Saki ile Çizgi Roman Muhabbeti

Başlatan Saki, 05 Kasım, 2021, 15:21:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saki

Saki

Mitoloji unsurları  okadar güçlüler ki her zaman çizgiromanda yer alıyorlar...

Örneğin bu the best of Zagor kapağındaki troll Urmur,

Periler ülkesi Golnor'da Trol'lar, Riol'lar, Parvol'lar ve Vilenyak'lar mitolojik yaratıkllar olarak karşımıza çıkıyorlar..

Teks Viler maceralarında Tugsi, Tanrıça Kali'ye tapanlar var

Mister No da ise, Fil Tanrıça, Koruyucu Ganeşa ortaya çıkıyor...

Saki

Tanrıların dağı veya Yeni Olimp başlıklı macerada Zagor, yunan mitolojisinin en büyük kayramanı yarı tanrı olan Heraclenin geçtiği sınavları geçmek zorunda, Arslan, Lerney Hydra, Geyik, yabanı domuz, Stmphalia kuşları. burada Hydra yerine dev bir Anakonda karşımıza çıkıyor...

Saki

Mister No nun Afrika Maceralarının birinde gölün dibinde gizlenmiş altından yapılı bir taht aranıyor. Bu taht Dinka kralının tahtıdır...

Afrika da Dinka mitolojisinden esinlenen bir macera bu...

Dinka mitolojisi, Güney Sudan'ın etnik grubu olan Dinka veya Muonyjang'ın geleneksel din ve halk hikâyelerine atıfta bulunur.

Saki

Kesin doğada  en zeki kuşlardan biri olan karga, bir tema olarak çok defa çizgiromanlarda da karşımıza çıkar.

Sırpça dilinde çizgiroman okuduğum için Gavran olarak biliyorum. Dişi kargaya ise gavranka denir..

Örneğin DC universe'nin kadın kahramanı büyücü GavrankaCarobnica Gavranka, yada Makedonca- Volşebniçkata Gavranka..

Büyücü Gavranka veya DC de Raven başkasının düşüncelerni okuyabiliyor, ruhunun uzayda izdüşümünü yapabiliyor ve en özel ise başkasının acılarnı üzerine alarak onları vicudunda yok edebiliyor...

...Anne neden bu kişiyi böyle karşılıyorsunuz...Bu bir canavar..

Aman kızım sus, Trigon duyarsa ikimizi de cezalandırır!

Duydum ki kızın bana canavar dedi, kadın..

Aman, efendim o hala bir küçük kız, onu affedin..

Affetmek mi, onu bana saygı yapması için terbiye etmeliymişin. Onu cezalandıracam ve bu herkeze uyarı olacak..
Aman efendim, ne olur yapmayın!

Trigon elini  kıza karşı kaldırıyor ve kız çok şiddetli bir acı çekmeye başlıyor. Küçük yüzü yaralar ile dolmaya başlıyor. Acı o kadar şiddetli ki bağıramıyor..

Millet bir şey yapamıyor, kıza yardım edemiyor..

Gavranka acılardan titreyen kıza yaklaşıyor ve elini kızı başına koyuyor. Kızın acıları Gavranka'nın eline geçmeye başlıyor, elinden ise koluna doğru ve sonra da yüzüne..

Gavranka inanılmaz bir acı hissetmeye, küçük kız ise yavaş yavaş gevşemeye başlıyor..

Yakındaki insanlar büyük bir dehşet içinde olayı izliyorlar..

Saki

Devamda..

Jose Ortiz'in çizdiği karateci ve mücevher konvoyu koruma Daniel Gavran vardır..

Zagorun Korkunun bin yüzü macerasında Gavranlar kabilesi- Pleme Gavranova karşımıza çıkıyor...

Saki

Zagor sohbet odasında paylaştığım iletide vurulan kızılderili kadının ismi Gavranovo krilo dur, yada Türkçe- Karga kanadı...Maceranın ismi ise Gavranova pera-Karga tüyleridir...

