Saguaro - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 25 Nisan, 2012, 17:17:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Oktay

Dün ilk cildi aldım kısa zamanda okumayı planlıyorum. Genel olarak yorumlara bakılırsa gerek konu gerek çizim olarak kitap ilerledikçe daha kötüleştiği yönünde fikir belirtmiş çoğu üyemiz. Bende okuyunca yorumumu yazacağım.

altay1944

Alıntı yapılan: Mister NO - 21 Haziran, 2013, 12:11:04
Saguaro'da 80'lerin ABD polisiye dizilerinin havası var. Şu ana kadar 12 sayı çıkan Sagoaro'nun yazarı Bruno Enna. Bütün hikayeleri bir kişinin yazması maceralar arasında da bir bütünlük sağlıyor. Ancak maceraların en azından ilk 3 sayı için aynı düzeyde olduğunu söylemek zor.

Çizimler ise şu ana kadar 9 farklı kişiye ait. 12 sayı için oldukça yüksek bir sayı. Karakterin çiziminin oturması konusunda ciddi bir sıkıntı kaynağı bu durum.

İlk maceranın çizeri Valdambrini'nin çizimlerini beğendim. Saguaro karakterine uygun çizimler. Valdambrini ayrıca 9. sayının da çizeri olarak çıkacak karşımıza.

İkinci maceranın çizeri ise Luigi Siniscalchi. İdare eder bir çizimle durumu kurtarmış. Genel olarak vasat çizimler. Siniscalchi 7 ve 12. sayıların da çizeri aynı zamanda.

Üçüncü maceranın çizeri Marco Fodera. Bu kadar kötü çizim zor bulunur. Karakterleri tanımak bile bir sorun ne yazık ki. Bonelli benim gibi düşünmemiş ve 10. sayıyı da ona çizdirmiş.

İlk üç sayı çizim ve senaryo olarak ivme kaybederek baş aşağı gidiyor. Toparlar mı göreceğiz?

Yine de yeni bir karakterin bu kadar çok kişiye çizdirilmesi büyük hata. Saguaro ve Kai karakterleri 1 ve 3. maceralarda karşılaştırın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

2. ciltin içindeki çizimler de 3 farklı çizere ait olacak. Böylece ilk 6 macerası 6 farklı kişi ile çizilmiş bir karakterle karşı karşıya kalacağız.  ???

Aklın yolu bir...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Çizimler güzel olmayınca macera kalitesi ne kadar iyi olursa olsun insanın okuyası gelmiyor.İğişallah çizimlerde bir düzelme olur... :-\ :( ;)

mutarad

Bense tam tersini düşünüyorum. En sevdiğim ÇR'lerden bir tanesi Büyülü Rüzgardır. Fakat bu serinin birçok sayısında çizimler çok kötü... Buna rağmen kurgunun sağlamlığı ve senaryo sayesinde büyük bir hızla takip ediyorum...
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

DAMPYR

Alıntı yapılan: mutarad - 22 Haziran, 2013, 08:54:04
Bense tam tersini düşünüyorum. En sevdiğim ÇR'lerden bir tanesi Büyülü Rüzgardır. Fakat bu serinin birçok sayısında çizimler çok kötü... Buna rağmen kurgunun sağlamlığı ve senaryo sayesinde büyük bir hızla takip ediyorum...
Sen Büyülü Rüzgarı sevdiğin ve devamlı aldığın için çizimler kötü olsa bile gözardı ediyorsun.Saguaro yeni yayın ben yeni yayınlardaki kötü çizimlerden söz ediyorum.yeni yayın olduğu için çizimleri düzeltme imkanları var.. :o ::) :D

Ahmet Oktay

Bugün ilk macerayı okudum. Hem senaryo hem çizimler iyiydi.

Ahmet Oktay

Cildi tamamen bitirdim bugün. 2. ve 3. maceralarda çizimler daha kötüydü ancak hikayeler fena değildi bence.
Tabi bu konuda Bonelli hatalı, daha yeni bir karakterin her sayısını farklı birine çizdirmekle.
Umarım serinin hem senaryo hem çizimleri tam olarak düzene oturur ve Büyülü Rüzgar gibi her sayısını keyifle okuruz.
Kesinlikle almaya devam edeceğim bu seriyi.

dursar

Ben altı macerasını okuduğum bu kahramanı çok beğendim.takipçisi olacağım.

Mister NO

Bruno Enna'nın senaryoları 2. ciltte kendini buluyor. İlk 6 sayıda hikaye bütünlüğü, kurgu ve konular iyi gidiyor.

