Jessica Jones

Başlatan dean, 19 Kasım, 2013, 18:45:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chuck

Aynen, dikkatle dinlendiğin de anlaşıldığı üzere sıkıntı alt yazıdaymış. :) Yalnız şöyle bir durum var. Rugby'de koruyucu şeyler vs yok sadece formayla çıkıyorlar diye biliyorum. Hastanelik ederler bunları. .
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

emre ozdamarlar

Ilk 6 bölumu izledim ve begendim, kendini izletiyor. Kilgrave gercekten korkutucu bi karakter, ilk bölumde ne kadar kötuluk yapabilecegini gösterdikleri icin serinin devaminda beni germeyi basardi. Bi sey yapmasa bile sadece varligi, kameraya gözukmesi yetiyor.

Jessica Jones karakteri oldukca guzel, ilk basta pek begenmemistim, ama oyunculugu kaliteli, rolun hakkini veriyor.

Tek elestirim dövus sahnelerine olabilir, Jessica Jones'un (ve hatta Luke Cage'in) gucu pek belli olmuyor.

Ve tekrar diyorum, okuma sansi olan mutlaka Alias'i okusun.

Caped Crusader

İlk beş bölümü izledim. Jessica Jones çeşitli güçleri olan, kahramanlık amacı olmayan ve tehlikeli düşmana sahip bir karakter olarak anlatılıyor. Yani süper güçlere sahip bir insanın sorunlarını anlatıyor. Beğendim diyebilirim ama Daredevil ile karşılaştırınca Jessica Jones'un sönük kaldığı söylemek yanlış olmaz.Tabi iki karakter çok farklı ama izlerken karşılaştırmamak imkansız gibi benim için. Bunun yanında oyuncular rollerine çok yakışmış. Özellikle David Tennant, Killgrave karakterini müthiş oynuyor. Gelecek bölümlerde kahraman olma aşamalarını anlatmasını bekliyorum. Şimdilik iyi gidiyor.

emre ozdamarlar

Seriyi dun bitirdim, bazi bölumler hafif bayikti, konu sakin gereginden fazla uzatilmis gibiydi ama iyi kötu izletti yine de kendini.
Netflix 13 bölum yerine 8-10 bölumde halletseydi bu ilk sezonu, daha derli toplu, daha temiz bir dizi olabilirmis.

Chuck

8. bölümü bitirdim. David Tennant'ın oyunculuğuna bayıldım. Hele bu sekizinci bölümden acayip zevk aldım. Umarım devamı da aynı kalite de olur.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

V

Dizi benim için çok hafif kaldı açıkçası.Hele  ki kendi konseptinde Daradevil ile karşılaştıralım derseniz hepten sınıfta kaldı.

İlk olarak konu gereğinden fazla uzatılmış.Maksimum 3 bölüm sürecek bir Killgrave mevzunu 10 bölüm sürdürmek diziyi ayağa düşürmüş..Sezon

finalinde yaptığını Jessica ilk bölümde yapsa 10 bölüm yapmasa mecradan mecraya atlasa ne olurdu ki diyesi geliyor insanın.

Başta Jessica olmak üzere karakterler iticiydi.Bir tek Moss'un avukat tiplemesi iyiydi..

5.5/10..
"İstemem,eksik olsun.."

dean

Normalde çizgi roman uyarlaması film yada diziler ile ilgili her dakika bi'şeyler yazıyorum forumda ama Jessica Jones ile ilgili yorum anlamında hiçbir şey yazmamıştım. Sanırım artık yazma zamanı geldi.

Öncelikle Daredevil ile kıyaslanmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. İnternette insanlar santim santim Daredevil ile kıyaslıyor. Karakterlerin motivasyonu, dizinin sinematografisi, hikayenin gelişimi vs. yani herşeyi kıyaslıyor. Şimdi bu yanlış bir bakış açısı. Evet, Netflix bir projeye girişti. 4 karakter dizisi ve Defenders dizisi. Tamam. Ama bu dizilerin birbirlerine benzemesini gerektirmiyor. Jessica Jones yapı olarak Daredevil'a benzeseydi bu diziye nasıl bir artı ve farklılık katacaktı ? Bu mantıkla bakarsak Luke Cage ve Iron Fist'in de Daredevil'a benzemesi gerekirdi. Sonuç olarak birbirinin aynısı diziler olacaktı. Bu dizileri yapısal farklılıkları onların zenginliği aslında. Mesela dövüş kareografisi olarak kıyaslamak baya moda internette. Lakin şöyle temel bir fark var. Daredevil, ninja eğitimi almış bir kardeşimiz. Hatta karşısına direktman Hand ninjası bile çıkıyor. Daredevil, martial arts mantığı ile dövüşüyor. Jessica Jones ve Luke Cage ise mahalledeki bıçkın abisi edasında Allah ne verdiyse mantığı ile dövüşüyor. Yani Daredevil ile Jessica Jones karakterlerinin yapısının farklı olduğu her hallerinden ortaya çıkıyor. Bu demek değil ama Jessica Jones'un kareografisi çok iyi. Ya da herşeyi mükemmel yaptı demiyorum. Lakin Daredevil üzerinden eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Kötü bulunan kötü densin. Ama Daredevil üzerinden gidilmesin.

