Türk ÇIzgi Romanlari

Başlatan vega, 28 Eylül, 2009, 18:11:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vega

Arkadaslar kendi çapimda çizgi roman koleksiyonu yapmaya çalisiyorum. Ömrüm yettigi müddetçe agir agir acele etmeden toplamaya çalisacagim çizgi romanlar var. Bunlar içinde Kara Murat, Tarkan, Karaoglan'da var. Ama arastirdigin kadariyla çok karisik bir yayin hayatlari var. SImdi ben desem ki bunlarin hepsini almak istiyorum. Hangi seriyi en güncel, en düzenli ve eksiksiz olarak hangi yayinevinden alabilirim?

hanac

TARKAN icin bilgi vermeye baslayalim;

Isin cok zor, bulabilecegin 1999 yilindan baslayarak Dunya Kitabevi'nin bastigi ciltler olabilir.

Tarkan'in toplam 15 macerasi var,

Margus Kalesi
Honorya'nin Yüzügü
Korkunç Takip
Mario'nun Kuslari
Altin Madalyon - 3 bolum
Gümüs Eyer - 3 bolum
Kuzey Canavarlari
Bayraktaki Canavar
Kurt Kani
Viking Kani
Mars'in Kilici
Güçlü Kahraman
Dehset Kulesi
Milano'ya Giden Yol - 3 bolum

Dunya Kitabevi bunlardan 8 ini basmistir.

Cok guzel ve kaliteli bir baskidir ve hepsi bende mevcuttur.  :)

vega

e peki tamami hiç basilmadi mi?

hanac

Alıntı yapılan: vega - 28 Eylül, 2009, 23:18:26
e peki tamami hiç basilmadi mi?

Tabii ki basildi.

1. Hurriyet gazetesinde gunluk olarak yayinlandi. Dogal olarak bunlari bulman mumkun degil.

2. Haftalik dergi olarak yayinlanmistir. Bunlarin tamamini bulman cok zordur.

Lami Tiryaki

Merhaba,
Vakti zamaninda Kocaeli'nin tek sahafinda(simdi 5-6 tane oldular) ciltlenmis halde bütün Kara Murat takimini görmüs ve tembellik edip almamistim. Sonra da bir daha öylesi bir takimi görmek nasip olmadi. Zamaninda davranip almak önemli.

Tarkan'in ilk 160 sayisina sahibim. Yanlis bilmiyorsam yaklasik 300'lü sayilarda Tarkan'in toplam 15(Gümüs Eyer 1-2-3 ve Altin Madalyon 1-2-3'ü üç macera sayarsak 19) macerasini tamamlayabiliyorsunuz. Toplamda 1000 küsur sayi yayinlanmistir. Maceralarin sayfa sayilarini gözönüne aldigimizda her maceranin ortalama üç kere tekrar edildigini varsayabiliriz. Milano'ya GIden Yol yarim kalmistir. Ilk döngüde kapaklar daha detaysiz daha gösterissiz, macera içinden kare seçilerek kapak olarak yeniden tasarlanmistir. Sonraki sayilarda bir yerlerde derginin yarisi yeni macera yarisi eskinin tekrari sekline dönüsmüstür. Son iki sayfadaki dolgu maceralari da hediyesi tabii. Ikinci döngüden itibaren kapaklarda daha bir canlanma renklerde belirginlik ve aksiyonu ön plana çikaran tasarimlar mevcuttur. Bu ikinci döngü yayinlandigi sirada Urfa'da bir matbaada çirak olarak çalisiyordum. Haftaliklarimla gizli gizli epeyce alip isyerinde saklamistim. Daha sonra dergileri eve götürmek gafletinde bulunup babama yakalatmistim. Tabii aninda yirtilip çöpe atilmisti hiç unutmam. Bu 1000 küsur sayilik yayindan sonra Bilka'nin siyah beyaz olan tekrar sayilari (ve iadelerden olusan ciltleri) yayinlandi. Kaç sayi çikti bilmiyorum ama renkler gittigi için pek tutmadigim bir seridir. Dünya Yayinciligin çikardigi 8 ciltten bir tanesinde kareler kenarlardan uzamis halde baskiya girmis ve bu halde kitap piyasaya verilmis. Hani 9:16 ekran bir filmi 4:3 yaparsinizda adamlarin boylari uzar ya öyle iste. Özensiz kapaklari, ve ruhsuz bir edisyonu olmasi nedeniyle bu seri de tutmadigim ve almadigim bir seridir. Ancak piyasada bulunmasi ihtimali daha yüksek olan seridir. Renkli olan ilk serinin tamamini birarada hiç görmedim. Iliskileri kullanip görmek hatta fiyat almak ta mümkündür tabii ama kaç para isteyeceklerini duymak istemedigim için hiç öyle bir ise girismedim. Umarim bir gün Tarkan filmlerimizi de TV'lerdeki sansürlü versiyonlari halinde degil de orijinal halleriyle izleme firsati buluruz. Bende sadece bir tek filmi-Mars'in Kilici-director's cut versiyonu halinde mevcut.

