Agatha Christie

Başlatan hennessy, 29 Mart, 2011, 20:30:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

O zaman hem okunsun hem izlensin.  Sonra karşılaştırsınlar.

hennessy

Poirot epsini ezbere bilirim. Siz okuyun araya kaynar yazarım unutmaz isem :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Fillerde hatirlar
Büyük Dortler
Doğu Ekspres cinayeti
Biric masasındaki cinayet

Kitapları ile baslaya bilirsiniz.

rumar80

Bir başlayın da neyle başlarsınız başlayın.  Ama Poirot ile başlayın.  Miss Marple okursanız biraz olsun daralabilirsiniz.

kedidiro

kütüphaneden aldığım bir kitabıyla ben de aranızdayım. ' beklenmeyen misafir' en kısa sürede okuyup yorumumu buraya yazacağım. şimdilik sadece daha önceden okumamış olmayı dileyebiliyorum. zira çok agatha christie okudum ve çoğunu unuttum gitti...

kedidiro

Kampanyanın ilk yorumu benden olsun: kütüphanedeki onca christie kitabı içinde okumadığımı bulayım derken yazmadığı bir kitabı bulmuşum ya helal olsun bana??? O nasıl oluyor derseniz " beklenmeyen misafir" yazarın tiyatro oyunu olarak yazdığı bir eser. Okuduğumuz baskısı bu oyunun başka bir yazar tarafından romanlaştırılmış hali. Açıkcası tiyatro metni olarak okumak beni bozmazdı. Üstadın fare kapanı oyununun en uzun süre sahnelenen tiyatro oyunu olduğunu bilenleriniz vardır. Bu oyunda o kadar olmasa da uzun süre sahnelenmiş ve son sayfaya kadar katil belli değil. Ama ortada poirot veya miss marple gibi bir akıl küpü de olmadığından katilin nerdeyse kendini açıklamasıyla ortaya çıkışı eseri zayıflatıyor. Okuyup unuttuğum nice agatha christie kitabındam biri olacağını düşünüyorum

hanac

Kedidiro'dan sonra bende okumaya başladım.

... Ve Perde İndi'yi okuyorum.

Bakalım, 20 yıl önce okuduğum zamanki gibi etkilenecek miyim.

seastar1000

Ve perde indi ye bende başladım umarım begenirim diyorum kendime bakalım nasıl cikacak

seastar1000

Valla okuduğum zamana yazık oldu uyduruk diyeceğim ayıp olacak beğenmedim

hanac

Bir Agatha Christie okuma kampanyası vardı  :)

Ben de Seastar1000 abimiz gibi ... Ve Perde İndi'yi okudum.

Onun aksine ben çok beğendim.

1975 de yayınlanan son Hercule Poirot hikayesi ama 1940 larda yazıldığı biliniyor.

Bu hikayeyi okumak için Hercule Poirot'nun en az 5 ayrı macerasını daha önce okumak lazım diyebilirim yoksa Poirot anlaşılmaz. Acaba Seastar1000 abimizin okuduğu ilk Poirot hikayesi miydi ?

Poirot yaşlıdır artık ve sağlığı da iyice bozulmuştur. Tekerlekli sandalyede ve devamlı bakıma muhtaç halde yaşamaktadır.

Son bir olayı çözmek için bir pansiyonda bulunmaktadır, bunun için kendisinin yerine gözü, kulağı olacak eski arkadaşı / yardımcısı Hastings'i yanına çağırır.

Bu pansiyonda bir cinayet işlenecektir ama katil kim Poirot da bilmemektedir.

Poirot ölmek üzeredir ama beyni hala çok iyi çalışmaktadır.

Ve bunu da ispat edecektir.

İnanılmaz etkileyici finali ile beni yeniden etkilemiştir. İyi ki tekrar okumuşum.

seastar1000

Sayın Hanac dam alinti yapayım dedim de beceremedim
Evet ne yazıkki sevemedim bir turlu Agatha teyzeyi oysa ben çok Polisiye okuyan birisiyim eskilerden Georges Simenon i çok severim keza chesterton dan peder Brown öyküleri yada Conan Doyle okuyorum
Bu iş dünkü Ten ten paylaşımlarına benziyor galiba yani tanıdığım zevkine guvendigin kişilerin iyi güzel demelerine inanıyorum ama sen o zevki alamiyorsun

seastar1000

Kendime her ay bir Agatha Christie kitabi okuma hedefi koydum Bu ay ikinci kitabini okudum Daha once cizgi roman versiyonunu okumus olmama ragmen kitabi cok begendim herhalde tercumeden kaynaklanan bazi sikintilar vardi yanlizca
Haziranda isaallah ucuncu kitap diyorum

Ralph

Agatha Christie polisiye romanların zirve noktasidir. Hala bu kalitede bir polisiye yazarı çıkmadi.

On küçük zenci de tam bir klasik...

kedidiro

Yatılı okul yıllarımın bir yaz tatili sabahında erken uyandığımdan ses yapmayayım diye alıp evimizin bahcesinde okumaya başlayıp saatler sonra aile efradının "daha kahvaltıya niye gelmiyor bu çocuk. Sonra devam etsene"serzenişleri arasında elimden bırakmadan bitirdiğim kitap... Ne yazık ki sonraki yıllarda aynı tadı alma hayaliyle çok keçiboynuzunu da çiğnedim agatha teyzenin...

hennessy

Agatha Christie iyi eserlerinden biridir. Güzel bir film uyarlaması var. Agatha Christie sizi ters tarafa yatırıyor.

Ama zirve kitabımı bence tartışılır. Hala bir numaram Roger ackroyd cinayeti dir.