Durango - Prestij

Başlatan BAHADIR, 18 Ocak, 2011, 17:27:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Alıntı yapılan: seastar1000 - 22 Ekim, 2020, 12:23:17
Bu konuda bende fikir belirtmek isterim Durango senaryo ve çizim açısından mükemmel bir eser baskı kalitesi harika ama seneler önce kaç sene oldu hatırlamıyorum prestij ağzımıza bir parmak bal çaldı sonrada seriyi bıraktı gitti
Fransa da yılda bir sayı çıkıyormuş bu tür seriler bizde bir yıl 3/5 sayı sonra 10 yıl bekle gibi bir period oluyor niyeyse

Prestij bu ara epey hareketli aslında. Ayağımı sürüdüm bu seriye. Yedi kitabı da söyledim. Uğurlu gelirim inşallah  :)

Darkopal

Alıntı yapılan: seastar1000 - 22 Ekim, 2020, 12:23:17
Bu konuda bende fikir belirtmek isterim Durango senaryo ve çizim açısından mükemmel bir eser baskı kalitesi harika ama seneler önce kaç sene oldu hatırlamıyorum prestij ağzımıza bir parmak bal çaldı sonrada seriyi bıraktı gitti
Fransa da yılda bir sayı çıkıyormuş bu tür seriler bizde bir yıl 3/5 sayı sonra 10 yıl bekle gibi bir period oluyor niyeyse

Durango hakkındaki görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum. Ancak seriyi bırakıp gittiğimiz konusu hariç. Durango bizim (özellikle de benim) ilk göz ağrımız. Çizgi roman piyasasındaki profesyonel anlamda ilk işimdir Durango. Ancak seriler ne kadar güzel olursa olsun Türkiye'deki satış rakamları bunların devam edip etmemesi konusunda belirleyici etken oluyor maalesef.  :(
Evet Fransa'da, Belçika'da senede bir sayı çıkıyor, o da en az 3-5 bin adetle sanırım ve satılıyor, alınıp okunuyor. Bizde ise 1000-1500 adetle basılıyor ve o da aradan uzun seneler geçtikten sonra bile tüketilmiyor. Şu an Durango'nun 7 sayısını birden alıp okuyabiliyorsanız sebebi budur. Kaldı ki bizim amacımız hiçbir zaman bu ve bunun gibi serileri yarım bırakmak olmadı. Ama satılmıyor ve satılmayan bir eserin maliyetini diğer ürünlerden çıkarıp dengelemeye çalışıyoruz. Sonuçta bizden farklı eserler de basmamız/devam etmemiz bekleniyor. Mecburen daha güncel, piyasada daha tutulabilecek eserlere yönelmek durumunda kalıyoruz. Bizde isterdik her sene en az 2-3 sayı Durango basalım ve bu güzel seriyi bitirip Türkçe'ye kazandıralım. Ama taşıma suyla değirmen döndürmeye, Durango basmak için kaynak toplamaya çalışıyoruz. Şu an 8. sayının çevirisi elimde hazır bekliyor. Yeniden ne zaman gerekli kaynak temin edilirse hazırlanıp basılacak, emin olabilirsiniz.

nicholaihel

Darkopal, bir şekilde sahip çıkıldığını, devam edeceğini öğrenmek güzel.

Serilerin içeriği, görselleri ile biraz daha tanıtıma çaba göstermek lazım sanki. Bu sosyal medya olur, YouTube olur, burası gibi forumlar olur. Okura nerede ulaşılacaksa... Çizgi roman yayıncılarını bu konuda kendi ürünlerini pazarlama, yeni nesil tabiri ile "Hype"lama konusunda eksikler.

Mesela...
Lone Wolf,
Thorgal,
100 Kurşun satmaması mümkün değil denmeliydi. Hatta ciltli prestij versiyonları basılmalıydı. Hakeza Black Science, American Vampire da üsttekiler kadar olmasa da teveccühü hakediyorlardı. (Hızlıca gece gece aklıma gelen serilerden örnek verdim, çoğaltılabilir.)

Durango başlığında daha fazla meşgul etmeyeyim. Sabırsızlıkla kargomu bekleyeyim.

Tuco Ramirez

Darkopal'i Durango konusundaki çabalarından dolayı tebrik ediyor, teşekkür ediyorum.

Türkiye'de malesef Tenten, Red Kit ve Asteriks dışında ilgi gören bir fransa-belçika çizgiromanı olmadı malesef. Onlar bile günümüzde yeterli satılmıyorlar sanırım. Eskiden italyan çizgiromanlar ilgi görürken, şimdi bu bayrağı süper kahramanlar taşıyorlar, az buçukta mangalar. Vertigo türü eserler bile değil.

