someoneofgod | Çizgi Roman tanıtımı tadında yazılar

Başlatan someoneofgod, 22 Kasım, 2021, 14:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

someoneofgod

Kitaplığımda olan ciltlere, bir gün eski/yeni okuyuculara bir fikir vermesi açısından,
mümkün olduğunca "spoiler" içermeden; kısa bir tanıtım veya ön inceleme formatında yazılar yazmaya karar verdim.

Foruma da ufak bir katkım olsun. Umarım bir gün birilerinin işine yarar.
Bunlar dışında oluşturduğum listeler için:

Alıntı Yaphttp://altinmadalyon.com/altin/cr-listeleri/star-wars-cizgi-roman-okuma-sirasi-cizgi-dusler-16757/
http://altinmadalyon.com/altin/cr-listeleri/dc-comics-turkce-okuma-listesi/
http://altinmadalyon.com/altin/cr-listeleri/dc-turkce-basilmis-tum-dc-cizgi-romanlari-listesi/

someoneofgod

"George ve Gwen Stacy'nin Ölümü" (Marmara Çizgi)

Baskı: Şahsen 2.baskıda kullanılan kağıt türünü ilk baskıdaki kuşe kağıda göre kat kat daha beğendiğimi söyleyebilirim.
Böyle klasik hikayelere kitap kağıdı çok daha hoş ve orijinal oluyor.

Oldukça klasik bir hikaye. Ciltte 2 ayrı hikayenin derlenmesi yapılmış. 

The Amazing Spider-Man #88-92 arası George Stacy'nin ölümü,
#121 ve #122 numaralı sayılarda ise Gwen Stacy'nin ölümü işleniyor.
Spider-Man severler için oldukça önemli bir gelişme örgüsü.

#88-92: Doktor Ahtapot hapisten kaçar
ve Goerge Stacy'nin macerasının nasıl sona erdiğini harika bir 4 sayılık örgüde görürüz.

#121-122: Harry Osborn hastadır ve babası Norman Osborn, Peter ve arkadaşlarından nefret etmektedir.
Norman hafıza kaybı yaşamaktadır ve bir süre sonra hafızası geri döner ve Peter'a hayatının travmasını yaşatmak için ant içer. Her Spidey sevenin okuması gereken bir cilt olduğunu düşünüyorum.

someoneofgod

"Wolverine: Orijin" (Gerekli Şeyler)

Baskı: Elimde bulunan 2009 ilk baskısı. Gerekli Şeyler'in ilk Marvel ciltlerinden biri.
Bu sebeple baskıda yer yer kusurlar mevcut, balonlamalar biraz göze batıyor.
Ve kitap sırtının üst kısmında alışık olduğumuz Marvel yeri yok, onun yerine aşağıda küçük bir logo olarak yer verilmiş. Diğer baskılarda bu sorun çözüldü diye biliyorum.

2003 senesinde yayınlanan 6 sayılık bir Wolverine'e giriş öyküsü.
Açıkçası okuduğum en iyi Wolverine hikayelerinden biri.

Logan'ın ismini nasıl aldığı, güçlerini ilk kullandığı zamanları, başından geçen tonca zorluğu ve dramatik aşkını anlatıyor.
Wolverine'i sevmeyenlerin bu hikayeyi okuyarak karaktere bağlanabileceğini düşünüyorum.

someoneofgod

"Magneto: Vasiyet" (Çizgi Düşler)

Baskı:
Balonlamalar kusursuz denilebilecek düzeyde. Çeviriyi de gayet beğendiğimi söyleyebilirim.
Elimde olan baskıda bir takım ciltleme-iplik problemleri mevcut.
Birçok sayfanın aralarında iplik kendini belirtecek düzeyde sayfa aralarına taşmış. Genel bir sorun mu bilmiyorum.

2008 senesinde ilk sayısı çıkan 5 sayılık harika bir öykü.

Magneto'nun daha önce görmediğimiz ayrıntılarına iniyoruz.
Nazi Almanyası döneminde karakterlerimizin yaşadığı zorlukları,
Magda ile ilk zamanları, karakterin güçlerini keşfedişini,
Magneto'nun kişisel gelişimini ve tarihi açıdan çok başarılı resmedilmiş bir 2.dünya savaşı öyküsü okuyoruz.

Magneto'nun derinlerine inen bu cildin herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Çizgi romanlara uzak insanlara bile giriş maksadında hediye edebilirsiniz.

someoneofgod

"Batman: İlk Yıl" (JBC)

Baskı: Elimde Sert Kapak olarak yayınlanan baskısı mevcut. Gerçekten kusursuz. Kitaplığımda en değer verdiğim ciltlerimin arasında.
Balonlama ve çevirilerde de göze batan herhangi bir şey yok. Tek kusur diyebileceğim nokta, JBC'nin baskı boyutu.
Orijinal ve türkçe basılan boyların arasında kalan bir boyut. Geniş olması pek tabii gayet güzel fakat boydan da orijinal uzunluğunda olmasını tercih ederdim.
2.Baskı olarak normal kapaklı halini bulabilirsiniz.
Özel Edisyon olmasından dolayı ciltte ek olarak yer verilmiş toplam 40 sayfalık taslak çizimlerinin de bulduğu detayları görmek gerçekten keyifli.

