Durango - Prestij

Başlatan BAHADIR, 18 Ocak, 2011, 17:27:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

a5555 abi  senin kimselere çatmadan bir mesajını okuyacak mıyım merak ediyorum. :) Drango benzeri bir filmi arkadaşlar tanıtmıştı daha önce, ilginizi çekerse şu linkte:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1501.msg2700.html#msg2700

a5555

Benden ne yazmamı istiyorsunuz? ''aaa çok güzel olmuş,lütfen kafana göre takıl'',yada inanmadığım veya  biz alırız 8 ayda bir çıkar üzerinde başka dergiler çıkart, dememi? Niye eleştriye açık değilsiniz,yoksa bu site sadece pazarlama yeri mi,bileyim ona göre yazayım,yada yazmıyım,ben sözei nanarak para verip alıyorum,aradan 6 ay geçip benle dalga geçer gibi ,2 ay sonra çıkarıcaz  yok IBnn yada bilmem ne diye dalga geçilirse bende yazarım.tüketici ile alay edilmesinemi göz yumamam boşver arkadaşım ben dürüst lyayından yanayım,ve para veriyorum,bana ne yazıyorsan öle çıkaracaksın,
ayrıca ben flim kısmına girmem ve okumam,burda şiir,flim,edebiyat yazılarına girip okumam haberim yok,sen şimdi aklınsıra beni bozduğunumu demek istiyorsun,,ben sadece durango isminle birşeyi anımsattı onu yazdım ,burdan yazıldığını bilmiyorum yazılsada ne olacak,farzet 5 defa yazıldı bende yazdım,ne oldu şimdi?Ben asla böle sinmem,aslada bilmediğim yada haksız olduğum konuda yazmam ,yazma konusunda tembelim,ana yanlış yada hata varsa ,ne bileyim dayanamayıop yazıyorum .bazıların hoşuna gitsede gitmesede,

hanac

Alıntı yapılan: a5555 - 10 Eylül, 2011, 19:49:17
Niye eleştriye açık değilsiniz,yoksa bu site sadece pazarlama yeri mi,bileyim ona göre yazayım,yada yazmıyım

Burası pazarlama yeri mi ne demek allah aşkına ?

a5555 bazen abartıyorsunuz, burası forum ve çizgi roman muhabbeti yapıyoruz.

100 mesajı aşmışsınız, artık kararını kendiniz verin.

designer73 kötü birşey yazmamış, siz onu bile yanlış anlıyorsunuz.

Not: Yarınki toplantıya sizi de bekliyoruz

HacıGeraltEmmi

Abicim her söyleneni yanlış anlıyorsunuz. Hakaret içermedikçe elbette görüşlerinizi bildirebilirsiniz forum kuralları dahilinde. Mesajımda herhangi bir artniyet yok ayrıca. Gayet iyi niyetle ilginizi çekebileceğini düşündüğüm forum konularından birini hatırlatma yaptım. İlginizi çekmiyorsa okumayabilirsiniz tabiki.

ErenKoyunoglu

Arkadaşlar Orbital süper olur da, önceliği Durango'ya verseler de seri tamamlansa. Bildiğim kadarıyla 13 kitabı var, bizde 2 tanesi yayınlandı.

