Freddy Lombard

Başlatan emre ozdamarlar, 26 Ocak, 2011, 01:34:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Yine zamaninda resimliroman'a gönderdigim bir kisa tanitim. Eger Freddy Lombard hakkinda daha detayli bilgisi olan varsa, yorumlarini paylasirsa sevinirim.

------------------------------
Fransiz artist Yves Chaland tarafindan yaratilmis. Sahsen hikayelerin cok hastasi olmasam da cizimler cok guzel.
Zaten Yves Chaland zamaninda Herge gibi ustalar tarafindan baslatilan Ligne Claire ekolunun yeniden canlanmasini saglayan cizerlerdenmis.
Dedigim gibi hikayeler cok sarmadigi icin o konuda söyleyecek pek sözum yok, bu yuzden dogrudan bi kac örnek sayfayi paylasiyorum.

hanac

Abi resmen Tenten bu !!

Demek Herge tarzı çiizmlere "Ligne Claire" deniyormuş.

Çok sağol bu bilgilendirme için.

kültürelgüncel

Gerçekten ilginçmiş. 
Paylaşım için teşekkürler... :)

emre ozdamarlar

Benim de bi bilgim yoktu bu tarzin genel bir adi oldugu hakkinda da Yves Chaland hakkinda biraz Wikipedia karistirirken denk gelmisti.
Aska geliyorum su cizimlere baktikca.

ferzan

Çok teşekkürler bilgilendirme için...Ben ilk kez geçen yıl haberdar olmuştum böyle birşeyden,Siberkare'de masaya yatırılmıştı...Bu üsluba literatürde ''atomik stil'' de deniyormuş sanırım...Hatta bir de ''post atomik stil'' varmış...Onda da yukarıdaki örneğin aksine,çinileme stilindeki kalınlı inceli vurgulu fırça geçişleri yerine tek çizgi tadıyla çinileniyormuş...Galiba Herge de bu akımın içerisinden...Atomik stilin bizdeki tek ve en popüler temsilcisi de Yılmaz Aslantürk oluyor galiba Otisabi'de yakaladığı çizgi tadıyla...
    Klasiğin dışında,bu ve bunun gibi örnekler,ya da daha bağımsız örnekler;Maus gibi,Blankets gibi,topluca alternatifler kategorisine giriyormuş...Açıkçası ben son zamanlarda alternatiflere daha çok bağlandım gibi...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

emre ozdamarlar

Dorukhan arada Siberkare'den bahsettigin guzel oldu da site kapaniyormus gibi nedir olayi ?

Daha önce duymamistim bu siteyi simdi hazir bulmusken bir anda kaybetmek iyi degil :)

ferzan

Vallahi,alışkanlık olmuştu bende,her çarşamba girer bakardım ne nedir,değildir diye...Çok da şey katmıştı bana...Sanıyorum periyodik yayınına ara verip arada bir devam edecekmiş...Çok ayrıntılı olmasa da,bu kararı alma sebebi belirtilmiş sitede...Ben,kendi adıma tatmin olmadım bu sebepten...Yine de her çarşamba yeni katkılar olmayacak bile olsa,keşfedilecek ve okuyacak epey şey var ve sanıyorum bir süre çok iyi götürebilir seni de eğer çok fazla girmemişsen... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

benim katkim oldukca gec oldu :)

http://paneller.blogspot.com/2018/08/freddy-lombard-hayalperest-bir-hergele.html

Freddy Lombard: Hayalperest Bir Hergele
Yves Chaland'in 80'lerde sadece 5 album olarak uretebildigi Freddy disaridan ilk bakista ucuz bir Tenten kopyasi olarak gozukmekte... Evet dis gorunus olarak Tenten'le ayni ozellikleri tasimakta belki ama bir cizgi roman olarak detayli olarak okundugunda Freddy Lombard bundan daha fazlasi elbette.

Herseyden once cizim stili olarak  Tenten gibi 'Ligne Claire' akimina dahil etmek mumkunse de aslinda bu akimin modern bir versiyonu, yeniden yorumlanmasi ve uretilmesidir. Bu yeni yorumu 'Atomic Style' olarak adlandirip gruplandiranlar da var. Golge ve isik oyunlarinin bir nebze daha panellere girdigi, daha koseli-keskin bitislerin kullanilmasi, 'retro'nun, 50'lili yillarin geriye donuk olarak kutsanmasi var bu yorumlarda.

