Asterix 40. Albüm: Asterix and the White Iris

Başlatan pizagor, 21 Aralık, 2022, 16:10:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Kırkıncı albümle birlikte Asterix'in yazar koltuğundaki isim değişiyor.

Goscinny, Uderzo ve Ferri'den sonra Asterix'in yazarlığını yapan dördüncü kişi Fabcaro olacak.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Fabcaro'nun Wikipedia'dan kopyaladığım, GoogleTranslate ile Türkçe'ye çevirdiğim biyografisi...

Fabrice Caro'nun takma adı olan Fabcaro, 1973'te Montpellier'de aşçı bir baba ve kasiyer bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bilimsel bir lisans derecesi ve fizik lisansının ardından, önce IUFM'ye girerek öğretmenliğe gitti, ardından 1996'dan itibaren çeşitli çizgi roman dergilerinde çalışan bir ressam / senarist olarak kariyerine başladı ( 2003 -2004'te FLBLB , 2006'da Psikopat , Jade dahil). ve 2013, Tchô!, L' Écho des savanes , Zoo , CQFD...), basın ve kitap illüstrasyonu. 2005'ten itibaren, başta 6 Pieds sous terre ve La Cafetière olmak üzere çeşitli kolektiflerin çalışmalarına katıldı. 2006'da , ertesi yıl Christian De Metter tarafından çizgi romana uyarlanan Figurec'i yazdı.
Télérama'ya göre "toplumsal eleştiri ve kahkaha patlamaları"nı dengelemeyi başaran bir çizgi roman olan Zaï zaï zaï zaï ile 2015 yılında başarı geldi.
2018'de dünden daha az (yarından daha fazla) evlilik hayatı temasıyla ve absürt mizah ile sosyal hiciv karışımıyla karşımıza çıkıyor. Olumlu eleştiriler alıyor.
Fabcaro, çizgi roman kariyerinin yanı sıra müzisyen, söz yazarı ve şarkıcıdır. 1994 yılında Hari Om rock grubunun kurucusudur ve 1999'da Les Amants de la rue Sinistrose ve ardından 2014'te Shhherpa adlı bir solo albüm çıkardı .
20 Aralık 2022'de, 26 Ekim 2023'te raflarda olacak albüm için Asterix'in senaristliğini Jean-Yves Ferri'den devralacağı açıklandı. Albüm, küçük Galyalı karakterin tarzına sadık kalacak ama aynı zamanda "çağdaş saplantılarımızı" da vurgulayacak.

hanac

26 Ekim 2023 de Avrupa da çıkıyor.

Tuco Ramirez

Kapak biraz özensiz olmuş. Arka plandaki karakterler havada duruyo sanki. Asterix ile beyazlı karakterin altındaki çimenler zemin ve çiçekler çok baştan savma. Asterix bence mükemmel bir çizgiroman olsada albümlerin kapak tasarımlarının kalitesizliği hep gözüme batmıştır.

pizagor

'Tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de' nasıl şık bir hareket olurdu!

kharon

Jean-Yves Ferri niye birakti ( ya da biraktirildi ) bilemiyorum; halbuki ilk abumlerde bocalamis olsa da son Griffin albumuyle bence kendi sesini bulmustu. Simdi yeni bir yazar tekrar bocalama evresi yasayacak muhtemelen.

Conrad ise ilk gunden beri dogru secim.

pizagor

Alıntı yapılan: kharon - 01 Ekim, 2023, 19:57:55Jean-Yves Ferri niye birakti ( ya da biraktirildi ) bilemiyorum; halbuki ilk abumlerde bocalamis olsa da son Griffin albumuyle bence kendi sesini bulmustu. Simdi yeni bir yazar tekrar bocalama evresi yasayacak muhtemelen.

Conrad ise ilk gunden beri dogru secim.

Ben de tam tersi, Ferri'nin ilk albümünde zirve yaptığını, sonrasında düştüğünü düşünüyorum. Ama kıyaslamamdaki çıta çok yüksek, Goscinny gibi bir dehanın yerini doldurmak üzere sahaya sürülmek ağır yük.