a5555

Ne yapayım dostlar? ne yazsam kabahat oluyor,azıcık tenkit konusu olunca tepki alıyorum,dostumun niyeti durango filmi yazılmıştı değildi,benim ufak ufak durangoya taş atmam,evet durango flimi bahane oldu ,benim için:: Ama yazdıklarımda hiçmi doğru yok ..işte bir arkadaş 11 durango macerası var diye yazmış,ama durangonun hesabına göre   8ay x 11=88ay ... ;D abartı oldu ama sen sadece yazılanlara göre yazdım.
bakın baskı olarak en sevdiğim ç.romanlardan biri,2 ay sonra çıkacak olan durangoyu almıcam buradan izin verildiği kadar her gün söz alana kadar yazacam,sonraki ne zaman (5-6)çıkacak diye,ona göre alıcam,ve ç.roman (durango)seven dostlara bildirecem.artık asla ne zaman çıkacağını bilmeden almıcam,ve serzenişde bulunacam,bunu vazife edindim,kendi kendime (deli dumrul)gibiç:))) ;D
Şunu bilin 1001 roman 2a y gecikdi ama asla bizle alay etmedi,geçerli geçersiz (ki doğru olduğunu biliyorum)kibarca izah etti,tüketiciye saygısını gösterdi,dalga geçmedi,yok Isnn ,yada Issn her ne ise işte.
  Arkadaşlar burda yapılan kaç adet satıldıya hep katıldım,arkadaşlar yazdılar diye ,burada 360 abone var bilemedin 20 kişi yazıyor.
Lütfen bu işleri takip eden bir arkadaş son 7 senedir kaç ç.roman çıktı neler,fiatı ne kadar kaç adet çıktı diye,herkes kabaca boşa attığımız paraları hesaplıyalım,sonra beni tenkit edin.
en son olay alın işte,4 tane west,4x20=80 lira

V

a5555 abi senin sorununun çok basit bir çözümü var.O da tamamlanmadan hiçbir seriyi alma sen.
İlk sayıları alıp devamını beklersen dediğin gibi   88 ay sürebilecek bir Durango yayın serüveninde yayıncının senden çekeceği var.88 ayda ya felç olur,ya kanser o kadar lafı yerse adam..

Bu arada arkadaşlar abimin bahsettiği gibi tuvalette çizgi roman okuyan kimse yoktur inşallah aranızda..
Yoktur,yoktur,olmaz bizim forumda öyle densiz çizgi roman sevdalısı..
"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Bu basliga atilan son 2 mesaji sildim, birbirimize karsi biraz daha saygili sevgili, kalp kirmadan konusabilirsek zaten guzel olan forumumuz cok daha kaliteli bir ortama dönusecektir.

a5555

Emre cim benim, judasın yazdığına karşılık ,ona hitaben yazmıştım,hakaret yoktu diğerii kimden idiyse bilmiyorum okuyamadım.
Ben burdaki arkadaşlarla hiç sorunum yok,anlıyamadığım bir şey var oda,duranga neden gecikiyor diye yazınca bir kaç tane sebebi yazacağına üstüme geliyorlar,hatta durango çıkaran bile dalga geçiyor,ISNN gibi.
sildiğin yazıdada ellerinde seri olan kişilerin işine gelmemiş olabilir, anladığım kadarı ile bazı kimseler için
istenmiyen kişi oldum ama diğer sadece ç.roman alanlarında istemedende olsa avukatı oldum,ben sadece gerçekleri yazıyorum,benizle birlikde yazmamaları kiminin yazmayı sevmemesi kiminde polemiğe girmek istememesi ile bağlantılı.Bazı ç.roman dükkanlarda kişilerle konuşunca (benim kim oldumu bilmiyorlar) memnunlar hatta ç.roman satıcı arkadaş ,beni şahsen tanıdığı için,valla gerçekleri yazıyorsun ,işlerine gelmiyen ler bağırışıyorlar diye.
Kimsenin ekmeği ile oynamak istemem ama gerçekleri yazarım,birde aldfığım ç.roman yayıncılara hitaben yazarım,çünkü tüketiciyim,birilerinin bunları 'kral çıplak 'demesi lazım.Nasıl Hoz ,başlını çektiği sıralı yayın verme işi dönmeye başladı,oğlak,lal,1001 roman devam ettirmeye başlıyorsa bazılarının ,ç.roman tüketicinin sömürü olmadığı görmeleri lazım,Canım ne zaman isterse kafama göre devamını yayınlarım düşüncesinin ve iyi satan bir dergi üzerinden(o dergiye ara verip)4-5 dergi çıkarmaya son vermek gerekir,
Abi çıkarda nasıl olursa olsun,ister kafana före ister bir sayı diye düşünenlerden değilim,artık son verilsin,kendine güvenen çıkarsın işi m.piyangoya bırakıp bizleri mağdur etmesin.
Hoz un ne zorlukla seriyi tamamladığını biliyoruz ,öyle olduğu halde ona bile çatıyoruz,adamcağız dergi ömrünü uzatmak için zeytinciliğe bile başlamış.!...
1001 roman ,Fuat beyin şahsen ağzından duydum,sonuna kadar katlanacağım,ve çıkarırsam da kaliteli olarak çıkarıcam asla,kaliteden ödün vermicem dedi.ki çıkardıkları ile satışı bu olmamalı idi,böyle diyorum ,satışlardan memnuniyetsizliğini hissettim.
Oğlakı saymıyorum büyük bir firma ve fiatlar makul ve tek seriden çeşit var.
Lal da artık tam profesyonel,ama oda her sıkışınca vur abalıya yapıyor,acımadan dan dun vuruyor zamları.ama allahı var,hiç aksatmadı,ayın 28 de dükkanlara gidince çıkardıklarını bulabiliyoruz.

