Green Lantern Sohbet Odası

Başlatan hanac, 28 Kasım, 2010, 21:21:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Alıntı yapılan: Mr.Q - 17 Aralık, 2010, 08:04:22
Superman'in oksijene ihtiyaci var mi? :S

Doğru hatırlıyorsam DC Comics evrenini düzenlemek isteyince bir çok kahramanı öldürüp, farklı boyutlardaki evrenleri aza indirip, Superman'in güçlerini de makul ölçülere indirmişti. Dünyayı yerinden oynatamıyor, zamanda yolculuk yapamıyor, uzayda kafasına göre uçamıyordu. Oksijen işi de işte onun bir parçası. Süper tamam ama tanrısal süpere fren :) zaten hemen bu dönemde muhteşem Invasion geldi, Sürgün-Exile geldi, Superman'in ölümü geldi sırasıyla diye hatırlıyorum... Dilerim yardımcı olabilmişimdir.
Umar böyle devam. Çok sık takip edemiyorum ama hayranınım :)

hanac

Green Lantern versus Aliens

24'er sayılık 4 fasikülden oluşan seri Eylül-Aralık 2000 de yayınlanmış.
Daha sonra Temmuz 2001 de hepsinin bir arada olduğu TPB yayınlanmış.

Yazar: Ron Marz
Çizim: Rick Leonardi

Hikaye bir flashback ile başlar, 10 yıl önce Hal Jordan ve 5 başka Green Lantern özel bir görevle Tirama adlı gezegene gönderilir.
O bölgenin Green Lantern'i kayıptır ve kendisinden haber alınamamaktadır.
Spoiler vermemek için daha fazla anlatmayayım ama hikaye daha sonra Kyle Rayner ile devam eder.

Çok beğendim, herkese tavsiye ederim.

Serinin kapakları :

http://comicbookdb.com/graphics/comic_graphics/1/69/37308_20060502185407_large.jpg
http://comicbookdb.com/graphics/comic_graphics/1/188/37309_20070519062408_large.jpg
http://comicbookdb.com/graphics/comic_graphics/1/69/37310_20060502185541_large.jpg

TPB cildin kapağı

rumar80

Hadi bakalım,
   Ara ki bulasın. Hele Green lantern ben im favori karakterim olduğundan beri toplayabildiğimi topluyorum.

hanac

Green Lantern'in Çizgi roman sayfalarında ilk defa görülmesi (1940)

hanac

İlk Green Lantern serisi Vol1  (1941)

hanac

İkinci Green Lantern serisi Vol2  (1960)

Aradan 19 yıl geçmiş fiyat yine 10 cent.

hanac

Üçüncü Green Lantern serisi Vol3 (1990)

hanac

Dördüncü Green Lantern serisi Vol4 (2005)

rumar80

Sevgili Hasan'ın yayınladığı resimlerden ilk ikisi ilk yeşil fener olan Alan Scott'a ait. Buradaki yeşil fenerin gardiyanlarla, uzay komandoları ile ilişkisi hiç yok. 1940'larda ilk defa DC comics'in yarattığı bir karakter. JSA üyesi. Uzun süre maceraları sürmüş. Ne zaman ki tıkanma olmuş işte o zaman yeni bir yeşil fener planlanmış.
   O zamanlar showcase adı ile bir dergide önce Flash'ı yeniden yaratmışlar. Barry Allen ve Flash tutulup kendi dergisine geçince bu kez Hal Jordan piyasaya sunulmuş. Üç sayı boyunca Showcase'de maceralar sunulmuş, ardından kendi dergisine. Buradaki kapakta ilk sayılardan.
  Eline sağlık Hasan

rumar80

Yayınevleri dergi sıkıştığında bazen yeniden yapılanma tarzında birinci sayıdan başlarlar. Üçüncü seri de bunlardan biri. Bu seri hakkında çok detay veremeyeceğim, ama şu anda elimde bu seri ile ilgili The roaad back diye bir trade var. Okuyunca detaylı olarak paylaşırım.
  Dördüncü seri için birşey söylemiyorum. Çünkü günlerce onu yazdım. Şu anda ABD'nde en çok satanlar listesinde hep ilk 10'da. Arayın, okuyun