Dizinin konsepti diğer hiçbir Marvel yapımına benzemiyor. Marvel için tabuları Daredevil zorlamıştı. Jessica Jones yıktı geçti. Normal şartlar altın Marvel'ın ürünleri içerisinde görmeyi pek ummadığımız herşey bu dizide var; Uyuşturucu, seks, cinsel taciz, LGBT ilişki. Şiddet ise oldukça üst seviyede. Yine Marvel'ın genel sınırlarının üzerinde. Bu tabi ki Netflix'in açtığı bir alan. Aksi halde bu dizi normal bir kanalda yayınlansaydı Supergirl'ün uçamayan versiyonu olarak kalırdı. (Jessica dizide sadece uzun atlama yaptı şu ana kadar.)

Jessica Jones demişken Krysten Ritter'ın rolde harika olduğunu söylemek mümkün. Fiziksel uyum olarak çizgi romandaki Jessica'ya çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Lakin oyunculuğu ile farkı rahat kapatmış. Tabi bunda Jessica Jones'un Earth-616'da ki halinden çok daha farklı uyarlanmasının da etkisi var. Yazarlarda Jessica Jones'un karakterizasyonunu çok sağlam çizmiş. Dizinin anlatmak istediği herşeyi Jessica'da görmek. Onun üzerinden hissetmek mümkün.

David Tennant'ın performansı dizinin en merak edilen unsurlarından biriydi. Performansı açısından söylenecek çok bi'şey bulamıyorum. Çünkü bütün beklentiler çok rahat bir şekilde karşıladığını düşünüyorum. Kilgrave, karakteri ise çok ilginç bir karakter. Çizgi romandakinin aksine biraz daha duygusal bir yapıya sahip. Bölümler ilerledikçe ve karakteri daha fazla tanıyınca karakter ile garip bir empati kurmaya başlıyorsunuz. İşte o noktada hem dizi hem de Kilgrave daha da ilginçleşiyor.

Luke Cage'den de bahsetmezsek olmaz. Mike Colter, Luke Cage'i oynamak için yaratılmış gibi duruyor. İlk kez sarı t-shirt ile göründüğünde koltuktan sıçradım. İşte dedim Luke Cage. Luke Cage bu. Adam çizgi romandan fırlamış gibi. Dizinin en parlayan noktalarından biriydi Luke Cage ve kendi solo serisi için çok umutlandırdı bence seyirciyi. (Bu arada Luke Cage dizisini muhtemelen Haziran ya da Temmuz gibi izleyebileceğiz.)

Dizinin hep olumlu taraflarından gittim. Olumsuz olarak bende genel görüşe katılıyorum bu sefer. Kilgrave mevzusu 13 bölümü çıkartacak bir mevzu değil. Yani bunu Kilgrave, 64597533. kez Jessica Jones'un elinden kaçınca anlıyorsunuz. Dizi kendi hikayesini çok fazla esnetmek zorunda kaldı yer yer. Hiçbir zaman kopmadı ama insanın gözü bazen biraz farklı şeylerde aradı.

Genel olarak ben diziyi çok beğendim. Diğer süper kahraman dizileri ile kıyaslamak pek istemiyorum. Çünkü Jessica Jones aslında bir süper kahraman dizisi değil. Dizide kendisininde dediği gibi süper kahramanlığı deneyen ama başarısız olan, süper güçlere sahip bir kadının hikayesi.

afu

sonuç: beğenerek izledim  :)

arkadaşların yazdığı gibi daha kısa, belki 8 bölüm olabilirdi. ama tüm sezon karşınızda durunca canınız istedikçe izlediğinizden sıkılmıyor insan.
ilk bölümlerde jj seçimini ben de yadırgadım ama kardeşi ile yer değişseydi ne olurdu acaba deyince, bu düşüncemden vaz geçtim. oyunculuk yeteneği olan birini izlemek güzel bir fıstığı izlemekten daha güzel bence  ;)

notum: 8/10

lampard

Ben de beğenerek izledim diziyi, mevzuyu çok süründürmüşler eleştirisine de katılıyorum. İlk bölümlerde hafif bir noir tadı vardı, işleyiş olarak çok başarılı olmasa da müziklerle falan hissettiriyordu, sonradan onu kaybetmeleri kötü olmuş. Bu da senaryoyla ilgili bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Ben Will Simpson'ı oynayan oyuncuyu bayağı beğendim. İlaçların etkisindeykenki vücut dili falan harikaydı, onu izlerken ben de yerimde duramıyordum resmen :) Kilgrave karakteri daha iyi olabilirdi bence. Bu tarz sosyopat karakterlerde ben daha fazla tahmin edilemezlik, rastgele şiddet, normalin dışında, pragmatik olmayan bi kafa yapısı arıyorum, Joker mesela o yüzden çok iyi bir villain.

