DAMPYR'i ISTIYORUZ..

Başlatan darkwood, 20 Temmuz, 2010, 01:03:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

Alıntı yapılan: Kagan - 10 Eylül, 2010, 09:16:27
Arkadasim... Hiç ilgisi yokken konuyu ekol çekismesine getirdin...

Altin Madalyon forumunda ekol kavgasi yapmak site kurallari geregi yasaktir... Tekrar belirteyim ki bu basligin amaci ve baslangici ekol tartismasi degildir... Bu tür mesajlar kosulsuz olarak silinmektedir...

Ekol tartismasi yapmiyorum, kavga falan cikarmiyorum. Sizin mesajinizdan alinti bile yapmadim ustelik.

Dampyr in niye satilmadigini bulmak icin beyin jimnastigi yapiyorum. Elimde 1500 tane comics varsa, yaklasik 5000-6000 tane fumetti varken, hala zagor ve teks i duzenli aliyorken, dampyr in satisa cikarilmasin belki herkesden daha cok istiyorken, ekol tartismasi niye cikarayim

yazdiklarimin ekol tartismasi oldugunu dusunen her kim varsa tum mesajlarimi, hatta daha da rahatsiz olan varsa uyeligimi de silebilir. Ozgur bir sekilde merak ettigimiz sorulari soramayacaksak, yeterli satis rakamlarina neden ulasilmadigi ile ilgili degisik sorular turetemeyeceksek,  sadece destek destek destek yapacaksak nasil ilerleme kaydedebiliriz ki

PS: Erenkoyunoglu, rumar80 ve hanac a attiklari aciklayici mesajlarindan oturu tesekkur ederim.

PPS: Dampyr yeniden yayinlanacak olursa 2 tane almayi taahhut ediyorum, 126 yi 127 yapalim hanac. Gerekirse teminat olarak 1 yillik ucreti de direk havale olarak yaparim yayinevine.

ümitkr

Alıntı yapılan: Gambit - 11 Eylül, 2010, 07:11:37
Alıntı yapılan: Kagan - 10 Eylül, 2010, 09:16:27
Arkadasim... Hiç ilgisi yokken konuyu ekol çekismesine getirdin... Altin Madalyon forumunda ekol kavgasi yapmak site kurallari geregi yasaktir... Tekrar belirteyim ki bu basligin amaci ve baslangici ekol tartismasi degildir... Bu tür mesajlar kosulsuz olarak silinmektedir...

PPS: Dampyr yeniden yayinlanacak olursa 2 tane almayi taahhut ediyorum, 126 yi 127 yapalim hanac. Gerekirse teminat olarak 1 yillik ucreti de direk havale olarak yaparim yayinevine.

Gambit merhaba,

Yaptigin sorgu saka maka bir kaç bin yillik bir sorgu ve hemen her forumda yaklasik olarak her tür soruyla soruldu sorgu sorulari. Bunlara verilen yanitlar da üzülerek söylüyorum yaklasik olarak yukarida yazilanlara benziyordu. Ben bile yine yanit alamadigim üstteki düsüncelerime yine yanit almadigim bir çok platformda dile getirmistim. Yine yazmak zorunda kalmis olmaktan dolayi da hiç mutlu degilim: Hala ayni noktadayiz!

Ancak isin kötüsü buna kafa yoran sadece okuyucularmis gibi görünüyor yenilik konusunu. Yayincilarsa; bunlar çizgi romani önemsemeyen büyük yayincilarla eline geçen tesadüfi birikimi yayinciliga yatirmis çr'yi seven ama gücü ve yayincilik becerisi eksik kurumlar olarak ikiye ayriliyor, ellerinden geleni yapsalar da yarim yamalak düzeyde kaliyorlar. Sanki küçük yayincilarin büyük yayincilarin yaninda "ortak" statüsünde ise girmeleri ve onlarca mali ve statü olanaklarini kullanarak adam gibi yayincilik yapmalari gerekiyor. Belli ki büyük yayinci çr isini kiviracak ve ona degerine uygun davranacak adamlari ise alamiyor. Küçük yayinci da istegi ve bilgisini yeterli olanaklarla ortaya koyamiyor. Buna bir de okur-yayinci iliskisinin kopuklugu eklenince ortaya bizim durumumuz çikiyor.

