Spiderman Clone Saga

Başlatan pizagor, 22 Temmuz, 2014, 01:19:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

SPOILER!!!!!

Dün e-bay paketim geldi, içerisindekiler Straczynski'nin tüm Thor'ları, 6 sayılık yine bu başlıkta bahsettiğim Clone Saga mini series fasikülleri ve Clone Saga'nın Ultimate evrenindeki yorumlamasını içeren bir cilt.

Clone Saga mini seriye başladım hemen. Giriş sayfasında önce 94 senesinde başlayan Clone Saga öncesi olayları anlatan kısa ama gerekli bir özet (Harry'nin ölümü - Peter'ın ailesinin dönüşü ve bunların aslında robot olduklarının ortaya çıkması) sonrası şöyle denmiş: Clone Saga bazı sebeplerden dolayı (ki bu sebepler nedendir bilinmez atlanmış) düşünülenden çok çok daha uzun sürdü aslında planlanan 6 sayı sürmesiydi. Bu, o ilk hali vs. diye devam ediyor bu giriş yazısı.

İnandırıcı değil çünkü hikayede atlamalar var. Mesela ilk sayıda hiç ortada yokken, ikinci sayının ilk sayfasında bir anda Scarlet Spider okurun karşısına çıkıyor ve Kaine ile mücadelesi başlıyor. Bana kalırsa hikayenin ilk hali ile iki senede tamamlanan saga arasında bir hibrit öykü.

3. fasikül sonrası hoşuma gitti. Kahramanlıktan kendini emekli eden baba adayı Peter, küçük May'in doğumu, kayboluşu, ölmeyenler, ölemeyenler, dirilenler, dirilince değişenler vs. derken keskin dönüşlerle finali gördüm. Açıkçası buruk bir tat bıraktı, sanki anlatılmayan, atlanmış çok şey varmış gibi. Bu 6 fasiküle indirgenmiş kısa seri sonrası 94 - 96 senelerinin Clone Saga'sını daha da ateşli istiyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bir önceki mesajımda bahsettiğim Clone Saga Mini Series işte bu:

rumar80

Özgür'e değerli paylaşımı için teşekkür ediyoruz.
  Bahsettiği clone sagayı okumadım okumak ta isterim.

pizagor

Dün akşam da Bendis'in, Clone hikayesini Ultimate Spiderman için uyarlamasını okudum. Gerçi buna uyarlama demek pek de mümkün değil çünkü klon kavramı dışında apayrı bir öykü okudum. Conway'in Clone Genesis'i kadar yürek burkucu değildi, olayların gelişimi Peter Parker'a darbelerini vururken Conway çok daha fazla psikolojiye odaklanıyordu. Bendis ise bambaşka bir yol tercih etmiş. Geri dönen Gwen, geri dönen baba Parker, OZ serumu enjekte edilen MJ, CIA, SHIELD, Fantastic Four, klonlar, Ahtapot, bambaşka bir rolde Ben Reilly ve Spider-Woman (ki Ultimate olanının çıkış noktasını öğrenince çok eğlendim) ile bir geceye sığdırılmış yüksek tempolu bir hikayeydi.

Notum 7,5/10...

mraglic

90 lar Clone Maceralarını okuduğumda yaşadığım tek şey hayal kırıklığı olmuştu.
Satış rakamları iyi gittiği için uzatıldıkça uzatılmış, baştan sona tuhaflıklarla dolu bir hikaye.. Keşke tadında bırakılsaydı demeden edemiyorum.
Kaine, Ben Reilly, Spidercide, Jackal....(Hala Ben Reilly nin hoodie kostümü favorilerim arasındadır.)
Clone' ların şehre gelişi, Kaine' nin leblebi gibi adam öldürmesi(Doc. Octopus dahil) Peter' ın cinayetle suçlanması, Kaine' in ilk clone olması, Ben Reilly nin orjinal olma saçmalığı, MJ nin hamileliği, May halanın ölmesi, Ben in işi devralması, Osborn un dönüşü, Clone'un ölüşü.... uzar da uzar.
Basılması zor duruyor, çünkü çok uzun. Epic Book'lar ikiye bölünebilir ama yayın periyodu nasıl olur bilemiyorum.
Bendis' in clone saçmalığı hakkında ki yorumum onunda kocaman bir çöp olduğudur.
Moral Bozmak istemiyorum ama Clone maceraları benim için The original Clone Saga (70 ler) ile sona ermiştir.

