Conan'ın Ölümü

Başlatan kalidor, 20 Haziran, 2012, 10:28:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Çizgiroman kahramanları ölür mü? Taytlı, pelerinli uçan zıplayan superherolar ölmez, ölseler de geri gelirler. Mesela Marvel evreninde ölen tek kişi Ben amcadır. Fakat Conan her ne kadar insan azmanı, becerikli ve kılıç ustası da olsa insandır ve doğmuş, büyümüş, evlenmiş, çoluk çocuk sahibi olmuş bir sürü macera yaşamış ve de sonunda Crom'un dağına veya Valhalla'ya gitmiştir. 1972 yılından beri çizgiroman olarak yayınlanan Conan için 1930'larda Robert E. Howard bir son yazmamıştır. Bildiğimiz yazılan (yayınlanan) son Conan macerasının "Kılıçtaki Anka Kuşu" olduğudur. Bu maceranın da aslen bir Kral Kull taslağı olup (Howard önce Kull'u yazmıştı) daha sonra Conan'a uyarlandığını bilmekteyiz. Marvel 90'ların başında 275 sayılık Conan the Barbarian (CTB) ile 235 sayılık Savage Sword of Conan (SSOC) serilerini sonlandırıp 90'ların sonlarında 14-15 fasiküllük Conan the Adventurer ve birkaç kısa seri daha yayınladıktan sonra Conan yayınlamayı bıraktı. 2004'te Conan'ın haklarını satın alan Dark Horse Comics Conan'ın yaşam öyküsü üzerinden bir kronoloji takip etmeye karar verdi ve serilerini de bunun üzerine oluşturdu:

50 fasiküllük Conan serisi (doğum, çocukluk, Kimmerya'dan çıkış kısacası 20-22 yaşına kadar olan süreç)

25 fasiküllük Conan the Cimmerian serisi (Conan'ın Kimmerya'ya dönüşü ve ailesi hakkında bilgiler)

12 fasiküllük Conan: Road of Kings ( Conan'ın Ophir'de ve kral olmadan seneler önce Akilonya'nın başkenti Tarantia'da yaşadığı ve Argos'a kadar süren 2 ara macera. Conan Tarantia'da ilk defa Publius ve Trocero ile tanışır)

Conan the Barbarian serisi: Bu seri halen devam etmekte olup Conan'ın ABD'de yayınlanmasının 40. yılı şerefine seriye Conan the Barbarian adı verilmiştir. Belit'li maceralar olup Conan'ın 25-30 yaşları arasındaki korsanlık yaptığı ve Amra adını aldığı döneme denk gelmektedir.

Bunun dışında forumda daha önce de bahsettiğim gibi Dark Horse birçok mini-seri yayınlamış, hatta Conan the Cimmerian ilk TPB ile 2. TPB arasını bile doldurmak için bile one-shot "the Weight of the Crown" yazılmıştır. Conan'ın krallık zamanları içinse 2 eski macera olan The Red Citadel (Kızıl Kale) ve Phoenix On the Sword (Kılıçtaki Anka Kuşu) mini serileri yeniden yorumlanmış ayrıca Demons of Khitai ve The Midnight God olarak iki yeni macera yayınlanmıştır. Hiborya Çağı'nın en güçlü büyücüsü Thoth-Amon (Tutamon) bile boş geçilmemiş, onun yaşam öyküsünü anlatan The Book of Thoth bile yayınlanmıştır.

