Gambit - Orjinal Cizim Koleksiyonu

Başlatan Gambit, 25 Kasım, 2011, 22:16:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Adamın elinde Ernie Chan felan var yaw :o Ben de Conanperverim diye dolaşıyorum. Yunus Meyra ve Gambit'in son 1 haftadaki paylaşimlarından sonra forumdaki bilirkişiliğim sarsıldı :'(
Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

yok daha neler Kalidor ..senin conan ve yayınlarına katkın yanında bizimki ,"bir kaç fotoda hulk okuyan" Tommikser'in Hulk sempatisi  ;)  gibi kalır  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

haysat

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 04 Kasım, 2013, 00:00:21
yok daha neler Kalidor ..senin conan ve yayınlarına katkın yanında bizimki ,"bir kaç fotoda hulk okuyan" Tommikser'in Hulk sempatisi  ;)  gibi kalır  :)

Güneş'im bu çok sertti galiba ,sen hala yaşıyormusun.

Bence "Evet bende bir Hulk severim " diyerek noktayı koy. :) :) :) ;)
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Gambit

Begeniler icin tesekkurler arkadaslar

Alıntı yapılan: hanac - 03 Kasım, 2013, 23:34:58
Bro bunu çerceveletip duvara astın mı ?

Evet ise, duvarda nasıl durduğu ile ilgili de bir foto isterim.

yok bro, elimdeki her seyi cerceveletemiyorum henuz, yer yok zira buna gelmeden Conan uzerine daha neler var neler diyerek kalidor a bir GICIKLIK yapayim diyecegim dermisim ;D :P

saka bir yana, bu henuz cerceveli degil, ileri de bir Conan sergisi acacak olursak cerceveletirim saniyorum, yoksa durur dosyada kuzu kuzu.

Kalidor, Conan uzerine paylasimlar devam edecek, ama senin bilgin apayri bir konu dostum. Ben detaydan cok yazar cizeri biliyorum kabaca, sen detay olarak hakimsin olaya, paylasimlarini zevkle okuyoruz.  Yunusmeyra nin da katkilari daha once yazdigim gibi cok tamamlayici, teseekkurler tekrar :)

Gambit

Alıntı yapılan: kalidor - 03 Kasım, 2013, 23:39:17
Adamın elinde Ernie Chan felan var yaw :o Ben de Conanperverim diye dolaşıyorum. Yunus Meyra ve Gambit'in son 1 haftadaki paylaşimlarından sonra forumdaki bilirkişiliğim sarsıldı :'(

bu arada ilginc bir bilgi de paylasayim ilgilenenler icin

bu tam sayfa Ernie Chan cizimi cok guzel ve buyuk ve etkileyici duruyor ama koleksiyon ve deger acisindan, en degerli parcalar, John Buscema nin cizdigi Kara Kiyilarin Kralicesi serisi (Barry Windsor Smith in ilk sayilarinin haric tutarsak)

O Amra li mesela ic sayfa, Ernie Chan in fiyatindan 3 kat daha pahali ornek olarak kiyaslama vermek gerekirse

avens

Sevgili Gambit benimkileri gördü, henüz çok yolun başındayım ama her seriden 1-2'şer tane bende de bulunuyor.
Elimdeki en değerli olan Şahap Ayhan'ın 1950'lerde çizdiği Safiye Sultan sayfası ama malesef bu foruma resim eklemyi bilmiyorum ve eklemek için yazılanları okuduğumda da çok karışık geldi :)
selamlar, sevgiler

avens

"Şahap Ayhan"

"1926 Yılında İstanbul'da doğan Şahap Ayhan 1953 yılında ilk tek kahramanlı Türk çizgi roman dergisi Köroğlu'nu Galip Bülkat'la birlikte çizdi, Köroğlu'nun yayını 40 sayı sürdü.

Resimle İstiklal Savaşı", "Baltacı ve Katerina", "Safiye Sultan", "Kleopatra", "Çiçi", gibi çok sayıda çalışmalar yaptı.