1987 yılında çıkmış, klasiklerin klasiği bir Batman öyküsü. 

Bruce Wayne'in ilk yıllarını, Selina Kyle'ın nasıl Catwoman olmaya karar verdiğini içeren ve Gordon'un derinlerine inen bir hikaye okuyoruz.

Okuyun, okutun :)

someoneofgod

"Batman: Öldüren Şaka" (JBC)

Baskı: Sert Kapak ve ince kapak versiyonlarına sahibim. SK baskısı gerçekten çok iyi olmuş. JBC'nin sert kapak baskılarını çok beğeniyorum.
Balonlama ve çeviriler de kusursuz. İnce kapaklı versiyonu da tabii ki çok iyi, sadece ince bir cilt olduğu için kolay hasar görebiliyor.
Absolute versiyonu da JBC tarafından basıldı, inceleme fırsatım olmuştu, gerçekten kaliteli bir baskı. Bütçeniz uygunsa kesinlikle şans vermenizi öneririm.

1988 yılında çıkmış bir Batman/Joker öyküsü. Joker'in ve Batman'in ne kadar sınırlarını zorlayabileceğini okuyoruz.

Aynı zamanda Joker'in nasıl Joker haline geldiğini de oldukça güzel bir şekilde görüyoruz.

Komiser Gordon'un hayatında da önemli bir ölçüde yeri olan bir öykü. Benim için yeri de oldukça ayrı bir hikaye.

Okumakla kalmayıp okutunuz:))

someoneofgod

"Batman: Gülen Adam" (JBC)

Baskı: Elimdeki ciltte yapışkanlar biraz sorunlu. Sayfalar ciltten kolayca ayrılabilecek bir düzeyde.
Matbaa kaynaklı olsa gerek, bazı balonların çözünürlüğü gerçekten çok düşük. Çeviri de yeterli düzeyde.

Ciltte derlenmiş iki adet hikaye mevcut. "Gülen Adam" ve "Tahtadan Yapılmış".

Gülen Adam'da Batman'in Joker ile ilk karşılaşmasını ve Gotham şehrine ciddi şekilde sıkıntı çektirdiği ilk olaylardan birini görüyoruz.

Tahtadan Yapılmış hikayesinde ise, Gotham'ın eski koruyucusu bir Green Lantern odaklı bir cinayet öyküsü okuyoruz.
Karakterimizin zaaflıklarından birisi tahtadan yapılmış aletler, bu da öyküye ismini veriyor.
Gordon'un çoğunlukla ön planda olduğu bir dedektiflik macerasını heyecanla izliyoruz.

İki hikayeyi de öneririm, fakat kısa öyküler olması cildi biraz tadımlık kılıyor.

someoneofgod

"Batman: Kara Ayna" (JBC)

Baskı: Elimde ince kapaklı versiyon mevcut. Absolute edisyon olarak da basıldı. Onu inceleme fırsatım olmadı ama çok iyi bir deneyim olduğuna eminim.
JBC'nin ilk Batman işlerinden biri olmasına veriyorum, çeviri-balonlama ve bazı sayfalarda sorunlar mevcut.
Çözünürlük sorunları elimdeki baskıda da devam ediyor.
Cildin sonunda yer alan senaryo sayfalarına tanık olmak da gerçekten hoş.

2011 yılında yayınlanmış bir Dick Grayson öyküsü. Evet, bu hikayede Batman'imiz Dick.

Onun Batman olmaktaki yaşadığı kişisel git-gelleri, karakter gelişimini ve Bruce kadar harika bir Batman olma yolundaki öyküsünü okuyoruz.

Ayrıca Gordon'un arkaplanına da inmemizi sağlıyor, ailesiyle ilgili bilinmedik detaylar öğreniyoruz.

Oldukça kalın bir cilt, spoiler vermeden üstünkörü bu kadar anlatabilirim. Bolca ters köşe bulunduran harika bir dedektiflik hikayesi. 

someoneofgod

"Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı" (JBC)

Baskı: Bendeki baskı tamamen kusurlu. Cilt tamamen kitaptan ayrıldı, ön arka kapak bağımsızlığını ilan etti.
Yapışkanlarda bir sorun mevcut.
Ben kendim tekrar yapıştırmak zorunda kaldım, genel bir sorun mu bilmiyorum. JBC'nin kendi sitesinden almıştım. 

1996-1997 yıllarında yayınlanan efsane bir Batman öyküsü.

Film gibi bir kitap. Bana göre yazılmış en iyi dedektiflik ve suç öykülerinden.

Fazla spoiler vermemek gerekirse, sadece özel günlerde ortaya çıkan bir seri katilimiz mevcut. Öldürdüğü her kurbanın yanına o özel günle ilgili bir obje ve detay bırakıyor.

Bunlardan yola çıkarak Batman ve Gordon-Dent ikilisinin ön planda olduğu bir suç çözüm süreci okuyoruz.

