Scalped - Çizgi Düşler

Başlatan emre ozdamarlar, 08 Eylül, 2011, 20:06:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Son sözde Jason Aaron'ın da dediği gibi 10 cilt ve 60 sayı bitti.
   Biraz önce Scalped'i bitirdim. Kızılderililerin içinde yaşanan bir suç öyküsü. Kazanan kimse yok.
   Bence ince işlenmiş, güzel çizilmiş bir eser. Bu eseri bana tanıtan ve itkileyen başta Emre olmak üzere tüm dostlara teşekkürler.
   Önümüzde Fables, Ex machina, Planetary ve Y var, ama Vertigo'ya önce kısa bir ara verip diğer kitaplara da bir el atalım...

V

Scalped'i okuyorum.Seriyi yarıladım.Aaron ve Guera ikilisi harika bir iş çıkartmışlar.Böylesine sağlam bir öykü ve bu öyküye bu kadar yakışır çizimler..Henüz

okumayan varsa,kesinlikle başlasın derim..

"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

Alıntı yapılan: hanac - 08 Eylül, 2011, 22:41:03
Vertigo bu işi biliyor.

Hemen yayınlansın alırım.  :)

Tanıtım için teşekkürler Emre.

Bu sözü veren Herr Anaç umarım hemen alırsınız

Bu arada sözü vereli neredeyse 2,5 yıl olmuş abi.

hanac

Scalped'in bir Saguaro çakması olduğunu burada belgelerle açıklamıştık.  :)

Maşallah ikisi de aynı yayınevinden çıkacak.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

emre ozdamarlar

Scalped'in dizisi cekilecekmis galiba. Eger becerebilirlerse tadindan yenmez bu dizi.

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=52149

dean

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 15 Nisan, 2014, 02:35:20
Scalped'in dizisi cekilecekmis galiba. Eger becerebilirlerse tadindan yenmez bu dizi.

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=52149

Marvel sinemayı, Dc televizyonu ele geçirdi. Merakla bekliyorum.

dean

Scalped ilk cilt çıktı;

Mrtekin

Alıntı yapılan: hanac - 04 Mart, 2014, 18:17:30
Scalped'in bir Saguaro çakması olduğunu burada belgelerle açıklamıştık.  :)

Maşallah ikisi de aynı yayınevinden çıkacak.

Abi, cidden, bu arada, Saguaro'ya noldu, hiç adı sanı anılmıyo artık, 4 cilt aldığımızla kaldık.  :)

Scalped için de Çizgi düşleri tebrik ediyorum.

Bir DMZ kaldı. Onu da basan çıkar, bu Vertigo açılımı tutarsa.
They drew first blood...

pearl jam

ilk cildi okudum.Fazla uzatmak istemiyorum yorumum şu :  mükemmel  :)

seastar1000

cok begendım ılk cıldı ben cızgılerını begenmedıgım ıcın orjınal kıtaplara baslamamıstım kısmet turkce edısyona ımıs ısallah cabucak cıkar yenı sayılar

pearl jam

ferzan

Daha önce alakalı alakasız pek çok iletimde laf arasında tekrarlamışımdır...Aynı şeyleri bu kez kendi başlığı altında, bir kez daha zevkle tekrar edeceğim...

Frankofon'dan beklentimin düştüğü, fumettiden tat alamadığım ve git gide daha fazla gözüme batmaya başlayan şablonlarından nefret etmeye başladığım, comicslere ise tamamen sırt çevirdiğim ve mümkünse süper gücü ya da ekipmanı olmayan insani birşeyler okuma arzumu kaynak yetersizliği dolayısıyla korsan olarak internet üzerinden tatmin etmeye başladığım bir sırada, Emre Özdamarlar'ın tanıtımyla Scalped'tan haberdar oldum 2-3 sene önce...Ben okumaya başladığımda henüz 52. sayısı falan piyasaya çıkmıştı ve 60. sayıda sona ereceğini öğrenmiştim...Büyük bir zevkle takip etmeye başladım ve seri tamamlandıktan sonra tekrar tekrar okudum...Sonra bu ayarda başka Vertigo'lara kancayı attım ve Preacher'a daldım ama tüm zamanların en kült Vertigo'su Preacher bile beni Scalped kadar etkileyemedi...Belki önce Preacher'i okumuş olsaydım tam tersini söyleyebilirdim, bilemiyorum...Yine de Garth Ennis açık ara en favori yazarlarımdan ama Jason Aaron doğrudan ihtiyacım olan öyküyü yazmış...

