Çizgi romanlarda ateş!

Başlatan caretta, 30 Aralık, 2012, 11:02:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Okuduğunuz çizgi romanlarda ateş mutlaka yer almıştır.Gücünü ateşten alan,ateşe maruz kalınca gücünü yitiren
çizgi roman kahramanı var mı bilmiyorum.İlk çağ kahramanları Conan,Red Sonja,Thorgal,Kull gibi kahramanlar benim
ilgi alanım dışında.Bu çizgi romanları okuyanlar ateş temasını irdeleyebilirler.Ben yetkin olduğum konuda Teks'de
ateşin nasıl önemli olduğunu şöyle satırbaşları ile yazayım:
    Kızılderililer için ateş çok önemli.Temel besinleri et olan yerliler için etleri pişirecekleri ateş mutlaka gerekiyor.Duman işaretleri ile haberleştikleri için de ateş olmazsa olmaz unsur.Geceleri kamp ortasına yakılan büyük
bir ateş etrefında oturup önemli kararlar alınır.Ateş hem ısınma hem de vahşi hayvanları veya düşman kişileri uzak
tutmaya yarar.Kızılderili biüyücüler büyülerini yaparken ateşten yararlanırlar.Sevimli dostumuz Mefisto dahi en ürkütücü görüntülerini elde etmek için mangalını yakar!
    Ateş etkili bir konuşturma aracıdır da.Kızılderililer genellikle ateşli işkence yöntemlerinde uzmandırlar.Ateş,kızılderililer için bir zafer sembolüdür de.Bir çiftlik,kale veya bir posta arabası yağmalanmış ve sakinleri öldürülmüştür.Final sahnesinde enkazdan alevler yükselir.Bir kızılderili kabilesini en saldırgan hale getirmenin en etkili yolu çadırlarını ateşe vermektir.Yılan sokması,veya kola bacağa saplanan bir mermiyi çıkarmak
için ateşte kızdırılan bir bıçak birebirdir!Teks ve ekibi kendilerini kovalayan kızılderilileri uzak tutmak için rüzgarın yönünü hesaplayarak kuru otları veya çayırları ateşe verirler!
   Ateşe hükmeden kişiler kızılderilileri herzaman ürkütmüştür.Mefisto kızılderliler arasında "ateşin oğlu" diye bilinir.
Teks de silah  veya viski kaçakçısı kişileri depolarını ateşe vererek cezalandırır.O ve Carson tam bir kundaklama
uzmanıdırlar!Yazımı hoş bir Teks-Carson ateş yöntemi ile bitireyim.Teks yumrukları ile baygın yatan bir talihsiz.Acilen uyandırılıp "öttürülmesi"gerekiyor.Bir ayağındaki çizme ve çorap çıkarılır.Carson tarafından baş parmak ve yanındaki parmağın arasına bir kibrit yerleştirilir ve yakılır.Adam anında zıplayarak ayılır!

papillon7

Alıntı yapılan: caretta - 30 Aralık, 2012, 11:02:35
Yazımı hoş bir Teks-Carson ateş yöntemi ile bitireyim.Teks yumrukları ile baygın yatan bir talihsiz.Acilen uyandırılıp "öttürülmesi"gerekiyor.Bir ayağındaki çizme ve çorap çıkarılır.Carson tarafından baş parmak ve yanındaki parmağın arasına bir kibrit yerleştirilir ve yakılır.Adam anında zıplayarak ayılır!

Elimde sigarayla uyuyakaldığım bir an aklıma geldi. Parmaklarım yanmaya başlayınca ben de Teks'in kurbanları gibi havaya fırlamıştım. Çok kötü bir uyanma şekliydi.

ümitkr

Ben hemen Conan'ın bir öyküsünü hatırladım:

Conan bir dağın tepesine tırmanırken bir mağaraya yuvarlanır. Aslında burası doğal bir mağara değil de mezar gibi bir yerdir. Conan burada bir kılıç bulur. Ancak kılıç büyülüdür ve kılıçlı gölgesi onu öldürmeye kalkışır. Bir süre dirense de sonunda gölgeyi yok etmenin çok ışık sağlamaktan geçtiğini akıl ederek mezarı alevlere boğar. Mezarı terk edince kılıcı ateşe bırakır.

Güzel bir öyküydü. Bir kez gençlik dönemi öyküsü olarak okumuştuk bir de Turan'da iken hatırladığında.

pizagor

IRON MAN EXTREMIS ALBÜMÜYLE İLGİLİ İPUCU İÇERMEKTEDİR...

Iron Man Extremis albümünde extremis serumu enjekte edilen Mallen'ın kazandığı güçlerden biri de ejderha misali ağzından ateş püskürtmekti ki bu bana çok gereksiz geldi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Ateşi güç olarak kullanan kahraman tabii ki Human Torch'tur.

pizagor

Bir de bu Human Torchlar 2 tane miydi, Johnny'den önce bir android Human Torch mu vardı ne!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Haklısın Özgür.
  Profesör Horton'un yarattığı, 2. Dünya Savaşı'nda Invaders'ın üyesi olan, Vision'ın bedeninin esas sahibi olduğu iddia edilen aynı adlı bir android vardır.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2105.msg50529.html#msg50529