İkmal İstasyonu

Başlatan rumar80, 27 Şubat, 2011, 00:50:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: rumar80 - 02 Mart, 2011, 10:43:01
   Sanırım Fuat Bey'in asıl istediği Kadıköy'ü aradan çıkarmak. Böyle bir lüks ile tekel olmak. Bu da ileride istediği fiyatı koymak anlamına gelir. Sitede yürüyen ölülerin fiyatına ne olduğu ortada.

Rıza İkmal İstasyonu'nun böyle bir düşüncesi var mıdır bilmiyorum ama ben pek olası görmüyorum. Bir internet satış sitesinin bütün satış ağını ortadan kaldırması sözkonusu olamaz bence. Kadıköy piyasası çizgi roman yayınevleri olsun olmasın hep orada oldular ve olmaya da devam edecekler. Geçimleri bundan, başka türlü yapamazlar. Onların zaten eski kitap, oyuncak, su  :) vs satışı işleri de var ayrıca. Tek geçim kaynakları yeni yayınlar değil.

Benim başka beklentilerim var. Sahaf takımı yayınevlerinin çıkış fiyatlarını da gözönüne alarak belli fiyatlar koyuyorlar. Nette daha iyi alternatif bulamadığı için okurlar mecburen buraya yöneliyorlar. Ancak internetten haberi olanların idefix'in fuar indirimleri zamanında kaçta kaçı Kadıköy'e gidip alış veriş yapmıştırki? Eğer bir taraf daha düşük fiyat koyuyorsa bunu yayınevine destek değilde kendimize destek mahiyetinde düşünüp değerlendirebiliriz. Kim ucuz verirse oradan alırız, biz müşteriyiz. Bu piyasada tekelleşme olacağını pek düşünmüyorum. Böyle bir şey bence hemen hemen imkansızdır. Eğer bir yayınevi ya da satış sitesi veya sahaf her neyse, "ucuz fiyat vereyim herkesi buraya yığayım sonrada fiyatları yükselteyim" diye düşünüyorsa bindiği dalı bundan daha iyi kesemez. Müşteri kaçıp başka yer bulma konusunda uzmandır. Örneğin İlyas kardeşim kusura bakmasın ama bana bir takım Zembla'nın fiyatlarıyla ilgili bir konuda epey sorun yaratmıştı. Bu sayede aylık minimum 150-200 milyonluk bir alışveriş potansiyelini anında kaybetti(bu bakımdan halihazırda alış veriş yaptığım Altan ve Murat Sevgikuran'ın İlyas'a teşekkür etmeleri gerekir. Şimdi onlardan alıyorum). Bu tüm satıcılar için geçerlidir. Müşteriyi kazanamayan satıcı kaybeder.

Piyasayı farkında olalım olmayalım biz kontrol ediyoruz. Bu işe para koyan ve son sözü söyleyen biziz. Biz beğenmeyip almadığımız için Nathan bitti   :(  fiyat politikaları nedeniyle değil.

Selamlar
Lami

altay1944

Konuyu ilgi ile izliyorum.Diğer forumlardan da konu hakkında bilgi sahibiyim.Bir zamanlar 100 000 basan yayınevleri şimdi 100 ler ile konuşuyorsa olay düşündürücüdür.Olaya sadece pahalı gözüyle bakmak hiçte objektif olmayacaktır.Asıl olay okuyuya ulaşamamaktır.Dikkat ediyorum konu dönüyor dolaşıyor istanbul ve kadıköy okucusu ile dar alanda paslaşılıp duruyor.Arkadaşlar; değerli yayınevi sahip(veya temsilcileri) benim bakkalımda,benim kırtasiyemde,benim gazete bayiimde senin yayının satıldı da benmi almadım.Sen piyasadan çekildim de ben alamaz oldum.Şimdi tekrar çr furyası başladı .Herkeste bir kitap basma telaşı başladı.Verin bayiye verin dağıtım sektörüne(bakın türkiye ,zaman gazeteleri  ülke genelinde ne güzel beceriyor bu işi)...Konu dağılsın istemiyorum .Biliyorum ki en iyi kitap bayiden alınır...Hemen satmak bitirmek pek akıl işi değil ben birçok seriyi yeni yeni tamamlıyorum 10 yıl önce basılanları...Çok basın ve hiç düşünmeyin kitabınız eninde sonunda satılır.Bu arada uygulamayı eksiklerine karşın çr adına bir adım olarak görüyor ve destekliyorum.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

tommikser

Bildiğim bir şeyi söyleyeyim bu bayiye dağıtım işi neredeyse imkansız.Sanırım lal de çekildi bu olaydan.Yaysat dağıtım için dergi başına 4000(dört bin) lira istiyormuş.Sizce ne kadarı gelirde satılır acaba?Bu  ekstraı maliyeti bize yansıttıklarında mutlu mu oluruz?Bunları da sormak lazım.