Scalped bittikten ve neredeyse her 8 ayda bir 60 sayıyı tekrar tekrar okuduktan sonra bir daha bu ayarda bir çizgi romana zor denk geleceğimi çok iyi bildiğimden, zamanla bıkkınlık gelen çizgi romanlarıma geri döndüm ve onlarda gözardı ettiğim ve görebilmek için belli bir olgunluğa sahip olmak gerektiğini sonradan farkettiğim detayları daha iyi gördüm...Yeniden fumetti, comics ve frankofon toplamaya başladım...Hatta okumayacağım serileri bile almaya başladım...Beni çizgi roman alımına yeniden döndüren, bir okur ve koleksiyoner olarak tevazu göstermem gerektiğini öğreten ve hem kendimi, hem de beğenimi olgunlaştıran miladi bir eser oldu...

Belki sadece o an öyle denk geldiği için fazla kutsallaştırıyor olabilirim durumu ama ne bileyim, seriyal hikaye nasıl yazılır, nasıl bir giriş yapılır, paralel hikayeler ve geri dönüşlerle anlatım en ufak bir sekteye uğramadan nasıl devam ettirilir, esas çizeri dinlendirme amaçlı tek vuruşluk ya da birkaç bölümlük serbest hikayeler nasıl araya sokuşturulup seri nefes aldırılırken işlenen fevkalade detaylarla ana hikayeye enfes bir şekilde nasıl katkı yapılır, çok iyi bir şekilde gösteriyor...Scalped okuyanlardan ve okuyacak olanlardan ricam, haklı yayın periyodu dolayısıyla araya bir parça zaman girerek seri ancak tamamlanacağı için, Çizgili Düşler 10 cildi de çıkardıktan sonra ikinci kez aynı ciltleri bu kez arka arkaya okumanızı rica edeceğim...Bahsettiğim herşeyi çok net göreceksiniz...

İlla bir benzetme yapmak gerekirse, Breaking Bad'in en sert yanlarını alın, Banshee'nin (bilmem bilir misiniz, klişeleri ısıtıp çok orijinal bir şekilde rahatsız etmeden yediren enfes bir konu + aksiyon dizisidir ) ciddiyet kokan ve klişelerden arınmış her anını üzerine ekleyin, bir parça True Dedective'e şöyle bir Apocalypse Now serpin tuz niyetine...Tüm bu karışımı 1000 ile çarpın...Scalped'ın yakınından rahatlıkla geçebilir belki...Biraz abartı oldu sanırım ama aşağı yukarı hislerim bunlar... ;)

Jason Aaron'un kalemini sevmemin bir sebebi de, sanırım tıpkı Garth Ennis gibi, Amerikan kültürünün ve kafa yapısının ciğerini okuduğundan çok sert yaklaşıp eleştirmesi...Şu sıralar 6. sayıysı çıkan '' Southern Bastards '' isimli bir serinin yazarlığına devam ediyor...Çizer kadrosunda ise Andrew Robinson ve Jason Latoor var...Jason Latoor, Scalped devam ederken R.M Guera'nın ara verdiği sayılarda çizen, Davide Furno gibi bir destekleyici çizerdi...Şu anda ana seri çizeri olmuş durumda...Scalped'a katkıda bulunan Bernet gibi ya da Francesco Francavilla gibi ( bknz. Batman Kara Ayna ) sürpriz isimler de gelecek ilerleyen sayılarda...Bir detay daha vermek gerekirse, seriyi ve ana çizeri rahatlatma amaçlı 3 - 5 sayı çizdirilen ve Guera'dan sonra en çok göz dolduran başarılı çizer Davide Furno ise aynı zamanda bir Bonelli çizeri...Cassidy ve Saguaro'da çalışmış...Tesadüf o ki Presstij'in bastığı yeni Cassidy sayısında kendisin görebilirsiniz...Tabi Amerikan formatında, İtalyan formatına göre daha rahat ve sanatsal işler üretiyor...

Saguaro demişken, birbirinden gayet uzak iki çizgi romanı karşılaştırmak gerekirse: Scalped Barbar Conan ise, Saguaro en fazla Mickey Mouse ciddiyetinde kalır yanında...Aynı zamanda Saguaro, Scalped bitmeye yakın Bonelli bünyesinde temelleri atılmış ve yayına başlamış bir çizgi roman...Yani Scalped'tan etkilenme olasılığı 100'de 100 gibi birşey...Kalite olarak da şunun altını çizmek isterim...Değil tartışmak, iki eseri aynı cümle, hatta paragraf içerisinde kullanmak dahi abes olabilir...O kadar farklılar kalite açısından...Dolayısıyla hikayeye başlayacak olup da '' Amaan, Saguaro gibi miymiş?..Boşver canım... '' diye düşünerek başlamayan dostlar olursa boş yere başlamadıklarıyla kalmasınlar...

