Siradaki Büyük Olay - Örümcek Adam

Başlatan pizagor, 29 Eylül, 2010, 19:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Marvel bu siralar bazi hikayeleri 'Siradaki Büyük Olay' (The Next Big Thing) olarak lanse ediyor. Bu lansmani da öyle alalade bir sekilde degil, basin toplantisi seklinde yapiyor. Mesela Fantastik Dörtlü çekirdek kadrosundan bir karakterin 'Üç' isimli hikayenin sonunda ölecek olmasi yine 'Siradaki Büyük Olay' kapsaminda yapilan bir açiklamaydi. Çarpici degisiklik bu platformda da hala konusulmakta :

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1840.0.html

En güncel büyük olay ise sevgili örümcegimizle ilgili! Bakalim neler oluyor...

Önce yapisal degisiklikler...

En köklü degisiklik yaklasik 3 yildir seriyi götüren yaratici ekibin (Dan Slott, Mark Waid, Zeb Wells ve Joe Kelly) yerini bundan böyle tek basina dolduracak olan Dan Slott...

Yepyeni Bir Gün hikayesiyle birlikte ayda 3 sayi olarak yayinlanan Amazing Spider-Man dergisi, Slott'un yazdigi, Humberto Ramos'un resimledigi 648. sayiyla (Big Time isimli hikaye) beraber ayda 2 sayi olarak yayinlanmaya basliyor. Yalniz bir farkla, alistigimiz 20-22 sayfa formatindan 30 sayfa dolu dolu çizgiromana geçiliyor...

Peki Slott seriye senelerdir attigi imzayi nasil derinlestiriyor, Örümcek Adam'in hayatinda neleri degistiriyor? Siradaki Büyük Olay dediklerine göre insan siki birsey bekliyor degil mi!

Ilk olarak yillarin sürünen, iki yakasini biraraya getiremeyen Peter Parker'inin önünde kariyer yollari açiliyor. Slott o noktada söyle diyor : 'Hayatinda ilk defa bir kariyeri olacak. Bakin is demiyorum, kariyer diyorum.' Peter Parker'in Marvel evreninin en zeki insanlarindan biri oldugunu belirterek, bu kariyerin de bilim – teknolojiyle ilgili olacagini söylüyor. Belki de mucidi oldugu örümcek ag malzemesinin patent alip milyonlarca $ sahibi oluyordur, kim bilir...

Yepyeni Bir Gün hikayesiyle birlikte karsilastigimiz simalar yerinde kaldigi gibi bu yeni kariyer hikayeye yeni yeni karakterler ekliyor...

Slott ayrica Örümcek Adam kostümünün degisecegini, daha dogrusu ihtiyaçlara göre degisen, amaca uygun kostümler olacagini belirtiyor.

Esas 'Sonraki Büyük Olay'i sona sakladim... Peter Parker'in hayatina Gwen, Kedi ve MJ'den sonra yeni bir bayan giriyor. Mary Jane'e duydugu aski en azindan simdilik bizim hatiralarimizdan silmeye Mephisto'nun gücü yetmedigine göre bu durum oldukça rahatsiz edici... Bu yeni iliskiyi benim bünye kabul etmiyorsa esas Mary Jane bu yakinlasmaya nasil tepki verecek, merakla bekliyorum...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Carnage

Bir iyi bir kötü haber verdin.

Benim için kötü olan Humberto Ramos denen adamin ismini duymak oldu. En sevmedigim çizerdir. Marvel Knights Spiderman'i ve Venom:The Hunger isimli öyküyü rezil etmesiyle hafizamda yer etti.

Iyi olan haber de Peter'in bilim alaninda yeteneginin kariyere dönüsmesi oldu.

emre ozdamarlar

Benim icin iyi haber Humberto Ramos :)
Hic huyum olmamasina ragmen Spider Man cildi aldirtmisligi vardir bana. (The Hunger)

Imza gibi, kendine has tarzi var adamin, 90li yillarda mantar gibi tureyen Joe Maduera taklitcileri arasindan siyrilmayi basarmis, kendi stilini oturtmustur. Ilk islerinden Crimson direk Maduera kopyasidir, 2005 civari Dark Horse'dan cikan Revelations ise cok daha kalitelidir mesela.

