibi kalmış  ???

Saki

Zaman makinesi ve Akıl almaz evrenler sayılarnı okudum. Martin Mystere hayal gücünü kullanarak böyle hikayeler anlatıyor. Bunlarda kendisi de yer alıyor. Böyle şeyler çok hoşuma gidiyor.  :D

YzbVolkan

Martin Mystere giderek 3. sınıf bir çizgi romana dönüştü. Konular berbat, çizimler ondan da kötü. Hele arka sayfalardaki saçmalık dolu düz yazılar. Her şeyi tadında bırakmalı. Bonelli artık yayını durdursa iyi yapar bence.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

DAMPYR

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 12 Ekim, 2023, 11:58:38Martin Mystere giderek 3. sınıf bir çizgi romana dönüştü. Konular berbat, çizimler ondan da kötü. Hele arka sayfalardaki saçmalık dolu düz yazılar. Her şeyi tadında bırakmalı. Bonelli artık yayını durdursa iyi yapar bence.

Aynen kalın ciltler biter bitmez ince ciltler daha iyi olacağına daha kötü oldu. Dylan dog kendini düzeltti son bi kaç sayıdır daha iyi oldu ama martin de hem sayfa sayısı azaldı hem de konular bozuldu...

Saki

Martin Mystere suç-polisiye'ye mi dönüştü. Artık gizem yok, arkeoloji yok, siyah adamlar yok, öyle mi?  :(

DAMPYR

Alıntı yapılan: Saki - 12 Ekim, 2023, 12:46:45Martin Mystere suç-polisiye'ye mi dönüştü. Artık gizem yok, arkeoloji yok, siyah adamlar yok, öyle mi?  :(

Maalesef öyle oldu Bize kendini sevdirdiği arkeoloji konularından eser kalmadı buda can sıkıyor artık sanırım o da çok satmıyor ...

Saki

Farkındayım çünkü takip ediyorum. herhalde son 20-30 sayıyı okumadım.
Ben şöyle düşünüyorum. Bu seride dünyada ne gizem ve arkeoloji varsa, Martin amcamız hepsini çözdü ve böyle bir şey kaçınılmazdı. Bunun için bir seriye nokta konulur. Sonsuzluğa kadar uzatamasın. sonunda hep böyle olur. O zaman seriyi bitir. Nokta koy.

Bizler gibi Martin Mystere severler, bu seriyi yeniden ve yeniden kimbilir daha kaç defa okuruz. Ben örneğin bugünler yeniden başlıyorum.

Komple Martin Mystere belki 5 inci defa!

İlk yüz on yüz yirmi sayıyı hayatımda belki 50 defa okudum.

Yine okuyacam ve ömrümün sonuna kadar okuyacam.

Martin Mystere serisini okuyarak yine de çok şeyler öğrendik.

Ansiklopedilere bakmak gerekmiyordu.   

Saki

Serileri sonlandırma söz konusurken, evet Martın serisine son koyulmalıdır. Harcandı, ne söyleyeceği var ise her şey söyledi.

Mesele şu ki, Mister No serisi bitmemeliydi. Neden. Martin amcamızın her macerası belli. Hedefleri belli. Evine biri geliyor. Bir şeyleri ortaya koyuyor ve Martinden yardım istiyor. Hemen hemen hep aynı formül.

Mister No ise tamamen farklı birşey, Mister No da kalıp yok, belli bir ruta yok. Mister No zaten de öyle bir hayat seçmiş. Mister No genelde kahfeanede veya garajda. Ni günü belli, ni gecesi,tamamen herşeyden free bir insan. Planlı hayat yaşamaz, bugünü bugün için yaşar, bugün parası varsa hepsini harcar, yarın ise Allah kerim. Bir çok Mister No fanları da böyle yaşıyor. Bende böyle bir hayat seçtim. Yarın bir müşteri çıkmazsa, param yok, bir hafta param olmayabilir, sürünebilirim, sonra müşterim olunca, tüm kazandıklarmı harcıyorum, biriktirmem.

Böyle hayat seçen insanın hayatı daha heyecanlı oluyor. Ve yarın başına ne geleceğini bilmiyor. Sabah uyanıp arabaya binip işe gitmem, istediğim zaman uyur, istediğim zaman kalkar, istediğim zaman çalışır veya bırakırım.

