Thunderbolts "now"

Başlatan rumar80, 05 Şubat, 2013, 08:00:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Marvel'ın "now" serisi ile sıfırdan başladığı bir seri de Thunderbolts.

Onslaught macerası sonrası Marvel'ın mutant olmayan kahramanları Onslaught'u yok etmek için başka bir boyuta girdiklerinde (Heroes reborn saçmalığı) ABD'nde boşluğu Thunderbolts adında bir grup doldurur. Kısa zamanda sevilen bu grup aslında Baron Zemo ve emrindeki Masters of Evil'dir. Amaçları kahraman gibi görünerek insanların güvenini kazanmak, sonra da bundan yararlanıp istediklerini yapmaktır. Ancak bir süre sonra bazıları (Songbird-Mach-Atlas) kahramanlık yapmanın güzelliğinden(!) etkilenir. Bu arada gerçek kahramanlar da gittikleri evrenden döner. Kısa sürede Zemo'nun planları alt üst olur. Thunderbolts kaçak durumuna düşer, ancak iyilik yapmaya devam eder.
   Derken sahneye Hawkeye çıkar. Hükümetten af sözü aldığını, eğer ekip bu şekilde yaşamaya devam ederse affa uğrayacaklarını açıklar. Sadece daha önce birini öldürdüğü için Mach (Beetle) hapis yatacaktır. Böylece Thunderbolts kahramanlıklarına devam eder.
   Buraya kadar bence Thunderbolts'un en başarılı dönemidir. Daha sonra satışlarda düşüş başlar ve dergi kapanır. Daha sonra tekrar başladığında biraz toparlansa da Marvel'ın "event"leri sayesinde kadro durmadan değişir. Bir dönem yöneticiliğini Norman Osborn bile yapar ama eski tadı olmaz.
   Marvel şimdi seriyi tekrar ayaklandırmaya çalışıyor. Bu sefer grubun başında Red Hulk var. General Ross daha sert ve acımasız bir ekip kurmakta. Ekip Venom, Deadpool, Elektra ve Punisher'dan oluşuyor. İlk sayıyı Garth Ennis'in yazdığı dönemde Punisher'ı çizen Steve Dillon çizmiş. Bu sayı takımın toplanması amaçlı olduğu için asıl gidişat ileriki sayılarda belli olacak.
   Şimdilik listemde okunacaklar listesinde duruyor.

rumar80

İlk sayı ve ilk ekip:

rumar80

Değişik zamanlarda değişik Thunderbolt takımları:

rumar80

Takımınların hemen hemen tamamında Songbird ve Moonstone olmuştur

rumar80

rumar80

berkuralcan

Umar Abi'ye ben de katılıyorum. Thunderbolts'un asıl serisi aşağı yukarı elli sayı boyunca çok iyiydi. Zemo'nun önderliğinde takımın kahramanlık "yalanı", sonra bu yalanın yavaş yavaş gerçeğe dönüşmesi, liderlik sıkıntıları, Hawkeye ve Captain America tarafından eğitilmeleri, takım içi dinamikleri falan çok iyi işlenmişti. Gerçekten iyilik yapmaya çalışan fakat eski "kötü"lüklerini bir türlü üzerinden atamayan bir takımın hikayesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir süper kahraman takımının nasıl oluşabileceğini, nasıl eğitilip, nasıl pratik yaptıklarını falan da gayet iyi anlatıyordu.

Son yıllarda (Civil War'dan itibaren) "popüler kötü adamları / anti kahramanları bir araya getirelim" dergisi oldu, bütün etkileyici özellikleri de gitmiş oldu bence.

pizagor

Punisher tıpkı Jesse Custer namı diğer Preacher gibi çizilmiş...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Şubat, 2013, 15:20:16
Punisher tıpkı Jesse Custer namı diğer Preacher gibi çizilmiş...

Çizer aynı da ondandır.  ;)

pizagor

Bazı çizerler, isimleri ne kadar büyük olursa olsun, yüz yaratmada zayıf oluyor, misal Manara'nın tüm kadınlarının birbirine benzemesi gibi, misal Death In The Family gibi bir hikayeyi çizmiş olan Jim Aparo'nun yine bu hikayede Bruce Wayne'i, Jason Todd'u ve Clark Kent'i adeta aynı çizmesi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Alıntı yapılan: berkuralcan - 05 Şubat, 2013, 15:07:02
Umar Abi'ye ben de katılıyorum. Thunderbolts'un asıl serisi aşağı yukarı elli sayı boyunca çok iyiydi. Zemo'nun önderliğinde takımın kahramanlık "yalanı", sonra bu yalanın yavaş yavaş gerçeğe dönüşmesi, liderlik sıkıntıları, Hawkeye ve Captain America tarafından eğitilmeleri, takım içi dinamikleri falan çok iyi işlenmişti. Gerçekten iyilik yapmaya çalışan fakat eski "kötü"lüklerini bir türlü üzerinden atamayan bir takımın hikayesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir süper kahraman takımının nasıl oluşabileceğini, nasıl eğitilip, nasıl pratik yaptıklarını falan da gayet iyi anlatıyordu.

Son yıllarda (Civil War'dan itibaren) "popüler kötü adamları / anti kahramanları bir araya getirelim" dergisi oldu, bütün etkileyici özellikleri de gitmiş oldu bence.

Mark Bagley'in çizimleri de o dönemde Thunderbolts'ı en iyi satanlar arasına sokmuştu.
   Ekipte bir de Jolt adında bir kız vardı. Zavallı hepsini gerçek kahraman sanıyordu. İlginç yanı Zemo da kıza yardımcı oluyordu. Bu kızın varlığı da bazılarının doğru yolu bulmasında yardımcı olmuştu.

V

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Şubat, 2013, 15:32:18
Bazı çizerler, isimleri ne kadar büyük olursa olsun, yüz yaratmada zayıf oluyor, misal Manara'nın tüm kadınlarının birbirine benzemesi gibi, misal Death In The Family gibi bir hikayeyi çizmiş olan Jim Aparo'nun yine bu hikayede Bruce Wayne'i, Jason Todd'u ve Clark Kent'i adeta aynı çizmesi...
Mcfarlane'nin çizdiği tipler de aynı ırktanmışçasına genel hatlarıyla benzerdirler.
"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Ben artik Steve Dillon'in cizimlerine asiri uyuz oluyorum.
Bu kadar mi statik, bu kadar mi kendini tekrar eden panellere imza atar bi insan...

hennessy

Thunderbolts
http://www.altevren.net/index.php/profil-ve-biyografiler/karakter-profilleri/505-thunderbolts

İlginç bir hikayesi olan çizgi roman. İngilzcesi iyi olanların bence okuması gereken bir marvell çizgi roman dizisi özette anladığım kadarıyla.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

berkuralcan

Evet, bence öyle olduğunu söyleyebilirim :)

AltEvren'de aynı konuyla ilgili pek çok yazı ekleyeceğim bir "Özel Hafta Sonu" konsepti hoş olabilir diye düşündüm. İlk ayağı da Thunderbolts oldu. Yukarıdaki tanıtım yazısı takımın kısa bir biyografisi aslında. Bunun dışında IGN ve benzeri sitelerde görebileceğiniz liste mantığında şöyle iki yazı daha var:

En İyi 10 Thunderbolts Karakteri
En Önemli 5 Thunderbolts Olayı

Bunlar daha eğlence amaçlı yazılar. Son olarak bir de neden Thunderbolts'un okunması gerektiğini, ve neden incelenmeye değer bir çizgi roman olduğunu paylaştığım, biraz daha ciddi bir yazımız var:

Neden Thunderbolts?