Oglak özelinden konusursak durum biraz bu gibi. Rasit bey yayinevinden ayrilinca çr bir anda üvey evlada döndü. Dahasi onlarca mail ve telefona su kampanyaya kadar doyurucu bir yanit bile verilmedi. Hatta hiç verilmedigi zamanlar oldu. Çoluk çocugun pesine düstügü uyduruk bir çizgi romani neden bassinlar veya sorulara yanit versinler ki? Onlarca acil isleri varken gariplerin yayinevinde...

ÇR uyduruk çocuk isidir büyük yayinevleri için! 250 bin adet satan Ben10'in ardindan yasi ilerleyen okurlarini elde tutmak gibi bir gayesi var mi yayinevinin mesela. WITCH bitti, WINX sallaniyor ve bunlar bir ara 80 binlerde satiyordu... Okuru tasimak ve ilerletmek gibi bir gayesi yok yayinevinin. Ne de olsa millet yataga girdikçe patir patir doguruyor ve her sene yeni bir çr'nin veya animasyonun modasi basliyor. Bu okuru tasimak ve bir sektörde toplamak akillarina geliyor mu? Gelmiyor. Çocuk isi çocuk isidir ve yasi ilerleyen yaratik da çocuk degildir. Onlar da çr okumayiversinler.

Dampyr'e gelince... Okumasak ne olur? Incilerimiz mi dökülür? Yayinevi zarara girmez olur biter. Baslari da agrimaz çoluk çocuk isleriyle. Kitap var ya ortada. Kitap eklerinde tanitimlari yapilir yaptirilir. Okurlara sirinlikler yapilir. Fuarlara katilinir. Yazarlariyla; yerli yabanci, röportajlar çevriltilir-yaptirilir, fotograflar, sansasyonlar... Çr ise çoluk çocuk isidir... Ya da yasi ilerlemis okurlarin saplanip kaldiklari çocukluk yaslarinin abukluklari! Bunlarla zaman kaybetmeye degmez mesele de budur!

Dampyr'i Istiyorum kampanyasi bu noktada bu yüzden önemlidir. Bir çok kisinin bilgi paylasmasi bu yüzden önemlidir. Sadece facebook grup sayfasinda degil kendi hesaplarindan da duyurmalari gereken bir etkinliktir. Yeni okurlar kazandirmak, Dampyr'in neden özel oldugunu vurgulamak, yeri geldiginde yanlis anlasmalarla da olsa ayni seyleri düsündügünüz halde sizin yaptiginiz gibi didiserek üzerine konusmak gerekir. ÇR tartisildikça ve konusuldukça hayatin içinde yer alir ve çocukluktan çikar. Sanat olarak yerini alir ve her yasa hitap eder... Daha dogrusu ettigi hatirlatilir, ögretilir.

Daha önce de dile getirdim tekrar söyleyeyim: Oglak sadece yilda bir cilt basip is yaptim diyerek ortada gezerse bu kampanya Oglak'i boykota gider!

Baska forumlarda 2 senedir telifi elinde tutup basmadigi için sözlesmeye aykiri davrandigi ve Italya'nin bunun hakkini arayabilecegi bile konusuluyor. Bu noktada ciddi sorunlara dogru yol aliyoruz ve bu kampanya tek bir yayinevine yönelik de degildir haliyle. Bu ülkede ciddi sayida okur vardir ve bunlar çok can yakabilirler yeri geldiginde. Yayinevlerinin "dogal seleksiyonun" can yakabilecegini bilmesi gerekir artik.   Elli telif alip bunlarin bazilarini eleyip kalanini basmak üzere plan yapanlar varsa çok yüklü zararlari göze alsalar iyi olur derim ben. Ya basilmali ya basilmamali. ÇR Okuru sevdigi çizgi romana gönülden baglanan kisidir ve onu kaybetmek istemez. Bir yayinin 1 okuru da olur 1000 okuru da. Ya memnun edilirler ya da memnun ettirmezler :)

Dampyr konusuna dönersem... Prag yazilari istiyorum ben yahu. Polter-geist yazilari, golem, vergessene gasse, nerghal, seraphim, vampir bilgileri... Neyi okuyoruz, ne anlamaliyiz... Neden afrikada'ki elmas madenleri ve neden beyaz bir gecenin efendisi, neden dreamland, neden Istanbul? Dampyr'in içini disina çikarip okuyucuya bu isin çocuk isi olmadigini anlatmak gerekir. Su yazdi, bu çizdi, bu kesti, bu da yedi yazilari tamam ama "neden" sorularinin yazilari eksik...

