İkmal İstasyonu

Başlatan rumar80, 27 Şubat, 2011, 00:50:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Son günlerde bu site ile ilgili çeşitli yazıların çıkması üzerine bu başlıkta daha düzenli tartışılabileceğini düşünüyorum. Bana sorarsanız buradan hiç alış veriş yapmadığım için şu an için bir yorum yapma hakkım olmadığını düşünüyorum.

tunaorhun

İlk siparişimi dün verdim. Greytorm 2, Tolga 2 ve Korkut Bey'i merekla bekliyorum.

pearl jam

sanırım bir hafta önce borgia 1-2 ( 2 şer adet ) yürüyen ölüler 1,2,ve 5 i sipariş verdim.

ilk birkaç gün ses seda yok.

daha sonra sitenin ve 1001 romanın sahibi fuat bey ( umarım ismini doğru hatırlıyorumdur ) burada bir açıklama yaptı ve teknik bir aksaklıktan ötürü siparişlerin ellerine geçmediğini ancak şu anda sorunun çözüldüğünü 25 şubat itibariyle ürünlerin kargoya verileceğini söyledi. sorun değil diye düşündüm internet siparişlerindeki gecikmelere alışığız.

24 şubatta maille sipariş verdiğim ürünlerden bir veya birkaçının stoklarda olmadığı bildirildi. ancak bu ürünler halen sitede satışta gözüküyor. yürüyen ölülerin fiyatı da 8.5 tlden 10 tl ye çıkmış. siparişim de paketleniyor gözüküyor hala. bu olay şu anda beni siteden biraz soğuttu. siparişle ilgili pek umudum kalmadı, hevesim de kaçtı aslında.  abartıyormuyum bilmiyorum, ama zaten 1001 roman ve çr yayınevleri işin içinde olduğu için gönülden desteklediğim bir siteydi aslında. siparişlerin gecikmesini kesinlikle sorun yapmam ama yeni açılan bir site, belki de ilk siparişlerinden biri ama stoklarında kitap yok. o zaman niye hala satıştalar? niye fiyatı değişti? hangi kitaplar yok onu bile bilmiyorum ayrıca.

çr firmalarıyla okuyucu arasındaki aracıları kaldırmak güzel düşünülmüş bir proje ama keşke bu kadar aceleye getirilmeseymiş. 

tunaorhun

Biraz önce siparişim geldi. Hem de haftasonu olmasına karşın, 2 günde .Bu ne hız. Teşekkürler ikmal istasyonu.

hanac

Arkadaşlar,

Soru(n)larınız için fuat@1001roman.com  'u kullanabilirsiniz.

gamlıbaykuş

Siparişlerim bugün geldi ve içerisinde Ersin Burak imzalı Saklı Yüz çizimleri ve A4 boyuntunda çok güzel Western tarzı posterler de hediye olarak gelmiş... İkmal İstasyonuna başarılar dilerim...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

drdannyboy

merhaba 
ikmalistasyonundan ben de ilk defa alışveriş yaptım..
18-02 tarihinde verdiğim sipariş  28 -02 tarihinde elime  ulaştı..Ancak  bulunduğum ilçe ve ptt  kargonun tutumu ile bunu çok normal karşıladım..Yürüyen ölüler 'i 8.5 tl den satın aldım.Toplam sekiz adet ürün  siparişi eksiksiz elime ulaştı.PTT kargo ile yaşanan problemi de bir sonraki alışverişim de telafi edeceklerini söylediler.
Kısıtlı sayıda kişinin özverilerle katılımda bulunduğu çizgiroman dunyasında biraz daha anlayışlı davranmak gerektiği  düşüncesindeyim.
Bu sebeple öncelikle Altınmadalyon sitesinde ki tüm arkadaşlara bilgi paylaşımları için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

tommikser

Dün ikmal istasyon'undan istediğim kitaplarım geldi. Fiyatların gerçekten çok makul olduğunu sizde göreceksiniz. İyi ki almışım.
Bunun dışında Fuat abinin karşılaştığı bir sorun bize yansımış oldu. PTT kargoyla yaşanan bir sıkıntıdan dolayı kago ücretini ben ödedim.
Fakat diğer alışverişimde bunu telafi edecekerini söylediler. Bunun dışında hediye Ersin Burak imzalı Gizli Yüz yollamış gerçekten çok iyi bir hediye olmuş onun içinde teşekkürler.