Lami Tiryaki

Biz yazıları yazarken Fuat bey konuya girmiş zaten  :) , ilginiz için teşekkürler Fuat bey, keşke tüm yayınevleri de sizin kadar duyarlı ve bu işin geleceğini düşünüyor olsalar. Ancak tartışma, doğası gereği çeşitli uçlara uzar kısalır bunlarıda doğal karşılamak gerekir. Muhabbet ediyoruz her türlü söylem olur yeterki ortaya olumlu uzlaşılar çıksın.

İkmal İstasyonu'nun daha kullanışlı, fonksiyonel hale getirilmesi için yapılan çalışmalarınızdan da bahsederseniz seviniriz. Uygun fiyatlı alış veriş merkezlerini her zaman desteklemeye hazırız. Ancak desteklemeye değer bir potansiyeli olmalı. Alışverişle ilgili llk olumlu mesajlarda gelmeye başladı zaten.

Satış rakamları konusunda siz daha net bilgilere sahipsiniz. Ancak okuyucu bazında yayınların hepsinin bir satış zaman aralığının olduğunu da gözönüne almamız gerekir. Mesela Zagor'un ilk sayısı Adalar Klanı hala bazı insanlar tarafından ilk defa satın alınıyor.

Selamlar
Lami

rumar80

Sevgili Lami,
   Güneş'in yazdıklarına bakıldığı zaman aklıma ilk gelen bu oldu açıkçası. Düşünsene siteye ön sipariş verilecek, belli bir sayıya ulaşınca basılacak. Güneş böyle yazmış. O zaman ister istemez bu aklıma geldi. Aksi takdirde benim ne site ile ne de Fuat Bey ile bir sorunum yoktur. Kendisi şahsen tanışıp muhabbet ettiğim biridir. Ama bu yazıyı okuyunca tepki vermeden duramadım.
   Sahaf takımı kime ne kadara yutturursam sistemini sürdürdükçe çözüm aranması doğaldır. Ama onları görmezden gelmek te olmaz. Senin başına gelenin aynısı bana da oldu. Aradığım çizgi romanlar için farklı yerlerden farklı fiyatlar (ki bazısı saçmalık derecesinde fahiş) söylendi. Bu da bizim onların gözündeki yerimizi  gösteriyor.
   Kabul ediyorum ki son aylarda beni en çok etkileyen iki yayını (Greystorm ve çıkınca Julia) 1001 roman çıkaracak. Son aylardaki çıkışlarını da takdirle izliyorum. Dağıtım sorunlarını da biliyorum, ki bunu bizzat Mişel Bey ile de görüştüm. Çözüm aramaları da saygı duyulacak bir durum, ama sabah sabah böyle bir yazı ve bende uyandırdıkları beni yazmaya mecbur bıraktı.
   Yürüyen ölüler konusuna gelince... Sitenin bazı konuları daha belirgin anlatması gerekiyor diye düşünüyorum. Fuat Bey'in bu konudaki izahı çok yerindedir ancak bu noktaya gelmeden bunu belirtebilseler daha iyi olur kanaatindeyim. Ben de bazı çizgi romanlarımı internetten alıyorum. Daha uygun şartları bulunca bunu görmezden gelmek te aptallık olur.
   Bu bir özür yazısı değildir. Eğer bu konuda buna benzer duyumlar olursa hangi yayınevi olursa olsun aynısını yazarım (ki 1001 roman benim en umutlu olduğum yayınevidir) Fuat Bey tepki vermekte haklıdır, nasıl ki bizim de bu konuda hakkımız varsa. Açıklamaları için kendisine teşekkür ederim
   Sevgiler

tommikser

Sanırım ben yanlış anlattım kusuruma da bakmayın ne diyeyim şimdi  :-[

Lami Tiryaki

Rıza ben ne demek istediğini anladım zaten, Fuat bey'in yanlış anlaması da doğaldır. Ancak kendisi bizimle birebir diyalog kuran bir kaç yayıncıdan biridir. Şu anda bu konuları güncellikle konuşuyor olmamızda bunu gösteriyor zaten. Muhabbet bu olur böyle şeyler.

