23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Başlatan hercai, 23 Nisan, 2021, 11:53:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hercai

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve
     Çocuk Bayramı

Ülkelerin kuruluş ve çöküş dönemi sancılıdır. Savaşlar aralıksız adam çağırır cepheye. Cephe gerisi de cephe kadar açlık, sefalet ve acı yüklüdür. Acıların paylaşımındaki payın büyüğü kadın ve çocuklarındır. Kaderleri belirler yaşamlarını. Kalmışsa küçücük bir umut, ekmektir sudur  onlara.
   Kurtuluş Savaşı sonrası, yarılarını cephelerde bırakmış acılı bir kuşak miras kalmıştır Osmanlı'dan taze Cumhuriyet'e. Bir uçları köhnemiş Osmanlı'da, bir uçları taze Cumhuriyet'te. Eski ile bağlarını koparıp erememişler yeniye. Kalakalmışlar ortada.Ninelerimiz...Büyükannelerimiz...Gocanalarımız...Kestirmeden "Ebe" derdik biz onlara. Toplumun dişi Dede Korkut'ları...Ak dastarlı bilgeleri...Tarihin salt cephede yazılmayacağının  kanıtları ve tanıkları onlar.

"Geçmişin  acılarını unutma gafletine düşen toplumlar, iyi bir gelecek kuramazlar."   
   Mehmet Halil Arık'ın, Mahallenin Ebeleri adlı eserinden alıntıdır.

Acılı bir kuşak geride kalanlar... yazar lirik ve akıcı bir anlatımla o yıllara, cephe gerisinde kalanların yaşantısına gözlemci yapıyor bizi, birebir bizim "gocanalarımız"ın da bizzat yaşadığı o acı ve anılara...
    Gurur duyuyorum; hem anne, hem baba tarafından şehit olanların torunlarından olmakla!
   Gurur duyuyorum, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bizlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk'le,
  Gurur duyuyorum Kurtuluş Savaşı'n da cepheye gidenlerle ve onların ardında bıraktıkları acılı kuşakla!
   Işıklar içinde uyusunlar...

Şu an hopörlerden "çocuk şarkıları" yayınlanıyor...
     ".........
     Bir barış bırakın biz çocuklara
     Uzansın şarkımız güneşe ve aya
      ..........
      Bir dünya bırakın biz çocuklara
      Yazalım üstüne sevgili dünya
       ............."
    "Kutlu olsun bayramımız,
      Kutlu olsun bayramımız!" diyorlar.

Onların sesleri umut dolu, neşe dolu...
Çünkü, onların bayramı bu gün...

"Bu gün çocuk günüdür, yani istikbâle ve istiklâle ait bir gündür. Cumhuriyet Hükümetimiz  bu günü çocuklara tahsis etti."  23 Nisan 1926 tarihli Milliyet gazetesinde Himaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı Fuat Bey'in açıklaması."

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk
            Bayramı'mız Kutlu Olsun!

[/size]

hercai

Sevgili forum dostları;
Yazılarımı mobilden yazıyorum...kopyala, yapıştır, resim ekle yeteneğim yok😔 bazen yarısına geliyorum, telefon çalıyor yazımı kaybediyorum...sabırla tekrar, " hadi kızım" pes etme diyorum😄...bazen de, aman Allah'ım bunu yazmayı nasıl unutururum diyorum ve yazıma değiştire girip ekleme ve düzeltme yapıyorum...Bu günkü, benim için büyük bir hataydı, özür diliyorum! Bayramımızın mimarı Mustafa Kemâl Atatürk'e nasıl değinmem? Hemen düzelttim ve yazının içeriğine ekledim...tek kelimeyle kınadım kendimi, affola!🙏