Narcos: Mexico

Başlatan ferzan, 25 Kasım, 2018, 01:17:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Öncelikle neden forumdaki Narcos başlığı altında değil de yeni başlık altında yazacağımın açıklamasını yapma gereği duyuyorum...Netflix, geçen haftasonu tüm bölümleri verene kadar ben de 4. sezon sanıyordum ama bu sezon, ''Narcos: Mexico'' olarak yeni bir başlangıç yaptı ve 1. sezon olarak geçiyor...Gelecek yıl da 2. sezon olarak hikayenin devamını göreceğiz gibi görünüyor...Yani 3 sezonluk ''Narcos'' ile 2 sezonluk (öyle görünüyor) ''Narcos: Mexico'', birbirine paralel ama ayrı başlıklar...

(Narcos başlığı için; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,9599.45.html)

Narcos 'un ilk 3 sezonu boyunca Kolombiya 'da 1980 'lerin ortalarından 1990 'ların ikinci yarısına dek sırasıyla Medellin ve Cali kartellerinin hikayelerini izlemiştik...Narcos: Mexico 'da ise tekrar 10 yıl geriye dönüp 1982-1985 yılları arasında, bu kez Meksika 'da cereyan eden olayları izliyoruz...

Herşeyden önce çok beğendiğimi söyleyebilirim...Birçok insan Narcos ilk 2 sezonla kıyaslamış...Bundan önce yine söz konusu iki sezonla kıyaslanan 3. sezonla da ayrıca kıyaslanmış ve hem casting'i, hem de anlatılan olayları beğenmeyip halen ''Escobar Reyiz'' diye inleyen garip insanların yorumlarına rastlamadım değil internette...Unutulan şu ki, bu dizi Escobar değil, genel olarak narkotik ajanları ve geçmişteki gerçek olaylara odaklı bir Amerikan suç dizisi...Escobar, ilk iki sezondaki başlangıç noktasıydı yalnızca...Diziyi farklı kafada izleyip çarşaf çarşaf Escobar hayranlığı gösteren bazı izleyiciler sayesinde çok sevdiğim ilk iki sezondan da, Escobar 'ı canlandıran aktörden de bir parça soğumuştum...O sebeple 3. sezon benim için daha kayda değerdi...

Narcos: Mexico 'yu hem yeni bir başlangıç olarak, hem de bir dönem anlatısı olarak çok sevdim...Şimdiye dek ikinci rollerin adamı olarak gördüğüm ve hiç sempati duymadığım Michael Pena 'ya da (geçen haftaya kadar benim için sadece American Hustler 'daki sahte Arap şeyhi idi), Rouge One 'da görüp pek adama benzetemediğim Diego Luna 'ya da bu 10 bölüm sayesinde ısındım...Hikayenin temposu ve bölümlerin ağırlığı da iyiydi diye düşünüyorum...En azından bir seferde iki bölümden fazlasını izleyemediğimi, izlersem harcayabileceğimi, bazen de akşamı bir bölümle geçirmekle yetindiğimi ve o bir bölümün dahi film etkisi yaptığını farkettim...

Spoiler olmaması için pek bir şey demeyeceğim ama izleyecek dostların sezonu bitirmeden canlandırılan karakterler hakkında meraklanıp araştırma yapmamasını öneririm...İnternette bu sezonla ilgili yazılıp çizilmiş ne varsa uzak durmasını dilerim...Çok büyük ters köşeler olduğundan değil, diziden tat almanıza yarayacak önemli detayların harcanmaması için...Zira bitirdikten sonra fark ettim ki, Narcos 1. sezonda aslında Narcos: Mexico 'daki ana karakterle ilgili önemli bir ön bilgi geçilmiş...Geçtiğimiz yaz ilk üç sezonu baştan ikinci kez izlemenin cilvesi oldu bu detay da...

Narcos: Mexico ilk sezon itibariyle bazı taşlar yerine otursa da hikayenin devam edeceği gün gibi aşikar...Dikkatli gözlerin Narcos 3. sezondan hatırlayacağı ''Göklerin Hakimi'' lakaplı pilot Amado Carillo Fuentes de önceki sezonlarla yeni sezon arasındaki ortak yegane karakter...Bunun haricinde şunu diyebilirim ki, 5. bölümü izlerken beni hatırlayın dostlar...Bu satırları yazarken kendimi nasıl tutmuş olduğumu daha iyi göreceksiniz... :)

Ben kendi zevkince izlediğini yorumlayan biriyim...Beğenmeyen, yakıştıramayan, kalitesiz bulan ve bunun için gayet haklı gerekçeleri olan, benim göremediğimi gören benden daha donanımlı dostlar var aramızda...Ben sadece çok sevdiğimi ve her saniyesinin tadını çıkardığımı, ötesine karışmadığımı söyleyebilirim...

Diziyi izleyen ya da izlemiş olan dostlardan, aleni olarak herhangi bir ipucu ya da karakter detayı vermemelerini önemle rica edeceğim...Herkes benim aldığım keyfi alsın isterim bu sezondan...Herkesin de aynı şekilde olası küçük sürprizlere maruz kalmasını dilerim spoiler kurbanı olmadan...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ghostrider

Mükemmel bir dizi olup herkese tavsiye ederim. Favori sezonum ilk sezondur.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Nightrain

5.bölüm hariç gayet vasat bir sezon (selam Ferzan  :) ). Felix'e mafya babası demeye bin şahit. Pablo Escobar ve Cali Kartelinin tırnağı olamaz. 2 karakter harici, geriye kalanlar komple vasat.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"