Kalıp olayı olmayan Mister No dünyası, çok daha büyük imkanlar veriyor. Bugün Manaus, yarın Kolumbiya, bir iki hafta sonra nebileyim, jangilde, İndiosların içinde. yani Mister No hiç sonu olmayan bir seri olabilirdi...   

allan quatermain

Yani aslında Martin Amca'da da bir zaman mekan sınırı yok, paralel evrenler, atlantis-mu dönemi, araf, vs. gidemediği yer ve zaman yok kendisinin ;D
Bence Martin'deki temel sıkıntı, hem ana hem de yan karakterler. Java çok kötü bir yancı, üstelik politik olarak doğru olmayan bir konumda, Diana ve Sergej derinliksiz, Martin Amca fazla steril. Senaristlerin eli kolu bağlı bence, bu karakterlerle yürümez 21. yüzyılda.
Yeni, derinlikli ve daha "insan" karakterlerle yeniden başlamalı Martin Amca.

Saki

Evet yoktu, ama o eski sayılarda idi. Java ilk sayılarda (1-120) çok güzel bir yancıydı. Maceralarda çok önemli bir rol alıyordu. Orloff da öyle. Atlantis-Mu meselesi, Siyah Adamlar- temel unsurlar ortadan kalkınca, olanlar oldu.

Saki

Film seyrederken çoğu zaman filimlerde nikah kıyma olayları görmüşüz.  Protestant dünyasında, papaz nikah kıyar ve baştan sonuna kadar her şey sayıyor. İşte birbirinizi seveceksiniz, sayacaksınız, bir ömür boyu ikiniz, neyse, sözleri hepimiz biliyoruz, hep aynı sözler. Ve papaz sonunda ne der: Şimdi gelini öpebilirsin.  Ve damat gelini öpüyor.

Bunu neden yazıyorum, Java'yı konuşmaya başladık da, Javanın ABD vatandaşı olmak için Diyana ile evlenmek zorundaydı, o sahne aklıma geldi, ve uzakta bir yerde papaz nikahı kıydı. Martin burada bu nikahta hangi sıfattaydı unuttum, ama nikahtan sonra gelini o öptü, tabiki, Diyana onun sevgilisi.  ;D   

Bu sahneyi unutamam, işte gerçek Martin buydu, gizem, arkeoloji, herşey vardı ama böyle bizi güldürecek şeylerde olurdu.

mete2744

2021 dolaylarında çıkmış martin mystere kitabı neden şimdikilerden daha kalın? o dönem 2 ayda birmiş acaba bunla mı alakalı? kusura bakmayın bu serilerde daha yeniyim.

DAMPYR

Alıntı yapılan: mete2744 - 07 Şubat, 2024, 00:46:272021 dolaylarında çıkmış martin mystere kitabı neden şimdikilerden daha kalın? o dönem 2 ayda birmiş acaba bunla mı alakalı? kusura bakmayın bu serilerde daha yeniyim.
İtalyada Aylık serilerden bir ara 2 ayda bir yayınlamaya geçtiler, o seride daha fazla sayfa sayısıyla çıktı bunu bir süre sürdürdüler daha sonra tekrar aylık olarak yayınlamaya devam ettiler. O çıkan kalın seride ana serinin devamıdır...

hanac

Alıntı yapılan: mete2744 - 07 Şubat, 2024, 00:46:272021 dolaylarında çıkmış martin mystere kitabı neden şimdikilerden daha kalın? o dönem 2 ayda birmiş acaba bunla mı alakalı? kusura bakmayın bu serilerde daha yeniyim.

Martin İtalya'da ilk başlarda 98 sayfa olarak yayınlanıyordu sonra 160 sayfaya geçtiler. Sonra tekrar 98 sayfaya geri döndüler.

2021 de ülkemizde yayınlanan Martinler 160 sayfalık döneme ait, şimdi ise 98 sayfalıklar yayınlanıyor.

Bana soracak olursanız 98 sayfa tercihimdir.  :)

rumar80

Bana sorsanız Martin çoktan misyonunu tamamladı derim.