Kit Taylor - HOZ

Başlatan hanac, 10 Kasım, 2011, 19:06:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aa

Teşekkürler Sami bey, ne yazık ki seri çok erken bitti...
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Alıntı yapılan: aa - 11 Aralık, 2019, 17:07:31
Teşekkürler Sami bey, ne yazık ki seri çok erken bitti...
Gerçekten de öyle oldu. Kit Taylor son sayısına kadar yayınlanıp tamamlanmalıydı. Kaldığı yerden devam edilmesi en büyük dileğimiz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Mister No emekli olduğuna göre Kit Taylor Lal Kitap tarafından yayınlanmalıdır. Bu işi de ancak onlar başarır. Lal Kitaptan Kit Taylor istiyoruz.

s.b

Buyrun Lal Kitap için ankete.

orhan şafak

Evet lal kitap kit taylor çıkarsın diyerek ankete katılıyorum.

s.b

Oylama hiç iç açıcı değil.

Hastasıyım abi. Almayan namerttir.                 5 (38.5%)
Ya git işine kardeşim. Kim okur onu be.           6 (46.2%)
Acaba alır mıyım almaz mıyım bilemedim.        2 (15.4%)

darkwood

Lal Kit Taylor çıkarsın. dedim.  8)
Darkwood Sakinleri..

aa

Ben de LAL çıkarsın dedim..
Esse Gesse Hayranı...

Nemo

Özel Alfa Ajanı

orhan şafak

Kit taylor almak istemeyenler kesinlikle çizgi romana sonradan başlamış daha çok uçan kaçan okumuş belli bir jenerasyona sahip kişilerdir eh ne yapalım biz azaldık onlar çoğaldı yapacak bir şey yok malesef.

ferzan

Kit Taylor sevenlerin, bu seriyi hakkınca tamamlayabilmiş olmasını isterdim...O sebeple umarım bir gün dilekleriniz gerçek olur diyerek başlamak istiyorum...

Ben aslında bir üstte Orhan Şafak Bey 'in söyledikleri üzerinden bir şeyler yazmak istiyorum, bu iletiye onun son mesajı ilham verdi diyebilirim... :)

Öncelikle katılmadığımı söylemek istiyorum...Ben çizgi roman okumaya fumetti ile başlayıp hemen ardından comicslerle de tanışan ama uzun bir süre fumetti + comics beraber götürüp bir dönem çizgi romandan kopup son 6 sene itibariyle de her ekolü ayıla bayıla okuyan biriyim...Fumetti okurluğu adına kendi jenerasyonumun son Mohikanlarından biri olduğumu düşünüyorum 32 yaşım itibariyle...Fumettiyi ne kadar seviyorsam, fumettinin hor görüldüğü diyaloglara da o kadar içerliyorum...Aynı şekilde eski tüfeklerin comics alemini "uçan kaçan" olarak çok üstünkörü nitelendirmesini ya da manga sevmeyen okurların mangayı "boncuk göz" diye basite indirgemesini de yadırgıyorum...Keza, bağımsızların ya da standart dışı alternatiflerin "amatör" sanılması da bir diğer içerlediğim nokta...

Kit Taylor meselesine gelirsek...Fumetti alemi aslında tek bir ekolden ibaret değil...Birkaç ekol var ki bunların bizde en bilineni EsseGesse üretimleri ile Bonelli üretimleri...Konuya uzak olan dostlar için not düşme ihtiyacı duyuyorum; EsseGesse üretimleri bizde Tommiks, Teksas, Kinowa, Kaptan Swing, Tom Braks ve saire...Bonelli ekolü üretimleri ise Teks, Zagor, Mister No, Martin Mystere, Julia, Dampyr, Nathan Never, Ken Parker, Büyülü Rüzgar, Dylan Dog ve daha nicelerini kapsıyor...Bir de arada varlık göstermiş olan Dago, Jon Doe, West, Jeriko, Judas vs. gibi seriler var...Kit Taylor da bunların arasında...Bu serilerin kimi bizde yayınlandı, kimi de yayınlanmadı...Fumetti alemi İtalya 'da daha bir yığın örnek var eskilerden ve yenilerden...Çok kabaca bu şekilde bir parantez açmak istedim...