Bayramdan sonra yazilari siralayacagim. Ama bitecek, çok kursunumuz yok. Bilgi...

Bu arada alintiladigim kisma gelince... Iki tane alacaksan birini bana hediye et. Söz her karsilastigimda çay ismarlar ödesmeye çalisirim. Bu hesaba göre 1000 yil falan sürer... Ne ki... :O)

alan ford

Sevgili Gambit.Eh fumetti çok sever bir çizgi roman okuru olarak cevapliyayim bende:
1-Çizgi roman okumayi severim.Her gördügüm çizgi romani merak eder,imkan bulursam okurum.Severim sevmem o ayri
2-Tüm fumetti yayinlari nolur bitmesin: ;)Comics olarak Kaptan Amerika ya da Demir Adam gibi tirt(eyvah seviye düsüyor)kahramanlar sirf sinemaya geldi diye satilacaksa kimse kusara bakmasin almam.Keza fumetti diye Kinowa'ya kalicaksak hiç kalmiyalim daha iyi.Onun disinda hem yeni hem eski comicslerle derdim yok.(Aslinda derdim çok ama almama konusunda derdim yok)
3-Fumettiler ön planda mi?Ben comicsler önde diye düsünüyordum
4-Bilmiyorum
5-Hayir.Bu tip insanlar için Çizgi roman,fantastik edebiyat,bilim kurgu farketmez.Hepsi çocuk isi ve bu kendi sorunlari
6-Bilmiyorum.Ben merakliyim.Ama son zamanlarda kronik maas yetmezliginden muzdaripim.Fumetti bile alamiyorum :'(
7-Cevap veriyorum.Evet
8-Çok param olsun diger çizgi romanlari aldiktan sonra döner onlari da alirim evet
9-Üstte cevabi verdim ,önce yeniler

Ve evet hadi seviyeyi düsürmeden söyleyeyim vasat konusmalardan karikatür'den öteye geçmeyen yardimci oyunculardan,karikatür bile olamayan kadin oyunculardan sikildim.Ayrica ekol tartismasinin niye yasak oldugunu da biri bana anlatsin lütfen.
  Bu arada Ümit Bey kusura bakmasin eski sayilarin sadece sahaflarda bulunmasiyla ilgili ciddi sorunlarim var.Bu durumda fiyatlar da sahaflarin insafina kaliyor ki çogu zaman insafsiz olduklarini görüyoruz.Klasik maceralar en azindan fiyatlari makul seviyeye çekti.
  Yayinevi politikalari ise ayri konu.Sadece çok satanlarla bir çizgi roman piyasasi olusturmak pesindler.Tex iyi satiyor e o zaman hadi bunu ayda iki kere yayinlayalim.Okurlarimizin pamuk elleri cebe.Ama Dampyr satmiyor aman el bizim cebe girmesin.Yayinlamayiz olur biter.Zaten 126 kisiler.Oysa bir yayinevi çok satanlarin yaninda mutlaka yeni seyler(hatta bazen satmayacagini bile bile)deniyebilmeli.piyasanin saglikli bir sekilde olusabilmesi için bu sart.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Gambit

Alan Ford ,

cok icten, samimi aciklamali cevap mesajiniz icin tesekkur ederim.

Tex in ayda 2 sayi basilip dampyr in kaldirilmasi ornegini cok iyi vermissiniz. Katiliyorum. Mutlaka yayinevlerinin de bir hesabi kitabi vardir ama ben sahsen dampyr i ozluyorum ve bulamamak beni SIKIYOR.

Bugun Kadikoy'deydim, ALtan ve Ilyas dan 240 TL lik cizgi roman aldim, ama ne yalan soyleyeyim, bir dampyr in yeni bir sayisi olsa cok daha mutlu olurdum. Bulamayacagimi bildigim halde, resmen gozlerim dampyr'in yeni ciltlerini aradi, bu basligin da gundemde olmasi ile birlikde.

Ne diyeyim, umarim sesimiz duyulur ve kaldigi yerden devam eder dampyr.