Şimdide diğer haberlerden bahsedeyim. Malum yeni kitap çıkaramıyorlar yayın evleri. Bunun en büyük nedeni satışların ilk anda 300-500 aralığında olması. Bu siteninde kurulmasının nedeni bu sıkıntıyı aşmak. Fuat bey yeni bir uygulama düşünüyor.

Eğer basılmasını istiyorsak-ki istiyoruz-çıkarılacak kitapların sayıları daha basılmadan önsipariş seçeneğine sunulacak.
Belli siparişi tamamladığında site otomatikman Fuat beyi bilgilendirecek ve o sayılar hemen adrese yollanacak.
Kargo ücreti de dahil olacak şekilde. Yani iş artık biz okuyuculara ve forumlarda bu haberin duyurulmasında diyebilirim.

Benim tahminim 500 sayıya yakın olduğunda sipariş hemen basılabilir. Neden olmasın. Bunun en güzel yanı Nathan'da bu sistem oturursa sisteme dahil edilebilirmiş. Artık iş başa düştü diyebilirim.Madem seviyoruz bu işin peşinde olacağız demektir.
Sabah sabah umarım iyi bir haber vermişimdir. Bu sistem ayrıca Marmara çizgi çinde geçerli.
1001 Roman'ın hazırda bekleyen 7, Marmara'nın 9 çizgi romanı beklemekteymiş.

hanac

Alıntı yapılan: gunessemerci - 02 Mart, 2011, 09:47:57
Sabah sabah umarım iyi bir haber vermişimdir.

Bu haberin neresi iyi anlayamadım ki ?

Kimin ikmalistasyonu'ndan haberi var ki, 500 önsipariş gelince basılacak.

500 önsipariş kolay mı, bu durumda basılacak çr sayısını sana yazayım, 0 (sıfır).

Yayınına güveniyorsan basarsın, güvenmiyorsan basmazsın.

Ben çıkan her yayını almaya çalışıyorum ama ön sipariş vermem, gider kadıköyden alırım.

Bu sahafları aradan çıkarma oluyor ki pek hoş bir durum değil.

Bugün TR de hala çr çıkıyorsa ve satılıyorsa bu arkadaşların önemi büyüktür.

Bence yayınını çıkarırsın, uygun fiyata ikmalistasyonu'na koyarsın.

İsteyen istediği yerden alır.

Marmara Çzigi'nin çıkardığı Conan'ın 1. sayısı artık sahaflarda bulunamıyor.

Demek ki iyi yayın satıyor, ama zaman içinde satıyor.

Burada istenen hemen 500 satayım, ne güzel.

Bu durumda Kızılmaske, Mandrake ve Gordon da 500 önsipariş gelince basılacak mı ?

CD parası ne olacak ?  :)

tommikser

Aslında 500 benim kafamdaki rakamdı. Öyle net bir rakam yok. Ama hani yayıncıya biraz cesaret için bunu yapmak istiyor olabilirler.
Belki rakama da gerek yok. Fuat beyin istediği asıl şey kadıköyden alamayanlar için ayaklarına kadar bu yayını ulaştırmak.
Sitenin tanınması bu yüzden lazım. Yoksa ön sipariş bu yüzden de olabilir.
Ama ön sipariş olmasa da bu sayılar basılacak ve biz kadıköyden alabilenler alacağız.
Sanırım şimdi düzeltebildim Hasan abim. :D

Lami Tiryaki

Eğer İkmal İstasyonundaki ön sipariş oranına göre basım kararı verilecekse Hasan'ın dediği gibi bu tam bir hayal kırıklığı yaratır. Ancak ben de bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorum. Fuat bey böyle bir planlama yapmamıştır. Onların temel dağıtım kanalları başta Kadıköy olmak üzere Türkiye'deki sahaflar ve kitabevleri. Yanısıra uygun fiyatları ve 0 kargo maliyeti ile hem sahaflara-yayınlara ulaşamayanlara hem de daha hesaplı alış veriş peşindekiler için çok iyi bir frısattır İkmal İstasyonu. İkmal İstasyonuna bağlı karar verme olayı imkansız değildir, ancak zamanı vardır. Site henüz çok yeni.

