Predestination

Başlatan tommikser, 02 Aralık, 2014, 09:12:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Predestination (Alın Yazısı), 2014 Avustralya yapımı bilim-kurgu filmidir. Film Michael ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp, yönetilmiştir. Robert A. Heinlein'ın kısa hikayesi "All You Zombies"ten uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor'ı görüyoruz.

Zaman Polisi olarak adlandıracağımız gizli bir departman tüm zamanların en tehlikeli teröristi  'Fiyasko Bombacısı' 'nı olaylar daha olmadan önlemeye çalışmaktadır.Departman ne yaparsa yapsın hangi zamana giderse gitsin,ne teröristi engelleyebilmiş nede kim olduğunu ortaya çıkarabilmiştir.Fiyasko Bombacısı Abd'yi 1960-90 arası tam anlamıyla kan gölüne çevirmesine karşın bir türlü çözüm üretememektedir.Bunun temel nedenlerinden biriside teşkilatın ajanının herhangi bir paraoks yaratması durumunda anında öldürülmesidir.

Ajan bu durumdan bağımsız kendi kendine hareket edebilen ve kuralları zorlayabilen kimsenin bilmediği bir ajan ile bu sorunun çözüleceğini düşünüyor.Geçmişe giderek en uygun insanı bularak bombacıyı yakalamanın mümkün olduğuna inanıyor.1970 lere dönerek bir barmen olarak Evlenmemiş Anne lakaplı bir yazarla ilginç bir konuşma gerçekleştiriyor.Yazar hikayesi ile onu etkileyebilirse ona borçlu olacaktır.

Velhasıl filmi o kadar zor anlatıyorum ki neresine dokunsam spoiler var.Demek istediğim asıl şu film eğer zaman yolculuğu gerçek olsaydı ne olur? sorusunu kafanızı allak bullak edecek kadar iyi.Hatta son zamanlar izlediğim en iyi bilimkurgu filmi diyebilirim.Film Robert A. Heinlein tarafından yazılan "Siz Zombiler" romanından uyarlanmış.Kitap zamanda yolculuk ta böyle bir paradoksun oluşması durumunda ne olur sorusu ortaya atmak için 1958 de yazılmış.

Sonu o kadar delice ki yazarlar  Michael Spierig ve Peter Spierig in  gerçekten deli olduğunu düşünebilirsiniz.Sonuna kadar soluksuz izlediğim filmi bilimkurgu severlere tavsiye ederim.Pişman olmayacağınızdan emin olmama karşın kafa karışıklığına hazır olun derim.

hanac

Çok güzel bir tanıtım olmuş Sayın Mikser.

Aşağıdaki linkten fragmanı izleyebilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt2397535/?ref_=nv_sr_3

doktor1881

sayın tommikserin enfes tanıtımı ve güzel afişler ile fragman beni filmi izlemeye itti.Filmden bir şey anladıysam arap olayım Uzun diyaloglar diyaloglar Ben sen onlar yok aslında birbirimizden farkımız mantığı.Bana uymadı Her an bir şey olacak diye bekledim baktım film bitmiş Notunu hiç açıklamayayım  ayıp olur

tommikser

Film zamanda dede teorisi üzerine yazılmış karışık bir film.Yalnız sonunu nasıl buldunuz? Şaşırmadınız mı? Beğenmemiş olmanıza üzüldüm.

doktor1881

sonunu bir anlasam ??? ??? ??? şaka bir yana .anne-babayı tahmin etmiştim çocuk ekstra oldu Ajan ise süper ekstra oldu Bu filmi hiç duymamıştım sizin sayenizde haberim oldu Oyuncu kadrosuda çok güzeldi ama beni aştı

tommikser

Aşağıda ağır spoiler video vardır filmin izlemeyenlerin videoyu izlememesi tavsiye edilir.

Dr 1881 videoyu izleyin kesinlikle kafa karışıklığınız gidecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=fGNtwpRZy-8

doktor1881

Alıntı yapılan: tommikser - 02 Aralık, 2014, 20:52:22
Aşağıda ağır spoiler video vardır filmin izlemeyenlerin videoyu izlememesi tavsiye edilir.

evde açılmadı yarın işte de bir deneyim

bongzilla

tek kelimeyle "mindfuck"

doktor1881

Alıntı yapılan: bongzilla - 02 Aralık, 2014, 23:16:53
tek kelimeyle "mindfuck"
bu mindfuck ne demek diye  ??? ???hemen internete saldırdım sonrasında koptum ;D ;D

doktor1881

Alıntı yapılan: tommikser - 02 Aralık, 2014, 20:52:22

Sayın tommikser işe gelince  videoyu açtım çok sağol aydınlandım Ama şimdi daha çok karıştırmaya başladım Ben kimim diye ??? ??? ???

Pulluk

Senaryosu yazılırken senaristlerinin ne çektiğini ciddi ciddi merak ettiğim bir film. Ve evet, kesinlikle mindfuck  ;D
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

tommikser

Ne demek sanırım kafanızda bişeyler yerine oturmuştur.Minfuck'a gelirsek

Başarılı koç Petra Bock, Mindfuck'ta insanın zihinsel olarak kendi kendini sabote etme konusunu ele alıyor. Gerçek hayattan örnekler veriyor, okurun kendine dair farkındalığını harekete geçiriyor ve zihinsel faaliyeti etkili bir şekilde uygulamanın kapsamlı bir yolunu gösteriyor.

Mindfuck (beyni becermek) ifadesinin var olduğu ve anlamı, yazarın, hayatlarında daha fazla başarı, anlam ve içindeki potansiyeli iyi kullanmaktan dolayı memnuniyet arayışı içindeki insanlarla yaptığı uzun soluklu çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Mindfuck ile başımıza çok dert açarız. Dahası, başkalarını da rahatsız ederiz, çünkü aktif olmamız gerektiğinde pasif olur, güvene ihtiyacımız olduğunda güvensizlik yaşar, kendimizi yeni bir duruma açmamız gerektiğinde kapatırız.

Böyle bir kitapda varmış  ;D ;D ;D

hanac

Evet güzel bir filmdi.

Tommikserin yukarıda verdiği link olayı çok güzel anlatmış.

Yazarın hikayeyi 1 gün içinde yazmış olduğunu da bir yerlerde okudum.

Mrtekin

Evet çok güzeldi ama Looper ya da Adjustment Bureau daha güzel.

[spoiler]
Bir insan, kendi kendisinin çocuğu, sevgilisi, annesi, babası ve katili nasıl olabilir diyosanız?
[spoiler]

Zaman yolculuğu sahneleri çok başarılıydı.

They drew first blood...

hanac

Mehmet spoiler'in kralını yazmışsın.  :)

2. cümleni beyaz renge çevirdim.

Ben spoiler vermemek için çok kısa yazdım.

Aslında zaman yolculuğu paradoksları üzerine 1958 yılında yazılmış kısa bir öykü.

Tabii ki tutarsızlıklar var.