ümitkr

Iki yeni yazi daha eklendi blog'a. Biri yazar ve çizerle yapilan röportaj çevirisi digeri Dampyr'in tipinin nereden geldigiyle ilgili kisa örnekleme. Imza sayisi da 135'e yükseldi.

http://dampyriistiyorum.blogspot.com/

Bununla birlikte Dampyr Bloguna yapilmis olan ziyaret sayisi hepi topu 1070'dir. Duyurularin yetersizligi anlamina gelen bu ziyaret sayisini son derece üzücü buldum. Yine de 135 rakami kötü mü diye sorarsaniz... "Yok degil" derim. Ama yetersiz...

ümitkr

Alıntı yapılan: alan ford - 12 Eylül, 2010, 15:33:00
Ve evet hadi seviyeyi düsürmeden söyleyeyim vasat konusmalardan karikatür'den öteye geçmeyen yardimci oyunculardan,karikatür bile olamayan kadin oyunculardan sikildim.Ayrica ekol tartismasinin niye yasak oldugunu da biri bana anlatsin lütfen.
Bu arada Ümit Bey kusura bakmasin eski sayilarin sadece sahaflarda bulunmasiyla ilgili ciddi sorunlarim var.Bu durumda fiyatlar da sahaflarin insafina kaliyor ki çogu zaman insafsiz olduklarini görüyoruz.Klasik maceralar en azindan fiyatlari makul seviyeye çekti.
Yayinevi politikalari ise ayri konu.Sadece çok satanlarla bir çizgi roman piyasasi olusturmak pesindler.Tex iyi satiyor e o zaman hadi bunu ayda iki kere yayinlayalim.Okurlarimizin pamuk elleri cebe.Ama Dampyr satmiyor aman el bizim cebe girmesin.Yayinlamayiz olur biter.Zaten 126 kisiler.Oysa bir yayinevi çok satanlarin yaninda mutlaka yeni seyler(hatta bazen satmayacagini bile bile)deniyebilmeli.piyasanin saglikli bir sekilde olusabilmesi için bu sart.

Alan Ford merhaba,

Dilim döndügünce bir iki yanit vermeye çalisacagim.

1. Ekol tartismalari bir dönemler insanlari adeta çizgi romandan sogutmustu. Muhtemelen bu tartismalardan yilmis olan forum yönetimi kisilerin birbirlerini hiç ilerleme katetmeyecek tersine zarar verebilecek bu tartismalardan forumu ve kisileri uzak tutmaya çalisiyor. Bir ara Fumetti üstadlari, ardindan Frankofon bilmisleri, yenilerde de Manga-anime uzmanlari türemis "en ve gerçek çizgi roman budur" diyerek diger ekolleri asagilamis saldirmistir. Okuduklarinin özetini çikarmaktan, yazar çizerinin magazinsel haberlerini ezberlemekten ve hikayelerini ve sayilarini ve hangi yilda hangi yayinevi tarafindan basildigini bilmekten öteye geçmeyen dehsetengiz bilgileriyle çizgi romani veya sanatini veya o ekolü gerçekten neyin özel yaptigini anlatamama kapasiteleriyle çizgi roman okuyanlara, çevirenlere, yayinlayanlara, çizenlere çok ciddi rahatsizliklar verdiler. Comics okurlari ve ekolü zaten tümü için "rezil"di. Bir bu kesimden "üstün insan "profili türemedi  daha gözlemledigim kadariyla. Herneyse... Daha önce çok sik yasanmis ve küfürlesmelere kadar varmis forum yazismalarina sahit olmus forum yönetiminin birebir tanismayan ve sadece dillerinin döndügü kadar yazisabilen üyelerinin olasi bir kargasanin içine çekilmesini önleme çabasidir sanirim olay. Onlara hak veriyorum belli oranda. Yoksa teknik verilere dayali bir tartismadan tarafim belirteyim. Ancak "bence  dogrusu budur" tarzi "dünyanin akillisi benim herkes bana uysun"lu kriterlerle hareket eden birileriyle tartismak ve olumlu bir sonuca varabilmeyi ummak naifliktir. Daha önce yasandi bu zeka piriltilari, burada bu seviyede yasanmasa harika olur.

2. Sahaflarin fahis fiyat uygulamasi karsisinda hissettiklerinizi anliyor ve katiliyorum. Daha ucuz yeni baskilara bulastigimi da itiraf ediyorum :) Ama yine de koleksiyon mantigi biraz çabayi gerekli görüyor ya o noktada içim az ciz ediyor olay bu.