Bu uzun girizgahtan sonra (bazen girizgah söylenecek laftan çok olur) Sprague De Camp'ın yazmış olduğu ve Marvel Grafik serisi içinde çizgiromana da uyarlanmış olan "Conan of the Isles" (Adaların Conan'ı veya bizdeki ismiyle Adalar Hakimi Marvel Grafik serisi sayı:2) adlı maceraya gelelim. Bu macerada 70 yaşında Akilonya tahtında oturan, yorgun ve hatıralarıyla yaşayan Conan sarayda ve Tarantia'da akıl almaz şekilde kaybolan dostlarını ve diğer insanları bulmak üzere tahtı oğlu Conn'a devrederek, Barachian Adalarına gider ve orada adam toplayarak batıya doğru yani dünyanın sonuna doğru denize açılır. Bu maceranın Conan'ın son macerası olduğu belirtilmişse de daha sonra Roy Thomas bu maceranın sonrasını da yazmıştır. Bu öyküyü de Aksoy Yayıncılık'ın yayınlamış olduğu Kılıçların Savaşçısı adlı seride (Ölümün Kara Süvarileri) okumuştuk. Roy Thomas kendi başlattığı bir "saga"yı kendisi sonlandırmak istemiş ve daha sonrası da henüz yazılmamıştır. Fakat bir rivayete göre Conan bir savaş zamanı Akilonya'ya geri dönmüş ve oğlu Conn'la beraber savaşmıştır.

Bunların dışında SSOC serisinin 176. albümü "Conan'ın 3 Ölümü" ismini taşır.  Bu macerayı zamanında Alfa Yayınları'nda okumuştuk. Macerayı bilmeyenler Earl Norem'in kapağını hatırlayacaklardır. Kapak direkt olarak macerayı baz almaktadır.

Bu macerada bir büyücünün mağarasına giren Conan'a büyücü tarafından bir tanesinin doğru olduğu 4 kader kartı sunulur. Birinci kartta bir cadı tarafından ihanete uğrayıp köle olan Conan dev bir goril tarafından arenada parçalanarak yenir.

İkinci kartta bir deniz kazasından kurtulan Conan bir deniz şeytanına yeni düşerek ölür ve bir zombiye dönüşür.

Üçüncü kartta ise bir ölüler ordusu tarafından kuşatılan Conan parçalanır, kafasını da arka fondan bir kazık üstünde görürüz. Conan'a kaderini okumakta olan büyücü bu sırada Conan'ın hançerini kavrayıp boğazını kesmek üzere olduğunu geç kavrayacaktır. Dördüncü karta bakmaya tenezzül etmeyen Conan arkasını dönüp giderken bu kartta ise bir kral olacağı görülmektedir.

Bunların dışında Kasım 1990'da CTB serisinin 238. sayısı olarak yayınlanmış bir Conan'ın ölümü macerası daha vardır. Michael Higgins'in yazdığı bu macerayı okumadım fakat albüm kapağında Conan'ın ellerinden ve ayaklarından bağlanarak havada gerilmiş olarak görürüz. Kapağın alt köşesinde ise "Bir Efsanenin Öldüğü Zaman" yazmaktadır.

--Altın Madalyon Conan servisi iftiharla sundu. Altın Madalyon, içinden kılıç geçen forum--
Crom! Ölüleri Say...

ercoktay

Uzun zamandır orijinal çizgiroman almıyorum. Daha doğrusu yerli yayınlardan bütçe arttırıp bir türlü almak kısmet olamadı. Devam eden The Boys, Fables, The unwritten, Northlanders, The Exmachine gibi birçok serinin TPB'lerini alıyordum. Bütçemi biraz düzeltmeye başladım. Yakında tekrardan siparişlere başlayacağım. Öyle Conan tanıtımı yapıyorsun ki resmen canımı çektirdin. Conan'ın yeni çıkmış serilerinin TPB'lerini de bu siparişime ekleyeyim bari. Resmen itki yapıyorsun.

kalidor

Teşekkürler.  Emellerime ulaşmaya başladığıma sevindim :) Önceden de yazdığım Dark horse Conan listesini biraz güncelleyerek aşağıya ilintiliyorum:

Conan And the Jewels of Gwahlur henüz okumadım ama iyi olmadığı söylendi. özellikle çizimlerin kötü olduğu aşikar. Bu macerayı John Buscema'lı ilk versiyonuyla okumak daha iyi.

Conan and the Daughters of Midora: Okumadım piyasada bulunmuyor ama önümüzdeki aylarda başka hikayelerle birlikte TPB'sinin çıkacak.