Bakın burada bana kızanlar,tüm yazılarımı okuyun,bana sitem edenler,
1-yayını geciktirenler,üzerinden 3-4 dergi çıkaranlar
2-sahip oldukları seri kitapların değerlerinin düşmesi olanlar
3-almıyacağı halde,kendisinde eski mevcut sayıları olup,sıralı tertemiz çıkan ciltli ç.romanı (İSTEMEZUK) diyenler.
Buranın herkese açık olması yazmama sebep oluyor,ama lütfen  bizlerede gerçekleri yazınca biraz daha toleranstanıyın,zaten yalan yazıyorsak bu kişi yalan yazdı deyip yayınlamayın.
sevgiler.

BAHADIR

İlk önce şunu açıklayalım Durango toplamda 13 değil 15 kitap yayınlandı yani sayın a5555'in hesabına göre 88 değil 104 ay daha bekleyeceksiniz...Avrupa da 15 kitabı 30 sene de okuduklarını hesap edersek 10 yıldan daha az bir süre makul sayılabilir...Bir gerçeği sayın a5555 atlıyor...

Diğer bir konu da ki en önemlisi forumun burada bir yayına destek vermesi o yayının satılabilirliliğini ve ayakta kalırlığını garantilemiyor...Genel manada eleştiriye tamam aynı şeyleri tekrar etmeye hayır...

Bir işi yaparken bilinçli yapmak çok önemli ve stratejiyi iyi belirlemek lazım en basit örneği vereceğim...Ken Parker konusunda bir dünya eleştiri var...Ama değişen bir şey yok...Belki de böyle olması Ken'in değerini bir kat daha arttırıyor...İtalya da bile hiç bir zaman düzenli yayınlanamayan seridir kendisi.Bazı çizgiromanların kaderi bu...Ama anlaşıldı ki ne kadar düzensiz yayınlanırsa yayınlansın kalite ve edisyondan taviz vermeden Ken Parker bir gün tamamlanacak...Çünkü yayıncısı bir Ken aşığı...Dylan'da ısrar etmedi ama Ken'den taviz vermedi...Ben aynı şeyi Durango için düşünüyorum.Durango tek tek de olsa çift çift de olsa bir gün tamamlanacak fazla kasmayın...

Hiçbir yayınevini karalamak gibi bir niyetim yok ama o çok övülen yayınevlerinin ikisinden bahsetmeden edemiyeceğim...(Niyetim kimseyi karşılaştırmak değil...) Her ay Prestijin Durangoyu çıkardığı fiyatın 4 katını Oğlak yayınlarına veriyoruz ki Tex okuyucu profili bunu gözünü kırpmadan verecek güçte olduğunu gösteriyor zaten...Tex'in ayakta kalması için her okuyucu iki Tex alıyormuş gibi bir rakam veriyor yani...Ve bu ara Oğlak başka hiç bir Giganteye atlamıyor...Bir gazla bir kaç  ay önce basılan Dampyr hariç...

Bu ülkeden bir Atilla geldi geçti...6 sayılık ama 1. albümde kalıp devamı gelmeyen bir seri...Herkes "satmadı lal haklı" dedi...Eyvellah...Ama 5 sayı çıkan ve son 2 albümünü göremeyeceğimiz Jim Cutlass hala yarım olarak duruyor...Marmara'dan çıkan tek albüm çıkan XIII'ü saymıyorum bile...
Prestij Kitap için söylenebilecek tek şey,hiç aklınızda ve hayalinizde yokken 2 adet tam macera, kelepir fiyata, Lüx baskılı Durango okumuş oldunuz...Mağdur olduğunu ifade eden arkadaşlar için söylüyorum...Mağduruyiet bunun neresin de ki diğer sayıların çıkmayacağı hiç bir zaman ifade edilmemesinin yanında farklı projeler içinde olduklarını da beyan ettiler...

