Lilith - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 21 Ekim, 2011, 20:29:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

İnsanin insana ettigini, lilith cok guzel anlatir, cizimler ve hikaye, harika. Cizgi dusler, cok guzel bir is yapiyor, bu seriyi devam ettirmekle.
They drew first blood...

pardus88

Mısırda geçen son  macerasında tarihi hata vardı  osmanlı değilde memlükler varmış gibi gösteriyordu çizgiromanlarda genelde  müslüman ve türk düşmanlığı var mesala kızılmaskede haydutlar hep arap olur  birçoğundada türkler çok az geçer ondada hep kötü gösterilir

kalidor

İtalyan çizgiromanlarının İtalya'dan sonra en çok okunan ülkelerden biri Türkiye olmasına rağmen bize karşı bir jestleri yok. Bunun yerine fırsat buldukça dokunduruyorlar. Martin Mystere'nin bir milyon macerasından kaç tanesi Türkiye'de geçti mesela? Batı'da ırkçılık adamların genlerine işlemiş, yapacak bir şey yok..
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Daha üçüncü sayıda Martin İstanbul'a ardından Ağrı'ya gider. 120. Sayıda Milliyet Gazetesi'nden bahseder. Angie'li maceralardan biri de yanlış hatırlamıyorsam İstanbul'da geçer.
   Dampyr bir macerasında (sanırım 39 idi) Rumeli hisarında bir vampir ile dövüşür.
   Julia da kitabında Nazım Hikmet'ten alıntı yapar.
   Az ama yok değil.

alan ford

Alıntı yapılan: rumar80 - 23 Temmuz, 2014, 20:37:14
  Daha üçüncü sayıda Martin İstanbul'a ardından Ağrı'ya gider. 120. Sayıda Milliyet Gazetesi'nden bahseder. Angie'li maceralardan biri de yanlış hatırlamıyorsam İstanbul'da geçer.
   Dampyr bir macerasında (sanırım 39 idi) Rumeli hisarında bir vampir ile dövüşür.
   Az ama yok değil.

Nuh'un gemisini bulduğu macera değil mi. Banka adları bile vardır geri planlarda. Lakin askeri helikopterin pilotunun ermeni olması gibi maalesef bizde olması imkansız durumlarda vardır.. Bu arada Martin dışında İtalya'ya sık sık uğrayan fumettici var mı. Dampyr daha çok balkanlar ve orta avrupa'da dolaşıyor , Mister No'nun yolu benim bildiğim 1 kez düştü İtalya'ya , Teks , Zagor zaten hiç uğramadı ki Zagor'un Avrupa kıtasında da mesaisi vardır. Yani adamlar kendilerine jest yapmıyor ki bize yapsınlar. Bu arada batıda ırkçılık adamların genlerine işlemiş lafı bizatihi bizim genlerimize işlemiş ırkçılığı ele veriyor ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 23 Temmuz, 2014, 20:37:14
...
...

Önce Türkçe'den İtalyanca'ya, sonrasında da İtalyanca'dan tekrar Türkçe'ye çevrildiği için çevirmen Nazım Hikmet'in hangi dizeleri olduğundan emin değildir, sadece onlar olduğu tahmin edilmektedir. Bu da bana çok garip gelen lüzumsuz bir ayrıntıdır.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Martin amcaya haksizlik etmeyelim, backgroundda birseyler yapilsa bile, martin amcanin karakteri cok saglamdir.

Maceralarin turkiyede gecmemesi, acaba, turkiyenin kendini oteden beri kendini tanitamamasindan ileri geliyor olabilir mi? Mesela, italya gizemleri gibi, turkiye gizemleri senaryolari calisilip, bonelliye gonderilse idi, ya da bonelli yoneticiler, yazar cizer tayfasi turkiyede iyi bir dip bucak gezdirilse idi. Bu konuda ciddi sikayet yazilari yazsa idik? Biraz pazarlama ve ustunde ciddi durma isleri, bence, turkiye kendisindeki potansiyeli maalesef iyi tanitamiyor.

