Posta pullarında çizgi roman karakterleri

Başlatan hanac, 04 Şubat, 2012, 20:11:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaşlar bu yazı caretta tarafından hazırlanmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Pek çok ülke posta pullarında çizgi roman karakterleri kullanmışlardır. Ben tüm koleksiyonumu taramadım. Ayrıca bazı karakterler de masal veya çizgi film karakteri olabilir. Onun için bu başlığı Türkiye, İngiltere, Belçika, Avusturya, İtalya, Kanada ve ABD ile sınırlı tuttum.

İlk serimiz Türkiye'den 1991 yılında P.T.T.tarafından çıkarılan 500 liralık pulda Cemal Nadir Güler'in yarattığı karakter 'Amcabey' ve 1000 liralık pulda da Turhan Selçuk'un 'Abdülcanbaz' karakterlerini görüyorsunuz. 2006 yılında da 4 pulluk seride Suat Yalaz'ın 'Karaoğlan'ı var. Fumetti başlığına gelince: İtalya'nın 1996 yılında çıkardığı seride 'Tex' ve 'Corto Maltese'görülüyor.

İngiltere'nin çıkardığı pullarda 'Dr Jekyll, Mr Hyde, Sherlock Holmes ve Dr Watson var. Diğer iki puldan omuzunda papağan olan korsan galiba 'Define Adası' adlı romandan alınma.Diğer puldaki uzaylı karakteri çıkaramadım. 50 kontorlük İtalya telefon kartında da Mandrake var.

80 yenlik 10 pulluk seri ise Japonya'dan. Manga karakterleri mi bilmiyorum. Bu seriler 2000'li yıllarda çıkarıldı.

45 centlik 5'li strip ise Kanada'dan. Ben bir tek Süpermen'i biliyorum. Diğerlerini arkadaşlar yazsın. 32 centlik 5 ABD pulunda da Gordon ve Flash var.

Frankofonlara gelince: Red Kit, Tenten, Şirinler bildiklerim.0.58 centlik Avusturya Österreich pulundaki 'The Philis'i hiç bilmiyorum. 1999 0.42 centlik Belçika pulunda ise JacquesLaudy'nin karakterleri Hasan ve Kadour var.

darkwood

Bu pullara hiç rastlamadım ama gerçekten güzellermiş.
Zagor, Mister No ve Marti amcanın pulları da çıkmışmı?
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

çizgi romanın toplumlardaki ağırlığının bir göstergesi :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

DAMPYR

Bizdede Karaoğlanın pulları çıkmış.Demekki Belli bir süre çizgi roman hayranlığı etkisi her alanda görülmüş.Ne güzel.... 8) :D ;) :)

caretta

Arkadaşlar,
     Yyınladığım pullardaki karakterlerin çoğunu tanımıyorum.Özellikle 10 Japon pulundaki karakterler manga karakterleri mi?
Dediğm gibi çok sınırlı sayıda ülkenin pullarını taradım.Fransa'ya hiç bakamadım ama Asterix pulları yayınladıklarını biliyorum.

caretta

ABD Posta İdaresi 9 Ekim tarihinde Batman'in yayınlanmaya başlamasının 75.yılı anısına 20'lik bir tabaka Batman pulu çıkardı.0.49 centlik pullarda
Batman'in 4 değişik pozu var.Ayrıca Batsign'ın 4 değişik versiyonu da yuvarlak pullar halinde basılmış.Bu pullardan bazılarını taşıyan bir zarf bana
ulaştı.Söz vermeyeyim ama bu zarfı taratıp foruma göndermeye çalışacağım.Batman meraklıları "US.Post sayfasından bu seriyi bulabilirler.Pullardaki
4 poz 4 değişik dönemi simgeliyormuş.İlk resimdeki yumrukları sıkılı poz Çizgi romanın modern zamanlarda Pelerinli Süvari'nin Gotham City düşmanlarına karşı olmasını simgeliyormuş.Diğer pozlar da Çizgi romanın bronz,gümüş ve altın çağlarını simgeliyormuş.
       Fumettici caretta abinizin bu Batman kıyağını beğenirsiniz umarım...

hanac

caretta

Evet Hasan Bey bunlar.İngilizce açıklama metnini de alıntılarsanız iyi olur.Pulların zamklı olan arka kısmında iki Batman çizimi ve karakterin tarihsel
gelişimini anlatan bir metin varmış.

hanac

Atilla abi ilk mesajdaki resimler gitmiş.

Onları yeniden yüklemek lazım.

darkwood

Batman in pulları da tam poserlik olmuş.  :D
Darkwood Sakinleri..

Mister NO

Mister NO

pizagor

Sayın hanac, ilk iletindeki linkleri güncelleme şansın var mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

doktor1881

Amerikaya gidecek bir hastamı dün muayene ettim forumu açıp batman pullarını gösterdim BUNLARDAN İSTİYORUM dedim Parası ne kadarsa al gelince vereceğim dedim Vucud dilinden getirmeyeceğini anladım ama çıkmadık candan umud kesilmez Acaba orda bulma sanşı varmı

afu

istanbul'daki pulcularda bulma ihtimali var bence.
yolum düştüğünde sorar, bilgi veririm.
(damgalı ya da damgasız farketmez sanırım)