Ben hiçbir zaman EsseGesse üretimlerinin tutkunu olamadım, hatta bir dönem düşmanıydım...Çoğu abimizin çizgi romanla tanışması Tommiks-Teksas ile olmuştur ve bu yüzden nostaljik bir duygusallıktan ötürü gönül bağları vardır...Ben çizgi romanla EsseGesse değil, Bonelli fumettileri ve birkaç numunelik comics + frankofonla başlamış olduğum için EsseGesse üretimleri bana her zaman aşırı çocukça geldi...Kötü karakterin ilk sahnede gudubet yüz yapısından belli olduğu aşırı derecede siyah-beyaz mantıkta (renk değil kastım), hiç griye kaymayan çocuksu bir kafa yapısında geldi oldum olası...Çocukken bile sevemiyordum...Buna karşılık benim gönlümde fumettinin tek tanımı olan Bonelli üretimlerini ise 8 yaşımda da, 80 yaşımda da zevkle okuyacağımı biliyorum...Benim fumetti hamurum Bonelli ile yoğruldu çünkü...Eski tüfeklerin ise hem EsseGesse, hem de Bonelli ile yoğrulduğu için onlar açısından fark etmeyecektir...Ben de sevmememe rağmen zamanında gönül bağı oluşmuş abilerin yaşanmışlıklarına olan sempatimden ötürü senede bir cilt okuyamasam bile Tommiks-Teksas takımlarımı ve bir noktaya kadar Kaptan Swing takımlarımı yaptım, arşivim onlarsız kalsın istemedim...Eskiden olduğu gibi şimdi de arada sırada EsseGesse üretimlerini elime alıp kendimi eski tüfeklerin yerine koymaya çalışarak yaşamadığım bir nostaljiyi tatmaya çalışıyorum...Ne var ki ısrarla beni yakalayamıyorlar...Hatta yakalamaya en müsait olan Teksas ile Kaptan Swing 'ten kısmen tat alsam da Tommiks ve Kinowa 'dan, hele hele Tom Braks 'tan tiksiniyordum diyebilirim...İşte Kit Taylor da benim için o kümede, yani Bonelli olmayan kümede..Merak ettiğim ve bazılarını severek okuduğum (Judas gibi) bağımsız kümede de değil...

Fumetti seviyorum, fumetti western seviyorum, hatta hastasıyım, lakin Kit Taylor 'ı hiç okumadım...Muhtemelen daha da okumayacağım...Çünkü bir rangerin maceralarını okumak isteseydim gerçekten bu alanda en kalitelilerden biri olan Teks 'i okurdum ki zaten senelerdir okumaya devam ediyorum coşkulu bir şekilde...Zagor 'u seviyorum, Ken ile Büyülü benim göz bebeğim ve miladımdır, apayrı tutuyorum onları...Ama bunlar varken ve zaten hali hazırda bana western ile verilecek her olasılığı en kaliteli bir şekilde verirken, Kit Taylor gözümde Tommiks 'in bile gerisinde kalıyor...Hani, Karaoğlan okuyorsam aynı dönem çıkmış imitasyonları Akbulut ya da Bahadır 'ı okumaya gerek duymayacağım gibi Teks ve saire varken de Kit Taylor okumak sadece benim için zaman kaybı olacaktır...Ayrıca geçmişte okuyup şans vermeye meylettiğim bir dönemde de yanındaki karikatürize bıyıklı ve burunlu karakteri de görür görmez ışık hızıyla uzaklaşmıştım...O dönemin pek çok çizgi romanında, hatta yerli üretimlerde bile ana karakterin ağırbaşlılığını dengeleyen mizah unsuru yan karakterler vardır ve bu karakterler ana karaktere tezat bir şekilde deforme de edilir her daim ama Kit Taylor 'daki o kaytan bıyıklı koca burunlu tip beni her zaman itti ve seriyi ciddiye almamı engelledi...