Strateji hatalarından ve işi bilmemekten bahsetmiştik...Zamanında Doğan Kitap Jean-Christophe Grangé'ın gazı ile "Zener'in Laneti" adlı albümün ilk sayısını bastı çünkü başka sayısı yoktu...2004 yılında çıkmış bir seri 5 yıl diğer sayıları çıkana kadar yarım bekledi...5 yıl sonra bir edisyon değişikliği ile (yani geçen yıl) 3 sayı tekrar basıldı...Ve okunmamış halde rafımda öylece duruyorlar.Yetim kalmış Hard baskısı dahil.(Umarım bir 5 yıl daha durmazlar...) Bu hataları yapan bu gün medya devi diye bahsettiğimiz Doğan grubu...Ama okuyucu gözünde hata, Yayınevi için strateji değişikliği...Fransanın çizgiroman periyodunu bilmeden "Aha hem Grange, hem yeni bir seri alıp yayınlayayım" dersen  diğerlerini basmak için 5 yıl beklersin...

Prestij kitap 3-3,5 ay önce hakkı ile iki adet durango albümü bastı diye sayfalar dolusu eleştiri biraz ağır gibi....13. albüme kadar gelip kalan son iki albümü basmasın o zaman beraber yazalım sayın 55a55 hatta yayınevini basıp İlhan'ı dövelim...

Herkes biliyor ki kendi güç ve bütçeleri ile yayın yapan bu arkadaşlar kurumsal yayınevlerinden daha özverili ve cesur adımlar atabilmekte...Eleştiri yaparken dozajı buna göre ayarlamakta fayda var...

Kimse kimsenin avukatlığını yapmıyor herkes özgür ifade ile kendi fikirlerini beyan ettiği için cümle alemide karşımıza almak doğru değil....

Son olarak sayın a5555 yazılarınızı okurken imla hataları ve cümle düşüklükleri okumayı biraz zorlaştırıyor bilginize...

Sevgiyle kalın...

emre ozdamarlar

Sayin a5555 size attigim özel mesajda da belirttigim uzere istediginizi yazabilirsiniz, kirici, kucumseyici ifadeler kullanmadiginiz surece.
Bunlarin hangi ifadeler oldugunu size belirttim, burada bir kez daha tekrarlamayacagim.

Basligi kilitlemek uzere buyuk bir itki var uzerimde, su an devam eden muhabbeti kesmek istemiyorum, herkes diledigince yazsin ama bu basliga mesaj atacak her yazar yazdiklarini 2 kez okuyup en özenli, en saygili dilden konustuguna emin olduktan sonra "Gönder" tusuna basarsa sevinirim.

rumar80

Arkadaşlar,
   Forumda en çok üzerinde konuşulan konulardan biri olan Durango konusunda (tabii diğer konularda da) üslubumuzu bozmadan fikirlerimizi tartışmamız gerekmektedir.
   Sevgili Ömer Bahadır güzel bir noktaya temas etmiş. Avrupa'da frankofonlar çizerinin de keyfi ile düzensiz yayınlanabiliyor. Blacksad'da da durum farklı değil. Bu da daha kaliteli öykü ve çizimleri yaratıyor.
   Ülkemizde çizgi roman severlerin çizgi romana duyduğu açlık düzenli ve sık yayın beklentisi doğuruyor, bu kabul edilebilir bir istek, ancak birbirimizi kırmadan, suçlamadan yapmak zorundayız. Bu sadece forumumuzun kuralı değil insan olmanın bir kuralı.
   Sevgiler

