Pis İşler - 1001 Roman

Başlatan tamerozcan, 05 Ağustos, 2010, 11:57:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tamerozcan

Sizleri daha fazla bekletmemek adina Yayinevimiz Pis Islerin dagitimina yarin (06/08 Cuma günü) basliyor.

ITALYA'DA BÖYLE BIR KITAP YAPILMADI.DAHA IYILERI VE DAHA KÖTÜLERI VARDI AMA
HIÇBIRI BUNUN KADAR SIDDET DOLU ,ARSIZ VE KABA DEGILDI.......
BU SÖZLER ÜNLÜ ITALYAN ÇIZGI ROMAN USTASI TITO  FARACI'YE AIT.
TARANTINO,SIN CITY,FRANK MILLER ISIMLERI ILGINIZI ÇEKIYOR ISE BU KITABI DA BIR
SOLUKTA OKUYACAKSINIZ DEMEKTIR.

Blindman

Kitabi bugün wolverine ile birlikte aldim ve hemen okudum. Insana Sin City tadi veriyor. Isledigi konu ve kurgu açisindan Frank Miller'i okuyormusum gibi geldi.

s.b

Pis Isler gerçekten de adi gibi pis. Kötü polis, mafya, ihanet ve arkadaslik. Yani kitabin içinde her sey var. Bu türden hoslanirim diyenler için harika bir çizgiroman.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Pis Isler'i henüz almadim. Yorumlardan anladigim kadariyla etkileyici bir fumetti. Sin City esinlenmesini de ögrenince nasil bir albüm oldugu hakkinda az çok fikir sahibi oldum. 1001 Roman, telifini aldiklari klasik Bonelli'ler için müthis bir beklenti olusturmus durumda. Herkes büyük bir istahla kimi bizde bilinen, kimi ilk kez okunacak Bonelli kitaplarini beklerken Pis Isler gibi-bence-riskli bir girisle baslamak umarim moral bozucu sonuçlar dogurmaz. Dolastigim her mekanda Julia'li Nathan'li Greystorm'lu Brendon'lu muhabbetler istahlar kabartilarak dönüp duruyor. Ancak kimsenin "Pis Isler çikacakmis sabirsizlandim" dedigini duymadim hiç. Halihazirdaki satislari itibariyle Iron Man benzeri bir umutsuzluk dalgasi olusturmamis oldugunu umarim.

Selamlar
Lami 

tommikser

Malesef internete daha gelmedi.Almayi düsünüyorum.Konusunun ilgiçi çekici oldugunu zannediyorum.Ama su Nathan yok mu? nerdesin diye haykirasim geliyor...

rumar80

Kitabı Altan'dan aldım. Daha okumadım ama çizimler bana Dampyr'i anımsatınca (Luca Rossi Dampyr'i de çizerdi hey gidi DAmpyr hey  :-[) biraz içimi bir burukluk kapladı. Umarım kitap göndermelerine uygundur.
   İlk tercih olarak basim konusunda da Lami'ye katılmamak elde değil. 1001 roman bir de üstüne Zig Zag or'u çikardı. Konuyu başka yerde açtım zaten konusuruz, ama ilk denemede umarım gemi su almaz

Tarkan Kurt

Ben de kitabi bugün Wolverine ve Ken Parker 42 ile birlikte aldim, henüz okumadim okuyunca izlenimlerimi paylasirim.

tommikser

Sonunda geldi ve bitirebildim.Sahsi görüsümü belirteyim.Kitap konu olarak tarzinin bütün güzel özelliklerini barindiriyor.Sin city tarzi ikiskilerin iç içe girdigi ve konunun karanlik bir sekilde örgülendigi güzel bir roman var karsimizda.Çizimler Italyan genç çizerlerinin ne kadar iyi isler yapabilecegini gösteriyor.Eski kusagin yeni kusagada güvenini arttiriyor.Ben çizimlerden çok keyif aldim.Öykü saglam ve ayaklari yere saglam basiyor.Tercümenin akiciligi en önem verdigim konulardan ki buda geçekten güzel.Elestirim eger bu tarz romanlar yetiskinler için ise bunun için bir ibare olabilir.Bu sayede küfürlerin içinden bir harfi çikarip is güzarlik yapilmamis olur.Madem küfür var ve tercüme aslina sadik yapiliyor.O zaman sansürde yapilmasin.Baskisi incelendiginde ise siyah beyaz edisyonlarin içinde sayfa kalitesi ve baski açisindan piyasanin oldukça üzerinde.Kabartma kapak sik durmus.Editoryal yazi daha doyurucu olabilirdi.Digerlerinde dikkatli olunursa sevinirim.Çizimelerin yapim asamasi ve eskizler verilmis bence hos bir detay.Ben bu romani alarak 1001 Romanin üstlendigi misyonun bu piyasa için gerekli oldugu ve bir boslugu doldurdugu hissine kapildim.Kara edebiyat okunurken baska tatlarinda oldugunu bize hatirlatiyor.Yayincilik,baski,tercüme,yayin seçimi açisindan gösterilen cesarete bakildiginda 1001 romanin bizi daha mutlu edecegini gösteriyor.Simdiden basarilar 1001 Roman ve bir avuç Donkisot.

