Bilka Örümcek Adam Dönemini Sevenler Kulübü

Başlatan pizagor, 27 Eylül, 2012, 09:41:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

58. sayıyla birlikte Bilka Örümcek Adam albümleri 16 sayfa azalarak 82 sayfaya düşer. Ve bu durum, kitabın 82. ve son sayfasında aşağıdaki şekilde okura açıklanır...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yunusmeyra

Pizagor sanırım böyle bir liste hiç bir çizgi romanda bu kadar ayrıntılı olarak yayınlanmamıştır  :) yani bizle paylaştığın sayfa ilginç bir "belge" niteliği de taşıyor. ancak her tarihi belgenin tarihi bir gerçeğe işaret etmediğinin de bir kanıtı olabilir: mesela "telif ücreti"

bu konuda daha önce konuşmuş olabiliriz ama bilka yayınlarını çok genç yaşta takibe başlayıp yayınevi sahipleri ile görüşecek kadar ilgiyle ve dikkatle takip eden çizgi roman sevdalılarından eski bir dostumuzun, Yunus Çengel'in konu hakkında bazı satırları da içeren yazısından bir bölümü buraya alıyorum(yazı "resimliroman.net" sayfalarından alınmıştır)

"Türk okuyucusu örümcek Adam ile ilk kez 1983 yılında Bilka yayınları yayınlanan tarafından 15 günlük, 130 sayfa, siyah beyaz Süper Yayın Örümcek Adam isimli dergi ile tanıştı.
Siyah beyaz olarak yayınlanmakta olan derginin ilk sayısındaki macera ; orjinali 1979 Haziran ayında yayınlanan Marvel Team-Up'ın 82 sayısında yayınlanan Chris Claremont'un yazdığı Sal Buscema'nın resimlediği "No way To treat a Lady" isimli macera idi. Bu hikaye bilka tarafından "Kara panteri Vurdular " diye çevrilmişti. Bilka tarafından 1983 yılında 1. sayısı yayınlanan ve Ekim 1995 yılında 183 sayı son bulacak Örümcek Adam'ın Türkiye serüveni başlamış oldu. (İlk sayıların tirajının 20.000'in üzerinde olduğu bahsedilmektedir.)
Dergilerin kapak resimlerini Eralp isminde bir çizer çizmekte idi. Daha sonra Orijinal kapak kullanılmaya başlandı fakat çoğu zaman kapak resmi ile içerideki maceranın birbiri ile alakası yoktu. İlk sayılarda Örümcek Adam maceralarının yanında 17 sayfalık Superman hikayeleri de dergide yer almaktaydı. Daha sonra Namor, Indiana Jones, Örümcek Kadın (Bilka maskeli kadın olarak çevirmişti.) Kazar, Hulk gibi marvel kahramanları Örümcek Adam dergisi içinde yer almışlardır.
Süper yayın Örümcek Adam 82. sayıdan sonra 15 günlük yayın periyodunu bırakıp aylık yayına geçmiştir.
Örümcek Adam orijinallerin kopyalanması ve sayfa kenarları uzatılarak yayınlanıyordu. 45 sayıdan sonra aydınger çizim tekniği ile yayınlananan saylar iyece özensiz halde çizilmeye başlandı. Bu teknik güzelim dergilerin görselliğini öldürmekte idi. Çevirideki özensizliğe birde aydınger çizim eklenince Türkiye'de örümcek katliamı başlamış oldu. Bu katliam 112. sayısında aydınger çizim tekniğinden fotokopi tekniğine geçilmesi ile son bulmuş oldu. Bu teknik en aından Örümcek Adam'ı Cin Ali olmaktan kurtarmış, orijinal çizimlerini yeniden görmemizi sağlamıştı. Bilka 112. sayıdan sonra çok az da olsa bazı maceraları aydınger tekniği ile yayınlamıştır.
Bilka yayınlarının Genel Yayın danışmanı ve yönetim kurulu üyesi Samet Koçyiğit Örümcek Adam'ı ilk yayınladığı ( Samet Koçyiğit daha sonra Bilka'nın sahibi olacaktır.) sıralarda Marvel Comics'e telif ödüyor ve Amerika'dan gelen filmlerle dergileri basıyordu. Fakat daha sonra telifsiz olarak yayınlamaya başladı. Bilka yayınlarının Örümcek Adam'ı neden bir süre sonra telifsiz yayınladığını bana şöyle anlatmıştı:"Örümcek Adam'ı yayınlayan Samet Koçyiğit telif hakkını Kesim Ajans aracılığı ile Marvel Comics'ten almıştı. Daha sonra Kesim Ajans'ın kapanması ile telif haklarını başka bir ajanstan almak zorunda kalmıştı. Fakat bu ajans çok aşırı telif hakkı isteyince Samet Bey onlara kızmış ve Örümcek Adam'ı telifsiz yayınlamaya başlamıştı. "
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

