Lami Tiryaki'den Zagor Yazıları

Başlatan Lami Tiryaki, 30 Aralık, 2008, 08:44:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 13 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ramzy

Yarin Zagor almaya gidecegim (KM'larda ne zaman biraktigimi unuttum Yeni Seri'de ise 70 küsurda kalmisim.) Kaliteli maceralari ayikliyorum su an. Fazlasiyla alakali oldugu için burada soruyorum. Asagidaki Efsanevi Maceralarin 3ünün de çizeri Chiarolla.

Efsanevileri severim fakat Chiarolla diye düsünüyorum, ne bileyim simdi oraya gidince gaza gelip almak da istemiyorum. Gerçekten iyi oldugunu söylerseniz alirim ancak. :D

hanac

Alıntı yapılan: Ramzy - 28 Eylül, 2010, 00:08:09
Efsanevileri severim fakat Chiarolla diye düsünüyorum, ne bileyim simdi oraya gidince gaza gelip almak da istemiyorum. Gerçekten iyi oldugunu söylerseniz alirim ancak.

Ramzy, Chiarolla'yi ben de pek sevmem ama bu maceralarin iyi oldugunu hatirliyorum.

Özellikle Uzun Yürüyüs çok gerçekçi ve etkileyici bir hikaye.

Kagan arkadasimiz bunu blogunda çok güzel anlatmis

http://zagordanhaberler.blogspot.com/2010/09/uzun-yuruyus.html

Ama Zagor Veri Tabanina bakarsak bu 4. sayi oluyor.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1677.0.html

rumar80

Ilk macera olan rüzgarli vadiyi açikçasi çok begenmemistim, ama ikinci macera çok iyi idi, Zagor'un baskan ile görüsmeye gitmesi, kiyafeti, yozlasan politikacilara tavri ve yenilgisi süperdi.

Ramzy

Blogdaki yaziyi okudum, gerçekten güzel bir sayi gibi görünüyor. Kizilderililerin yürüyüsü ilgi çekici. Bir dahaki gidisimde kesin alacagim. Yardim için tesekkürler.

Ramzy

Kazmakürek Bill'i ben pek sevmem açikçasi. Çogunlukla soguk buluyorum kendisini, isinilmasi güç bir karakter.

FerdiFon

Zagor'un Yagmur Adli Macerasini Bende Çok Severim,Zagor Bu  Macerada  Hellingen Kadar  Tehlikeli  Ve Ünlü Düsmani Fanatik Kelt Rahibi Kandraks ile Ilk Kez Karsilasiyor .
Zagor'un  En Uzun 15 Macerasi Içinde 410 Sayfa Ile 5. Sirada Yer Almaktadir,Ferri'nin Çizimleri Bu Macerada Mükemmelin Ötesinde ...
Sayin Lami Tiryaki Bu Güzel Anlatiminizdan Dolayi Sizi Tebrik Ediyorum,Fakat  Bir Düzeltmede Bulunacagim Affiniza Siginarak                                               
(2009 Haziran ayinda piyasaya çikan Zagor Klasik maceralar dizisinin 34. cildinde) Bahsettiginiz Macera Ay Olarak Dogru Fakat Macera Sayisi 35.cilt.Tekrar Tesekkürler Emeginize Saglik...

FerdiFon

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 04 Ekim, 2010, 08:56:37
Ben tesekkür ederim Ahmet, ilgine ve düzeltme için tesekkür ederim. Foruma hos geldin sefalar getirdin.

Selamlar
Lami
Hosbuldum Lami Sizin Gibi Büyük Bir ÇizgiRoman Dostu Ile Ayni Mekanda Bulunmaktan Dolayi  Memnunlugumu Belirtmek Isterim ,Lal Kitap'ta Dizi Danismanligi Yaptiginiz Sürelerde Konuk Yazarliginizdan Bizlerde Sayenizde Nasibimizi Aldik  ...