Conan And the Demons of Khitai: Pek sarmadı, öncelik olmasın.

Conan: Book of Thoth (2006): henüz okumadım ama Thoth-Amon için okunur. Kurt Busiek var.

Conan And the Songs of the Dead : Okunabilir, tempolu bir macera.

Conan And the Midnight God (2007): Kesinlikle okunmalı.

King Conan: Red Citadel: Güzel, okunabilir, eski maceranın yeniden adaptasyonu

King Conan: The Weight of the Crown: Piyasada bulunmuyor ama güzel macera, forumda tanıtım var zaten. Bu maceranın öncesi ise online olarak toplam 16 sayfa yayınlanan Conan And the Mad King of Gaul

Conan: Island of No Return: 2 fasiküllük, ilk fasikül iyi ama sonuç vasat. Bunun da öncesi online olarak yayınlanmıştı.

King Conan: The Phoenix on the Sword: Seri devam ediyor, henüz ilk fasikülü aldım. Zaten bildiğiniz eski maceranın yeniden adaptasyonu

Conan: Road of Kings: Roy Thomas felan var ama öncelik olmayabilir. (2 TPB)

Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 20 Haziran, 2012, 10:28:50
--Altın Madalyon Conan servisi iftiharla sundu. Altın Madalyon, içinden kılıç geçen forum--

Bü güzel tanıtım için teşekkürler.

Forumun Conan servisi ve Hulk servisi çok iyi çalışmaktadır.

tommikser

Conan'ın bu ölüm macerasını okumuş ve gerçekten çok etkilenmiştim.O zamanlar Marvel'in böyle atraksiyonlar yaptığını tabii bilemezdim.Konuyu da çok iyi hatırlıyorum.

Conan daha 18-19 yaşlarında bir hırsızdır.Arkadaşıyla orada burada hırsızlık yapar.Arkadaşının yakalanmasını engellemek için kendini feda eder.Bu arada halk içinde kırbaçlanarak ölüme mahkum olur.Baya bir işkence görür.Yok kızgın ateş yok kırbaç falan.Conan arkadaşının gözü önünde ölür.En sonunda cesedi bir şelaleden aşağı atılır.

Arkadaşı buna çok üzülür ve uzun bir yolculuktan sonra Crom'un ölüm diyarına gider.Conan burada beni çok korkutmuştu.Conan uzun bir teknenin içinde arkada kayıkçı ve Conan'ın yüzü iskeletten.Arkadaşıyla uzun bir konuşma yapar.Sonrasında arkadaşı bir şekilde canını verir ve Conan hayata döner.Yalnız bir daha okumam lazım.Unuttuğum yerler var.Bulabilirsem bir daha okuyup yazayım.

kalidor

Güneş bu da farklı bir hikaye :) Conan'ın 3 Ölümü adlı macerada büyücü Conan'a ilk iletide de anlattığım üzere 3 farklı ilüzyonik ölüm gösterir.

Bu arada conan başlıklarını canlandırdığın için gözümde artık 10 kaplan gücündesin :)
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Abi çok sağol.Ben bu macerayı çok iyi hatırlıyorum.Hatta bir kadın büyücü Conan ve arkadaşına takmıştı.Onları öldürmek için bu işe bulaşmıştı.Akşam bir bakayım.Elimde çok fazla Conan kalmadı malesef babam zamanında yakmıştı :'( oda şimdi çok pişman ama olan olmuştu.

Abi bu macera yani sırtına kamçı yediği macera benim bildiğim bunlar çok küçükler.Yanlarında bir kızda var macera da.Hatta bunlar orduya yazılıyorlar.Arkadaşı berbere oturuyor saçları bıçakla kesiliyor.Acayip değişik gelmişti.Conan'a sordular senin saçlar kesilecek mi diye yok demişti.Uzun zaman hayal kurmuştum.Acaba Conan saçları kısa olsa nasıl görünür diye çok hayal kurmuştum.Elimde varsa akşam bakacağım.