Ana Menü

Toplu Okumalar

Başlatan V, 29 Aralık, 2014, 21:06:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: GeFORCE - 19 Ağustos, 2015, 09:53:39
Yine Altın kitapların bastığı çizgi roman serisinin devamı var mı ? varsa basılacak mı ? bilen var mı ?

Çizgiromanı için bkz.  http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1453.0.html

tommikser

Evet arkadaşlar toplu okumlara bir süre ara vermiş gibi olduk.Malum yaz dönemi herkesin kendince bir yoğunluğu vardı.Artık sonbahar geldiğine göre rahat rahat kitaplarımızı okur çaylarımızı yudumlarız.

Engin abinin bir konuşma sırasında çocukluğumda okuduğum bu kitabı tekrar okuyacağım bakalım aynı tadı alacak mıyım? demesi üzerine kitap hepimizin lgi alanına girdi.Kısa sürede bunu toplu olarak okuyalım dedik ve şimdiden 5 kişi olduk.

Diğer okumalara baktım hepsi yabancı yazarlardı.Bu seferde bizden bir yazar ile yeni okuma sezonuna da başlamış oluruz.Benim gibi ilk defa duyup merak edenler olursa bize katılabilirler.Nadir de kitap bol ve oldukça ucuz.3 liradan fyatı başlıyor.Eğer sizde katılmak isterseniz sizleri de bekleriz.Şimdilik okuyanlar;

tommikser,V,mrtekin,kalidor,ferzan.

ferzan

Coşkuyla beklemedeyim... :) İlk kez üniversitedeyken okumuştum ama tekrar okumasını yapacağım ender kitaplardan olacak...İlk kez okuyormuşum gibi olacak... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pizagor

Ben hala Kara Kule toplu okumasındayım :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bu arada 8 numaralı toplu okuma Mahşer imiş, tiz düzeltile...

pizagor

Martin Eden'i bitirmek için verdiğim mücadelenin ardından Cesur Yeni Dünya'ya başladım. Beğendim ama ne yalan söyleyeyim bana modası bir miktar geçmiş bir distopya gibi geldi. Evet yazıldığı dönem için müthiş fikirler öne sürüyor, zihin açıcı. Huxley belli ki bir filozof. Ama bu kitabın öncesinde türevlerini bayağı bir gördükten sonra beni çiviledi demem zor.

@hanac Şehir ve Şehir daha iyi  ;D

alan ford

Şehir ve Şehir daha mı iyi :-X

Biz , Otomatik Piyano , Triton ile birlikte distopya bayrağını zirveye çıkartan kitaplardandır benim için ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 06 Ekim, 2015, 09:38:12
Şehir ve Şehir daha mı iyi :-X

Bu sayın Hanac ile aramızda özel bir mevzu :)

Ama gerçekten de Cesur Yeni Dünya zamanına göre çarpıcı ama bugünün okuruna yeni hiçbir şey anlatmıyor, apayrı bir kurgu, hikaye sunmuyor diye düşünüyorum. Bilimkurgu, özelinde distopya okumaya bu kitapla başlıyor olsam çarpışılırdım ama şu anda okuduğum 120 sayfa itibariyle sadece etkileyici demekle yetiniyorum. Bu kitap Lang'in Metropolis'i gibi. Varlığı yadsınamaz, açtığı yol inkar edilemez ama nasıl Metropolis'i seyredip de özel efektlere bayıldım diyemezsek bu da öyle. Tabi abartıyorum. Sorun bu kitabı çok geç okumamda çünkü birileri buradaki fikirleri defalarca çalmış, önüme koymuş ve ben afiyetle yemişim...

hanac

Kitabın sonu beni çok etkiledi.

Spoiler vermeyeyim, bitince konuşurız.

Mrtekin

Serçeyi kastım ve bitirdim. Final gerçekten çok sersemletici idi.

Şunu söyleyebilirim, ben beğendim, ama "Children of God"'un da okunması gerekiyor, kitabın bir bütünlük içerisinde değerlendirilebilmesi için.

En çok "Anne" karakterini sevdim, nedense en duygusal karakterin en gerçekçi şekilde kurgulanması benim çok hoşuma gitti.

Yazarın çok başarılı bir betimleme gücü var. Duyguları anlatmada da aynı şekilde başarılı.

Bir de araya yerli yersiz Tevrat'tan sokuşturmalara "Ne alaka?" demiştim, yazar, sonradan Yahudiliğe geçiş yapmış (convertion), bunun da belli ölçülerde bir etkisi hissediliyor.

Netice itibarı ile, güzel kitap, önerenlere çok teşekkür ederim.

They drew first blood...

pizagor

Toplu okumasında yer alacağıma dair herhangi bir bildirimde bulunmasam da gördüğüm kadarıyla şimdilik Kerkenez'i tek okuyan benim. İtiraf ediyorum, zor ilerledi, itiraf ediyorum bırakmayı çok istedim. Çünkü hayatın, ilişkilerin bu şekilde sadece cinsellik üzerinden aktarıldığı, insanların adeta hayvanlaştırıldığı bu tarz hoşuma gitmedi. Gerçek olan aslında budur diyebilirsiniz, itiraz ederim. Biz insan olanlar cinselliği mütevazi yaşıyoruz demek ki, hayatımızda zoofili, nekrofili, pedofili, ensst, tecavüz gibi sapkınlıklar yok çünkü. Ama Kerkenez'in baş karakteri Salih'in köyden (ve daha sonra biraz da kentten) ibaret o küçücük dünyasında bunlar adeta sıradanlaşmış bir durumda.

Değişik, kabul edilemez, hazmedilemez. Misal tecavüze uğrayanın aklındaki 'ilk benim mi başıma geldi bu, niye kıçımı kırıp, ağzımı kapayıp otumadım ki!' pişmanlığı. Normalleşme, ensesti bir anlamda normalleştirme bu. Ama süreç onu geneleve kadar götürürken bir yandan da nasıl gerçekçi. Değişik bir kitap, sonradan açılan, sonra sonra okuru kavrayan, kötü değil ama insanın kendi türünden iğrenerek okuduğu bir roman. Temel içgüdümüzün tiksinç bir yansıması. Ama biz bu değiliz, bu kadar düşmüş, bu kadar aşağılık değiliz.

pizagor

Kim hangi toplu okumada, merak ediyorum? Toplu okuma yapıyoruz deyip 'Ecinniler'i ve 'Kerkenez'i bir bana okuttunuz. Kendimi kandırılmış, aldatılmış, kirletilmiş hissediyorum :)

seastar1000

Tanpınar dan Huzur u bitirmeye çalışıyorum zor görünüyor

tommikser

Ben okuyacaktım seninle sen hep okumama engel fikirler empoze ettin seni kaldırdığımı hissettirdiysem özür dilerim :-\

kalidor

Alıntı yapılan: tommikser - 26 Ekim, 2015, 13:15:55
Ben okuyacaktım seninle sen hep okumama engel fikirler empoze ettin seni kaldırdığımı hissettirdiysem özür dilerim :-\

Noktalama işaretleri kullanılmayınca cümleler anlaşılmıyor. Neredeyse her gün bir kitap deviren arkadaşlara bu tür anlatım bozukluklarını da yakıştıramıyorum :(
Crom! Ölüleri Say...