Neyse Ramos'u gecersek, Siradaki Buyuk Olay konu olarak da ilgince benziyor, harbiden yeter 40 senedir freelance fotografcilik yapan Peter Parker. Yürüsün artik cocuk. :)

pizagor

Sevgili Emre, 'siradaki büyük olay' hikayenin ismi degil, sadece Marvel'in 'The Next Big Thing' adiyla pazarladigi, bu forumda sadece Fantastik Dörtlü ve Örümcek Adam ile ilgili olanlari aktardigim ciddi degisikler... (  bkz : bu basligin ilk mesajinin ilk cümlesi :)  )

emre ozdamarlar

Hahah  "ben de next big thing ile tanitilan tum hikayeleri kastetmistim zaten" diye yalandan kivirayim ;)

darkwood

Alıntı yapılan: Kagan - 11 Kasım, 2010, 15:35:39
Önemli degil... Nasil olsa geri gelir... Kimler ölüp de geri gelmedi ki? Örümcek Adam mi gelemeyecek?..
2010 HozComics SpiderMan Amazing serisinde zaten ölmüstü. Sonra daha güçlü olarak geri geldi.
Okuyucu oldugu sürece bunlarin olamasi kaçinilmazdir.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

Marvel, Örümcek Adam'in ölümüyle ilgili kapagi yayinliyor ama açiklama yapmayi reddediyor... Artik bir süre bu mevzu tartisilir, sonrasinda da siki bir satis adediyle olay tatliya baglanir...

Ancak...

New York çizgiroman fuarinda Amazing Spiderman serisi yazari Dan Slott'a, editör Steve Wacker'in Peter Parker'in bundan böyle Örümcek Adamciligi birakabilecegi yorumu soruldugunda yaptigi ucu çok açik bir açiklama var : 'Hikayenin üçüncü ayaginda ciddi statüko farkliliklari yasanacak. Bu seride ardarda büyük seyler yasanacak!'

Böyle bir açiklamadan sonra hersey olabilir, tanidigimiz Örümcek Adam ölebilir, yani maskenin ardindaki sevgili Peter'imiz kösesine çekilebilir ve yerini bir baskasi alabilir. Peter bu kisinin arkasindaki beyin olarak mücadelesini sürdürebilir vs.

Bekleyelim, görelim...

rumar80

Marvel gene tikandi gözüküyor.Önce FF'de simdi de örümcek adamda ölüm.
   Yaraticilik bu kadar mi takanir?  Uffffff!!!!!!

pizagor

Ters köseye yattik, Örümcek Adam'in ölümü ultimate serisinde olacakmis... Ultimate Spiderman asla sevemedigim bir seri, dolayisiyla an itibariyle önemsiz bir mevzudur bu benim için :)

rumar80

Önce ultimatum seviyesinde toplu bir katliam yapmisti marvel, o zaman da spider man'i öldürmeye çalismisti. Kapat su ultimate serisini olsun bitsin ya!!

BAHADIR

Igrenç bir kostüm olmakla beraber fazla uzun ömürlü olmayacagida bir gerçek velakin klasik, mavi-kirmizi, aglarala kapli kostümün nesi varki zirt pirt kostümle oynamak mecburiyetinde hissediyorlar kendilerini anlamak mümkün degil...
Yine Stark'in yaptigi gibi kostüme birseyler islemiyor olacak ki giydirmek mecburiyetinde kaldilar...Ne oldu güzelim Örümcek hislerine insan her gelenide almaz ki canim...

1 tane bile karavana yok... ;)

pizagor

Anladigim kadariyla Örümcek Adam'in birden fazla kostümü olacak ve ihtiyaçlara göre degisecek...

Ama gerçekten kötü tasarlanmis bir kostüm, ben de hiç begenmedim...

rumar80