Ne var ki 2. ciltte de çizim sorunu devam ediyor. İlk 6 macerada 6 farklı çizer gerçekten sorunlu bir yaklaşım.

Bu olumsuzluğa rağmen Saguaro karakterini beğendim, seriye devam edeceğim. Farklı bir karakter ile tanışmak isteyenlere de tavsiye ederim.

s.b

Saguaro 2. cildi akşam okudum. Gene karar veremedim tamam mı devam mı diye. Mecburen 3. cildi de alaçağım. Ülkemizde yayınlanan çizgiromanlar içinde türünün tek örneği.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

2. cildi okumayı bitirdim. Kesinlikle ilk cilde fark atar.

Bu ciltteki ilk 2 macera bir bütün idi ve vasatın üstündeydi ama 3. macera çok iyi idi.

Almaya devam edeceğim.

Hayalet

Saguaro'nun ilk cildini okudum. İkincisinin çıktığını da sayenizde duydum ay başında büyülü dükkana damlarım.
Ben Saguaro'yu beğendim açıkçası. Kişisel olarak kızılderililere bi sempatim vardır, motosiklet kullanıcısıyım ve bir de 70'lerde geçen filmleri, romanları severim, eh hepsi bu çizgi roman'da var. Bu arada ben Saguaro'yu Steven Seagal ve Dwayne Johnson arası bi tipe benzettim. Günümüzde Dwayne Johnson iyi canlandırırdı doğrusu. Ama benim tahminim yaratıcıları Steven Seagal'den esinlenmişler. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir filminde kızılderili bir fbi ajanını da canlandırmıştı Seagal.

Umarım düzenli olarak yayınlanır, hele bir de sürekli böyle 3 macera bir arada süper cilt olarak çıkarsa tadından yenmez.

İlk ciltteki birinci maceradan sonra çizimlerdeki savsaklık benim de dikkatimi çekti. Umuyorum bu çizim işine de bir netlik getirirler. Yayını sürdüğü sürece şayet çok fazla saçmalamazlarsa takibe devam edeceğim.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

Solomon Kane

İkinci cildin birinci bölümünü az önce bitirdim. Bana göre ilk ciltteki hikayelerin hepsinden daha güzeldi. Bir solukta okudum diye bilirim. Bu bölüm hakkında söyleyeceklerim şöyle sıralanabilir:

Kesinlikle ve kesinlikle Nastas ve adamları haklıdır.
Yaptıkları eylem her ne kadar vahşice gibi görünse de kızamıyorum.
İşin sonunda polis şefinin dayak yemesini zevkle tekrar tekrar okudum.
" Saguaro abi sen ne ayaksın? " Sorusunu da kendime sordum :)
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Solomon Kane

İkinci cildi birinci ciltten daha iyi buldum. Ama ikinci bölümde ciddi anlamda üzüldüm. Nastas' ın yakalanması benim için çok üzücü oldu. Yaptıkları eylem başarıya ulaşmış ve adlarını duyurmuşlardı ama bir kahraman olabilecekken hapishaneye gönderildi. İkinci bölümün sonunda o iki fbi ajanına dayak atılacak olması da çok hoştu.
Üçüncü bölümün sonunda yaşlı kızılderilinin torunun hapishaneden çıkınca öldürülmesini neredeyse ayakta alkışlayacaktım gerçekten çok sevindim. Küçük kızın akrabalarının yanına bilmediği bir dünyaya gitmesi de bence ileri ki maceralarda gösterilmeli.
Rüya olayına gelince beni ciddi manada merakta bıraktı. Bakalım daha neler olacak. Bu seriyi gerçekten çok sevdim.
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Hayalet

Ben de dün bitirdim 2.cildi ve Saguaro'yu almaya devam edeceğim mutlaka, çünkü hikayeler hoşuma gidiyor doğrusu, sanki bir film izler ya da dedektiflik romanı okur gibi hissettiriyor bana, ayrıca her bölümü başka birisi çiziyor ama yine de çizgiyle bir şey anlatabilmenin güçlüğünü düşünüp saygı duyuyorum. Özellikle son macerada da sokaktaki kamyonetin kapısının içinin yan detayını bile çizen çizeri içimden tebrik ettim. Ayrıca diyaloglar da hoşuma gitti. Kızılderili kültürü ve olayların geçtiği tarihlerden detayları da vermesi gerçekten dikkate değer. Yeni bir çizgi roman olması dolayısıyla günceli epeyce yakalamış bir gidişatı var, merak edenlere okumalarını tavsiye ederim. Umarım yayını sürer ve kalıcı olur.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.