Türk ÇR'inin yüz aki bu seriyi keske birileri çikip 70'lerdeki versiyonuna yakisir bir edisyonla bassa diye umuyorum. TASEYAD(Tarkan ve Sezgin Burak'in Eserlerini Yasatma Dernegi) ismiyle Sezgin Burak'in ailesinin kurdugu bir dernek var ve faaliyette, internetten bakilabilir.

Karaoglan'a gelince. O is bir hayli çetrefilli. O kadar çok seri varki. Ilk dönem maceralarin hemen hepsi sonraki dönemlerde Suat Baba tarafindan yeniden yorumlanarak çizildi. Bu ikinci versiyonlar ilk versiyonlarina göre belirgin biçimde gelismislik gösterir. Çizgilerin geçisleri, gölgelendirmeler, mimikler, hatta kiyafetlerde bile degisiklikler göze çarpar. Arada renkli yayinlanan ve tifdruk baskiyla piyasaya verilen essiz bir seri de mevcuttur ve bu serinin hemen tamami sevgili Murat Ersan'da mevcuttur. Evine gidip çayini içerseniz size gösterir kesin:)) Günes gazetesinin 150 küsur sayilik çogu Tay Yayinlari'nca siyah beyaz olarak yeniden basilan maceralar da vardir. Lalkitap iyi bir toparlama isine girdi ama Suat Baba'nin elinde tüm malzeme yoktu. Ilginçtir, usta bütün çizdiklerini elinde tutmamis! Bazi malzemeler Fransa'dan Kebir baskilarinin kalanlarindan geldi filan. Ilk 10-15 sayi yeni dönem çizgilerinden olusurken sonraki maceralarini eski versiyonlarindan temizlieyip tarayarak yapmaya çalismislar. Dolayisiyla sanatsal açidan bir kalite farki göze çarpiyor ister istemez. Bu son seri tüm maceralar tamamlanamadan 57. sayida yarim kaldi.

Bunlarin disinda bir de Tolga vardir benim çok sevdigim. 1001 Roman Tolga'da baslayip sonra fasiküller halinde devam eden, daha sonra fasiküllerin kapaklarini çikarip ciltletmelerle piyasaya verilen bir serimiz de vardir ve maceralari enfestir.

Bu gün tüm bunlarin tam serilerini biraraya getirmek imkansiz degil ancak çok masrafli istir. O nedenle numunelik buldugunuzda alin derim ben. Çogu ciltler filan uyanik saticilarca sümen alti edilip birden piyasaya veriliyor ve epey fiyat isteniyor. Keske birileri çikip kaliteli olmak kaydiyla bir yerli çizgi roman kolkesiyonu bassa istiyor gönül ama. Her istedigimiz de olmuyor iste.

Selamlar
Lami   

vega

Lami Abi, öncelikle detayli cevabin için tesekkürler. Görünen o ki bu yayinlarin yeni edisyonlarinin yayinlanmasini beklemekten baska yapacak bir sey yok gibi görünüyor...

hanac

Karaoglan için yapilacak tek sey LAL sayilarini toplamaktir.

57. sayida yarim birakilmistir ama ileride devam ederse elde bulundurmakta fayda var.

Ben ilk 17 sayidan sonra ara vermistim.

Ama Vega'nin hatirlatmasi ile beraber gaza geldim, bu eksiklerimi tamamlayacagim.

Lami Tiryaki

Arkadaslar dün aksam biraz Tarkan literatürü taradim. Tarkan'imiz 1967 yilinda Hürriyet Gazetesi'nde Mars'in Kilici macerasinin tefrikasiyla baslamis. Gazetenin toplamda kaç macera yayinladigini bilmiyorum. Dergi olarak ilk macera 25 Kasim 1970 tarihinde basilmis. Böyle düsününce, asagidaki kronolojik listeye göre Gümüs Eyer'e kadar olan bölümlerin yayinlandigini varsayabiliriz. Kronolojik liste su sekilde:

No MACERA ADI                   B. TARIH   BI. TARIHI   SAYFA
1   MARS'IN KILICI                   1967    -   99
2   MARGUS KALESI                   1967    -   103
3   BAYRAKTAKI CANAVAR   1967    -   110
4   DEHSET KULESI                   1968    -   45
5   MARYO'NUN KUSLARI   1968    -   63
6   KUZEY CANAVARLARI   1968   1969   90
7   HONORIYA'NIN YÜZÜGÜ   1968    -   135
8   KORKUNÇ TAKIP                   1969    -   90
9   GÜMÜS EYER 1.Bölüm   1969    -   125
10 GÜMÜS EYER 2.Bölüm   1970    -   122
11 GÜMÜS EYER 3.Bölüm   1970   1971   229
12 VIKING KANI                   1971    -   265
13 ALTIN MADALYON 1.Bölüm   1972    -   102
14 ALTIN MADALYON 2.Bölüm   1972    -   81
15 ALTIN MADALYON 3.Bölüm   1972   1973   131
16 KUZEYDE DEHSET VAR   1973    -   147
17 GÜÇLÜ KAHRAMAN                   1973    -   115
18 KURT KANI                   1973   1974   163
19 MILANO'YA GIDEN YOL   1978    -   90
                            TOPLAM   11 YIL      2458