İşte bu! Bu başlığın böyle güzel anektodlarla doldurulması beni çok mutlu ediyor  ellerinize sağlık dostlar.

pizagor

Sevgili yunusmeyra, dikkat ettiysen herhangi bir yorumda bulunmadım görseli paylaşırken. Eğer ki sorsaydın, külliyen yalan dolan derdim bu matematiğe. Bir tek dağıtıcı firmaya verdikleri yüzde konusunda samimi olabilir. Yoksa zamanın bazı yayıncılarının haftasonları bavul bavul parayla yurtdışına kumar oynamaya gittiğinin ve o paraların yalan olduğunun hikayelerini de dinlemişliğim var. O yüzden inandırıcı gelmiyor böyle neredeyse zararına satış hesaplamaları  :)

Animvader

Çok doğru olmayan bir listeymiş heralde ama en büyük masraf kalemi olarak yine kağıt masrafı gözüküyor. Bugün de döviz artışından en çok etkilenen teliflerden sonra heralde yine ithal kağıt masrafları. Bu kağıt işini çözebilsek sanki cebimiz daha az yanacak gibi  :)

pizagor

Alıntı yapılan: Animvader - 21 Temmuz, 2018, 16:41:15
Çok doğru olmayan bir listeymiş heralde ama en büyük masraf kalemi olarak yine kağıt masrafı gözüküyor. Bugün de döviz artışından en çok etkilenen teliflerden sonra heralde yine ithal kağıt masrafları. Bu kağıt işini çözebilsek sanki cebimiz daha az yanacak gibi  :)

O dönemler henüz SEKA kapatılmamıştı.

tommikser

Alıntı yapılan: NIC - 21 Temmuz, 2018, 13:26:23
Bir zamanlar günessemerci isimli bir arkadas vardi cok severdi anketleri-gruplari.
Sonra adi tommikser olmustu baya aktif bir üyeydi. Galatasarayliydi ama iyi bir çocuktu.
Sahi ne oldu ona ? Arı falan mi soktu ?

Dostum yeni gördüm kusura bakma. Genel olarak karışık bir durum diyebilirim.İş yüküm değişti,bağ aldım o beni çok oyalıyor,biraz da tembellik var kişiliğimde.Yoksa bugün vakit bulup 3 çr okudum. Son çıkan yayınları da neredeyse bitirdim.Sadece yazmakta sıkıntım var.

Nemo

En sevdigim basliklardan biri :) Bir ara ben de oturup Bilka'da yayinlanan maceralarin hangi sayilar oldugunu cikarmak istiyorum ama cok zor bir is sanki. Ya da oyle bir liste yapan var mi daha onceden?
Özel Alfa Ajanı

pizagor

Mary Jane, Peter Parker'ın Örümcek Adam olduğunu bildiğini, sevdiği adamın kendini sürekli tehlikeye atmasının kendisi için ne kadar zor olduğunu ve bu nedenle kaçıp gittiğini haykırırken, Örümcek'in o zamanki sevgilisi Kara Kedi de pencereden içeri dalar. Efsane üçlü artık tamamlanmıştır...

Benim en sevdiğim sayfalardan biridir bu...

Not: 62. albümden alınmıştır.

NIC

Peter ortadoğuda doğup  ikisine de imam nikahi kiysaydi gibi bir "what if" hikayesi olabilirmis aslinda ;D

pizagor

NIC Bey'in bilinçaltı tuhaf şeyler fısıldıyor kendisine ;D

NIC

Bilincaltimda MJ ile ilgili unutamadiğim bir sahne daha var aslinda.Jarome (sanirim adi buydu)isimli bir eleman MJ'yi ayartmaya caliyor,işin garibi MJ yengemizin hoşuna gidiyordu bu durum.Küçücük bir çocuk olan beni travmaya sokan bu sahneyi hiç unutmuyorum

pizagor

Alıntı yapılan: NIC - 22 Temmuz, 2018, 17:36:04
Bilincaltimda MJ ile ilgili unutamadiğim bir sahne daha var aslinda.Jarome (sanirim adi buydu)isimli bir eleman MJ'yi ayartmaya caliyor,işin garibi MJ yengemizin hoşuna gidiyordu bu durum.Küçücük bir çocuk olan beni travmaya sokan bu sahneyi hiç unutmuyorum

Tam evlenme arifesinde Mary Jane'e Kızılmaske'nin şehir versiyonunu gönderen kişi mi?

NIC

NIC