rumar80

Sevgili Ümit'in bu konuda yazdığı yazıyı okuyan arkadaşlar Hard traveling heroes macerasından haberdardır. Bu aralar iki ciltlik bu serinin ilk cildini okumaktayım. Ümit'in yazdıklarına çok fazla ekleyecek birşey bulamıyorum. Ancak çok düşünülerek yazılmış, sistem eleştirisi taşıyan bir seri.
    Kahramanlarımız bir gün ezilen madencilere, bir gün kızılderilere yardım ederlerken savaştıkları kişiler süper güçlü insanlar değil. Sistemin zenginleştirdiği, alt sınıfı ezen kapitalist kişiler.
   Bu seride ilginç noktalardan biri de Hal Jordan'ın kendini sorgulamasıdır. Gardiyanların emrinde galaksi polisliği yapan kahramanımız dünyanın siyah ve beyaz değil gri olduğunu fark eder ve kendini sorgulamaya başlar. Bu konuda değer yargıları olaylara anarşik bir gözle bakan yeşil ok ile çarpışmakta ama zaman zaman onun idealleri altında ezilmektedir.
   ABD'ni sorgulayan, tartışan bu seri çok ilginç. Albümün bir diğer ilginç yanı da her macera öncesi ünlü protest sanatçı Bob Dylan'ın sözlerinden eklentiler vermesidir.
   Sevgiler

rumar80

Hard travelling heroes'un devamı "More hard travelling heroes"u yeni bitirdim. Geçen kitapta süren ABD'ni tanımak, eleştirmek bu kitapta da sürüyor. Daha ilk macerada plastik ve plastik mamüllerin kullanımı eleştirilirken, hemen ardından iki bölümlük uyuşturucu dosyası açılıyor. Gençlerin neden uyuşturucuya başladığı, sıkıntıları dile getiriliken asıl sorunun ise uzakta değil burnunuzun dibinde olduğunu ima ediyorlar. Özellikle Yeşil okun eski ortağı "Speedy"nin bağımlı olması ve yeşil okun bunun farkına varamayacak kadar duyarsızlığı anlatılıyor.
  Ardından John Steward ile ilk tanışma ve bu sefer Hal Jordanın içten içe zenci bir yeşil feneri kabulenememesi anlatılıyor. Görüldüğü gibi serinin iki kitabı da kapitalist sistemi ve getirdiği kötülükleri açıkça dile getirmekte. Yazar Denny O'neil'in  da başlangıçta dediği gibi bu kitaplarda kazananlar yok herkes Yeşil fener ve yeşil ok da dahil hepsi bir şekilde kaybediyor.
  Sistem bizi hep yenmektedir. Çarkların dişlileri içinde hayatta kalmaya çalışan bizlerin öyküsü bu kitaplar.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 12 Ocak, 2011, 23:06:04
Üçüncü Green Lantern serisi Vol3 (1990)

Hasan bu resmi paylaştığımda bu dönemle ilgili "The road back" adında bir trade'in olduğunu ve okuyunca paylaşacağımı söylemiştim. İşe şimdi paylaşıyorum. The road back bu serinin ilk sekiz sayısını içeren bir trade. Bu trade'in başında gardiyanların kendileri gibi ölümsüz olan karşı cinsleri zamaronlar ile başka bir boyuta geçtikleri, geride sadece "hard travelling heroes" serisinde Hal Jordan ve Oliver Queen ile ABD'ni dolaşan "ihtiyar" gardiyanın kaldığını, Oa'daki merkezi güç fenerinin parçalandığını ve Yeşil fener birliğinden geriye sadece üç kişinin kaldığını öğreniyoruz: Hal Jordan, John Steward ve Guy Gardner. Ancak Hal artık bu görevi istememektedir. Bu nedenle de yeniden ABD'ni dolaşmaya çıkar. Bu kez karşısında iki engel vardır. İlki Hal'in bu davranışlarına şaşıran ve herkesin ona hayranlığını kıskanan Guy Gardner, diğeri de tek kalmaktan dolayı akli dengesini yitiren "ihtiyar".
    Hal'in kendini bulma yolculuğu tekrar yeşil fenerliği kabul etmesi ile sonlanacaktır. Asla  Hard travelling heroes kalitesine ulaşamayan, Hal Jordan'ı tekrar aktiflemeye çalışan bir seri. Bugüne kadar okuduğum diğer yeşil fenerere göre daha zayıf bir anlatım. Tek ilgi çekici olan Hal'in de Mr No ya da Reed Richards gibi şakaklarına ak düşmesi. Yeşil fener bütünlüğünde okunabilecek bir kitap. Ama başlamak için önerilecek bir başlangıç noktası değil.
    Sevgiler