Lami Tiryaki

Ne zaman Mister No'da da çalisan bir yazarin macerasini okusam Zagor'da Mister No havasi koklarim. Alfredo Castelli'nin ilk dönem Zagor ve Mister No hikayelerine baktigimda bana benzer esintiler yasatiyor. Gelenek, yeni yazarlarda da degismemis. Luigi Mignacco'da Zagor'a yazdigi hikayelerde benzer yaklasim içinde. Lalkitap'in 95. sayisinda yayinlanan Mignacco imzali Darkwood'da Bir Lord (Una Lorda A Darkwood, Bonelli-483) ismiyle baslayan ve Sinir Insanlari (Gente Di Frontiera-484) ile sona eren iki sayilik öykü bana sanki Mister No okuyormusum gibi hissettirdi. Oglunu aramaya gelen zengin Ingiliz lordu, serserilerin saldirisi, tesadüfen olaya karisan-ve tabiiki-macera sonuna kadar Lord'a eslik eden Zagor ve Çiko, Lord'un ne için Amerika'ya geldigi, türlü maceralardan sonra kizilderililerle kaynasmis beyaz savasçi, hepsi ama hepsi Mister No klasikleri gibi duruyor. Degisen tek sey mekan ve rehber. Isin güzel tarafi, hikaye bir tekrar hissi de yasatmiyor. Çok sahane degil ama kötü de degil akici hos bir macera. Tek olumsuz yani Ciharolla'nin çirkinlik abidesi gibi çizdigi Çiko.

Düsündüm de, Mister No'yu Amerika'ya getirseler, tarihi bir seyler arastirsa, Darkwood diye bir ormanda kendisi gibi tuhaf bir maceracinin varligini ögrense-belki de-o maceracinin torunlariyla filan karsilassa... Ne güzel olurdu...

Selamlar
Lami

hanac

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 28 Ekim, 2010, 09:36:42
Düsündüm de, Mister No'yu Amerika'ya getirseler, tarihi bir seyler arastirsa, Darkwood diye bir ormanda kendisi gibi tuhaf bir maceracinin varligini ögrense-belki de-o maceracinin torunlariyla filan karsilassa...

Lami ne yaptiysak Zagor'u evlendiremedik.

Bununla ilgili bir baslik bile açtik.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1044.0.html

Dolayisiyla Mister No'nun Zagor'un torunlariyla kapismasi imkansiz.  :)

Lami Tiryaki

Böyle bir hata Lalkitap yöneticilerinin gözünden nasil kaçmis anlamadim. Ekim sayilarinin sunus yazilarinda Zagor 52 numarali Klasik Maceralar cildinde yayinlanacak olan 200. renkli sayi hakkinda bilgi veriyorlar ve Lanetli Hazine isimli bu maceranin iki efsaneyi, Guido Nolitta'yi ve Ferri'yi biraraya getirdiginden bahsediyorlar. Ferri bilgisi dogru da maceranin yazari Guido Nolitta degil Tiziano Sclavi'dir. Bonelli sitesindeki 200. sayi bilgileri asagidadir:

Zagor n. 200 , mensile
Il tesoro maledetto
Soggetto e sceneggiatura: Tiziano Sclavi
Disegni e copertina: Gallieno Ferri
Nel Settecento, il comandante della Discovery trucidò l'equipaggio per impadronirsi di un carico d'oro. Ma il passaggio di una cometa vanificò il suo piano: la nave sparì misteriosamente. Digging Bill la vuole ritrovare, coinvolgendo Zagor e Cico, sicuro com?è che l'imminente nuovo passaggio della cometa la farà riemergere. Ma la leggenda dice che la cometa porterà anche un "orrore indicibile"!

In questo numero: una storia completa a colori.

http://www.sergiobonellieditore.it/auto/alborist?collana=10&numero=200&subnum=0

Umarim Kasim sayilarinda hatalariyla ilgili bir düzeltme yazarlar. O kadar çok yazmislarki her tarafa görmemek mümkün degil, çok siritiyor.