Kazanova, Don Juan, Denizaltı Korsanları, Arzın Merkezine Seyahat, Dede Korkut, Alpaslan, Şeyh Şamil, Rasputin, Kara Orkun, Kara Pelerin, Akbulut, Tengiz, Hacı Bektaş-ı Veli, Gazavatlı Hayreddin Paşa gibi çeşitli konularda çizgiromanlar yaptı. Bilimkurgu tarzı çizgiromanlar hazırlamasında, ünlü çizer Alex Raymond'un Türkiye'de "Baytekin" adıyla yayınlanan Flash Gordon'un okunup sevilmesinde büyük rolü oldu. Çizgi romanlarda ışık ve gölgeyi en iyi kullanan çizerimizdir.
Kara ORKUN adlı Türk Kahramanının maceraları 1973 yılında sinemaya uyarlanmıştır."

alan ford

Alıntı yapılan: avens - 14 Kasım, 2013, 08:07:29
Sevgili Gambit benimkileri gördü, henüz çok yolun başındayım ama her seriden 1-2'şer tane bende de bulunuyor.
Elimdeki en değerli olan Şahap Ayhan'ın 1950'lerde çizdiği Safiye Sultan sayfası ama malesef bu foruma resim eklemyi bilmiyorum ve eklemek için yazılanları okuduğumda da çok karışık geldi :)
selamlar, sevgiler

Eğer facebook hesabınız varsaçok kolay aslında. Resmi face' yüklüyorsunuz. Resmin üzerine tıklayıp url'sin kopyalıyorsunuz. cevap yazarken yukarıda beliren seçeneklerden mona lisa'ya tıklayıp arasına kopyaladığınız URL'yi yapıştırıyorsunuz. Face yoksa gerçekten karışık :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

avens

Çok tşk.ler...
Deneme 1-2 ses...

Üstat Aslan Şükür yorumuyla Nasreddin Hoca....
Takma sakal çıkar, kavuk atılır, heybeden silahı çıkartır ve Mister No'ya dönüşür...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: avens - 14 Kasım, 2013, 08:50:51
"Şahap Ayhan"

"1926 Yılında İstanbul'da doğan Şahap Ayhan 1953 yılında ilk tek kahramanlı Türk çizgi roman dergisi Köroğlu'nu Galip Bülkat'la birlikte çizdi, Köroğlu'nun yayını 40 sayı sürdü.

Resimle İstiklal Savaşı", "Baltacı ve Katerina", "Safiye Sultan", "Kleopatra", "Çiçi", gibi çok sayıda çalışmalar yaptı.

Kazanova, Don Juan, Denizaltı Korsanları, Arzın Merkezine Seyahat, Dede Korkut, Alpaslan, Şeyh Şamil, Rasputin, Kara Orkun, Kara Pelerin, Akbulut, Tengiz, Hacı Bektaş-ı Veli, Gazavatlı Hayreddin Paşa gibi çeşitli konularda çizgiromanlar yaptı. Bilimkurgu tarzı çizgiromanlar hazırlamasında, ünlü çizer Alex Raymond'un Türkiye'de "Baytekin" adıyla yayınlanan Flash Gordon'un okunup sevilmesinde büyük rolü oldu. Çizgi romanlarda ışık ve gölgeyi en iyi kullanan çizerimizdir.
Kara ORKUN adlı Türk Kahramanının maceraları 1973 yılında sinemaya uyarlanmıştır."

usta biliyorsunuz 1940'ların sonlarında (çocuk haftası dergisi) Ayhan Erer'le beraber ürettiği çizgi romanlardan birinde ("Atilla geliyor!" adlı macera..) ilk "tarkan" karakterinin ve tiplemesinin yaratıcısıdır..yanlız ufak bir farkla bu kahramanın ilk ismi "tarkans"tır (aşağıdaki görselde 1 no'lu resim Sezgin Burak'ın "tarkan"ına diğerleri ise Şahap Ayhan ve Ayhan Erer ikilisine aittir..)