pizagor

Alıntı yapılan: mraglic - 31 Temmuz, 2015, 01:06:25
90 lar Clone Maceralarını okuduğumda yaşadığım tek şey hayal kırıklığı olmuştu.
Satış rakamları iyi gittiği için uzatıldıkça uzatılmış, baştan sona tuhaflıklarla dolu bir hikaye.. Keşke tadında bırakılsaydı demeden edemiyorum.
Kaine, Ben Reilly, Spidercide, Jackal....(Hala Ben Reilly nin hoodie kostümü favorilerim arasındadır.)
Clone' ların şehre gelişi, Kaine' nin leblebi gibi adam öldürmesi(Doc. Octopus dahil) Peter' ın cinayetle suçlanması, Kaine' in ilk clone olması, Ben Reilly nin orjinal olma saçmalığı, MJ nin hamileliği, May halanın ölmesi, Ben in işi devralması, Osborn un dönüşü, Clone'un ölüşü.... uzar da uzar.
Basılması zor duruyor, çünkü çok uzun. Epic Book'lar ikiye bölünebilir ama yayın periyodu nasıl olur bilemiyorum.
Bendis' in clone saçmalığı hakkında ki yorumum onunda kocaman bir çöp olduğudur.
Moral Bozmak istemiyorum ama Clone maceraları benim için The original Clone Saga (70 ler) ile sona ermiştir.

Haklı şüpheler, belki sadece Clone saga'nın sagaya katkı sağlayan hikayeleri alınarak bir yayın planı oluşturulabilir ki böyle bir inceleme yapmaya niyetim var.

Ama Bendis'in klon yorumu konusunda o kadar da acımasız olamayacağım :) Tamam hikaye ahım şahım değil de diğer comics çöplüğünden (hadi kıstasımız Güngezgini olsun çünkü bu hikayenin yanında ezici çoğunluk comics çer çöp kalıyor bence) ne bir eksik ne bir fazla...

mraglic

Alıntı YapHaklı şüpheler, belki sadece Clone saga'nın sagaya katkı sağlayan hikayeleri alınarak bir yayın planı oluşturulabilir ki böyle bir inceleme yapmaya niyetim var.

Ama Bendis'in klon yorumu konusunda o kadar da acımasız olamayacağım :) Tamam hikaye ahım şahım değil de diğer comics çöplüğünden (hadi kıstasımız Güngezgini olsun çünkü bu hikayenin yanında ezici çoğunluk comics çer çöp kalıyor bence) ne bir eksik ne bir fazla...

:)
İlginçtir, Fanlar bu hikayeyi ya çok severler ya da kızgınlık duyarlar. Ben tadında bırakılmadığı için kızgınlık duyanlardanım. Elimde orjinal dilinde fasikülleri var, ancak Türkçe basılırsa da elbette alırım.
İlk olarak Spider-Man Clone Genesis cildi yayınlanmalı diye düşünüyorum(Amazing Spider-Man #141 - 151)
yada The Original Clone Saga cildi ikiye bölünebilir (Amazing Spider-Man #139-150, Giant-Size Spider-Man #5, Spectacular Spider-Man #25-31, #149, #162-163 and Annual #8).
Sonrasında 90' lar hikayesi için çalışma yapılabilir.
Marmara Çizgi yayın sırasını bozmadan ilerliyor ve Grim Hunt yaklaştı. Kaine önemli bir rol oynayacak. Sonrasında Spider-Island ve yine benzer aktörler. Okuyucu clonelarla daha fazla haşır neşir olacak. Yine zamanı geldiğinde Superior Spider-Man de veya Spider-Verse de clone'lar olacak.. Onlar hep olacak :)
Basılsın derim. Hep destek tam destek 8)

pizagor

Marvel, Ekim ayında (18 Ekim 2016) Clone Saga omnibuslarının ilkini piyasaya vermiş.

