Alan's War

Başlatan emre ozdamarlar, 16 Nisan, 2014, 13:01:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Emmanuel Guibert'in yazip cizdigi bu kitap Fransa'da 2000,2002 ve 2008 yillarinda L'Association tarafindan 3 cilt olarak yayinlanmis. Toplam 336 sayfalik bi ton ödul kazanmis bu kitabin ingilizce cevirisini yeni okudum.

Emmanuel Guibert'in daha önce The Photographer adli eserini tanitmistim, gecen sene okudugum en iyi kitaplardan biriydi Photographer. Alan's War da benim icin 2014'un en iyi eseri olacak gibi duruyor.

Emmanuel Guibert 1994'de Fransa'da sans eseri 69 yasindaki Alan Cope ile tanisiyor. Alan 18 yasindayken orduya alinmis 20 yasinda 2. Dunya Savasi icin Avrupa'ya gönderilmis bir Amerikan askeri. Savastan sonra da Avrupa'da yasamaya devam ediyor ve asla Amerika'ya geri dönmuyor. Yazar Guibert, Alan'in savas anilarini dinledikce bu hikayeleri cizmek istiyor ve sonucta Alan's War ortaya cikiyor.

Alan Avrupa'ya vardiginda savas neredeyse bitmis durumda, dolayisiyla cok fazla aksiyonun icine girip cikmiyor. Fakat savas öncesi ve sonrasi yasadiklari, egitimi, Avrupa'ya gelisi, orada tanistigi insanlar, asker arkadaslari ile yasadiklari bile fazlasiyla ilginc.

Kitabin anlattiklarina fazla girip tadini kacirmak istemiyorum. Hafif politik, daha cok otobiyografik muhtesem bir hikaye Alan's War. "Cizgi roman" kelimesinin "roman" kisminin fazlasiyla hakkini veren bir eser.

Cizer Emmanuel Guibert ise bu kitapta harikalar yaratmis. Hikaye anlatimi cok guclu ve panelleri basit gozukuyor ama atmosferi o kadar guzel yansitmis ki tadina doyulmuyor. Kendisinin nasil bir cizim teknigi kullandigini anlamamistim, sonra youtube'da bir videoya rastladim. Onu da ekliyorum tanitimin sonuna.

Buradan yine Flaneur'e pas atiyorum, bu kitabi yayinlasa yayinlasa onlar yayinlar.

"18 yasindayken Sam Amca uzerime bir uniforma giyip Adolf diye biriyle savasmami emretti. Ben de gidip savastim..." sözleriyle acilan Alan's War'i okuma sansi olanlar kesinlikle kacirmasin.

https://www.youtube.com/watch?v=zIMdBK8yr_g

alan ford

Flaneur olur , Sacco'ları yayımlayan İthaki olur , bu tip yayınları sevdiğini düşündüğüm yeni yayınevi Sırtlan olur , ama n'olur biri yayımlasın bunu. teşekkürler Emre tanıtım için.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

Öncelikle tanıtım için emre'ye teşekkürler. Servet bey de twitter' da aşağıdaki videoyu paylaşmıştı. Uzak ihtimal değil yani :)

Drawing With Water: Making the Art for ALAN'S WAR

emre ozdamarlar

Servet Bey'e bu kitabi yayinlamalari icin inceden baski yapmaya baslayalim o zaman :)