Lami Tiryaki

Merhaba,
Üstte hasan'in belirttigi gibi eski yeni basimlarin gerek(siz)liligi tartismasinin baska bir baslik altina kaydirilmasinda yarar vardir arkadaslar. Bu, basligi amacindan saptiriyor.

Ekol tartismasi yasagiyla ilgili Ümit kisaca açiklama yapmis yazdiklari dogrudur. Zamaninda pek çok güzellik bu ugurda yok oldu, bir çok kisi nefret dolu olarak forumlardan kaçti gitti. Bu forumda ekol tartismasi yasaktir, yapanin mesaji aninda silinir. Uzatilirsa o baslik kilitlenir. Daha da inat edenler olursa onlarla özel olarak ilgilenilir.

Ekol tartismalarinin özle mesajlar araciligiyla yapilmasi önemle rica olunur.

Selamlar
Lami

tommikser

Tartismanin tümünü okudum üslup biraz sert olmus ama alinganlik yapilmadiysa ve hakaret yoksa sahislara bence sert tartismalar her zaman iyidir.Psikolojinin temelinde insan kendine ait olmayan fikri o an kabullenmez ama yalniz kaldiginda iç dünyasinda dogruluguna inaniyorsa kabul eder.Hepimiz kizariz hatta sevdigimiz karakterler bazen beterdirler insanliktan çikarlar bizler daha iyiyiz onlara nazaran.O yüzden bu tartismanin iyi oldugunu düsünüyorum.Ben kendimce çikarimlarimi yapacagim.Simdi somut verilerden çikalim.Hoz en begendigim çizgi romanlardan olan Dylan Dog'u 1000 adet basmis.Bu rakam gerçektir matbaa bilgisi dahilinde ki Hasim beyde zaten sitelerinde demisti Swing ayda 750 civari satiyor diye.Bu Hoz cephesi.Lal de kesin bir bilgi yok ama onlarinda 5000 den fazla oldugunu düsünmüyorum.JBS yayincilik SW 1 için 2100 adet satis demisti ki bence kötünün biraz üstünde.Nasil dersek bu sayilar uzun vadede eriyen sayilar olarak bakmak lazim.Mesala ben istememe karsin onu hala siraya koyamadim alacam ama sanirim bir kaç ay var.Buda satisinin benim gibi düsünenler için devam edecegi ve piyasanin bir süre daha hareket edecegini gösterir.Olay bence ekol degil.Düsünüyorum ne olabilir neden okunmaz?Yani siper-man çocuk versiyonu o fiyata 50 bin denilen rakamlara çikiyorsa bir yerde sikinti var demektir.Bir taktik hatasi yapiyoruz ama nerde bunu kendimize sormamiz lazim.Ben pazarlama hatasi olarak düsünüyorum.Reklam yok.Yani kendimiz karsi tarafa tanitamiyoruz.Anlatamiyoruz.Herkesin ilgisini bir ekol çekecektir ve olmasi gereken de odur.Herkes koleksiyoner olmaz.Gurme olmaz,olamaz yani.Peki biz kendimizi neden tanitamiyoruz.Ben iki nedene bagliyorum.1-Sermaye azliligi 2-Içimize olan fazla kapaliligimiz.Sermaye azligi bence bizim ticari olarak ortaklik korkumuzdan geliyor.Bakiyorum Hasim bey ben istedigimi basarim havasinda.Gerekli Seyler onlardan daha yapici bir tutumda.Bir tek 1001 Roman iletisimi çok önemsiyor gibi.Facebookta tartisma açtilar neden?ne düsünüyorsunuz diye.Sermaye ortakligi kuramamak önemli bir sorun kanimca buda ortaklik kültürümüzün zayif olmasindan kanaklaniyor demektir.Yani söyle düsünelim.Ayni matbaa ile anlasilsa 5 sirket olarak ve ona bastirsalar yani fedarel bir sirket yapisi olusturarak pazarlama ve dagitimda bir araya gelseler daha güçlü olmazlar mi?Matbaa teorik görünebilir ama düsünelim.Binlerce basan matbaayla 5-6 çr sirket konfederasyonlari bir federasyon olusturarak anlassalar ve ayda ortalama 10bin kitabi o matbaaya bastirsalar nasil olur.Bu maliyetlerin önemli bir kismini düsürebilir.Mesala diyorum ortaklik kültürümüz olsa.Ofis yapisina geçilmis bir büroda 5 sirket tek bina altinda bulussa ve ayni bina da olarak kira ve gider maliyetleri azaltilsa yani tek ok yerine 3 ok 5 ok olsa olmaz mi? Reklamlarla bogsalar insanlari kendilerini tanitsalar.Bilmem bu kadar zor mu?Yani ortakligi basarsa bence insanlar is biraz daha kolay.Tek sirket olmasinlar ama maliyetler ve stratejik hareketler de birkilte hareket etseler hem onlara hem bize kazanç olur gibime geliyor.Uç noktada telifleri alabilecek sirketi kendileri kursalar bu federasyona bagli olarak ve direk firmayla baglanti saglasalar araci kurum karindan kurtularak telif ücretlerinde rahatlama saglasalar iyi olmaz mi?Ama bunlarin hepsi profeyonelligi gerektirir.Sirket olmalari lazim.Ama bunu yapamazlar.Çünkü yayincilarimiz kendilerini sadece tatmin etmeye elit bir zümreye ulasarak mutlu olmaya adamis gibi görünüyorlar.Profesyonellesemeyen bu yapi kendini tekrar etmek zorunda kalan pasif bir dairenin içine hapsetmis oluyor.Yeni yayin çikaramiyorlar çünkü zaten 1000 kisiyle muhataplar.Bunlarin bir kismi almamayi seçince otomatikman yayin düsüyor.Bu yazdiklarimda 2. nedenin bir kizmini içine aliyor.Neyse ben düsünmeye devam edecem.Umarim firma sahipleri de nerde hata yaptiklarini düsünür ve sadece karsi tarafi suçlar bir pozisyonda kalmazlar