dean

Jessica Jones ikinci sezon onayını resmi olarak aldı. İlk sezonun yayınından 2 ay sonra geldiği için onay beni bir ara iptal olur mu ? diye korkuttu ama sonunda ikinci sezonu aldı Jessica Jones.

dean

Alıntı yapılan: dean - 29 Nisan, 2016, 23:33:14
  Takvim aslında The Punisher'dan önce sıkışmaya başlamıştı. The Punisher ile birlikte bence şu anda çok garip bir durum oluştu. Çünkü Netflix yılda iki dizi yayınlayacağını duyurdu. Ama ellerinde The Punisher ile birlikte 6 dizi var. Bu durumda 4 tanesi boşta kalıyor yılda. Hadi diyelim Netflix diğer kanallar gibi değil illa ki her sene yayınlamayacak(Marco Polo ikinci sezonu 1.5 yıl sonra geliyor) ama yine işler sıkışıyor. Daredevil 3.sezon onayı almadı daha. Zaten seneye Daredevil olmayacağı kesin gibi. 2017'de Iron Fist ile Defenders var. İyi de 2. sezon onayı almış birde Jessica Jones var. Jessica Jones'un ilk sezonunun yayın tarihini 2016'da Luke Cage aldı. 2017'de Iron Fist ve Defenders olduğuna göre Jessica Jones ne zaman yayınlanacak ? Zaten dizinin çekimleri başlamadı. Defenders'ın çekimleri de Iron Fist'den sonra başlayacak o zaman 2018'e kalır Jessica Jones'un ikinci sezonu. E bu durumda The Punisher ne zaman çıkacak. O da 2018'de çıktı diyelim. 2018'i de iki dizi ile doldurduk. Nerede Daredevil'ın üçüncü sezonu. Luke Cage ve Iron Fist'de tek sezon ile kalmayacağına göre, al sana dünyanın en karmaşık takvim hesabı. Netflix'in en kötü ihtimal ile yılda üç diziye çıkması şart. Dört diziye çıkmaları en ideali. Lakin en azından üç dizi tartışmasız şekilde şart. İki dizi ile devam ederlerse dizilerin sezonları 2-3 yılda anca gelir.

Geçen gün The Punisher solo dizisine onay gelince yukarıda yazıyı yazmıştım. Bugün Jessica Jones'un ikinci sezonunu çekimlerine 2017'de başlanacağı haber geldi. 2017'nin ilk aylarında çekimler başlarsa belki 2017 sonuna yetişir. Lakin yılda 2 dizi kuralıyla hareket edersek yukarıda da dediğim gibi ikinci sezon anca gelir 2018'de. Bu da ilk sezon ve ikinci sezon arasında 3 yıl fark demektir. Aynı tehlike Daredevil içinde geçerli. O da bu durumda üç yıl ara vermiş olacak. Takvim ve yılda iki dizi kuralıyla 2019 eder.

xmenac

Çok uzun aralar.

Bu sürede Cinematic Universe'deki filmlerde göreceksek yine güzel ama diğer türlü gerek senaryo gerekse roller adına epey uzak kalacak izleyici. Yılda iki dizi kuralının değiştirilmesinde yarar var gibi görünüyor.

dean

Alıntı yapılan: xmenac - 05 Mayıs, 2016, 15:43:33
Çok uzun aralar.

Bu sürede Cinematic Universe'deki filmlerde göreceksek yine güzel ama diğer türlü gerek senaryo gerekse roller adına epey uzak kalacak izleyici. Yılda iki dizi kuralının değiştirilmesinde yarar var gibi görünüyor.

Filmlerde göremeyeceğiz. Hatta Infinity War filmlerinde bile çıkmaları şu an baya uzak bir ihtimal. Kendi dizilerine kadar Daredevil ve Jessica Jones sadece Defenders'da görünecek. Ha Jessica Jones belki ufak bir cameo yapar Luke Cage'de. Hakeza bildiğim kadarıyla Iron Fist, Luke Cage'in son bölümüde görüncekmiş. Ancak bu kadar crossover olacak gibi görünüyor şimdilik.

dean

İkinci sezon çekimleri başladı.

Ahmet Oktay

Bayağı gecikmeyle bugün başladım diziyi izlemeye. Bir açıdan da iyi olacak bu kadar geç başlamam, çünkü 2. sezonu çok beklemeyeceğim muhtemelen. Diziye gelirsek, ilk bölüm benim için karakterleri tanımak, hikayeyi kavramakla geçti. İzlerken hiç sıkmadı, sonraki bölümler için merak uyandırdı. Herkes hikayenin olması gerektiğinden daha fazla yayıldığı konusunda hem fikir görünüyor, bu ne kadar etkileyecek izleyip göreceğim bakalım.