rumar80

Uzun zamandır buraya yazı yazmadığımın farkındayım, ama yakın zamanda kalan maceraları da sırası ile eklemeye devam edeceğim. Bu arada bu sabaha karşı sonunda Green Lantern: First flight'ı seyrettim. Güzel yazılmış ve çizilip yönetilmiş bir film. Engin'e katılıyorum. Farklı bir senaryo ile Hal Jordan'ın Green Lantern oluşu anlatılmış. Meraklı arkadaşlara tavsiye ederim.

rumar80

Bugün sevgili Özgür'ün de gazı ile (hasan'ı da unutmayalım) sizleri bıraktığım yerden "En karanlık gün"e kadar götürmeye karar verdim. Önümüzde paylaşılacak beş cilt kaldı demektir. İlki: Green Lantern Rage of the Red Lanterns (Kırmızı fenerlerin öfkesi)
    Hatırlayacağınız gibi Yeşil fener birliğini kurmadan önce Gardiyanlar evrende düzeni sağlamakarı için "avcı" adını verdikleri robotları kullanmakta idi. Yıllar önce Ysmault gezegenindeki karışıklığı önlemek için oraya giden avcılar çözüm olarak gezegen halkını yok ederler. Sadece bir iki kişi kurtulur. Bunlardan biri de Atrocius adlı dev bir yaratıktır. Atrocius'un içindeki öfke birikerek onu kırmızı fenerlerin ilki yapar.
    Bu arada kayıp fenerler Sinestro savaşında ölen arkadaşlarının cenazesini gezegenine götürürler. Orada korkunç bir manzara ile karşılaşırlar: Arkadaşlarının ailesi katledilmiştir. Bunu da Abin Sur'un oğlu Amon Sur yapmıştır. Amon Sur bu hareketle tüm yeşil fenerlere ailelerinin güvende olmadığı haberini verip içlerine korku salmayı planlamaktadır. Ancak kayıp fenerlerden Larisia gördükleri karşısında kendini tutamaz ve Amon Sur'u öldürür.
   Larisia bu hareketi nedeni ile yargılanmak üzere OA'a getirilir. OA'da gardiyanlar Scar'ın da etkisi ile iki önemli karar alırlar: Yeşil fenerleri yaptıkları suçlardan dolay yakalayıp yargılayacak bir alfa fener grubu kurulması. Bu amaçla yeşil fener birliğinden bazıları bu göreve atanır. Ancak alfa fener olmak demek aynı zamanda yeşil fener olmayı sağlayan duygulardan ayrılmak demektir.
    İkinci ve en önemli karar ise Yeşil fener birliğinin istek halinde düşmanlarını öldürebilmeleridir. Daha önce sadece Sinestro birliği savaşında sarı fenerlere karşı verilen bu karar artık genişletilmiştir. Bu da Sinestro için idam fermanının imzalanmasıdır.
    Yaptığı hareketten dolayı yargılanan Larisia birlikten atılır, gezegenine dönerken içindeki öfke kırmızı yüzüğü harekete geçirir ve artık o da bir kırmızı fenerdir. Kırmızı fenerler öfkeleri nedeni ile (Atrocius hariç) düzgün konuşamamakta ve ağızlarından çıkardıkları kırmız madde ile düşmanlarını yok etmektedirler.
     Yeşil fener birliği Sinestronun idamı için onu gezegeni Korrugar'a nakletmeye karar verir. Hal Jordan, Kilowog ve John Steward'ın da içlerinde olduğu ekip Korrugar'a doğru yola çıkar.
     Yolda neler olacağı bir sonraki yazıda......