13 sayılık oldukça geniş bir hikaye, bolca ters köşesi mevcut. Çoğu karakteri görüyoruz. Kesinlikle okumanızı öneririm.

someoneofgod

"Batman: Hush" (JBC)

Baskı:
Diğer Batman ciltlerinde olan yapışkan sorunu bu kitapta da mevcut. Sayfalar yerlerinden ayrılmaya çok müsait, 90 derece okumak zorunda kalıyoruz yer yer.
Aynı basım sorunu Deadpool ciltlerinde de mevcuttu. 

2002-2003 yıllarında yayınlanmış bir Batman hikayesi.

Bruce'un geçmişine doğrudan bağlanan bir hikaye. Batman ile kafayı bozmuş yeni bir düşman ortaya çıkıyor ve hayatı ona zehir ediyor.

Poison Ivy ve Catwoman'a da oldukça yer verilmiş.

Batman/Catwoman ilişkisine yeni bir pencere açıyor. Superman, Lois, Gordon gibi tanıdık birçok da yüz görüyoruz.

Okuması heyecanlı bir öykü.

hanac

Güzel tanıtımlar, bir çok kişiye iyi hatırlatma oluyordur.

someoneofgod

"Daredevil: Korkusuz" (arkabahçe)

Baskı:
Elimde 2017 basımı mevcut. İnce kapak.
Sert kapak versiyonunu da çıkardılar fakat onu inceleme fırsatım olmadı.

Elimdeki baskının berbat olduğunu düşünüyorum.
Sayfalar siz okumasanız bile yerinden çıkıyor. Bir sayfayı çevirmeye çalışın, yıpranıyor ve hop! sayfadan kopuyor.
Ciltten de ayrıldı bendeki basım.

Bütün bunlar beni mi buluyor bilmiyorum ama, arkabahçe'nin basım konusunda pek aydınlık bir geçmişi olduğunu söyleyemeyeceğim.

1993 senesinde ilk sayısı yayınlanan 5 sayılık bir Daredevil'e giriş öyküsü.
Frank Miller'ın en harika işlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Kitap Matt'in çocukluğundan başlıyor ve tanıdığımız Daredevil'ın nasıl oluştuğunu keyifle görüyoruz.

Küçüklüğünden babasıyla ilgili anılarını, nasıl büyüyüp olduğu kişiye dönüştüğünü ve
Foggy Nelson, Elektra gibi hayatında çok önemli yeri olan kişiler ile ilk zamanlarını okuyoruz.

Kesinlikle her çizgi roman severin okumasını öneriyorum.

someoneofgod

"Hellboy Sert Kapaklı ciltler (JBC)"

Hellboy: Yaşayan Ölüler Evi
Hellboy: Geceyarısı Sirki

Baskı: 2014-2015 yılında JBC'nin bastığı bu sert kapaklı ciltler, işçilik açısından biraz zayıf.
Sert kapakların dış kısmındaki kaplama biraz sorunlu.
Kullanılan kapak sanırım biraz ince olsa gerek, diğer Sert Kapak edisyonlara göre daha kolay köşelerden hasar alıyor.

Mike Mignola'nın efsane Hellboy'unun, iki adet kısa öyküsü.

Geceyarısı Sirki'nde Hellboy'umuz küçüktür.
Evden kaçar ve bir sirkte kaybolur.

Yaşayan Ölüler Evi'nde ise Hellboy Meksika'dadır.
Tanınan bir güreşçiye dönüşmüştür, gelen birisi Hellboy'u tehdit eder, denileni yapmazsa bir kızı öldüreceklerini söyler, Hellboy korku dolu birkaç dövüş ve arayış gerçekleştirir.

Zeljko

Özlemişim böyle tanitim yazilarini,ellerine sağlik.Forumumuz böyle böyle uyaniyor negzel...
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

someoneofgod

"Marvel: 1985" (Presstij)

Baskı:
Muazzam. İnce kapaklı versiyon mevcut elimde. Sert kapaklı edisyonu almadım, eminim ki o da çok çok iyidir.

Cilt orijinal amerikan boyutunda. Ülkemizde genelde Marvel tarafında kullanılan 16x24 değil.
Orijinal boylar, benim düşüncemde çizgi romanlara en yakışan boydur.

Presstij'i bu adımından dolayı sonsuz kutluyorum. Balonlamalar ve çevirilerde de hiçbir sıkıntı yok.

2008 yılında tamamlanan bir mini seri.

10'lu yaşlarda, annesi-babası ayrı olan ve kendini çizgi romanlarda bulan bir çocuğun dünyasına,
hiç beklenmedik bir anda Marvel kahramanları gelir.

İlk başta çocuğun gördüklerine kimse inanmaz fakat olaylar gelişir.
Çizgi romanları ve kötü kahramanların zayıf yönlerini bilmek artık dünyayı kurtarmak için önemli bir şeydir:)

Kesinlikle çocuklarınıza verilecek, saklanacak düzeyde bir hikaye olduğunu düşünüyorum. Yer yer kendimi gördüm, keyifle okudum.
Bitirdikten sonra yüzünüzde kalan gülümsemeyi fark edeceksiniz:)