Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Sefer Bey,

Bırakın macera sonlarını, her tür kahramanların yedi ced sülalesinin detayı ve olayların arka planı en ince detayına kadar irdelenir, herkes her tür tanıtımı serbestçe yaparken, sadece, Caretta Bey'in yazdıklarımı bu kadar göze batıyor?

Okumama hakkınız var, serbest iradeniz de var, neden bu hakkınızı kullanmıyorsunuz?

Ben değdiğini düşünmüyorum, Sefer Bey. Kaldi ki yaş olarak bizden de büyüksünüz, hak hukuku üslubu bizden kat kat daha iyi bilebilecek değerli insanlarsınız.

Atilla Ağabey, bırakın, istediği gibi, dilediği gibi yazsın...
They drew first blood...

gamlıbaykuş

Sevgili Mrtekin bence lüzumsuz uzatıyorsunuz.  Kimse okumak istediği yayınların sonunu daha o kitabı eline bile alamadan öğrenmek zorunda degil.  Kimse kusura bakmasında bu özgürlük, özgür düşünce falan değil.  Daha, küçük bir eleştiriyi bile kaldiramazken nelerden bahsediyorsunuz. Caretta abi yazsın ben ona birşey demiyorum. Sadece başına spoiler içerir denilse ne olur yani insanlık mı ölür?  Bu durumu neden bu kadar tutkulu savunduğunuzu anlamış değilim.  Ve lutfen bana da cevap yazmaya kalkmayın. Ve aklıma gelmişken Umar abinin ve dean' nin tanıttığı yayınlar en azından epey bir süre biz de yayınlanmıyacak, belki de hiç yayinlanmayacak. Ama  Teksler öyle değil. Bence bu konuyu artık kapatın. ...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Mrtekin

Sevgili Hüzünlü Flüt,

Dean'in tanıttığı Demir Adam, Matt Fraction dönemi, şu an Arkabahçe tarafından yayınlanıyor.

Age of Ultron da, Gerekli tarafından yayınlanacak.

Tanıtımları okuyup, ciltler hakkında en ufak detayı öğrendim, bundan rahatsız olmadım ya da aynen şu an sizlerin yaptığı gibi eleştirmedim de.

Bir kural varsa bunun herkese uygulanması lazım.

Bir kural yoksa, bunun, Caretta ağabeye böyle uygulanması, yanlış.

Yapılanların eleştiri olduğunu da düşünmüyorum. Düpedüz yıkıcı eleştiri yapıldı, dostane yapılsa idi sorun yoktu. Aradaki çizgi aşıldı.

Konu kapandı zaten, konuşacak birşey yok, sizden de benim ricam, lütfen, bana böyle laf söyleyip, arkasından da, lütfen yazma demememeniz, gerçekten ayıp oluyor. Sizi tanıyorum az çok, yoksa çok farklı konuşurdum.

Saygılar...
They drew first blood...

hennessy

Aslında hepimiz aynı hatayı yapıyoruz kitap tanitimlarinda sonunu vereceksek önüne spoiler içerir yazmaya dikkat edelim hepimiz
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kalidor

Zamanında ben de Conan maceralarını satır satır yazdım. Bu maceraların Türkiye'de yayınlanma ihtimali çok düşük tabi. Ancak çok büyük bütçeli bir Conan filmi gelip de furya oluşursa bir ihtimal. Başına spoiler veya öztürkçe --ipucu-- diyelim de arzu eden okuusn. Şimdi 6. his filminde aslında Bruce Willis'in ölü olduğunu bilmeyerek izlemenin verdiği keyfile, bunu bilerek izlemenin verdiği keyif aynı olmasa gerek :) Böyle bir sığ örnek de veririm işte.  ;D

Atilla Abi süresiz durdurmak da ne demek? Süresiz, sınırsız, bir daha, hep, daima vs  bunlar kısa ömrümüzde yer almayacak kelimeler. Bizi yazılarından mahrum bırakmayınız lütfen.
Crom! Ölüleri Say...

gamlıbaykuş

Baytekin bence olaya görmek istediğiniz gibi yaklasiyorsunuz. Ortada çok çok ağır bir elestiri yok. Yine söylüyorum bu konu çok abartıldı. Ben,  farklı konusurdum cumlesine takıldım. Benimli farklı konuşana ben çok daha farklı konuşurum  8)

ümitkr

Alıntı yapılan: caretta - 04 Şubat, 2015, 13:23:13
Evet Hanac dostum da bu konuda"dikkat ipucu içerebilir-spoiler" ibaresi kullanmamı salık verdi.En iyisi bu klasik serideki maceralardan öyle bahsetmek
veya sadece referans vermek.Mesela bu ay çıkacak olan Klasik Seri 9.sayıda üç macera var.Birisi Andy Wilson'lu maceranın sonu;tam macera Proteus ve Küçük Kaya adlı maceranın başı."Küçük Kaya"macerası Nicolo çizimi.Gardiyan ve mahkumların ilginç örgütlenmelerini konu alan bu macera Fasikül Teks'lerin 349-357 ve 186'lık Ceylan Teks dizisinin 29-31 sayılarında yayınlandı.Tam nabza göre şerbetlik,ayrıntı içermeyen tanıtma yazısı.

Gerçi konu kapanmaya yüz tutmuş gibi görünüyor... Ama caretta'dan "yazılarımı sürdüreceğim" mesajı göremedim... Belli ki bu mesaj gelmezse konu yüreklerde kapanmayacak...

Altını çizerek söylemem gerekir "ben Tex okumuyorum ve sevmiyorum" ama bir çizgi roman hakkında bilgi veren, emek harcayan, yeri geldiğinde en ince detaylara girerek klavye başında saatlerini harcayan birine "bilgi verme, ne gerek var o kadar detaya" demek ne derece doğrudur bilemedim. Olay "sonunu söylemeyin"den "detaylara girme, bilgiler kimin umurunda"ya dönüştü diye görüyorum şaşkınlık içinde.