emre ozdamarlar

Dampyr'den taniyip sevdigim Luca Rossi'nin cizimlerini görunce aninda aldim bu kitabi. 1001Roman'i gercekten tebrik ediyorum bu kadar guzel bir cizgi roman yayinladiklari icin. Bilinmeyen bir eseri yayinlama cesaretlerini de ayrica kutluyorum.

hanac

Pis Isleri okudum.

Arkadaslar güzel özetlemisler, Sin City tarzi bir çizgi roman.

(Filmlerden Pulp Fiction'i örnek gösterebiliriz)

Kitabi ve özellikle sonunu begendim.

Tamer, Kara Dizi'nin 3. kitabi ne olacak ?

Simdiden belli mi ?

tamerozcan

3. ve 4. kitaplar belli gibi aslinda...
Ama henüz kesinlesmedigi için bir sey yazamiyorum.
Bir vampir veya kurt-adam hikayesi olabilir büyük ihtimalle :)

V

Kitabin senaryosu Tarantino'nun "Pulp Fiction " filminde oldugu gibi içiçe geçmis

öykülerden oluisuyor.Zaten yazarda bunu saklamiyor ve sonuna kadar basarili sekilde kullaniyor.

Ucuz(bol küfürlü,vesveseli) diyaloglar oldukça fazla kullanilmis öyküde.Yazar Cajelli Tarantino'nu diger basarili filmleri

Rezervuar Dogs
ve True Romance'tan da asirmalar yapmis.Ayrica öyküde bir çok filmede atifta bulunuluyor.

Steve Mc. Quen'li Gateway,Luc Besson'un Nikita'si ve Leon'u vs.

Luca Rossi'nin  Frank Miller'in grafik saheseri Sin City'sine nispet yaptigi çizimler,siyah-beyazin büyüsüne inananlari

hayli memnun edecek nitelikteler..

"İstemem,eksik olsun.."

darkwood

Kitabi okudum, fakat benim tarzim degil. Meraklilari alabilir. Ama Tornado'nun 2.sayisi çikarsa onu kaçirmam.
Bu arada Tornado'nun ikinci sayisi ne zaman çikiyor. Bir gelisme varmi?
Darkwood Sakinleri..

tamerozcan

Tornado'nun ikinci sayisi Çizgi Düsler tarafindan çikarilacaktir...
Kendilerinden bilgi edinebilirsiniz.

Eger Western seviyorsaniz, geçen ay yayinladigimiz "Bandidos" u okumanizi öneririz...

Oguz

Büyük bir keyifle okudugum, Vertigo'nun yayimladigi benzerleri (Losers, 100 Bullets) kadar begendigim, özellikle çizimlerine hayran kaldigim bir çizgi roman Pis Isler...

Gölgelendirme ve çinileme çalismalari gerçekten harikulade... Sirf o muhtesem çizimleri görmek için bile alinmali.

Kitap su anda yanimda degil, dolayisiyla fazla detay yazamayacagim. Ancak sunu belirteyim, bilmem kaç bölümden olusan eserde, her bölümde farkli bir (veya birkaç) karakterin öyküsünü okuyorsunuz. Ve gayet tabii ki zamanla - yani okudukça, ilerideki sayfalarda - bu tiplerin yollari bir sekilde birbiriyle kesisiyor.

Üstelik karakterlerin hepsi de digerinden ilginç. Öyle ki, eserde çok fazla önce çikan bir ana karakter bile – neredeyse – yok. Her bölümde bir baska karakterin öyküsünün anlatildigi bu tip filmleri ve kitaplari seviyorum ben...

Öykü klasik bir polisiye gibi basliyor, derken silahlar patliyor ve kanli çatisma sahneleri yasaniyor. Son bölümde ise isler tamamen çigirindan çikiyor, her türlü sapkinligin yasandigi o acayip Amerikan filmlerinden birine dönüsüyor.

Kötü biten, karamsar sondan baska konu hakkinda söyleyebilecegim hiçbir olumsuzluk yok.

Sayet John Woo ve Quentin Tarantino filmlerinden hoslaniyorsaniz, Eli Roth için de olumsuz seyler düsünmüyorsaniz, begeneceginizi saniyorum.