Bilka'da Geçen Özgün isimler

Başlatan tommikser, 11 Ağustos, 2013, 08:31:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Alıntı yapılan: BlackBishop - 03 Haziran, 2018, 14:28:27
Wolverine - Sansar çevirisi gayet güzel bir çeviri (Logan'ın huysuz karakteri de ismini anladığı hayvana uygun yaratılmış sanırım).

Wolverine = Ayı Sansarı ya da Porsuk anlamına geliyor.

Ama Wolverine, Bilka maceralarında genelde Kurt Adam diye anılıyor. Bu isim değişkenliği maceraları farklı kişilerin çevirmesinden kaynaklanmış galiba...

TR Bilka Yayınları Albüm 094

Wolverine aslında Kanada'da yaşayan kurt türü bir hayvanın özel adı. Bu hayvan kendi benzerlerine göre daha vahşi ve avının peşini bırakmama konusunda da çok inatçı bir hayvan. X-men'in bir macerasında kısaca hayvandan bahsedilir ki bu macera bizde basıldı.

BlackBishop

Alıntı yapılan: rumar80 - 04 Haziran, 2018, 12:21:46
Wolverine aslında Kanada'da yaşayan kurt türü bir hayvanın özel adı. Bu hayvan kendi benzerlerine göre daha vahşi ve avının peşini bırakmama konusunda da çok inatçı bir hayvan. X-men'in bir macerasında kısaca hayvandan bahsedilir ki bu macera bizde basıldı.

Birkaç Wolverine resmi yüklüyorum.

NIC

Kurttan ziyade sanki balporsuğuna daha çok benziyor gibi.Evet evet ben bir balporsuğu hayraniyim  :)

ghostrider

Wolverine buz porsuğu demekmiş.Belgeselini de izlemiştim.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

alan ford

Alıntı yapılan: NIC - 02 Haziran, 2018, 23:16:54
Gözüpek, Yassikafa, Ortakyaşar, İntikam Birliği ... bu isimler o kadar yeretmişki bende orjinal isimleri tuhaf geliyor. Çocukluk insanliğin cennetidir diye bosa dememisler o dönemdeki hersey saçma da olsa benimseniyor.

Özellikle Gözüpek şahane bir çeviriydi, Korkusuz'u kim buldiysa hâlâ kulaklarını çınlatıyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Alıntı yapılan: NIC - 04 Haziran, 2018, 17:18:32
Kurttan ziyade sanki balporsuğuna daha çok benziyor gibi.Evet evet ben bir balporsuğu hayraniyim  :)
Hepimiz hayranıyız yahu yok böyle bir canavar :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: seymin - 04 Ekim, 2013, 10:54:48
Orijinal sayı, Bilka sayısı çalışması yaparken isimlendirmein en kötüsünü buldum. Hakkaten Bilka burada batırmış... Quasar'ı,  "Kaşar" yapmış :'(

Kod ismi KAŞAR...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Alıntı yapılan: BlackBishop - 02 Haziran, 2018, 00:48:03

...      
Daredevil - Gözü Pek / Şeytan Adam / Şeytan
...

Daredevil - ŞEYTAN

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kharon

BlackBishop

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Haziran, 2018, 17:27:39
Daredevil - ŞEYTAN

Bu resimde Daredevil dövüştüğü elemanın gerçek adı Stilt-Man ve Çelik Ayaklı Adam olarak çevrilmiş. Doğrusu ise Uzunbacaklı-Adam olmalıydı.

Vega

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Haziran, 2018, 17:27:39
Daredevil - ŞEYTAN

Öte yandan Matt Murdock'un kör olduğu göz önüne alınırsa, gözüpek ekstra şahanelik barındıran bir çeviri olarak önümüze çıkar.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

BlackBishop

Spider-Woman - Maskeli Kadın (Aslında Örümcek-Kadın olmalıydı)

TR Bilka Yayınları Albüm 090; ABD Spider-Woman v1 29

pizagor

Vision - Bay Hayal, bazen de sadece Hayal...

BlackBishop

Pizagor'un Vision'la ilgili bilgisine bende bir ek yapayım.

Bilka Albüm 113. Burada Vision, Absorbing Men'le mücadele ediyor ve adları Türkçeye Görüntü ve Emenmen olarak çevrilmiş.