Saki ile Çizgi Roman Muhabbeti

Başlatan Saki, 05 Kasım, 2021, 15:21:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saki

AYRICA, EŞLERİ KANGACHEİRO'LARIN ÇEKİCİ GÖRÜNÜMÜNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNAN RENKLİ  KIYAFETLERİNİ DİKİYORLARDI, BÖYLECE BUNLARIN BAZILARI ESKİ EFSANELERİN KAHRAMANLARI OLARAK ÜNLÜ OLDULAR...

Saki

Soluk yüzlü istilacılar, son hayvanı yedikten sonra, son ağacı kestikten sonra ve son suyu kirlettikten sonra paranın yenmez olduğunu anlayacaklar
                                                    Siyah Bulut, Sioux şefi

https://www.youtube.com/watch?v=8MwxeYnyrRs

Saki

İngilizce Saber-toothed Cats

Herzaman ilgimi çekmiştir ve eminm ki herkezin ilgisini çeken türü tükenmiş bir hayvandır. Herhalde bunun için çizgi romanlarda da yerini almıştır...

Önce wikipediadan biraz bilgi. Aslında benim en çok kafama takılan soru bu güçlü ve ihtişamlı hayvan türü neden evrim süresinde tükenmiştir. Düşünsenize bu hayvan bugünlerde yaşasaydı ki keşke yaşasaydı diyorum, beslenme zinciri farklı olurdu...

Kılıç dişli kaplan (Grekçe: smile "keskin" ve Grekçe: odon "diş"; bilimsel adı: Smilodon), soyu tükenmiş kedigil cinsi. Smilodon ya da Kılıç Dişli Kaplan, nesli tükenmiş olan kılıç dişli kedilerden. Bu hayvanların nesli tükenmeden Amerika Kıta'sının ormanlık alanlarında yalnız dolaşan büyük cüsseli hayvanları avladığı bilinmekte. Bu hayvanların grup halinde avlandıklarına dair bir veriye rastlanmamıştır, Genellikle yalnız dolaşıp nadiren bir araya gelirlerdi. Smilodonların 20 cm boyundaki dişleri onu oldukça tehlikeli bir yırtıcı yapıyor. 300-400 kilo ağırlığa çıkabilen bu yırtıcılar saatte 50 kilometre hızla koşabiliyordu.

12 bin yıl önce Buzul Çağının sona ermesiyle ve en çok avladıkları hayvan olan Amerika bizonlarının ormanlık alanlardan çıkıp açık arazide dolaşmaya başlamalarından ötürü nesillerinin tükendiği bilinmekte.

Peki

Zagordan başlıyorum

Zagor MAXI 21 Milenyumlar arasında geçiş  Ludens-Hırvatistan

Kevin Plunder veya Ka-Zar   Marvel

Tunga        Fransa-Belçika

Saki

Gri kurt olarak da bilinen kurt (lat. Canis lupus), Avrasya ve Kuzey Amerika'nın vahşi ve uzak bölgelerinde yaşayan Canis cinsinin bir türüdür.

Kurt, Canis cinsinin büyük av hayvanlarının toplu olarak avlanması için en uzmanlaşmış üyesidir; bu, onların büyük avlarla savaşmak için fiziksel olarak uyum sağlama yeteneklerini, sosyal doğalarını ve son derece gelişmiş ifade davranışlarını gösterir.

İnsanlarla uzun bir ilişki geçmişi vardır, çünkü çoğu pastoral toplulukta hayvanlara saldırdığı için hor görülür ve avlanırken, aksine tarım ve avcı-toplayıcı topluluklarda saygı görür.

- Ah, bittim! Yazık bana. Ne korkunç bir son!

Kızın etrafındaki çember gitgide daralıyordu. Kurtlar avlarının üzerine saldırmak üzereydiler. Ancak, sanki bir mücize olmuş gibi, bir şey onları tuttu, bu yüzden sanki taşlaşmış gibi durdular.