tommikser

Bu arada diyecegim birsey var arkadaslar.Kendi basima yapiyorum ama size demeden.Bize yakin buldugum sanat dallarinin sitelerine Dampyr ile ilgili yazilar yaziyorum.Tanitim için yardim talep ediyorum.Simdilik korku sinema sitelerine yazdim.Elimden geldigince hepsinden yardim istiyorum.Hem tanitim için iyi hem birbirimizi de tanimis oluruz diye düsündüm.Siz ne dersiniz.Diger sanat dallariyla edebiyat siteleriyle iletisime geçmemiz gerekmez mi?Hepimiz bu konuda biseyler yapalim mi?

tommikser

http://korkusitesi.com/ sitesinin degerli editörü Yasin 'Devilboy' Karakaya Dampyr kampanyamiza seve seve destek vereceklerini açikladi.Dampyrle ilgili tanitim yazimizi ve imza kampanyasinin oldugu adresi intoralarina koyacaklar.Sanirim farkli gruplarla tanismamiz iyi olacaktir.Sizde arkadaslar devam devam ilk hedef:500...

tommikser

idefix'in edebiyat sitesi olan sabit fikirin editorune kampanyada destek için yazi yazdim.Uzun ve açiklayici bir yazi.Olumlu yada olumsuz aldigim cevabi sizlerle paylasacagim.

tommikser

Bizim disimizda çizgi romanla ilgili fantastik edebiyatla ilgili ülkemizde önemli bir site olan türk fantazya birligine haddim olamadan altin madalyon olarak basvurdum.Eger kabul edilirsek ki ediliriz büyük ihtimalle sitelerinde bizimle ilgil haberlere ilgilenen kisiler ulasabilecekler...

pizagor

Alıntı yapılan: gunessemerci - 15 Eylül, 2010, 13:18:43
Bu arada diyecegim birsey var arkadaslar.Kendi basima yapiyorum ama size demeden.Bize yakin buldugum sanat dallarinin sitelerine Dampyr ile ilgili yazilar yaziyorum.Tanitim için yardim talep ediyorum.

Dostum çok güzel bir açilim yaratiyorsun... Sayende ortak paydamizin bolca oldugu sitelerle birbirimizi tanimis da oluyoruz... Tesekkürler...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Bu kampanya için her gün yeni ve güzel fikirler ortaya çikiyor. Dampyr ile yeni bölümlerinn yayini için, tüm hizla ve elbirligi ile çalismaya devam.  ;)
Darkwood Sakinleri..