Biraz da R.M Guera'dan bahsetmek gerekirse, kendisi Sırp asıllı ve İspanya'da yaşayan 50 yaşlarına yakın bir abimiz...Jason Aaron'un sakalı dolayısıyla çizdiği tüm katil görüntüsünün yanında fazlasıyla babacan...Bu arada katil gibi dediğim Aaron da Scalped'ın ilk telifiyle evlenip doğan ilk çocuğuna Scalped'taki ana karakter Dashiel'ın adını vermiş mütevazi bir aile babası...İkili ilk kez Scalped'ın yayınından 3 sene sonra falan bir comic-con'da karşılaşıp yüz yüze tanışma fırsatı bulmuşlar...Tabi bunları ben de '' pelerinli ''den öğrendim... :)

Scalped serisi ile fazlasıyla dikkat çeken Guera, devam eden yıllarda Avrupa'ya da bazı işler yapmış ama benim en çok hatırımda kalan, filmden çıkarılan kısımlarıyla birlikte Tarantino'nun yeniden kurgulayıp ek sahneler yazdığı Django'nun 5 sayılık mini serisinin çizimleri...Bu çalışma esnasında film henüz gösterime girmemiş sanırım ve Guera tarif ve birkaç set fotoğrafı üzerinden aşağı yukarı filmdeki sahne ve karakterlerin neredeyse aynılarını kendi tarzıyla başarılı bir biçimde sayfalara aktarmış...Nette gezinirken İnglorious Bastards için yaptığı çizimlere de denk gelmiştim...Şu sıralar Interstellar'ın prequel'ini hazırlıyor sanırım...Çizgilerine çok net aşık olduğum birkaç adamdan biri...Scalped'ın karakter çizim ve aşamalarıyla ilgili yaptığı çalışmaları nette aratarak görebilirsiniz, zira ben hala daha fotoğraf yüklemeyi bilmiyorum... ??? :-\

Gene destan yazmışız upuzun...'' Cumartesi Gecesi Ateşi '' işte... :) Scalped'ı sabaha kadar övsem yeridir ama burada kesiyorum artık...Kaliteli ve sağlam bir hikaye okumak isterseniz, kült filmlerde rastlanacak türde ender görülen bir anlatım ve kurguya tanık olmak isterseniz, dozunda aksiyon ve bol kepçeden sertlik ve rahatsız edici hayatın içinden detaylarla derin karakterizasyonlara doymak isterseniz Scalped sıradışı bir deneyim olacaktır...Umarım dizisi de hakkıyla çekilir, böylece bu güzel hikayeyi daha fazla insan tatmış olur...

Not : '' Scalp '' kafa derisi demek...Fiil haliyle de kafa derisi yüzmek anlamına geliyorsa, '' ed '' takısı eklendiğinde '' Kafa Derisi Yüzülmüş '' ya da '' Kesik '' tarzında bir anlama mı tekabül ediyor hala daha çözebilmiş değilim..Sanırım Türkçe'ye aynı etkiyle çevrilmesi zor kelimelerden biri...Öte yandan konunun içeriği ve bu yakıştırmayla olan mecazi paraleliği göz önüne alınırsa, kesinlikle daha iyi bir başlık olamazmış...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pearl jam

Scalped la ilgili harika bi değerlendirme olmus dorukhan, soylediklerinin hepsine katiliyorum . Cok iyi, cok farkli bir cr ile karsi karsiyayiz.

** resim yuklemek aslinda cok kolay : internetteki bir resmin  uzerine sag tiklayip resim url sini kopyala yap sonra ileti gonderme sayfasinda mona lisa simgeli resim kutucugunu tikla, cikan(  img) yazilarinin arasina bas ve kopyaladigin url yi oraya yapistir. Iste bu kadar

NIC

Dorukhan kitabı daha okumadım ama öyle itkiledinki okumadan sevdim diyebilirim.Tespitlerini çok güzel kaleme alıyorsun bende aynı şeyleri hissetsemde senin gibi değerlendiremiyorum.Bu sebeple nitelikli paylaşımlarını daha fazla bekliyorum.