SSOC #133 sayısı sanırım ve  başlığı Kurtların Gecesi olan çok güzel bir Conan macerası aklıma geldi. Conanseverler mutlaka hatırlayacaklardır. Ya bu macerayı okuduğumda bir hafta aklımdan çıkmadı. Korkunç. Kaledeki ne varsa erkek, kadın, çocuk kurtlar hepsini diri diri yedi bir tek Conan kurtulabildi!

Zagora gelince Zagor sayısız defa kurtlarla karşılaşmıştır. Bunlar gerçek kurtlar.
Ya askeri birim Siyah Kurtlar

Say say  bitmez.
Hatırınzda kalmış kurtlar ile bir sahne varsa, paylaşın...

Saki

Bir diğer İtalyan çizgiroman karakteri gunfighter Lone Wolf.
Bonelli çizgiromanlarında ek olarak yayınlanmıştır.
Çizer Fernando Fusco

ferzan

Çizgi roman ve kurt deyince herhalde Türkiye'deki çizgi roman okurları için (yeni kuşak hariç) akla gelen yegane örnek bu olsa gerek. Ne zaman paylaşılacak diye bekledim ama paylaşılmayınca boşluğu doldurayım istedim. :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Saki

Paylaşım için teşekkür Ferzan, herhalde paylaşacaktım ama nasıl ne aklıma geliyor öyle paylaşıyorum, Tabiki Tarkanı biliyorum, hiç bilmezmiyim, forumda herşey var..

Saki

kedidiro

"Fantom bazen bir şehirli gibi giyinip şehire iner:
- Pardon beyefendi ama uçağa köpekle binemezsiniz
- Köpek değil kurttur o"

caretta

Teks Aylık Seri 135-137 sayılarda yayınlanan "Şeytanlar Vadisi" adlı macerada Teks ve ekibi büyücü kadın Mitla ile mücadele ederler. "Diablero" dersem daha kolay hatırlayacaksınız. Mitla, kurt sürülerini Teks ve ekibinin üzerine salıyordu. 78-80 sayılardada Mefisto, bir kafeste vahşi kurtları barındırıyordu.
Zagor'a gelince "Kurt Adam" Dr.Stubbs'ı hatırlayacaksınız. Yaşlanıyorum galiba hafızam artık eskisi gibi değil.
Bir Zagor macerasında Zagor bir kurt sürüsünün saldırısına uğrar. Tam öldürülecek iken bir kızılderili büyücü onu kurtarır. Sonra ölen bu büyücünün adını hatırlayamadım. Birkaç kez Zagor'un rüyasına da giren sıkı dostlarından biri idi.

caretta

Çok şükür henüz bunamamışım. Büyücüyü hatırladım. Tunican Büyücüsü Tawar.
Macera referanslarını da başka arkadaşlar versin lütfen.

Saki

Evet Tunican büyücüsü Tawar.
Teks ve büyücü kadın ile olan macera benim bildiğim Zehirli Çiçek başlıklıdır ve burada Teks ve Morisco ilk defa karşılaşıyorlar.

Kurda dönüşen adamlar ise-Werewolf denen yaratıklar da çizgiromanlarda çok var

Örneğin Zagorun Yelenia Varga ile ilk karşılaşmasında. Nuccio nun çizdiği Werewolf ile bir daha Zagor macerası var.

Neyse, yakında Werewolf ve çizgiroman diye bir başlık açarım..

Saki

Bunu nasıl unutmuşum, şaşıyorum...

SSOC #27 Cebal Sag'ın çocukları

Saki

Pencak Silat

Karate! Demek ki rakibim bu defa bu silahı seçmiş.

Ancak, eğer hemen davranmasam bu silah bıçaktan da daha tehlikeli olabilir.

Saki

Tamamen dövüşme sanatlarna adanmış çizgiromanlar...