Ancak burada Güneş için bir iyilik düşünmemiz lazım. Olmadı Güneş. Ceza alıyorsun. Elindeki yeni aldığın Tekofset Süpermen takımını hemen Altın Madalyon sakinlerine bağlışlıyorsun  ;D 46-47-48. sayıları ben alacağım mesela :)

Selamlar
Lami

tommikser

Canın sağolsun abicim.Sana feda olsun ne demek.Bu arada tartışma çıkarıp milleti konuşturdum kusuruma da bakmayın  ;D

hanac

Alıntı yapılan: 1001roman - 02 Mart, 2011, 11:20:32
Polemik yaratmaya ve konuyu başka yönlere çekmeye ne kadar meraklısınız cidden anlamıyorum.
Sanırım konu ben olunca eleştirmen yanlarınız ortaya çıkıyor.

Ne ilgisi var ? Bugüne kadar sadece destek gördünüz bu forumdan.

Ne zaman sizi eleştirdik, ne zaman polemik oldu burada.

Üç dört tane bilinen ve takip edilen forumda bin küsur üye varken kitapların bu kadar az satılmasını niye kendi aranızda incelemiyorsunuz onu da anlamıyorum.

Bu konuda onlarca yazı var forumumuzda.

Keşke bizim kadar yayınevleri de kafa yorsa bu işlere.

Tabii ki yayıncı yayınına güvenirse basar ve riskini alır dolayısıyla demogojik ahkamlar çok yüzeysel olur.
Onun için lütfen boş konuşmayalım varsa iyileştirici fikirleriniz onları konuşalım.

Demogojik ahkam ve boş konuşma ile sanırım beni kastettiniz.

Teşekkür ederim, demek ki eleştiri olunca böyle oluyor.

hanac

Arkadaşlar buraya bilgi geçerken lütfen dikkatli olun.

Sabah sabah gelen yanlış bir bilgi ile muhabbet buralara geldi.

Keşke yayınevleri başkalarını sözcü yapmak yerine kendileri bilgi verseler.

tommikser

Alıntı yapılan: hanac - 02 Mart, 2011, 12:16:58
Arkadaşlar buraya bilgi geçerken lütfen dikkatli olun.

Sabah sabah gelen yanlış bir bilgi ile muhabbet buralara geldi.

Sanırım buda bana geldi. Yazdıklarımın buraya gelmesini istemedim.İki kişinin konuştuğu konuşmayı kendi düşüncelerimi de aktararak yaptım.
Sayı olayı falan. Sanırım kalemim eksik kaldı. Olabilir.

İkincisi yayınevinin sözcüsü gibi de görünmek istemem.
Alıntı yapılan: hanac - 02 Mart, 2011, 12:16:58

.Başkaları da olmak istemem.Sonuçta benim hiç çıkarım yok bu işten.Para kazanmam etmem aksine para veririm herkes gibi.Bende sadece çizgi romana duyduğum bir ahde vefa var.
Buralardan yapabildiğimi yapmaya çalışıyorum. Farkındaysanız kimseyi de kıracak yazılar ve sert eleştiriler kaleme almaktan kaçınırım.Çünkü buradaki herkesi tanırım ve sonrasında da yüzyüze bakacağımızı bilirim.
Neyse denildiği gibi bundan sonra bu konuda sadece fikirlerim aradaki konuşmaları es geçerim. Olduğu gibi yazar tartışma da açmamış olurum.
Kusuruma bakmayın.

Tarkan Kurt

Güneş'le tanışmak için sabırsızlanıyorum. ;D Günde 2 mesaj yazılan konuya bir ileti yazdı, konu patladı gitti  ;D ;D ;D
Şaka tabi ki alınganlık yapma...

tommikser

sefik

valla ben Cindeyim,burda hic cr satan yok :D
o yuzden hem sahaflar hem de ikmal istasyonu hepsi lazim bana ;D

banac

bende cin'deyim, guangzhou'da :) sen neredesin?