dediğiniz gibi rahmetli "usta" ilk "tek kahramanın" maceralarından oluşan ve yerli yazar ve çizerlerle üretilen çizgi roman, "köroğlu"nun da çizeridir..zamanın ünlü çizgi roman yayıncısı Alaeddin Kıral,40 sayı sürecek bu dergiye bir çok ilkleri yaşatmış ve bu ilkler ve "özenli yayıncılıkla" ilgili ;"köroğlu nasıl hazırlandı?" başlığıyla hazırladığı sayfalarla ,okuyucusunu bu çizgi romanın yayınlanma aşamaları konusunda bilgilendirmiştir.. (bu fotoğraflı bir kaç sayfa süren tanıtımda ; "senarist" Kenan Orkan ve Alaeddin Kıral karşılıklı sohbet ve "karar aşamasında" görülmekte,senaryonun çizerlerce (Şahap Ayhan ve Galip Bülkat) çizilmesine , balon yazılarının ayrı biri tarafından (Orhan Alkaya) özenlice yazılmasına,sayfalarda "Türk işi motiflerin" ayrı asistanlarca çizilmesine (Mukadder Güvenmez..), mizanpaj çalışmasına (Hikmet Alp) ve çinko kalıplar üzerinde baskı öncesi Pietro Carlotti ustanın renklendirmelerine kadar fotoğraflı bilgi sunulmaktadır..ayrıca yayının her sayısında özenlice bu yazar-çizer ve teknik kadronun tam bir listesi okuyucuya sunulmaktadır..bu derece özenli üretim ve yayıncılık faaliyeti ,1953 yılı  ve sonraki uzunca yıllar boyunca Türk çizgi romancılığı açısından bir "yüzakı" ,aynı zamanda ileri düzeyde bir "profesyonellik" örneği olmuştur..

"köroğlu nasıl hazırlandı?" sayfalarından bir örnek..

elinizde bir "Şahap Ayhan" orjinali bulunması çok güzel ve "özel"..ilginçtir binlerce sayfa çizgi roman ( çizgi bantlar dahil..) üretmiş ustalarımızın orjinalleri konusunda sadece biz değil ,çoğunlukla,  kendileri ( yaşarlarken..) bile haberdar değillerdir..mesela Suat Yalaz okurlara dergi sayfalarında (karaoğlan..) verdiği cevaplarda pek çok macerasının orjinal sayfalarının olmadığından,yerlerini bilmediğinden,"bir gün bir koliden çıkma ümidinden" bahseder durur  ;) bu açıdan bulunan ve satın alınan her orjinal bizim için Türk çizgi roman yayıncılığının arşivlenmesi ve hatta "bilinmesi" -ki her gün çizgi roman sanatçılarımızın "kaybolmuş","unutulmuş" bir çalışmasıyla karşılaşmak mümkündür..) yolunda bir adımdır da.. ayrıca "elde bulunan" bu orjinaller sayesinde koskoca bir ülkenin nesillerce okuduğu çizgi romanlara ve üreticilerine de duyduğumuz saygıyı ve sevgiyi göstermiş,bir çoğu için geçte olsa sahip çıkmış olacağız..(ya da böyle olması "yakışır"..)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

avens

Sevgili Gambit'in izniyle, bir başka paylaşım daha yapayım:

Aslan Şükür yorumuyla bir Bonanza kapağı...

Gambit

Alıntı yapılan: avens - 14 Kasım, 2013, 08:07:29
selamlar, sevgiler

Yolun sonu yok zaten dostum, bir yerden baslayip koleksiyona bu sekilde renk katmak en guzeli

Cizgi romana gonul vermis herkese ben en azindan bir adet orjinal kapak cizimi veya ic sayfa cizimi alip cerceveletip sergilemelerini oneririm siddetle, ayri bir zevk

Gambit

Milliyet cocuk dergisinin 1984 senesinde cikmis 4. sayisinin kapagi

Gambit

Omer Muz ustatdan, Milliyet cocuk dergisinin 1984 senesinde cikmis 4. sayisinin kapaginin orjinal cizimi