a5555

Bahadır arkadaşım ,tarzını yazmıışsın ,hatta sitemlerine katkısı olması için imla ,cümle düşüklüğü var diyerek ,kendinize has zevkle  yermek için yazdığını biliyorum.Ama hala iddia ediyorum,ne hikmetse durango için burada yazan ,bazı kimseler hemen karşı harekete geçip,hiç bir şey demicekse imla hatası ,cümle düşüklüğü savunmasına geçiyor.(bilerek 2 ci defa yazdım,kusur arama:))..)
Ya anlamamazlıkdan geliyorsunuz yada eleştiriye tahalmülünüz yok .(Durangonun.çıkaranların)
Bir yayıncı bir kitabı ister çıkarır ister senede bir ,ister sizin yazdığınız gibi 5 senede bir yayınlar.Ama bir şartla,bunu yazar,yada daha sonra ,veya olağanüstü bir durumdan dolayı yayınlıyamadık der,6 ay sonra alayımsı  (bunuda yazmak sakıncalı denecek ) ISNN yada ISSN gibi savunma olmaz.
Eğer olağanüstü durumdan dolayı çıkaramadık deseydi,saygım sonsuzdu.
Hakikaten merak ediyorum ,herkes ne sitemler yazıyor diğer dergilere,ama durango oldumu hoooop 1 dakka deniyor,hayda saldırın hep beraber yazanın üstüne,bu ne çelişki anlamadım!?
Evet fransada senede bir çıkan yayın var ama hazırlandığı için ve okuyucu daha baştan bilgilendiriliyor,italyada lilly var,6 ayda bir,tek çizer olmasından ve alan herkes biliyor.Hep benim şikayet ettiğime temas etmeden sağdan soldan vurmaya çalışıyorsunuz,tamam kardeşim ben sizin arkadaşınızın dergiyi ilk çıkardığına en çok övücü sözler yazan kişiyim,ama ne zeman çıkacak bilmek zorundayım,onunda okuyucuya saygısı varsa yazmak mecburiyeti car,yoksa vayyy durangoya laf ettin,vurun abalıya !...denmez.(durango ilk çıktığında ki yazılardanda bakabilirsiniz)
İstediğim artık kimsenin keyfiyle yayınlayıp satın almasını bekleyen okuyucu olmadığımızı bilmeleri.Ken parker a gelince ,burda devamlı sitem sizin deyiminizle alaysı yazıldı,sanırım buraya giren fazla dostları yok.!:))))
Ken parker almadım ,ama Park yayının 3 cildi var,ben artık çoğu okuyucu gibi tek tek dergi almıyorum,cilt olursa yada 2,3 ü bir arada olursa alıyorum,onun için, yani almadığım için yazmadım ve artık herkes alıştı,
Belki yasaklanacak sizin yazdığınız gibi serbest olamıcam,yada özel mail gelecek,burda olmazsa başka yerde ,hatta şikayetim var.com a yazabilirim,orada ilhan beyin eleştiriye açık karşı dostlarının saldıracağını ummuyordum,aboneyim.
Mesela,kit taylorun italyan orjinal kapaklarını beğendim diye ,sağolsun bazı arkadaşlar üşenmemiş ustad aslan beyin nefis kapaklarını koymuş,:))) ya dostlar,(dostmu,sizin için gıcık birisi miyim bilemiyorum)bu demek değilki aslan berbat ressam,ben sadece orjinal kit taylor kapaklar harika diyorum,bu ne benim zevkim..
Bahadır özel isimlere büyük harf yapmadım,sırf imla hatan var diye yazında belirtmen için.
Emrecim,ben hep kral çıplak derim,birileri hoşlansın diye asla inanmadığımı yazmam,isterseniz yasaklıyabilirsiniz yada sansürliye bilirsiniz,ama legende yada durango çıkınca burdan yada başka yerden ,gelecek sayı ne zaman çıkacak diye yazı yazmalarını belirtmelerinde israrka yazıcam.
BİR ŞEY DAHA SORACAĞIM ,TARKAN kURT GÜNLERDİR SİTEDE YOK,bilgi verirseniz sevinirim.
Bahadır arkadaşım ,eğer yarın girişde ismimi göremezsen mutlu olabilirsin,ya yasaklandım yada sansürlendim,(bu yazı çıkmazsa)
UMARIM ÖMRÜMÜZ ÇİZGİ ROMANIN ,GELECEK SAYILARI NE ZAMAN ÇIKACAKLA SÜRMEZ.

