Conan'ın en heyecan verici kavgaları kimlere karşıydı?

Başlatan konyalıconan, 28 Ağustos, 2012, 11:22:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

konyalıconan

Conan maceraları boyunca bir çok kıran kırana mücadeleye girdi. Bunlardan bazıları doğaüstü yaratıklara karşı olduğu gibi bazıları da koca bir orduya meydan okuduğu maceralardı. Böyle bir konu açarak hem birbirimize unuttuğumuz maceraları hatırlatır hem de Conanın güçlü düşmanlarını konuşma fırsatı buluruz diye düşündüm.

Şahsen ben; Conan'ın Amra adını aldığı hikayede Amra ile olan kavgasını çoık severim. Birbirine denk güçte ve benzer vahşi dövüş tarzlarına sahip bu ikilinin kavgası gerçekten okunmaya değerdi. Ayrıca Amra'nın babası ülkesinden kaçmış olan Akilonya Kralıdır. Yani Akilonya eski hükümdarının varisi ile gelecekteki hükümdarı arasında yapılmış bir mücadeledir bu :)

Tarkan Kurt

Bu konuda Kalidor'un söyleyecek çok şeyi olsa gerek.

rumar80

Conan'ın Belit ile birlikte kara kıyılarda yaşadığı her macera, yaptığı her dövüş benim favorimdir.
   Ama illa birebir dövüşler derseniz. Ben de Amra ile dövüşünü ve Ruh yiyici (Devourer) ile yaptığı kavgaları sayarım.

Gambit

Amra ile dovusunu begenmeyen cikmayacaktir diye dusunuyorum. Ben de cok severim

Conan in bir tanri yi oldurdugu macerasi vardir. Eski bir savas kahramani, buyuk bir savas sonrasi tanri olarak goge yukselmis ama halkini da unutmustur. Conan savas alanindayken, tanri olarak savas alanina inen eski savasciyi, Conan once sozleri ile sonra kilici ile vura vura oldurur. Efsane bir maceradir, Alfa Yeni maceralar serisinde buyuk boy albumler icinde yayinlandi. Hatirlayan var mi ?

kalidor

Gambit bahsettiğin macerayı okusaydım hatırlardım ama 186'lık ve 204'lük seride okumadığım birçok macera var. Bu serileri de biriktirmediğim ve elimdekileri de haraç mezat satıp, takasa verdiğimden artık Marmara çizgi yayınlarsa okuyacağım inşallah :) Bunun dışında Conan'ın en heyecan verici kavgasına örnek olarak  Baracha'lı korsan ve Kızıl Kardeşliğin kurucusu Boraq D' Sharaq'la olan kapışmalarını verebilirim.

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Yine Belit'li maceralardan birisi olan (Belit macerada yoktu) Kayıp İskender Vadisi adlı macerada Conan izbandut kral Ptolemyi harcar. Ptolemy de aslında tip olarak Amra the Lion tarzı bir adamdır.

Enfes Conan maceralarından biri olan Zambula Yamyamları adlı macerada ise Hanuman rahibi büyücü Totsramek'in sağ kolu zenci yarması Baal-Pteor namlı acımasız katille Conan birbirlerinin boynuna yapışır. Conan kendisinden hallice irice olan vahşiyi öldürürken -kibar boyunları kırmaya alışmışsın bu onlara benzemez-- diyerek melunun boynunu çarrt diye kırar atar. O an biz de elimizde bardak, kurşun kalem vs ne varsa kırar atarız.

Temsili resim:

Crom! Ölüleri Say...