Rossi

Çocukken Gossciny / H.Kıvanç ikilisini okumak o kadar güzeldiki. Bir daha o tadı alamadım. Toprakları bol olsun.

rumar80

Ben de sevgili Batuhan Beye katılıyorum. Hopdediks, idefiks, dertsiziks, hokus pokus, amanbupis, vs mükemmel bir tercüme ve eğlence idi.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 29 Eylül, 2023, 22:17:5826 Ekim 2023 de Avrupa da çıkıyor.

Bu albümü, yurtdışında yaşayan dostlarımızın ellerinde görmeye başladık. Yazar değişikliğinin olumlu, olumsuz değerlendirmelerini bu şanslı dostlardan duymak güzel olur açıkçası.

Darısı başımıza, umarım buluşmamız en hızlısından olur.

kharon

yeni albümü 3 güne yayarak okudum, malum yeni bir asterix albümüne erişebilmek sıradan bir iş değil. O yüzden mümkün olduğunca yaydım süreci  :D

Olaylar ordudaki tembelliğin-isyanların-başıbozukluğun önünü alamayan Romalıların bir de baştabip diyebileceğimiz Isivertuus'un metodunu denemeye ikna olmasıyla başlıyor. Tam bir felsefe diyemeyeceğimiz daha çok günümüzün welness-yaşam koçları-NLP vs karışımı bir öğretisi vardır Isivertuus'un ve köye gelmesiyle işler karışmaya başlar. Bu anlamda eski albümlerden Asterix and the Roman Agent veya Asterix and the Soothsayer albümlerinin izdüşümlerini barındırıyor.
( köye gelen birinin statükoyu bozması )

Ben albümü sevdim; ana konu değil belki de ama serpiştirilen anakronik espriler oldukça güzel ( yazar zaten anakronizmin Asterix'in en guzcu yani olduğunu belirtiyor) Anlaşılan ilerleyen albümlerde de bunu sıkça göreceğiz. Kaleminin mizahı oldukça güçlü.

Çizgilere zaten diyecek bir şey yok, hele Obelixin bazı sahneleri var ki oldukca eglendim (spoiler olmasin) 

pizagor

Alıntı yapılan: kharon - 03 Kasım, 2023, 21:32:46Ben albumu sevdim; ana konu degil belki de ama serpistirilen anakronik espriler oldukca guzel ( yazar zaten anakronizmin Asterix'in en guzcu yani oldugunu belirtiyor) Anlasilan ilerleyen albumlerde de bunu sikca gorecegiz. Kaleminin mizahi oldukca guclu. 

Bu durumda Türkçe'ye çevirisi çok ama çok önem kazanıyor, bütün o espriler yerelleşirken gücünü, etkisini kaybetmeyecek, güncel popüler kültür, ekopolitik durum vs., bunların tuzağına mümkün olduğunca az düşüp evrensel ve zamansız olmaya çalışacak. Meşakkatli iş!

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 04 Kasım, 2023, 09:21:16Bu durumda Türkçe'ye çevirisi çok ama çok önem kazanıyor, bütün o espriler yerelleşirken gücünü, etkisini kaybetmeyecek, güncel popüler kültür, ekopolitik durum vs., bunların tuzağına mümkün olduğunca az düşüp evrensel ve zamansız olmaya çalışacak. Meşakkatli iş!

Biraz açma ihtiyacı duydum şu evrensel ve zamansız olma meselesini; misal diyelim senaryo gereği köyde şeflik için bir seçim yapılacak olsa ve adaylardan biri Toptoriks iken diğerine de güncel politik durum itibariyle Ekremiks gibi bir isimlendirme yapılsa o an için manidar gelse de geniş çerçevede düşündüğümüzde yirmi yıl sonra okunduğunda manasız olabilir.

Bir de ne olur küfür olmasın! Asteriks evreninin küfrü bellidir, çizgilerle yapılmış kuru kafalar şimşekler vs. Kendi içerisinde bir kibarlığı vardır. Hasssssss falan yakışmaz o panellere. Çok ama çok yanlış tercih.