Benim gercekten sıkı entellektuel arkadaslarim bile, turkiyeyi, bir, ortadogu ulkesi goruyorlardi, mal mal soru sorup duruyorlardi, istanbulu gorunce dipleri dustu, buyrun buradan yakin, yani, en akillilari boyle ise...

Martinin ince belli turk cayi ictigini de goruruz, bir gun, belki de...
They drew first blood...

pizagor

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 24 Temmuz, 2014, 10:37:31
...
Benim gercekten sıkı entellektuel arkadaslarim bile, turkiyeyi, bir, ortadogu ulkesi goruyorlardi, mal mal soru sorup duruyorlardi, istanbulu gorunce dipleri dustu, buyrun buradan yakin, yani, en akillilari boyle ise...
...

Şimdi yazacaklarıma tepki verebilirsiniz arkadaşlar ama samimi düşüncem bu.

Türkiye'nin bir Ortadoğu ülkesi olarak algılanması teknik olarak doğrudur. Çünkü İngilizlerin ortaya çıkardığı bu kavrama göre Anadolu toprakları Ortadoğu'nun içindedir. Terminolojiyi bir kenara bırakırsak Türkiye'yi ortadoğu olarak gören ülkeler için konuşuyorum bizi oralarda savaş sonrası ilk temsil eden insanlarımız da maalesef çoğunlukla eğitimsiz, cahil, Avrupalı olmaktan gayet uzak, görüntü olarak da hala ortadoğu esintili kişilerdir. Sırf onlara bakarak bile Türkiye Balkanların orta yerinde olsa yine Ortadoğu ülkesi olarak algılanırdı. Bu ülke olarak bizim şanssızlığımızdır.

Bu arada wikipedia Türkiye'yi Ortadoğu haritasına dahil ederken ve Türkçe olanı vikipedi hariç tutmuş. Herhalde Türkçe metin, benim gibi kendini Ortadoğulu görmeyen, bu dayatmayı kabul etmeyen biri tarafından yazılmış.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Bu konu cok tartisilir ama ben konuya cok dar bir acidan bakip, bize konulan tum bu ismarlama ve kasitli olumsuz tum yaftalari parcalamak gerektigine inananlardanim. Ne olursa olsun oncelikle, degerlerimizi anlatabilmek icin cok dogru bir algi calismasi yapilmasi lazim, bunun da en guzel ve kestirme yolu, maalesef en dezavantajli oldugumuz edebiyat, kultur, sanat faaliyetlerinden geciyor.

Tipki marka calismalari gibi, İnsanlarin beyinlerine girip, dogru Turkiye algisini nasil yerlestirmeliyiz, bu acidan bakarsak, bence, daha verimli sonuclar aliriz.

Martinin, mesela, soyle, nefis bir İstanbul macerasi, ki, gizem acisindan italyaya ve diger yerlere basar, olamaz mi? Bu ne kadar olumsuz seyi degistirir, aslinda.

They drew first blood...

pardus88

lilith in türkiye de basılmayan iki yeni macerası çıkmış ilki cadılıkla alakalı resimden anlaşıldı kadarıyla ikincisi aztekler le alakalı Hernan Cortes in meksikayı işgalini anlatıyor zannedersem basılırsa güzel olur ikili bir cilt

Mrtekin

They drew first blood...

köstebek

2015 sonbaharında ölmez de sağ kalırsak hep birlikte okuruz...

Ralph

Harika, cesur ve ayrıntılı çizimler, kaliteli öyküler... Ama her okuyuşumda bir şey eksik diyorum, çözemedim bir türlü...

Tavsiye ederim herkese... Çizimler bu denli kaliteli olunca siyahbeyaz ne de güzel oluyor.

haziran00

Nemo

14- Dogal Afet Cagi

1930'lu yillarda Avrupa'da kaos hakimdir. A.B.D. henuz Ingiliz somurgesi altindadir. Dogu kiyilari ise Japon etkisi altindadir. Iste Lilith, boyle karisik bir zamanda karsimiza Alman bir ucak pilotu olarak cikar.

Özel Alfa Ajanı