ümitkr

Biliyorum ikili değil ama benim favorim Piktlerle yaptığı iki mücadeledir. Barbar vahşilere karşı. Büyü, doğa, hayvanlar ve kurtarılması gereken siviller:

Birinde yanında köpek ve sarışın bir genç vardır ikisi de ölürler "Cebbal Sag'ın Çocukları"

Diğerinde yine sarışın bir asker vardır ve ormanda deli bir kovalamaca olmuştu. (Öykünün ismini hatırlamadım ve kendimden nefret ettim şimdi :(  )

Resim o öyküden değil:

kalidor

Ümit abi bahsettiğin macerayı kral Conan serisinde okuduk. Kara Nehrin Ötesinde (Beyond the Black river) Conan'ın kral olmadan az önce Akilonya sınırında muhafızlık yaptığı dönemi anlatan enfes bir maceradır. Alfa'nın yayınladığı Kral Conan serisinde sıralı olarak ilk 7-8 fasikül bu dönemi konu alır. Bu dönemden unutulmaz bir Conan sözünü hatırlatalım:

Kale Komutanı: Conan senin Piktlerin eline düştüğünü sandık.

Conan: Piktlerin eline düşseydim muhakkak haberin olurdu, Pikt kadınlarının ağıtları ormanın bir ucundan diğer ucuna kadar duyulurdu.

Yürü beaaaa  :)
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

Ruh yiyici ile yaptığı dövüşlerde enteresan şekilde Conan'ı ölümden bayanlar kurtarıyor, maceraların sonunda barbar; tanrısı Crom'a küfürler savuruyordu.

İkinci karşılaşmalarının macera sonu:

[IMG]http://img341.imageshack.us/img341/4808/scan01032011200215.jpg[/img]

alan ford

Kaptan Boraq D' Sharaq lı maceraları kalmış aklımda. Ölmek bilmiyordu bu adam bir türlü. Sergei Orlof'un barbar versiyonu gibi koluna monte silahıyla olmadık belalardan sıyrılmayı beceriyordu. Devler diyarında mı dövüşmüşlerdi en son ?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Bir ara buz kesilmiş vaziyette kalmıştı. SSSOC'lerde 7 kez gözükmüş. Conan da azılı bir baş düşman olmadığından 7 bile iyi. Gözünün kör edilip elinin kesilmesinde Conan'ın ihmali olduğundan fena garezi vardır
Crom! Ölüleri Say...

connyapku

eski kentin yamyamlari adli macerada kaplan ve adamlarini duman edip elerinden kactigi bolumler superdi.yine ayni macerada kapidaki nobetciler conanin yanlarina kadar geldigini gormemislerdi iclerinden biri hadi saldiralim der conanda bir deneyin belki birkaciniz yarali kurtulur der oyle birseyler hatirliyorum cok etkilemisti beni .

ümitkr

Fatih aklımdaki öyküyle nehrin karşısı aynı öykü mü karar veremedim, canım sıkıldı şimdi. Bu arada diğer önerilere ek olarak aklıma gelen bir öykü daha var:

Kral Conan oğlu Taurus'a karşı  :-\
Bir de devamı niteliğinde olan öyküde Conan yaralanarak bir değirmende mahsur kalır. Rufio, Deryyck ve Radegund onu sabaha kadar iblislerden korurlar... Aynı öyküyü elli kere okudum herhalde :)

connyapku

buyuk ihtimale ayni oyku gencin ismide balthus du hatirladigim kadariyla.degirmendeki olay ise imparator conandi kizida sanirim degirmende babsini savunuyordu diye hatirliyorum bu oykunun devaminda ise askerlerine kotu yaralandigini hisetirmemek savasda umitlerini kirmamak icin kendisini atina baglamalirini emrediyordu dusmemek icin.

konyalıconan

Yurdunu terk etmiş sadece iki kimmeryalının olması nedeniyle Conan'ın düşmanları arasında Grimm(Ölümün kara tazısı) hep iddialı bir düşman gibi gelmiştir bana. Hatta Aksoy serisinin 8. cildinde yer alan "işte canavarlar" adlı hikayede de Conan'ın dahi Grimmle karşılaşmak konusunda pek istekli olmadığını görüyoruz. Hikayenin sonunda da Grimm tam Conan'ı öldürecekken bir anlığına Conan'ın dostu Juma'nın sırtına indirdiği darbe ile dikkatini kaybeder ve Conan fırsattan istifade ederek Grimm'i öldürür. Yani Conan'ın bile temkinli yaklaştığı ve hatta canını zor kurtardığı bir düşmandır Grimm