WEB OF SPIDER-MAN (1985) 117-125, AMAZING SPIDER-MAN (1963) 394-401, SPIDER-MAN (1990) 51-58, SPECTACULAR SPIDER-MAN (1976) 217-224, SPIDER-MAN UNLIMITED (1993) 7-9, Funeral For An Octopus #1-3, The Clone Journal fasiküllerinin toplandığı 1240 sayfalık bir tuğla olmuş. Yorumlara göre iki senelik uzun bu hikaye iki cilltte toplanacak.

Ben bunları alırım :)

Nightrain

Amerika'da yaşayan insanlar çok şanslı. :'(
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

%58 kesin, %18 de itkiyle alırım diyor hala.

Omnibus'lardan sonra denge en azından benim tarafımda değişir.

Bu 'omnibus'ları edinirsem (ki kuvvetle muhtemel edinirim) bu kampanyayı bir dostumuza devretmek durumunda kalırım :)

Mrtekin

"Kesinlikle almam." diyenlerdenim. ;D

Gwen'in Klonu ile size mutluluklar.

Bari eliniz değdiğinde şu "Gwenpool'u" aradan çıkartıverin.
They drew first blood...

pizagor

Alıntı yapılan: Mrtekin - 28 Kasım, 2016, 14:25:47
"Kesinlikle almam." diyenlerdenim. ;D

Gwen'in Klonu ile size mutluluklar.

Bari eliniz değdiğinde şu "Gwenpool'u" aradan çıkartıverin.

Sınırlı bilgiyle yaptığınız bu yüzeysel yaklaşımınız için sizi kınıyorum sayın Mrtekin!

Mrtekin

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Kasım, 2016, 14:28:17
Sınırlı bilgiyle yaptığınız bu yüzeysel yaklaşımınız için sizi kınıyorum sayın Mrtekin!

"Sins Past"daki editörlüğüme dayalı olarak yaptım pek sayın Pizagor. Emeğe saygı lütfen!!!

Gözünüzü Spidey doyursun e mi?

Konunun cahili olarak soruyorum. Bi Zaman'lar "Shattered Dimensions" ve "Edge of Time" oyunlarını oynamış ve pek beğenmiş biri olarak; buradan da ekmek çok güzel yenirdi. Bunlardan türemiş sagalar varsa; biraz da bunları tanıtın da, onları da okuyalım...

Yıl olmuş 2016; hala mı daha Clone Saga ;D?

Ki bence Gwen'in klon olarak döndürülmesi dahi hiç mantıklı bir yaklaşım değil eğer Gwen'in ölümü alemde "Gümüş Çağ'ın Sonu" gibi bir etkiye sahipse???
They drew first blood...

pizagor

Hatice Abla'nın Yeri değil burası sayın Mrtekin, zeytinyağlı sarma - kıymalı tepsi böreği siparişleri almıyoruz maalesef  ;D

Siz inceleyip yazın da biz hunharca eleştirip yazdığınıza pişman edelim...

Mrtekin

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Kasım, 2016, 14:42:29
Hatice Abla'nın Yeri değil burası sayın Mrtekin, zeytinyağlı sarma - kıymalı tepsi böreği siparişleri almıyoruz maalesef  ;D

Siz inceleyip yazın da biz hunharca eleştirip yazdığınıza pişman edelim...

Evet; bahsettiğim oyunları oynamadınız ve ne bahsettiğimden bihabersiniz, Sn. Pizagor. Belli oldu.😀
They drew first blood...