Türkiye'de son 25 yılda yayımlanan frankofonların tamamına yakını ben de mevcut. Sipru ve bazı çizimini beğenmediğim kısa soluklu veya tek sayılı seriler yok sadece. Ama malesef herkes benim gibi düşünmüyor.

Blueberry'nin bile satmadığı  bir ortamda Durango'nun bu durumda olmasına şaşmamak gerek.

dayıcomics

Süper kahramanların eserleri çok çeşitli olarak basılıyor ama satışları o kadar iyi değil. Şu anda Türkiye'de en rahat satılan eserler mangalar. cep boy çıkması, siyah beyaz basılmasından ötürü maliyetinin düşük olması ve piyasada oldukça ucuz şekilde satılmasından dolayı yoğun bir talep var gençler tarafından. 1 çizgi roman pasına iki manga alabiliyorlar ve bu onlar için büyük bir avantaj. İkinci rahat satılan eserler Fumetti, Frankafon ve bağımsızlar. tabi burada kastettiklerim amerikan değil, fransız ve latin bağımsızlar. Fumettinin belli bir kitlesi var satışı ona göre olabiliyor, bağımsızlar da herkese hitap ettiği için rahat satılıyor. En kötü durumda biz super kahramancılar var. Alternatifin çok fazla olmasından dolayı neyin ne kadar satacağı hiç belli olmuyor. Bunu niye bastılar dediğimiz ciltler deli satarken, esas satması gereken ciltler doğru düzgün satmıyor. Bu yüzden pek çok seri iptal oldu veya tekrar basılmadı. Bize bir dokun bir ah işit.

nicholaihel

İlk cilt itibariyle çok keyifle okudum. Büyük boy, şahane çizimler, TRT pazar western kuşağı keyfi. Pamuk gibi oldum.

Kendimi tutabilirsem ağır ağır okumayı planlıyorum :)

KenParker

Yves Swolfs dahisini kutlamalı. Harika çizimler harika senaryo. Bir günde yedi sayı birden okuduktan sonra westerne doydum ama Durango okumaya henüz doymuş değilim.

Albümü ele alır almaz büyük boy kaliteli baskısıyla iyi bir okuma vaad etti. Çevirisi, kağıt seçimi, font seçimi her şeyiyle iyi bir okuma. Kapak görselleri hem macerayı karşılayacak şekilde hazırlanmış, hem de titizlikle resmedilmiş. Yedinci sayının kapağına bakıyor ve ormandaki her bir ağacın dalına hayretle bakıyorum. Her dal ayrı ayrı çizilir mi? Swolfs yapmış.

Durango'nun haklı bir yaklaşımla yüz çiziminde aktör Franco Nero'yu andırdığı söylenmekle beraber bana kalırsa Clint Eastwood'a daha çok benziyor. Kısık gözleri, duygusuz yaklaşımları, sert tavırları, hani ete kemiğe bürünse İyi Kötü Çirkin'deki Sarı diyeceğim ;D Gerçi Swolfs bunları geride bırakıp kendi kahramanına odaklanalı epey albüm geçmiş. Üçüncü albümde çizer sayfa 28'de rastgele kalabalığın içinden giden bir atlıyı gösteriyor. Anlaşılan Clint Eastwood kasabadan gidiyor.

Bu frankafon kaçmaz, sonuna kadar gidilir.

Single Action Army

arkadaşlar yeni sayı ne zaman çıkar diye bir mail atmıştım presstije maile cevap geldi

"Merhabalar,

Evet devam edecek, sonbaharda yayımlamayı planlıyoruz.

Teşekkürler."

bunu duyduğuma sevindim :)

Darkopal

Single Action Army

dün akşam The Great Silence filmini izledim bildiğin filmden araklamışlar bu çizgi roman'ı.

Kinowa59

Durango serisini takım olarak  almak istiyorum. Satan veya satılık adresi bilen yazabilir mi?

hanac

Alıntı yapılan: bayram - 13 Mart, 2022, 20:03:12
Durango serisini takım olarak  almak istiyorum. Satan veya satılık adresi bilen yazabilir mi?

Presstijin kendi sitesinden alabilirsiniz

https://www.presstij.com.tr/product/search?q=Durango&s=7

darbove

1-2-3-4 ün stokları az kalmış. Karaborsaya düşebilirler.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Kinowa59

Durango takımı siparişini verdim, cuma günü geliyor. Adres veren dostlara çok teşekkür ediyorum.

KenParker

Nerede kaldı bu Durango? Özletti kendini.