Selamlar
Lami

Lami Tiryaki

Anavatanini bilmiyorum ama en azindan Türkiye'de böyle bir durum oldugu söylenebilir. Kaç zamandir fuar, imza günü vs muhabbetlerini izliiyorum hemen tüm muhabbet Ferri(dolayisiyla Zagor) üzerinde dolanip duruyor. Milazzo, Burattini ve bir kaç isim daha zikredilmisti gelecek diye. Geldiler mi bilmiyorum çünkü adamcagizlarin muhabbeti bile geçmedi ::) Ferri dedigimiz tek bir ürünüyle Türkiye'de çizgi roman denince ilk akla gelen ve ayak bastigi anda yeri gögü inleten bir isim. En begenilen çizgi romanlar, kaliteliler, çizgi üstü ürünler vs dendiginde Ken Parker, Dylan Dog bir sürü isim geçiyor ama hiç biri Ferri-Zagor gibi yerlere göklere sigdirilmayan bir etki birakamiyorlar. Çok ilginç bir durum. Zagor dedigimiz çizgi romani, yaraticisinin bu eseri üretme sürecini, yazarini vs tüm hayat döngüsünü birilerinin doktora tezi filan yapmasi lazim. Zagor, Jilet, Nescafe gibi bir sey olmus artik bu tartisilamaz. Her ne kadar ülkemizde çizgi romana adini verenler Tommiks Teksas olsa da buzdaginin görünen görünmeyen her yeri kirmizi sari kostümlü Darkwood'un efendisini haykiriyor. Ferri ne kadar gururlansa azdir bence.

Isin bizdeki boyutuna bakarsak sadece tarihi çizgi romanlar deyince Tarkan-Kara Murat ikilisinden bahsedildigini söyleyebilriiz. Gerçi bu da baska bir tartisma konusu.

Selamlar
Lami

tomrukcan

Merhaba Lami Agbi,
Ayni macerayi ben de okurken müthis etkilenmistim. Zagora yeni bir sinema filmi çekilecekse eger, o yagmurlu sahnelerle baslamasini çok isterim... Aklimda en iyi yer etmis maceralarindan biridir... Selamlar

darkwood

Evet bu macerayi bende çok begenirim. 2 kez okumustum. Okumayan arkadaslara tavsiye olunur..  ;)
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Zagor gibi fotojenik kahraman var mi be!.. Iste Ocak ayinin Italya'da çikacak Maxi sayisinin kapagi.

[IMG]http://img543.imageshack.us/img543/8601/maxi015labandaaereamore.th.jpg[/img]

Maceranin adi da kapagi gibi insani heyecanlandiracak cinsten; Hava Çetesi (La Banda Aerea). Havacilik, teknoloji olunca akla ilk kim gelir? Tabiiki Baron Icaro La Plume! Kötüler bu sefer dahi mucidimizi kaçirarak olusturacaklari hava kuvvetleriyle(!) Amerika'ya salacaklari dehset için kullaniyorlar. Bu arada sevimli mucidimizin bir de evlatlik kizi oldugunu ögreniyoruz:Scarlet.

Baron, icatlariyla hep ilgimi çeken bir karakterdi. Ancak unutulmaz Kabus'tan sonra hafizamda farkli bir yeri vardir. Çiko ile birlikte kaledeki kizilderili savaslarinda yazdiklari destan nasil unutulur. Hele o Ufoya binip havada... Neyse herkes müthis heyecanla bu macerayi bekliyor tadini kaçirmayalim. Ancak sunu söyleyebilriim: Kabus'u okurken Çiko ve Baron'un oldugu sahneleri daha bir dikkatle izleyin. Bir yanda gözleriniz dolarken, bir yanda tüyleriniz diken diken olacak. Fumetti evreninde bu güne kadar yazilmis zirve eserdir Kabus. Baron ve Çiko'da bu macerayi her gördügümde bana hatirlatan iki asil karakterdir.

Maceraperest ne zaman basarki Hava Çetesi'in?..

Selamlar
Lami      

rumar80

Daha önünde o kadar maxi beklerken (Dampyr'i, Nathan Never'i söylemiyorum bile) en iyi ihtimal 3 yil herhalde.  :-[