'Ligne Claire' elbette sadece bir cizim uslubu degil, Herge cizgilerinin acik, kolay anlasilir olmasinin otesinde hikaye anlatiliciginin ve konularinin da net ve anlasilir olabilmesini hedeflemistir. Bu da duz ve akici bir anlatimi beraberinde getirmistir. Chaland'da ise bunu bulmak mumkun degil, hele bazi hikayelerindeki bilincli bir tercihle secilen sicramalar-geri donusler, dallanmalar duz bir anlatim yerine adeta bir orumcek agini andiran anlatim hikayeyi anlasilmaz kilmakta. Kendi deyimi ile 'stil en onemli seydir ve bir yaratici en cok zamani buna harcamalidir'.

Ote yandan Herge'nin hedef kitlesi oncelikle cocuklar ve gencler oldugu icin Tenten hicbir sekilde erotizm yahut cinsellik icermezken Yavland'in hedef kitlesi yetiskinlerdir; o yuzden cinsellikten askin karmasina (hatta fetisizme) kadar bir suru eriskin oge de Freeddy'nin evreninin bir parcasidir.

Gelelim Freddy'nin kendisine; Tenten tam anlamiyla gozupek-atilgan bir kahramanken Freddy'yi boyle tanimlamak zordur. Evet, meraklidir-atilgandir ama bunlar genelde kahramanlikla degil bozgunla, zor duruma dusmeyle biter. Niyeti de her zaman Tenten misali iyilik-dogruluk degildir elbette; ornegin arkadaslari Dina ve Sweep'le birlikte surekli eksikligini duyduklari 'para' buyuk bir motivasyon kaynagidir Freddy icin.

Tenten'de mizah muhtesem yan karakterle uretilirken (Kaptan'in sinirlenmesi, kufurleri,  Profesor Turnosol'un sagirligi, Dupont ve Dupond'un sakarliklari vb) Chaland'in mizah kaynagi bizzat Freddy'nin kendisidir. Bir 'kahramana' yakistiramadigimiz sakarliklar-ahmakliklar yapar, Tenten gibi cok parlak bir zekaya sahip degildir ve arkadasi irikiyim Sweep'den surekli siddet gorur. Bir kahraman degil hayalperest bir hergeledir.

5 sayilik kisa hayatina cok  degisik maceralar sigdirabilmistir Chaland. Bunlardan Afrika maceralari zencileri ele alis tarzlari ve beyaz adamla iliskileri ile oldukca irkci iken (30'larda irkci bir macera cizmekle 80'lere gelindiginde hala israr etmek arasinda bir fark olmali elbette) Macaristan macerasi oldukca guzel kurgulanmistir. Chaland'in deyimi ile o gunleri yasayan (1956) nesillerin sahit oldugu Avrupa'daki en buyuk hadiselerden biri olan Macar devrimi nedense guncel cizgi roman evreninde yeterince temsil edilememistir. Chaland hergelelerini gercek tarihi dekor icerisinde Macar devrimine bulastirmayi buyuk bir ustalikla kotarir.

Ama maalesef en olgunlastigi-oturdugu donemde Chaland'in erken olumuyle  Freddy zamansiz bir sekilde oksuz kalir.

hanac

Alfa, Tenten'lerle birlikte bunu da yayınlasa ya.

Sadece 5 albüm.

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 18 Ağustos, 2018, 21:20:13
Alfa, Tenten'lerle birlikte bunu da yayınlasa ya.

Sadece 5 albüm.

1. Le testament de Godefroid de Bouillon - 1981

Godefroid de Bouillon'un vasiyeti

Yazar & Çizer: Yves Chaland

hanac

2. Le cimetière des éléphants - 1984

Fil Mezarlığı

Yazar & Çizer: Yves Chaland

hanac

3. La comète de Carthage - 1986

Kartaca Kuyrukluyıldızı

Yazar: Yann & Yves Chaland
Çizer: Yves Chaland

seastar1000

Ne yapsak şu tanıtımlara ara mı versek acaba valla bi tarfımız şişecek bakıp bakıp duruyoruz :((((

hanac

Alıntı yapılan: seastar1000 - 03 Temmuz, 2019, 14:20:12
Ne yapsak şu tanıtımlara ara mı versek acaba valla bi tarfımız şişecek bakıp bakıp duruyoruz :((((

:) :) :)

İki albüm daha var, sonra bitiyor bu zulüm.

hanac

4. Vacances à Budapest - 1988

Budapeşte Tatili

Yazar: Yann
Çizer: Yves Chaland