İpucu ve sonun açıklanması eleştirisine katılabilirim. Sonuçta ben de öyleyim, bir sonraki sayıyı merakla bekliyorum. Özellikle de dijital veya baskılı ulaşmadığım fumettilerde yaşıyorum bunu. Comicslerde bir şekilde ayak üstü de olsa okuyabiliyoruz bir hikayenin sonunu bir dükkanda. Sonra da alışkanlıktan veya beğeniden dolayı alıp rafımıza koyuyoruz. Ama örneğin Dampyr'in her sayısını merakla bekliyorum. Birisi çıkıp 6. His filmi sinema sırasında olabileceği gibi "biliyor musun aslında adam..." sözleriyle sonunu söylese hiç keyif alamayabilirim filimden. Kişiye göre bu değişir mi? Mümkün ama sonun söylenmesini destekleyemiyorum.
Bununla birlikte "kısa kes, çok da bilgi verme, yorma bizi" sözlerine destek vermek mümkün değil onu da belirteyim.

caretta'dan ricam yazılarına devam etmesidir.

Bir tek mesaja alınganlık yapılmasının zamanı değil bence. Şimdi zaman daha çok yazmak ve daha çok bilgilenmek zamanıdır. Mrtekin'in dediği gibi "dileyen okur, dilemeyen okumaz". Veya bazı kişilerin yazıları belirlenir, kişiler onların yazılarını görünce es geçer. Ama isteğe uygun yazarlığa itmek çok doğru gelmedi bana. Hani bu noktada seferkaraca alınmasın düşüncelerim şahıs olarak kendisinin değil bu konudaki görüşlerinin karşısında yer alıyor sadece.

Ve son bir not: CARETTA yazmayı bırakırsa TEKS OKUMAYA başlayarak ben DEVAM ETTİRECEĞİM tarzını.

Muhtemelen hayattan soğuyacağım Teks okuduğum için ama :) o ayrı.

Ve son not 2: Yukarıdaki tanıtım yayınevi tanıtımı için bile korkunç sıkıcı olurdu. Okur kaçıran harika bir tarz :) Bireysel katkıların önünün kesilmemesi gerekir. Atilla bey, o yukarıdaki yazının arasını doldurun bence.

Mrtekin

Hüzünlü Flüt,

Öyle değil aslında ama anlamak istemediğiniz için böyle düşünmenizi de çok yadırgamıyorum.

Adam bir tanıtım yapmış, belli sonunu da yazmış, yani serbest iradeniz ile okumama opsiyonu varken, adamı, bir gücenme, kırgınlık yaratacak şekilde eleştirmek, iyi mi oldu? Adam, bırakıp gitti, ne oldu, kime faydası oldu bu eleştirilerin?

Bana sizin gibi kimse, emir talimat verip, uzatma, yazma, konuyu kapat falan da diyemez. Ben de buna takıldım. Diyene de haddini, hududunu da bildiririm.

Kişiselleştirecekseniz, yerini zamanını seçin, sorun yok...
They drew first blood...

gamlıbaykuş

Yavaş gel, haddini bil. Bak yazdigima küçük de olsa smiley koydum. Maksat aşırı bir ciddiyet olarak algilanmasin biraz espiri bazında olsun diye. Siz yağıp gurlemeye başladınız. Sen Teks e cok kaptirdin kendini herhalde  yer zaman sec ne demek be. Tovbe tövbe...

gamlıbaykuş

Yine söylüyorum. Yazılanların başına spoiler yazilsa yeter. Ve bunu sadece caretta abi için söylemiyorum bu hepimiz için geçerli. Dean zaten yazdıklarını cilt tanıtımları diye belirtmiş degil mi?

Mrtekin

Bak, ben cidden haddimi hududumu bilen bir adamımdır. Adama, kapat, yazma, uzatma, falan diyip, sonuna smiley koyma bişey değiştiriyo mu? Daha da fazla sinirlendiriyorsun. Bunu ben sana söyleseydim, senin de tepkin aynı olurdu.

Evet, Caretta Ağabey'in de gidişine çok üzüldüğüm doğru. Onun ayrı bir yeri vardı. Ama bir başka arkadaşımıza da bunlar yapılsa idi, tepkim aynı olurdu, emin ol.

Yayınevi bile bunlara takılmazken, ki ticari olarak her türlü lafı söyleyebilirler, ortada  bizim  bu kadar büyütecek bir meselemizin olmaması gerekirdi.

Hayırlısı...

They drew first blood...

Mrtekin

Ben spoiler fikrinize karşı da çıkmadım zaten.

Ama serbest iradeniz ile okumama opsiyonu varken, herkesin tarzı belli iken, bırakın isteyen dilediğince yazsın, bu kadar yıkıcı eleştiriye gerek yok, dedim. Bu kadar.

They drew first blood...

tommikser

Ben hüzünlü fülüt'le kapışmak istemezdim.Yanlış tercih olurdu.Adam 1.92 m boyunda ve yakın dövüş uzmanı.Beni ikiye katlar dörde böler.Mümkünse karşılaşmayalım bile :D

pizagor

Yahu tommikser burada önemli bir mevzu tartışılırken böyle sulu zırtlak bir yoruma ne gerek var!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Caretta Abi'nin yazılarını okuyup, Hüzünlü Flütün satışa çıkardığı (sağolsun, yeniden teşekkür ederim.) Teksler ile, bir Teks okuru olmuştum, bişey bulaşmış bana da ondan, belli :)

They drew first blood...