BAHADIR

Ortada yasaklanacak yada banlanacak bir durum göremiyorum...

Yazılarımı yazarken de alaycı bir ifade takınmaktan ya da yermekten ziyade daha doğruyu güzeli yada farklı olanı vermek adına yazmayı tercih ederim...

Ama dediğim gibi insanlar kendi fikirlerini beyan ettiği için kimseyi direk hedef olarak görmenize gerek yok...Bunların olmasının yada birbirimizi savunuyor gibi görünmemizin tek nedeni ufak olan bir piyasa da herkesin birbirini tanıyor olması...Yarın öbür gün kadıköy de karşılaştığımızda bunları karşılıklı ufak tebessümlerle sohbet eşliğinde konuşsak bu kadar agresif bir şekilde algılamayacaksınız...

İmla hataları konusunda da hepimizin muhakkak hataları oluyordur...(Yazılarımı göndermeden önce 3-4 defa kontrol etmeme rağmen benim de oluyordur...) Ama takdir edersiniz ki uzun yazıların kolay okunabilirliliği ve anlaşılabilirliliği  için paragraflarla bölüp noktalama ve cümle düşüklüklerine dikkat etmek gerekir...Yanlış anlaşıldıysam özürdilerim...Art niyetle yazılmış hiç bir şey yok...

İlhanla konuştum...Bundan sonra Durango'nun ne zaman çıkıp çıkmayacağı konusunda da bir kısa mesaj servisi düşünüyormuş. ;D Şaka, şaka...Lütfen kızmayın...Yaşınızın benden büyük olduğunu düşünerek bu ufak şakamı tebessümle karşılamanızı temenni ediyor saygılarımı sunuyorum...

Hayırlı akşamlar...

a5555

Emrecim, lütfen bu yazımı sansürleme, aynen yayınlanırsa hakikaten tarafsız olduğunuza inanıcam, teşekkürler.

Bundan 1.5 sene evvel, (buradan yazmıştım), altın seri tex sırtlarında kapakları olan 4 er sayılık ciltler çıkarmıştı, yine sizlere belirtmiş olduğum bir arkadaş da çuval çuval görmüştüm (1. ve 2 .cilt) Ama 1 ve 2 ciltler verilmedi 3,4 ü satmak istedi
Tabi almadım, araştırdım, satışı büyük olmayanlar ,idefix ve Hepsiburda ya verilmemişti, sorunca da çıkmadı dendi

O an onlara da ve resimliroman.net den, benim deyimimle bağıra bağıra sormuştum, öyle infaal ettiki (2 saat içinde) sitelere verildi, teşekkür mailleri aldım, hatta 1001 romana, comick'e bile verilmemişti, sonra Altandan aldım.
Mecburen çıkardılar, Bahadır arkadaş diğer arkadaşlar gibi o siteden teşekkür edeceğine bir yazı yazdı
(sinirle, telaşda yazmıştım, yazdığımı da okumadan göndermiştim).

Evet BAHADIR arkadaş o siteden bana neden verilmediğini araştıracağına, benim imla yazımla 2 gün peşpeşe dalga geçti. , İş sulanınca ve oğlakdan da tepkiler gelince 3 cü gün tex yazıları yasaklandı.

Anlayacağınız altdaki imla hata demesi ondan, kendini hatırlatıyor, sansürlenmeyeceğini umarak, BAHADIR beni böyle susturacağını sanıp aklı sıra imlamla dalga geçti.

İnanmıyanlar resimliroman.net de, tex e girip okuyabilir, tabi bende ona kinayeli mail atmış, kendi söylemiyle hakaret etmişim, ya BAHADIR teşekkür edeceğine, ç.roman seven olarak benle dalga geçmeye çalışıyorsun,yukardaki son yazısındaki imla hata, cümle düşüklüğü demesi bundan.

Emrecim bundan 1.5 sene evvelki olayları bilmediğin için belki bana yazdın ama lütfen bunu silme, BAHADIR ın bu niyetle yazdığını herkes görsün,