Bunlar, Kit Taylor okumama konusunda kendi sebeplerim...O sebeple almayı da, okumayı da düşünmedim ama Kit Taylor 'un ilgi çekmemesini tamamen de jenerasyona bağlamamalıyız diye düşünüyorum...Sizlerin geçmişinizde ve nostaljilerinde çok değerli bir yere sahip olduğunu biliyorum ki tam da bu sebepten ötürü ben de buna saygı duyuyorum ve Kit Taylor 'ın külliyatının tamamına sahip olmanızı gönülden istiyorum ama bir fumettici olarak beni bile itmişse, emin olun bu yayını kayda değer kılan tek şey sizlerin değerli nostaljisidir...Orhan Şafak Bey 'in çıkarımına tam olarak katılmadığımı; yani başka bir tabirle durumun aslında "eski güzel günler" den ve şimdinin "dinamik varoluşu" mantığından ibaret olmadığının altını çizme ihtiyacı duydum...

Umarım bir gün Kit Taylor 'a layığınca bir külliyatla kavuşursunuz ve biz de sevincinize katılıp alkış tutarız ama o gün gelene kadar ne olur Kit Taylor 'u değeri bilinmemiş bir çizgi roman gibi görmekten ziyade bu konuda değerli olan tek noktanın sizlerin geçmiş yaşanmışlığı ve nostaljileri olduğunu hatırlatmak isterim...Zannedersem tam da bu yüzden anket sonuçları bu şekilde olsa gerek...

Yanlış anlaşılmak istemem, başlığı trollemek için yazmadım bunları...Kampanyanıza canı gönülden destek veririm, hatta çıkarsa ve kenarda param olursa bir nostaljiye destek olmak adına alabilirim de...Bu iletiyi sadece Orhan Şafak Bey 'in konuya dair iyi niyetli sitemine karşılık kendi penceremden az daha detaylandırmak suretiyle açmak istediğim için yazdım...Başlığın gidişatına ya da Kit Taylor okurlarının motivasyonuna olumsuz etki edecekse derhal silmeye ve peşinen özür dilemeye hazırım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Bilal ceylan

Kit Taylor'u ben de zaman zaman okumaya calışıyorum, arada bir sayısını elime alıp bu kapağı ilk ne zaman ve nerde görmüştüm diyerek eski anıları tasnif etmeye çalışıyorum, o anlarda çoktan unuttuğum bazı şeylerde gün yüzüne cıkıverince tam bir nostalji turu oluveriyor, her kahramanın hayatımızın bir döneminde bizim için vaz geçilmez olduğu anlar olmuştur, yaş 46 olunca insan hepsinden katıveriyor.

Kendine biraz, böyle olunca da kit taylor suz olmuyor tabi, seveni de var sevmeyeni de ama en nihayetinde bir dönem bizleri peşinden sürüklediğini unutmamak gerekiyor.

orhan şafak

Sayın ferzan eleştirilerinizi çok nazikhane bir şekilde incitmeden kırmadan yaptığınız için öncelikle teşekkür ediyorum şunu da belirteyimki ben de kimseyi rencide etmek istemezdim ama siz de bizlerin döneminde okumuş olsaydınız daha doğrusu o dönemlerde çocukluğunuzu veya gençliğinizi yaşamış olsaydınız görüşleriniz  daha değişik olurdu bizler de farkında olduk bazı şeylerin ama insanlar bazen alışkanliklarından vazgeçemiyor.Bizler için kit taylor ve Tom braks sınırlı sayıda basılıp seri tamamlanabilirdi aslında .Selamlar.

Nomad

Dostlar bu seri kaçıncı sayıya kadar fasikül kapaklı yayınlandı?
Hani şu kuşe kağıda harika fasikül kapaklı olanlar kaç sayı?

Nomad

Öğrendim.
İlk 6 cilt fasikül kapaklıymış.