Saki

Her zaman büyük ilgi çeken bu elit askeri birlikler çizgiromanlarda da karşımıza çıkıyorlar...

Herhalde ilk komando birliğine Zagor da albay Crauss un komutası altındaki Siyah Kurtlardır..

Dünada en ünlü komando birliklerden biri İngiliz SAS (Special Air Support) komandolarıdır.

Diğer dünyaca ünlü komando birlikleri SAT deniz altı komandoları-Türkiye, JSO (Jedinica za specijalne operacije) yada kırmızı bereliler-Sırbistan, Bordo bereliler-Türkiye...

Bir komando, baskınları gerçekleştirmek ve düşman hatlarının gerisinde küçük ekipler halinde hareket etmek için özel olarak eğitilmiş bir muharip veya elit bir hafif piyade veya özel harekât kuvvetinin operatörüdür.

Mister No daki Akapulkolu adam macerasında Ekvador petrol uzmanı Haramiyoyu kurtarmak için bir komando ekibi kuruluuyor ve Panama daki bir kaleye baskın yapılıyor, ancak, bu komandoların hepsi sonunda vuruluyor..

Komandoların expendables oldukları bir daha doğrulanıyor..

Biraz önce paylaştığım Atakamanın sırrı Mister No macerasında da ruh  hastası olan kızı kurtarmak için Mister No nun komutalığı altında bir komando operasyonu düzenleniyor..

Yine bir Ninja denen Mister No macerasında bir babayı ve oşlu tam 70 tane komando koruyor, ancak hepsi hayatını kaybediyor, yine expendables ve Mister No Ninja yı öldürüyor..

Saki

Saki

The Predator filminden bir alıntı..

Jim Hopper...Bu insanları tanıyorum...Fort Bragg yeşil bereliler...

Saki

Merhaba,

Bu dünyada ne varsa, her şey çizgiromanlarda bir tema oluyor sanki,

Martin Mistere Tapınak Şövalyeleri macerası var,

Mister No da Columbo öncesi bi sürü Maya veya Azteka tapınağı gördük,

Aklıma çizgi romanda ara sıra yer alan eski ve esrarengiz Hristiyan manastırlar da geliyor. Bunun en iyi örneği Teks'in Agua Preta pınarları macerasında, ki burada hem El Morisco  hem de Montales yer alıyorlar, o İspanyol manastırıdır. Papazı iyice dövdükten sonra, kahramanlarmız cripta ya indiler ve içerde uzaylıların dünyaya indiklerine dair bile kanıtlar vardı..

Bundan sonra yine Teks macerası Eski misyon efsanesi var ve Teks uyurken, Carson nöbet beklerken bu kırık dökük eski manastırın çanı çalmaya başlıyor...korkunç..

Zagor'da da Diri gömülenler macerasında bir Benedictan manastırı karşımıza çıkıyor..

Saki

Kanibal geçidi demek...

Zorda veya vahşilikten insan eti yiyen insanlar,

Bu korkunç olaya Kanibalizam denir ve mutlaka çizgiromanlarda da kaçınılmaz bir tema olmuştur..

Bazen Donner-Reed Partisi olarak da adlandırılan Donner Partisi, Midwest'ten bir vagon treniyle Kaliforniya'ya göç eden bir grup Amerikalı öncüydü. Çok sayıda aksilikle ertelenen, 1846-1847 kışını Sierra Nevada sıradağlarında karla kaplı olarak geçirdiler. Göçmenlerden bazıları hayatta kalmak için yamyamlığa başvurdu, öncelikle açlığa, hastalığa veya aşırı soğuğa yenik düşenlerin cesetlerini yediler,

Bu gerçek olaydan Ken Parker Donaver kardeşlerin karavanı macerası...

Yukardaki metinde karla kaplı Sierra Nevada, Zagor da ise karla kaplı Sierra Blanca ve bu macerada da yine Kanibalizam olayı karşımıza çıkıyor...

Devamda yine bir the best of Zagor macerasında bu korkunç olay karşımıza çıkıyor...

Şu kapağın güzelliğine bakın..