Robert E. Howard'dan Haçlılar

Başlatan kalidor, 19 Kasım, 2012, 08:48:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

HAWKS OF OUTREMER (DENİZAŞIRI BELDELERİN ŞAHİNLERİ)

Robert E. Howard'ın İskoç haçlı şövalyesi Cormac Fitzgeoffrey'in haçlı seferlerinde geçen kısa öyküleri  Boom comics tarafından 2010 yılında çizgiromana uyarlanmıştı.

Yazar: Robert E. Howard'dan uyarlayan Michael Alan Nelson,

Çizer: Damian Couceiro,

Kapaklar: Joe Jusko ve Karl Richardson. (Richardson'un kapaklarını daha çok beğendim)

Cormac adından da anlaşılacağı gibi İskoç, kara yeleli, mavi gözlü kimseye bağlı olmayan başıboş bir asker. Size birilerini hatırlattı mı bilmem :)  Howard'ın aynı adı taşıyan ve tarihi kısa öykülerine yer veren derlemede yer alan ve Conan'dan önce tasarladığı Cormac karakter, tip ve isminin fonetik açıdan benzerliğiyle aslında Conan'ın ortaçağda vücut bulmuş hali oluyor. 

Kısaca maceraya değinecek olursa yakın bir arkadaşının öldürüldüğünü öğrenen Cormac intikam için yola çıkar ve basit bir cinayetten kendisini Hristiyan ve Müslüman derebeylerin birlik olup oluşturdukları ihanet ve kumpasın içinde bulur. Aslan Yürekli Rişar'dan, Selahattin Eyyübi'ye, başlangıçtaki savaş maydanında patır patır dökülen Türklere kadar birçok ayrıntıya yer veren maceranın başlangıç ve gelişimi iyi olsa da sonu biraz yavan olmuş. Çizimler iyi. Okurken keşke Conan'ı bu şekilde çizseler diye düşündüm. Yine de bariz bir Haçlı sempatizanlığı yok. Zaten Howard'ı çağdaşlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri olaylara oldukça objektif bakabilmesi. Yani klasik oryantalist bakış açısından çok bileği güçlü olanın kazanması.

Cormac'ın bizimkileri doğradığı sahne:

Aslan Yürekli Richard:

Crom! Ölüleri Say...

BAHADIR

Marvel harici comics'lerde  hep aynı problem var gibi...Kapaklar dehşet ötesi güzel ama içerik boş...

Solomon Kane

Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

kalidor

13gezegen'de ismi var ama cismi yok. Bu sebeple 13gezegen'den özel sipariş vererek alabilirsin.Yalnız sipariş dönemi geçtiği için şubat mart gibi eline ancak geçer
Crom! Ölüleri Say...