İkmal istasyonunun henüz eksikleri var. Bunu süratle giderdikleri takdirde sitede alış veriş trafiği yoğunlaşacaktır. Lal'in son sayıları konmuş ancak eski sayıları yok. Üreticiler kısmında da Lal görünmüyor. Aynı şey Maceraperest için de geçerli. Teks'in henüz 50. 70. sayılarında kalmış bir sürü okur var yavaş yavaş alıyorlar. Eski sayılar ve Maceraperest'te olduğu gibi o ay çıkan tüm yayınlar hemen konulmalıdır. Sayılar hakkında tanıtıcı bilgi doyurucu değil. Sadece kapak ve isim var. Daha detay olmalı. Sahafiye kısmı çok hoş bu bölüm için biraz tanıtım gerekiyor (satıcılarla pazarlık yapılabiliyor mu vs). Birde listeler ve sıralama çok kullanışlı değil. Daha iyi bir arama motoru olabilir. Sıralama için kriterler(sayıya göre, isme göre vs). Çizgi roman yayınevleri çeşitliliği süratle arttırılmalı. Bütün sayıları tek elden almak alışkanlıktır. Bütün bunlar süratle yapıldığı takdirde site daha çabuk trafik yakalayacaktır. Kimbilir belki satışlar artarsa indirimler de artar :)

İkmal İstasyonunun tasarımıyla ilgili pek bir şey yazılmıyor. Fuat bey'e okuyucu bazında yol gösterme babında bu tür incelemelerimizi belirtmekte yarar görüyorum.

Selamlar
Lami

rumar80

Alıntı yapılan: gunessemerci - 02 Mart, 2011, 10:13:46
Fuat beyin istediği asıl şey kadıköyden alamayanlar için ayaklarına kadar bu yayını ulaştırmak.

Sanırım Fuat Bey'in asıl istediği Kadıköy'ü aradan çıkarmak. Böyle bir lüks ile tekel olmak. Bu da ileride istediği fiyatı koymak anlamına gelir. Sitede yürüyen ölülerin fiyatına ne olduğu ortada.

Ayrıca herkes her çizgi romanı istemeyeceğine göre (mesela ben Kerry istemiyorum, Hasan Brendon istemiyor vs diye örnek verelim) o zaman sayılar yetersiz diye basılmayacak mı ? Ya da Kerry istek üzerine 100, Brendon 150, Julia 300 mü basılacak ? 
Bu durumda piyasada bu çizgi romanlar bulunmaz ki ? Bu da olacak tek tük çizgi romanların fahiş fiyatlara satılacağı anlamına gelir piyasada.

İnsanlar maddi sıkıntılar nedeni ile başlangıçta bazı çizgi romanları almak istemeyip daha sonra almak isterlerse ne olacak (örneğin ben çorak topraklar ve Bağdat'ın aslanlarını ne kadar zaman sonra aldım) tekrar siteye sipariş mi verilecek ? Firma buna göre ikinci baskı mı yapacak?
Ya da nereden bulursan bul mu diyecek ?

Tamam yayınevlerine destek verelim de bu kadar da değil. Bu durumu görünce 200 garanti verin ne isterseniz basayım diyen Haşim Bey'den özür mü dilesem diye düşünmedim de değil.

tommikser

Yok abi amaç Kadıköy'ü aradan çıkarmak değil. Ön siparişden anladığım kadarıyla basılıp basılmamasıylada ilgili değil.

Asıl amaç bu siteyi aktif hale getirip Kadıköy'e ulaşamayan kesimi içine almak. Sonuçta buradaki fiyatlar ham satış fiyatı.

Kadıköy de aldığımız fiyat oradaki esnafın yaşayabimek için koyduğu kar marjı. Asıl üreticinin karı değil.