Kronolojik liste yukaridaki gibi olmasina ragmen dergi edisyonundaki yayini sirasinda-en azindan ilk baslarda-kronolojik sira takip edilmemis. Bendeki ilk 160 sayinin listesi asagidaki sekilde:

1-MARYO'NUN KUSLARI                    1-6   25.Kas.70 - 30.Ara.70
2-DEHSET KULESI                                    7-10   06.Oca.71 - 27.Oca.71
3-MARGUS KALESI                                    11-20   03.Sub.71   - 07.Nis.71
4-BAYRAKTAKI CANAVAR(10)                    20-30   07.Nis.71   - 16.Haz.71
5-KUZEY CANAVARLARI(6)                    30-38   16.Haz.71   - 11.Agu.71
6-HONORIYA'NIN YÜZÜGÜ(12) 1.Bölüm    38-50   11.Agu.71   - 03.Kas.71
7-KORKUNÇ TAKIP 2.Bölüm                    51-62   10.Kas.71   - 26.Oca.72
8-GÜMÜS EYER(TARKAN'IN DOGUSU) 1.Bölüm    62-76   26.Oca.72   - 03.May.72
9-GÜMÜS EYER 2.Bölüm                    76-88   03.May.72   - 26.Tem.72
10-GÜMÜS EYER 3.Bölüm                    88-111   26.Tem.72   - 03.Oca.73
11-MARS'IN KILICI(6)                                    111-121   03.Oca.73   - 14.Mar.73
12-VIKING KANI(6)                                    121-147   14.Mar.73   - 12.Eyl.73
13-ALTIN MADALYON(11)                    147-...   12.Eyl.73    -

Altin Madalyon bendeki sayilarda yarim kaliyor. 160'tan itibaren elinde literatür bilgisi olanlar var mi arkadaslar? Biraz gayret edip bu muhtesem kahramanin yayin kronolojisini çikarabilecek miyiz bakalim?
Selamlar
Lami

mzumrut

bu konuyla alakali degilsede bir de Ustura Kemal vardi. istanbulun isgal yillarinda geçen, isgali haysiyetine yediremeyen, babayigit, , cahil ancak yerel kültüre vakif, haddini bilen adam gibi bir adam olan ustura kemal'in anlatildigi çizgi roman. Kac sayisi yayinlandi acaba? En meshurlardan birisi yigidi bicak kesmez idi. Haldun Sevelin cizgileriydi ama kaç adet basildi ne kadar sürdü bilemiyecegim

hanac

Ustura Kemal, Haldun Sevel tarafindan 1972 de cizilmeye baslanmistir.

Gercekten yasamis bir kabadayidan esinlenilen Ustura Kemal Uskudar da yasamaktadir.

Koltukaltinda tasidigi iri saldirma adli bicakla ve beline sardigi kusaginda tasidigi revolverle ama cogu zamanda sadece yumruklari ve tokatlari ile hakedenlere gereken dersi vermistir.

Gun, Gunaydin, Son Havadis, Tercuman, Gunes ve Aksam gazetlerinde maceralari yayinlanmistir.

Kaynak: Cizgiroman Ansiklopedisi

can amca

Lami sormus.

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 30 Eylül, 2009, 08:51:27
Altin Madalyon bendeki sayilarda yarim kaliyor. 160'tan itibaren elinde literatür bilgisi olanlar var mi arkadaslar? Biraz gayret edip bu muhtesem kahramanin yayin kronolojisini çikarabilecek miyiz bakalim?
Selamlar
Lami

Bende ilk 240 sayi var buna göre Altin Madalyon 1-2-3 183'te bitiyor. 184-202 arasi Güçlü Kahraman, 203-229 arasi Kurt Kani maceralari yer aliyor. Bu sayiya kadar yarisi yeni yarisi tekrar macera olan seri tamamen tekrara dönüyor. 434-626 fasiküller arasina da 14 eksikle sahibim. Bu lotta da Kuzeyde Dehset Var macerasi 517-541 sayilar arasinda yeni macera olarak bulunuyor. Tabii 240-434 arasinda daha önce yayinlanmis olabilir. Milanoya Giden Yol ise bildigim kadari ile bu seride basilmadi.