Yıldırım Örer'le röportaj yaptım:

Başlatan kültürelgüncel, 04 Ocak, 2011, 20:02:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

İtalya'da çizgi roman sanatını ve dolayısıyla bizleri başarıyla temsil eden çizer Yıldırım Örer'le hayatı ve 'çizgi roman dünyası' üzerine bir röportaj yaptım.

Kültürel Güncel: Hayatınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Yıldırım Örer: Doğdum ve çizmeye başladım... Bir daha da duramadım, hala çiziyorum... (...)

Röportajdan Bazı Satır başları:

* ''Avrupa'da çizgi roman anlayışı, tamamen kendi içinde bir kültür anlayışını temsil ediyor. ''

* ''İtalya'da koleksiyonları çok zengin arkadaşlarım, onlarda olmayan nadir parçaları nasıl bulduğuma çok şaşıyorlar.''

* ''Türkiye'nin çizgi roman üreten bir ülke olması için, öncelikle bu faaliyete yatırım yapacak güçlü bir ekonomik kaynağı olması gerekiyor...''

* ''Dago maceralarında, Barbaros Hayreddin Paşa ve Osmanlı Dönemi'ne yer verilmedi sadece... Dago karakteri, Osmanlı Ülkesi'nde, Barbaros Hayreddin yardımıyla hayata geçti.''

Röportaj için kendi blogum: http://kulturelguncel.blogspot.com/2011/01/yldrm-orer-roportajm.html

emre ozdamarlar

Tesekkurlerimi sunuyorum, guzel bir röportaj, daha uzun da olabilirmis, tadi damagimda kaldi :)

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 05 Ocak, 2011, 02:14:50
Tesekkurlerimi sunuyorum, guzel bir röportaj, daha uzun da olabilirmis, tadi damagimda kaldi :)
Ben teşekkür ederim.  ;) Beğenmenize sevindim.

Lami Tiryaki

Güzel bir röportaj olmuş zevkle okudum. Bizden öykülerle donanmış Dago'nun bizde bilinmiyor olması ilginç. Sally yerine keşke bir Dago denemesi yapılsaymış. Ayrıca ustanın Türkiye çizgi roman dünyasının durumu üzerine yaptığı tespitlere katılmamak elde değil. eline sağlık dostum güzel çalışma olmuş. Umarım ileride bu derlemeleri fotoğraflarıyla birlikte bir kitaba dönüştürmeyi de düşünürsün ;)

Selamlar
Lami

rumar80

Ellerinize sağlık, çok güzel bir röportaj olmuş.
  Nicelerini bekliyoruz

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 05 Ocak, 2011, 10:19:36
Güzel bir röportaj olmuş zevkle okudum. Bizden öykülerle donanmış Dago'nun bizde bilinmiyor olması ilginç. Sally yerine keşke bir Dago denemesi yapılsaymış. Ayrıca ustanın Türkiye çizgi roman dünyasının durumu üzerine yaptığı tespitlere katılmamak elde değil. eline sağlık dostum güzel çalışma olmuş. Umarım ileride bu derlemeleri fotoğraflarıyla birlikte bir kitaba dönüştürmeyi de düşünürsün ;)

Selamlar
Lami

Merhabalar,
Röportajı beğenmenize çok sevindim. Dago konusunda çok haklısınız. Ustanın anlattıklarına ve örnek çizimlerine bakınca insan böyle bir kahramanın maceralarını kaçırdığı için gerçekten üzülüyor. (Ayrıca güzel temenniniz için çok teşekkür ederim. :) )
Saygılar...

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Ocak, 2011, 14:44:27
   Ellerinize sağlık, çok güzel bir röportaj olmuş.
  Nicelerini bekliyoruz

Teşekkürler :)

tommikser

Sevgili genç hemşehrim yazın çok güzel gerçekten.Sorulacak sorularını iyi seçmişsin.Daha iyi çalışmalarla yoluna devam et.Bu arada Symrna'ya daselam et.

hanac

Röportaj çok güzel ama biraz kısa olmuş gibi, eline sağlık.

Sırada kim var ?  :)

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: gunessemerci - 05 Ocak, 2011, 15:02:18
Sevgili genç hemşehrim yazın çok güzel gerçekten.Sorulacak sorularını iyi seçmişsin.Daha iyi çalışmalarla yoluna devam et.Bu arada Symrna'ya daselam et.
Teşekkür ederim. Bu arada onun da selamı var :)

Alıntı yapılan: hanac - 05 Ocak, 2011, 15:02:53
Röportaj çok güzel ama biraz kısa olmuş gibi, eline sağlık.

Sırada kim var ?  :)

Sağolun.
Bakalım hayırlısı :)

devrimk

Sally'nin çıktığı şu sıralarda güzel zamanlamalı bir röportaj. Güzel röportaj olmuş.
Bir soru sitenizde sağa tıklanmıyor, örneğin Örer'in bahsettiği tanımadığım çizerleri seçmek istedim olmayınca yazmak zorunda kaldım. Sizce bu güvenlik gerekli mi? Sonuçta fotoğraf çalmak isteyen "print screen"le de bunu yapabilir.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: devrimk - 05 Ocak, 2011, 15:13:56
Sally'nin çıktığı şu sıralarda güzel zamanlamalı bir röportaj. Güzel röportaj olmuş.
Bir soru sitenizde sağa tıklanmıyor, örneğin Örer'in bahsettiği tanımadığım çizerleri seçmek istedim olmayınca yazmak zorunda kaldım. Sizce bu güvenlik gerekli mi? Sonuçta fotoğraf çalmak isteyen "print screen"le de bunu yapabilir.

Merhabalar,

Sağ-sol tıklama engeli koymamın nedeni resimlerden ziyade, yazıların çalınmamasını istememdi. Çünkü daha önce yaklaşık 25-30 yazım izinsiz kopyalanmıştı.

Sizin gibi değerli okurlarım bu konuda biraz sıkıntı yaşıyor maalesef.  :( Ama şu anda yazıların (ç)alınmaması adına başka bir çözümün olmaması da bu yolu tercih etmeme neden oluyor.
Anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.
Saygılarımla...

Yazıda geçen yazar/çizer isimleri: Robin WOOD, George BESS, Philippe FRANCQ, Youri JIGOUNOV, Thierry DEMAREZ, Christophe BEC, Patrice PELLERIN,  Ryoichi IKEGAMI