Bunu uzaktan alanlar, kadıköye ulaşamayanlar oradaki fiyata yakın fiyattan alsın diye düşünülmüş sistem.

Zaten bu kitaplar 1000-2000 arası basılıyor. Benim anladığım kadarıyla asıl amaç bu satışın alamayanlarıda içine almaya çalışması.

1001roman

Yahu arkadaşlar,
Polemik yaratmaya ve konuyu başka yönlere çekmeye ne kadar meraklısınız cidden anlamıyorum.
Biraz uzun olacak ama sırayla yanıtlayıp bilgi de vereceğim.
Bir,öncelikle Güneş ile konuşurken sayı vermedim ve 500 falan demedim.Sadece "zaman içinde "ön sipariş alınabilir dedim.Sabah sabah gayet samimi konuşmalar ne hale gelebiliyor anlayamıyorum.Ki yazılarınızın düzeyini her zaman beğenmişimdir.sanırım konu ben olunca eleştirmen yanlarınız ortaya çıkıyor.Aranızda bir tek kendisiyle hiç samimiyetim olmayan Lami kardeşim doğru anlamış beni.
İki,kim neyi nereden isterse alır beni de zerre kadar ilgilendirmez.
Üç,tek el olma konusu tam bir komedi.Bunu yazan arkadaşlar mizah yazıları yazsa çok tutulur bence.300-500 tane satılabilen bir şeyin tekeli ne demek kardeşim.Onlarca kere çok ciddi bir dağıtım sorunu olduğunu anlattık,çözüm peşindeyiz dedik,arayış içindeyiz dedik daha ne diyecektik.
Dört,bunu belkide ilk madde olarak yazmalıydım bu yazı kesinlikle cevap veresiniz diye yazılmıyor.
Beş,üç dört tane bilinen ve takip edilen forumda bin küsur üye varken kitapların bu kadar az satılmasını niye kendi aranızda incelemiyorsunuz onu da anlamıyorum.
Altı,tabii ki yayıncı yayınına güvenirse basar ve riskini alır dolayısıyla demogojik ahkamlar çok yüzeysel olur,
Yedi,son zamanların "bilinen kahramanlar dışında" en çok tutulan ve konuşulan Volto Nascosto ve Greystorm dizilerinin pasajdaki satışından örnekler vericem iyi dikkat edin !
Meraklı Çizgi alım sayısı :Her ikisinden 5'er ( beşer ) adet
Hasan Kabakçı alım sayısı : Her ikisinden hiçer adet
Demirbaş alım sayısı : Her ikisinden hiçer adet
İlyas alım sayısı : Her ikisinden 100'er adet ( yüzer )
İlker alım sayısı : Her ikisinden 10'ar adet ( onar )
Murat alım sayısı : Her ikisinden 5'er adet ( beşer )
Pasaj dışı :
Altan alım sayısı : Her ikisinden 60'ar adet ( altmışar )
Servet alım sayısı : Her ikisinden 5'er adet ( beşer )
İdefix alım sayısı : Satılınca alır 5'er adet falan
Dost kitabevi alım sayısı : Her birinden 40'ar adet

Gördüğünüz gibi bir güç olduğunu zannettiğiniz pasajın çizgi roman konusuna " İlyas,İlker ve Murat hariç " zerre kadar katkısı yok.Onun için lütfen boş konuşmayalım varsa iyileştirici fikirleriniz onları konuşalım.
Hepinize iyi günler dilerim
Not: Sitede "yürüyen ölüler"'in fiyatı kargo ücreti yüzünden değişmiştir.Yine de aranızdan almak isteyen varsa eski fiyattan verebilirim.

tommikser

Çok net cevap için teşekkürler Fuat abi.Bende zaten 500 kafamdaki rakam dedim.O  rakama ulaşsa site gerçekten diğer satım yerlerinden alan arkadaşlarla verdiğin rakamlara göre 1000'i hemen yakalayabiliriz.O yüzden bence de bu işin satışı konusunda kafa yormak lazım.Ben o yüzden ön siparişi konuşmamızda önemli gördüm.Olur veya olmaz o ayrı konu.